Menu

Živý plot za 2 roky? S těmito 3 rostlinami to zvládne každý

Živý plot za 2 roky? S těmito 3 rostlinami to zvládne každý
ilustrace: Arecenze

Živý plot je skvělým řešením nejen pro zahradu, která se nachází ve stísněné zástavbě. Poskytne soukromí před zvědavými zraky vašich sousedů, zlepší celkovou estetiku a částečně dokáže pozemek také odhlučnit od běžného provozu. Rychle rostoucí živý plot je přitom snem mnoha zahradníků. Zajímá vás, které rostliny zvolit, aby vám živý plot rychle rostl? Čtěte dále, máme pro vás tipy na 3 rostliny, které vytvoří živý plot již za 2 roky.

1. Habr se v sezóně stane chloubou zahrady

Habr je ideální rostlinou pro listnatý živý plot, který vám zajistí soukromí během celého roku. Je to poměrně nenáročná dřevina, kterou můžete vysadit prakticky do jakékoliv půdy. Navíc je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný, takže se nemusíte bát, že byste o něj přes zimu přišli. Bez pravidelného krocení dokáže vzrůst až do výšky 20 metrů.

Živý plot habru bude mít během sezóny zelenou barvu, na podzim mu lístky zežloutnou a na zimu zhnědnou, avšak neopadají, což je velkou výhodou. I přes zimu tak habr zajistí patřičné soukromí. Lístky opadávají až brzy na jaře při rašení nových listů.

2. Ptačí zob vytvoří stálezelený živý plot

Živý plot z ptačího zobu je dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších, a to pro jeho kladné vlastnosti. Jednak je totiž nenáročný na půdu a ošetřování, ale především jde o stálezelenou rostlinu, která roste poměrně rychle – a to 30 až 50 centimetrů za rok. Stejně jako habru dokáží lístky ptačího zobu vydržet i přes zimu, takže zajistí soukromí až do jara, kdy staré lístky nahradí lístky nové.

Krásné tmavě zelené, kožovité listy, které v dekorativních odrůdách mohou být žluté, vám během sezónu budou dělat radost svým hustým porostem a zastíněním. Pravdou ale je, že živý plot z ptačího zobu najdete díky jeho rozšířenosti a oblíbenosti v parcích téměř každého města a obce. Nejde tudíž o nic originálního.

3. Hloh na jaře oslní květenstvím

Živý plot z hlohu vám bude dělat radost po celou sezónu. Keře hlohu dokáží vzrůst do výšky 6–8 metrů a pyšní se krásnými bohatými zelenými listy, které vytvoří příjemné zátiší. Zatímco na jaře tento živý plot obsypou voňavá bílá a růžová květenství, v létě se promění v drobné jasně červené plody, a naopak na podzim se hloh zahalí do barev červenooranžové a červené.

Hloh přitom nevyžaduje žádnou speciální údržbu a jde o poměrně nenáročnou rychle rostoucí dřevinu. Protože velmi dobře snáší řez a tvarování, je vyhledávanou dřevinou do živých plotů. Vhodným kultivarem je například Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna), který je také mrazuvzdorný.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.