Roborock S8 nejlepší robotický vysavač současnosti? | Arecenze.cz
Menu

Roborock S8 nejlepším robotickým vysavačem současnosti?

Roborock S8 nejlepším robotickým vysavačem současnosti?

Začátkem ledna proběhl v Las Vegas tradičně každoročně pořádaný CES (Consumer Electronics Show) jakožto celosvětově největší veletrh uživatelské elektroniky a vynálezů budoucnosti. Mimo jiné jsme se dočkali také představení nové generace robotických vysavačů Roborock. Proč ale píšeme právě o nich a ne třeba o novém BMW, které mění barvy na vyžádání?

Není to tak, že by se jednalo o tu zcela nejzajímavější část výstavy, nicméně jedná se o obrovský skok kupředu. Dá se totiž předpokládat, že nový Roborock S8 bude tím vůbec nejlepším robotickým vysavačem na trhu. V článku si popíšeme, proč tomu tak je, čím se liší řada S8 od předchozí S7 a proč je tento nový model rizikem pro značku iRobot a její vysavače Roomba. Celkem se nám dostane na výběr ze 3 variant vysavače, které se liší zejména dokovací stanicí.

Model Roborock S8 Roborock S8+ Roborock S8 Pro Ultra
Dostupnost Březen 2023 Březen 2023 Březen 2023
Velikost prachové nádoby 400 ml 350 ml 350 ml
Velikost mopovací nádoby 300 ml 300 ml 200 ml
Automatické vyprázdnění prachové nádoby Ne Ano Ano
Automatické naplnění mopovací nádoby Ne Ne Ano
Automatické sušení mopu Ne Ne Ano
Automatické čištění mopu Ne Ne Ano
Automatické zvedání kartáčů Ne Ne Ano
Kompletní 3D navigace Ano Ano Ano
Sací tlak 6 000 Pa 6 000 Pa 6 000 Pa
Doporučená plocha Až 300 m2 Až 300 m2 Až 300 m2
Hlučnost při maximálním výkonu 67 dB 67 dB 67 dB

Vysavač saje jak divý

Nová generace přichází rok po vydání řady S7 MaxV a nese s sebou do boje pořádnou výbavu. Nejvyšší model řady je nově Roborock S8 Pro Ultra. Ten je vybaven motorem vyvíjejícím sací tlak až 6 000 pascalů. Předchůdce s označením Roboroct S7 MaxV si přitom poradil “pouze” s 5 100 pascaly. Slovo “pouze” uvádíme v uvozovkách z toho důvodu, že i tak byl sací tlak ve srovnání s konkurencí nadstandardní.

Čím víc kartáčů, tím víc Roborock

Tím největším skokem vpřed, a to mílovými kroky, je ovšem přechod z konstrukce s jedním kartáčem na dva protichůdné kartáče. Obdobným řešením jsou ostatně vybaveny modely iRobot Roomba vyšších řad. Proč by tahle změna ale měla být natolik zlomová?

Roborock S7 MaxV byl podle nezávislých testů nejlepším robotickým vysavačem na trhu, tedy pokud nemáte doma koberce. Na těch naopak kralovaly modely iRobot Roomba v řad S a J, které si s jejich čištěním poradily lépe díky dvojici kartáčů rozujících proti sobě. A právě tuto jedinou zřejmou výhodu iRobotů se rozhodli vývojáři Xiaomi eliminovat.

Jestliže byl Roborock S7 MaxV nejlepším vysavačem na tvrdou podlahu už loni a došlo k jeho zlepšení jak na tvrdé podlaze, tak zejména na kobercích, výsledky nezávislých testů jsou poněkud předpověditelné.

Jeho mop vám vytře zrak, a taky podlahu

Už v předchozí generaci uměl Roborock vytírat bravurně a podle testů Vacuumwars se v této disciplíně řadil k nejlepším. Nově představená řada S8 ovšem vytírání posunuje ještě o kousek dále. Mop vibruje 3 000 kmity za minutu a v případě Roborocku S8 Pro se mop v dokovací stanici i sám částečně vyždímá. Roborock S8 Ultra navíc umí zvednout rotační kartáče o 6 mm nad zem, takže při vytírání neroznáší smetí.

Stejně jako u předchozí generace nechybí pokročilý navigační systém, a to včetně senzorů po stranách, snímače proti pádu, LiDARu a zejména kamerovému systému. Ten už u předchozí řady dokázal perfektně identifikovat překážky, uměl se vyhnout i na zemi pohozeným papučím a umožňoval videohovory přes aplikaci očima vysavače. Na zraku vysavače je specifické i to, že se Roborocky jako jedny z mála dovedou vyhnout i psím/kočičím bobkům.

Závěr

Od vysavačů Roborock S8 máme velká očekávání, ostatně už předchozí generace se řadila mezi ty vůbec nejlepší produkty na trhu. Bohužel ovšem zatím neznáme ceny, za které výrobce vysavače nabídne. Nezbývá tedy než počkat.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den , chtěl bych se zeptat, je aplikace od Roborock S8 i v češtině ?

Tomáš Čtvrtlík

Dobrý den, aplikace je v angličtině, z nám blízkých jazyků je přítomna ještě polština.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.