Parkside soustruh? Peklo zamrzlo – potraviny už prodávají i soustruh Parkside | Arecenze
Menu

Parkside soustruh? Peklo zamrzlo – potraviny už prodávají i soustruh Parkside

Parkside soustruh? Peklo zamrzlo – potraviny už prodávají i soustruh Parkside

Značka Parkside z Lidlu neustále rozšiřuje svůj sortiment hobby nářadí. Není také divu – Parkside totiž patří u českých kutilů mezi nejoblíbenější značky. A tak se stalo, že obchodní řetězec začal prodávat také soustruh, který je nyní jedním z nejprodávanějších ve své kategorii. Pojďme mu posvítit na zoubek, nebo spíš na šroubek.

K čemu slouží soustruh?

Soustruhy můžeme rozdělit podle druhu opracovávaného materiálu do dvou skupinSoustruhy na kov slouží k obrábění kovů a výrobě řady kruhových dílů různých velikostí.  Soustruh rotuje kovovým obrobkem s upnutým materiálem kolem osy vřetena a přisunuje k němu řezný nástroj. Díky tomu se z kovového materiálu vytváří požadovaný tvar. Profesionální soustruhy na obrábění kovů se běžně používají například k výrobě součástí do automobilových a leteckých motorů všech typů.

Druhým typem soustruhů jsou soustruhy na dřevo. A právě o nich bude řeč v tomto článku. Princip chodu je v podstatě stejný, jen s rozdílem, že se do požadovaného tvaru opracovávají dřevěné obrobky. Soustruhy na dřevo pro domácí dílny mají kompaktní rozměry a většinou postrádají automatický a strojový posuv nástroje. Kutilové–truhláři si na nich mohou vykroužit například okrasné koncovky na schodištní madla nebo nohy ke stolům. Pokud uvažujete o pořízení takového stroje, ale nechcete do něj příliš investovat, zvolte Parkside.

Jaké možnosti Lidl nabízí?

V sortimentu dílenského vybavení Parkside najdete hned několik modelů soustruhů na dřevo v cenovém rozpětí od 2 300 do 3700 Kč. Nejoblíbenějším soustruhem Parkside je PDB 100 B1, který je aktuálně třetím nejprodávanějším soustruhem na Heurece. A hned na pátém místě je levnější varianta PDM 600 B2. Jaké jsou jejich parametry?

Soustruh Parkside PDB 100 B1

 

3 700 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Soustruh Parkside PDB 100 B1 slouží k opracovávání dřevěných obrobků o maximální délce 100 cm a maximálním průměru 35 cm. Příkon motoru je 400 W a otáčky jsou regulovatelné ve čtyřech stupních 890 / 1 260 / 1 760 / 2 600 min–1. Výhodou stroje je jeho kompaktní velikost (1397 x 245 x 398 mm) a bohaté příslušenství:

  • duté a rovné soustružnické dláto,
  • upínací deska,
  • klíč s vnitřním šestihranem,
  • upínací hrot se 4 zuby,
  • dva vidlicové klíče,
  • materiál pro upevnění k pracovnímu stolu.

Uživatelé si pochvalují skvělý poměr ceny ku výkon při hobby využití. Někomu však může vadit menší přesnost a slabší výkon v porovnání s dražšími modely.

Soustruh Parkside PDM 600 B2

 

2 500 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Levnější varianta z Lidlu, Parkside PDM 600 B2, zvládne opracovat dřevěné obrobky do délky 60 cm a průměru 25 cm. Příkon motoru činí 550 W a otáčky naprázdno 800 – 3 000/min. Balení obsahuje:

  • upínací desku (Ø 8 cm),
  • šikmé a duté soustružnické dláto,
  • dva vidlicové klíče.

Předností soustruhu je jeho malá velikost (962 x 157 x 217 mm) i hmotnost (6,3 kg). Uživatelé v recenzích uvádějí, že kvalita odpovídá ceně a že je vhodný pro jednoduché soustružnické práce.

Jak vycházejí v porovnání s konkurencí?

Mezi další nejprodávanější soustruhy na dřevo patří Holzmann D 460FXL. Oproti modelům Parkside disponuje plynulou regulací otáček pro velmi přesné opracování složitých tvarů z různých materiálů a digitálním displejem ukazujícím aktuální otáčky. Je však až 3,5 krát dražší. Alternativou v podobné cenové kategorii jako Parkside je Einhell TC–WW 1000 4312105 s tichým 350 W motorem. Nabízí ale nižší výkon a nižší otáčky, přitom je o něco dražší.

Závěr

Oba zmíněné modely Parkside vynikají v porovnáním s konkurencí především nižší cenou. Uživatelé si také chválí jejich snadnou obsluhu a přiměřený výkon pro hobby využití. Soustruh sám o sobě ale pro přesnou práci nestačí. Důležité je si dokoupit také kvalitní soustružnická dláta, protože možnosti příslušenství obsaženého v balení jsou omezené.

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.