Menu

1. inovativní myšlenka 2024: Robotický vysavač integrovaný do pračky? Revoluční nápad, nebo nesmysl?

1. inovativní myšlenka 2024: Robotický vysavač integrovaný do pračky? Revoluční nápad, nebo nesmysl?

V dnešním článku se přeneseme do teoretické roviny a popustíme trochu uzdu fantazii. Zamyslíme se nad nápadem propojení dvou domácích spotřebičů za účelem vyšší efektivity a potřeby minimální údržby. Řeč bude o robotickém vysavači, který by byl napojen na systém pračky, případně myčky na nádobí. Je tento nápad vůbec technicky možný a mělo by smysl jej realizovat?

Představení nápadu

Robotický vysavač a mop 2v1 se stává stále více populárním domácím spotřebičem a lze jej považovat za nedílnou součást každé moderní domácnosti. Vyšší modely už umožňují samovyprazdňování nádoby na prach v dokovací stanici (např. iRobot Roomba i7+ BlackRoborock S8+ Black), čímž odpadá nutnost jejího vysypávání po každém použití.

Některé prémiové modely navíc nabízejí samodoplňování nádoby na vodu a samočištění, které obnáší vyprání mopovacího hadru a jeho následné vysušení (Roborock S8 Pro Ultra Black či Hobot Legee D8 + LuLu Bundle).

Samočištění a samodoplňování robotického vysavače v mycí stanici funguje jednoduše a představíme si jej velmi stručně na modelu Hobot Legee D8. V příslušné stanici LEGEE LuLu jsou dvě oddělné nádoby. Jedna a čistou a druhá na špinavou vodou. První nádoba slouží k naplnění nádoby čistou vodou a po úklidu k jejímu vymytí a vyčištění mopovacího hadru. To se děje za pomoci dvou rotujících válcových kartáčů a proudu vody.

Druhá nádoba slouží pro odvod špinavé vody. Obě nádoby vyžadují čas od času doplnění, resp. vyprázdnění. A právě tady se musíme pozastavit. Aby byl celý proces dokonalý a nevyžadoval opakované doplňování/vyprazdňování nádob s vodou, musela by být mycí stanice napojená na vodu a odpad. Pak by odpadla starost s obsluhou rezervoárů, které by vlastně vůbec nebyly nutné. Vysavač by se mohl plnit vodou přímo z řádu a znečištěný obsah posílat do odpadu.

Schéma fungování mycí stanice LuLu Bundle vysavače Hobot Legee D8

Možné realizace

Zde narážíme ale na jeden problém. Asi nikdo z nás nepočítal s možností napojení robota, resp. jeho mycí stanice, na vodovodní řád/odpad při stavbě, či rekonstrukci svého domu/bytu. Nechat někdo volně hadice s přívodem vody a pro odpad není ideální. Možným řešením by tak mohlo být instalování robotu se stanicí do soklu pod kuchyňskou linku. Další variantou by mohlo být napojení na pračku, nebo myčku, která má k dispozici navíc i čerpadlo.

Mycí stanice by pak nemusela mít vlastní čerpadlo, nádobka na vodu se se plnila sama tlakem z řádu a proud vody při vymývání hadru a odvod nečistot by hnalo čerpadlo z pračky/myčky. Pusťme se v naší úvaze ještě hlouběji. Pokud by byl robot integrovaný do pračky kombinované se sušičkou, mycí stanici by nepotřeboval vůbec. Umytí a vysušení vytíracího hadru by obstarala pračka, resp. sušička. K provozu by mu stačil přístup k nabíjecím kontaktům umístěným dole na boku pračky, a přístup k nějakému mechanismu pro sejmutí špinavého a následně nasazení čistého hadru.

Potencionální výrobci multifunkčního domácího spotřebiče by se jistě našli. Například Samsung či Miele vyrábí jak kombinované pračky se sušičkou, tak robotické vysavače. Pokud by se nápadu ujaly takovéto společnosti s širokým technolickým záběrem, jeho realizace by nemusela být problém. Nový spotřebič by také mohli vyrábět dva odlišní výrobci, kteří by se domluvili na vzájemné spolupráci.

Závěr

Výhody kombinace robotického vysavače s pračko-sušičkou jsou zřejmé. Na robotický vysavač byste nemuseli sáhnout a veškerou obsluhu by koordinovala k tomu určená řídící jednotka společná celému spotřebiči. Nápad s sebou přináší i možná úskalí. Jedná se o poměrně složitou technologii, která by určitě zabrala pár let vývoje. Musely by se totiž vyřešit např. otázky typu:

  • Jak skloubit cykly vytírání s praním/sušením?
  • Prát hadr špinavý z úklidu podlahy s ostatním prádlem, nebo vymyslet jiné řešení?
  • Byla by cena nového produktu přijatelná pro zákazníky?
  • Nestačilo by vyvinout „jen“ pračku se sušičkou s přístupem pro kompatibilní vysavače, které by mohl, nebo nemusel vyrábět jiný výrobce?

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Pračka je často v koupelně nebo nějaké technické místnosti a tam jsou většinou zavřené dveře… Za mě je nejlepší varianta do soklu pod kuchyňskou linkou, případně pod gauč, skříň atd, nechápu, že někdo nedělá placatou verzi velké dokovací stanice. Nyní je maximálně možnost s truhlářem vyrobit speciální skříňku s prostorem pro vysavač.

mandus

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.