Menu

Sekat podrost pravidelně, nebo nechat růst? Názory na zahradu se různí

Sekat podrost pravidelně, nebo nechat růst? Názory na zahradu se různí
Ilustrace: Arecenze

Názory odborníků a ekologů na pravidelné sekání zahrady se dosti různí. Zatímco někteří hlásají, že pro krásný a hustý trávník je třeba sekat zahradu pravidelně, jiní prohlašují za správné alespoň jeden měsíc bez sekání. Co si vybrat a jak o trávník správně pečovat? Přečtěte si, jaké výhody a nevýhody má pravidelná údržba podrostu s ohledem na vaše osobní preference, ekologické cíle a praktické potřeby. 

Jak často sekat trávu?

Každý travní podrost roste jinak rychle – záleží na druhu osiva, okolním prostředí i umístění a přísunu slunečních paprsků. Pokud máte kolem domu setý kvalitní trávník a v daleké zahradě jste naopak setí nijak neřešili, jistě jste si všimli, že u domu roste trávník pomaleji. Zatímco kvalitní travní podrost povyroste za týden v průměru o dva centimetry, méně kvalitní podrost za týden vzroste až o 3 a půl centimetru.

Chcete-li mít u domu krásný a hustý trávník, je zapotřebí jej sekat opravdu pravidelně, aby hezky zhoustl. Sekejte jej alespoň jedenkrát týdně. V období května a června, kdy více prší, pak budete muset se sekačkou vyrazit i více než 4krát do měsíce.

Výhody pravidelného sekání podrostu

Pravidelné sekání podrostu má několik jasných výhod:

  • Lepší estetika
  • Prevence šíření plevele
  • Zdravější trávník

Udržovaná zahrada jednoznačně vypadá čistě a upraveně, což zvláště v městských a předměstských oblastech může být pro majitele důležitým aspektem. Pravidelné sekání vám nejen zpříjemní prostor pro rekreaci a rodinné akce, ale také sníží riziko k nemocem a šíření škůdců v travním podrostu. Navíc takto snížíte i množství plevele, který se jinak velmi rychle šíří.

Nevýhody pravidelného sekání

Na druhé straně má pravidelné sekání trávy také své nevýhody:

  • Ekologické dopady
  • Časová a finanční náročnost
  • Hluk

Z ekologického hlediska může mít pravidelné sekání negativní dopady na biodiverzitu. Volně rostoucí podrost poskytuje útočiště a potravu pro pestré druhy hmyzu a dalších drobných živočichů. Pravidelné sekání je zároveň časově náročné a kromě samotné práce je třeba investovat také do sekačky, paliva i údržby. Pozor dejte také na obecní vyhlášky – v některých obcích je totiž o nedělích a ve státem uznaných svátcích zakázáno používání nástrojů způsobujících hluk, mezi které sekačka jednoznačně patří.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.