Rusko má svůj notebook: Je horší než levné mobily a stojí 5x víc
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku se v médiích diskutuje schopnost, či spíše neschopnost, Ruska nahradit výpadky v dodávkách některých zásadních technologií. Ty do Ruska přestaly proudit v důsledku západních sankcí. Pravděpodobně nejkritičtější situace z pohledu Ruska panuje v sektoru čipů a dalších polovodičových součástek.
Technologické zaostávání
V segmentu high-tech Rusko za zbytkem světa zaostávalo již v minulosti, jeho problémy se datují již do dob Sovětského svazu a u v Československu, které bylo součástí tehdejšího východního bloku, to bylo více než patrné. V posledních dekádách se mezera mezi Ruskem a vyspělými státy pouze prohloubila. S nástupem sankcí je pro Rusko extrémně obtížné získat polovodičové součástky ze zahraničí, a ruské firmy tak nemají kde brát čipy, které jsou dnes součástí mnoha a mnoha zařízení. Jedno z těch, které se bez čipů opravdu neobejde, je samozřejmě počítač.
Již několik posledních let se Rusko snaží nahradit alespoň částečně dovoz počítačů ze zahraničí vlastní produkcí. Od roku 2020 musí dokonce státní a obecní úřady při nakupování některých produktů včetně výpočetní techniky využívat částečně domácí dodavatele. Nařízení bylo ale obcházeno a jednalo se prakticky ve všech případech o firmy, které v Rusku pouze montují počítače se zahraničních dílů. Těch je však nyní nedostatek a Rusko si tak musí vystačit se svými vlastními díly.
Seznamte se s Bitblaze Titan
Výsledek tohoto snažení ponese jméno Bitblaze Titan – první ruský notebook, který by měl jít do prodeje již v letošním roce. První informace o něm a také první testy již pronikly na veřejnost a na minimálně na západě vyvolávají velké pobavení.
Design notebooku Blitblaze je standardní ve většině parametrů, kromě jeho tloušťky. Ta je totiž opravdu nemalá. Tloušťka notebooku s hliníkovou šasí je totiž plných 6 cm, což dává tušit, že ve vnitřek nebude napěchován zrovna supermoderními komponentami. To ostatně potvrdí i bližší pohled na technické specifikace. A když při testech známý ruský YouTuber notebook otevřel, i poslední pochyby o tom, že ruský notebook bude propadák, zmizely. „Vnitřnosti“ notebooku připomínaly spíše výsledek práce členů kroužku malých elektrotechniků než profesionální produkt.
Technické specifikace
Notebook je sestaven povětšinou z nevyhovujících dílů obstarožní architektury. Srdcem ruského notebooku je procesor SoC Baikal-M disponující osmi 1,5 GHz jádry Cortex-A57. Je zřejmé, že tento procesor zaostává za současným západním průměrem o dlouhé roky. Jisté zlepšení by měl v budoucnu přinést procesor Elbrus-2S3 se dvěma 2 GHz jádry. Ani v tomto případě, ale nepůjde o cokoliv, co by se mohlo rovnat soudobé západní technologii.
Pro lepší představu je užitečné ukázat si dostupné výsledky benchmarkových testů, konkrétně mnohojádrový test Geekbench 5. Je zřejmé, že z pohledu tohoto testu je Baikal dokonce pod úrovní procesoru Qualcomm Snapdragon 680, který nalezneme např. v telefonu Xiaomi Redmi Note 11 z loňského roku, který však spadá do nižší třídy a prodává se za necelé 4 tisíce korun. Srovnání s telefony top třídy by dopadlo velmi tristně.
Jednou z charakteristik procesoru Baikal je potom jeho špatná optimalizace, což plyne z toho, že se jedná o procesor původně určený pro servery, nikoliv klasické notebooky. Výsledkem je vysoká spotřeba a z toho plynoucí krátká výdrž baterie.
