Menu

Rozměry pračky – jak moc si můžeme vybírat?

Dnes má už snad každá domácnost pračku, neboť prát je potřeba nepřetržitě. Své by mohly jistě vyprávět ženy v domácnosti. Při výběru pračky je však potřeba myslet na několik základních faktorů, které velmi ovlivní pozdější chod domácnosti. Možná vás překvapí, jak se jednotlivé faktory prolínají a jsou na sobě závislé.

Plnění pračky

Mezi důležitá stanoviska patří způsob plnění praček, konkrétně tedy horní nebo přední plnění. Zatímco horní plnění volí rodiny v bytech, přední plnění volí domácnosti s velkými prostory. Zde můžeme zpozorovat první střet – se způsobem plnění totiž souvisí rozměry praček. Zatímco ty s horním plněním disponují malou šířkou a velkou výškou, ty s plněním předním mohou mít zase hloubku pouhých 32 cm, jde-li o tzv. slim, úzké pračky.

Rozměry jdou ruku v ruce s kapacitou bubnu

Když je řeč o rozměrech, souvisí s tím i kapacita bubnu, která může být také rozhodujícím faktorem. Zatímco slim pračky pojmou zhruba 5 kg, velké, běžné zvládnou i 14 kg, což ocení především velké rodiny, kde je prádla opravdu hodně a je potřeba do pračky naskládat i 10 osušek naráz.

Typ pračky a cena

Cena praček se také odvíjí v podstatě od typů, které jsou zmíněny výše. Pračky, které pojmou nejvíce prádla, vyžadují velké rozměry a výkon, proto stojí často nejvíce. Není to sice pravidlem, ale v obchodu sami zjistíte, že jsou v ceně podstatné rozdíly.

Programy a funkce

Při promýšlení, kolik do pračky investujete, je potřeba myslet i na programy a funkce, které pračka ovládá. Čím levnější pračka, tím obyčejnější a běžnější programy nabízí. Mezi těmi by nemělo chybět rychlé praní, program na skvrny, jemné prádlo, úsporný (eco) program a ruční praní, které e ještě šetrnější, než program na jemné prádlo. Mezi ty náročnější funkce a programy potom patří odklad startu praní, program na odstranění chlupů nebo program pro snadné žehlení.

Nejlepší pračky dle srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019