Jak se připravit na blížící se zimu? Pomoci může štípač dřeva | Arecenze
Menu

Jak se připravit na blížící se zimu? Pomoci může štípač dřeva

Jak se připravit na blížící se zimu? Pomoci může štípač dřeva

Nárůst cen energií přiměl řadu lidí k tomu, aby si opět vrátili ke dřevu, co by pevnému palivu a hlavnímu zdroji tepla. Dřevo může skutečně ušetřit majiteli domu nemalé peníze za vytápění, má však i své nevýhody. Jednou z nich je nutnost připravit si dřevo před zimou. Reálně to znamená nařezat a naštípat jej dostatečnou zásobu. To však může být činnost fyzicky poměrně náročná. Naštěstí existuje řešení v podobě štípačky dřeva.

Výhody a nevýhody štípačů dřeva

Štípaní dřeva sekerou je nepochybně dobré pro udržení fyzické kondice. Co ale dělat v případě, že již na nějaké velké štípání dřeva nestačíme anebo si zkrátka chceme ulehčit práci? Pro tento účel jsou určeny štípače dřeva. Na trhu jich existuje hned několik typů. V první řadě můžeme štípače dělit na horizontální a vertikální podle toho v jaké poloze ke štípání dochází. Štípače mohou mít motor poháněný elektřinou, nebo spalováním benzínu či nafty. V dnešní době však jednoznačně převládá první typ.

Při výběru štípače dřeva je třeba brát v potaz to, zda bude umístěn poblíž přívodu elektrické energie, jak tvrdé dřevo budeme nejčastěji štípat, v jakém množství a jaká výsledná polena očekávám.

Obecnou výhodou štípačů dřeva bez ohledu na jejich typ je však mnohem nižší náročnost v porovnání s ručním štípáním, výrazně menší riziko poranění, i snadná obsluha. Na straně nevýhod stojí samozřejmě pořizovací cena i provozní náklady, ať již se jedná o benzín či naftu, nebo elektrickou energii. Ruční štípání dřeva je zkrátka levnější. Na trhu prodejci nabízí celou řadu štípačů dřeva a následující seznam je tak spíše ukázkou toho co lze v této kategorii u prodejců nalézt.

Vari 22 Ton Super Force

 

65 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Tato štípačka na dřevo spadá do kategorie poloprofesionálních až profesionálních nástrojů. S výkonem 5100 W si poradí i s velkými kusy dřeva. Jak již název štípače napovídá, dokáže dosáhnout štípacího tlaku až 22 tun. Štípač lze připojit i na kardanovou hřídel traktoru. K traktoru lze štípačku zavěsit i pro převoz. Velká pozornost byla věnována bezpečnosti a jelikož má velmi nízko posazenou základnu, polena do ní lze posouvat bez nutnosti jejich zvedání.

Na webu srovnávače Heureka.cz má tato štípačka zatím tři hodnocení s průměrnou známkou 93 %. Zákazníci oceňují kvalitní zpracování, velkou štípací sílu, i možnost využití z hřídele traktoru pro pohon nástroje. Žádný ze zákazníků nezmiňuje negativa. Je tedy zřejmé, že se jedná o kvalitní i výkonný štípač, který je však pro běžné domácí použití například na chalupě předimenzovaný a využijí jej spíše lesníci a lidé, kteří zpracovávají velké množství dřeva v podobě velkých polen.

Scheppach HL 730

 

12 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Hydraulický štípač dřeva Scheppach 730 poskytuje výkon 1500 W a maximální štípací tlak 7 tun. Štípač dokáže zpracovávat polena o délce až 55 cm a průměru do 30 cm. Píst štípače je velmi rychlý a při štípání lze nastavit výšku zdvihu klínu. Díky tomu je možné nastavit si takové parametry štípání, které budou odpovídat požadavkům konkrétních polen a současně umožní štípání s maximální efektivitou.

U štípače nechybí ani bezpečnostní prvky v podobě držáku polen, nebo chytře umístěných ovládacích ramen. Na výrobu stroje byly použity kvalitní konstrukční materiály zajišťující dlouhou životnost.

Na webu Heureka hodnotilo štípač 24 zákazníků, jeho průměrná známka je 93 %. Zákazníci opět velmi dobře hodnotí výkon stroje i jeho snadné ovládání. Lidé, kteří štípač hodnotili negativně, bohužel žádné objektivní důvody neuvedli, s výjimkou nepříliš kvalitních transportních koleček. Štípač patří svým výkonem i cenou k nástrojům vhodným i pro domácí použití.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.