Parametr | Ruský notebook Bitblaze Titan BM15 |
Západní notebook Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRL8 |
Levný mobil Xiaomi Poco F2 Pro |
Status na trhu | Nejlepší v Rusku | Levný v ČR | Levný v ČR |
Pořizovací cena | 22 000 Kč (100 %) | 21 000 Kč (95 %) | 5 000 Kč (23 %) |
Procesor | Baikal-M | Intel Core i7 13620H | Snapdragon 865 |
Mnohojádrový výkon dle Geekbench 5 | 1 524 (100 %) | 11 806 (775 %) | 3 456 (227 %) |
Tloušťka zařízení | 55-60 mm (100 %) | 16,9 mm (28 %) | 8,9 mm (15 %) |
Procesory doplňuje 16 GB operační paměti DDR4 rozšiřitelných na 64 GB. Grafická karta Mali-T628-MP8 jde ve šlépějích procesoru a je za západní konkurencí pozadu o dobrých deset let. Při testu sbíral chválu snad jen 512 GB SSD disk. Displej notebooku má úhlopříčku 15,6″ a rozlišení 1 920 x 1 080 bodů.
Co se konektivity týká, notebook bude disponovat Wi-Fi adaptérem, Bluetooth, jedním konektorem USB-C, čtyřmi USB porty typu A, HDMI výstupem a 3,5mm audio konektorem. Notebook se bude prodávat s operačním systémem Linux a bude obsahovat předinstalovanou sadu kancelářských nástrojů, pravděpodobně některou open-source alternativu ke klasickým Office.
Notebooky
Mobily
Rusko a jeho vlastní procesory (anebo vlastně ne)
Za zmínku stojí fakt, že oba zmíněné procesory jsou skutečně navrženy v Rusku. Jejich tvůrcem je společnost Promobit, která je však navrhla pro servery. Procesory jsou navrženy pro 28 nm technologií výroby, která se však v Rusku nenachází. Procesory vždy vyráběla tchajwanská společnost TSMC. Z Tchajwanu se nicméně žádné technologie do Ruska dovážet nesmí. Ruský notebook tak ve skutečnosti Rusko vůbec neumí vyrobit. Zatím se notebooky produkují ze zásob, které ale dříve či později dojdou. Rusko se může teoreticky obrátit na Čínu, ani ta ale není schopná proces výroby realizovat bez příslušných licencí.
Otázkou je, zda by Čína riskovala v takto strategicky významném odvětví roztržku se západem a možnost, že by sankce přešly i na ni. Vlastní práce na ruském notebooku není nic příjemného. Počítač je podle recenze hlučný a jeho výdrž nepřesahuje dvě hodiny. Je zřejmé, že bez přístupu k moderním technologiím bude Rusko pouze prohlubovat své zaostávání za vyspělým světem. Očekávaná cena počítače přitom není vůbec nízká. Prodávat se bude v Rusku asi za 100 tisíc rublů, tedy 22 tisíc korun.
Počítač dokáže nabídnout dostatečný výkon pro zcela základní aplikace, nebude však schopen konkurovat svým výkonem konkurovat ani lepším telefonům z roku 2015. Pokud bychom měli na novém ruském notebooku něco pozitivního, byl by to asi fakt, že počítače zatím nevyužívají čipy z praček ukradených ruskou armádou na Ukrajině.
Rubriky
Mohlo by vás zajímat
Black Friday 2024: Bezdrátová sluchátka Philips koupíte se slevou 32 %!
Philips TAH4205BL jsou lehká bezdrátová sluchátka na uši s uzavřenou konstrukcí, která nabízejí kvalitní zvuk,...
Huawei ukončil podporu Androidu: Ohrožena dostupnost prakticky všech aplikací, které známe
Huawei začal s vývojem HarmonyOS v roce 2019, kdy mu sankce uvalené Spojenými státy odepřely...
Fotoaparát za 200 000 Kč? Má gigantický snímač, odolné tělo a spoustu užitečných „čudlíků“
Kvalitní foťák není zrovna levnou záležitostí. V kategorii bezzrcadlovek neboli kompaktů s vyměnitelným objektivem je...
Black Friday 2024: Televize Hisense 75E7NQ PRO potěší hráče i běžné uživatele, nyní je o 31 % levnější!
Hisense 75E7NQ PRO je televizor, který kombinuje špičkové technologie obrazu i zvuku pro maximální zážitek....
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.