Menu

Jaká je v domácnosti běžná spotřeba elektřiny v roce 2023?

Jaká je v domácnosti běžná spotřeba elektřiny v roce 2023?

Běžná spotřeba elektřiny v domácnosti je závislá na mnoha faktorech. Tím nejdůležitějším je, zda domácnost bydlí v bytě či domě. Dalšími velkými proměnnými je způsob vytápění a také ohřev vody. Dá se určit průměrná roční spotřeba elektřiny v domácnosti? A jaká je?

Energetická krize a změny cen energií

Spotřebou elektrické energie se v poslední době musela zabývat většina domácností. Vlivem energetické krize, která postihla celou Evropu, se ceny za energie vyšplhaly do astronomických výšin. Energetická krize se dotkla prakticky všech domácností. I když většinou rozdílně v závislosti na druhu bydlení. Zatímco lidem v nových bytech přišel dopis s navýšením energií o pár stovek, domy anebo starší a nezateplené byty byly překvapenější.  

Jaký je trend ve spotřebě elektřiny?

Energetická krize donutila domácnosti šetřit za energie. Už v roce 2022 byla zaznamenána rekordně nízká spotřeba elektřiny v České republice. Domácnosti snížily spotřebu elektřiny o 9 %, což je největší pokles za posledních 20 let.

Podle nejnovějších ukazatelů bude podobný trend poklesu elektrické energie i v roce 2023, i když statistická data běžné spotřeby domácností za rok 2023 ještě nejsou dostupná. Český statistický úřad (ČSÚ), který získává a zpracovává nejrůznější statistické údaje, se k těmto údajům dostává vždy až po ukončení období.

Energetický regulační úřad ale zveřejňuje informace o změně měsíční spotřeby elektřiny oproti roku 2022 pravidelně. I v letošním roce se každý měsíc spotřebovává méně elektrické energie, číselně se jedná okolo 5 %. V lednu 2023 byla spotřeba elektřiny nižší dokonce o 7,7 % oproti lednu předchozího roku.

Jaká je v domácnosti běžná spotřeba kWh?

Běžnou spotřebu kWh ovlivňuje mnoha faktorů a může se velmi lišit. Důležitá kromě typu bydlení (dům nebo byt) je také obytná plocha domácnosti. Spotřebu energie také výrazně ovlivňuje vytápění domu, ohřev vody, ale také způsob vaření a celkově šetrnost zacházení s jakoukoli energií. A v neposlední řadě spotřebu ovlivňuje také počet členů domácnosti.

Průměrná roční spotřeba elektřiny tedy závisí i na velikosti domu. Pokud se jedná o menší až střední rodinný dům, ve kterém se elektřina používá pouze na svícení a běžné spotřebiče, je spotřeba energie v rozmezí 2 000-3 200 kWh. Když domácnost na elektřině i vaří, už se spotřeba o něco zvyšuje.

Domácnost, která na vytápění využívá elektřinu, se pohybuje už v úplně jiných číslech. Roční spotřeba elektřiny pouze za elektrické vytápění v rodinném domě se pohybuje přibližně okolo 12 000 kWh. Při vytápění tepelným čerpadlem je to pak asi 5 000 kWh. Další číslo, které lze uvést je průměrná spotřeba elektřiny na osobu v České republice. Dostupný údaj je z roku 2022, kdy jeden Čech odebral v přepočtu 5 752 kWh.

3 rychlé tipy, jak snížit spotřebu elektřiny

Tipů, jak snížit spotřebu elektřiny, v posledních letech zaznělo dost, i tak je dobré si je vždy připomenout.

Akční kroky ke snížení spotřeby

Zjistěte, kde spotřebováváte více energie a kde byste mohli energii ušetřit. Doporučuje se svítit LED žárovkami namísto klasickými a v kuchyni myslet na úsporné vaření. Nepřetápět domácnost, vylepšit izolaci domu, prát na ekologický program a mnoho dalších. Největším spotřebičem jsou právě staré žárovky, neefektivní starý kotel/bojler a také sušička prádla.

Sledujte svou spotřebu

Rovněž můžete sledovat, kolik jste elektřiny spotřebovali. Sledování a průběžné měření elektrické energie nabízí i mnoho energetických společností. V aplikaci můžete například pravidelně zapisovat svůj stav elektroměrů a sledovat aktuální vyúčtování energie.

Vypočítejte si svou spotřebu

Kromě sledování spotřeby můžete udělat i aktivní kroky a vypočítat si svou spotřebu kWh. Vycházet můžete z vyúčtování svého dodavatele energie, ve kterém ovšem nebudete mít přehled o jednotlivých zařízeních, ale pouze o celkové spotřebě v rámci daného roku a jeho měsíců.

Zdroje

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

kolik může dělat rocni spotřeba 2 lidi v 1+kk v MWh prosim

Lucie Dreveňaková

Dobrý den, to bohužel nelze říci bez podrobné znalosti vybavení vaší domácnosti, energetické úspornosti stavby a vašich návyků ve smyslu vaření, vytápění či třeba hraní na počítači. Přibližný výpočet můžete provést v kalkulačce v tomto článku.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.