Menu

Milovníci kávy pozor (2024)! Švábů můžete mít v kávě až 10 % a nevíte o tom

Milovníci kávy pozor (2024)! Švábů můžete mít v kávě až 10 % a nevíte o tom

Americký profesor biologie Dr. Emlen z University v Montaně a nezávisle také britský lékař Dr. Karan Raj upozornili na šokující fakt. V mleté kávě, kterou koupíte ve většině obchodů, se vyskytují rozdrcení šváby. A není jich zrovna málo. Pokud vás kvalita a složení vašeho kofeinového nápoje nikdy nezajímaly, tak od dneška už nejspíš budou. Jestliže ale máte slabší žaludek, raději si v našem Magazínu přečtěte jiný článek.

Alergie na mletou kávu? Omyl – na šváby

Bylo to na konci 80. let, když Dr. Douglas Emlen ještě jako student jezdil v rámci studia se svým profesorem křížem krážem po kraji. Jeho profesor byl tehdy schopný si zajet až 45 minut mimo trasu, aby našel místo s dobrou kávou. Byl totiž závislý na kofeinu a pil pouze kávu z čerstvě mletých zrn, která tehdy byla k dostání jen málokde.

Dr. Emlen se zpočátku podivoval, proč profesor kvůli kávě jezdí navíc tak velkou vzdálenost. Profesor mu později vysvětlil, že je to kvůli švábům. Někteří vědci – entomologové, kteří dělají dlouhé roky výzkum na švábech, mohou dostat na tento hmyz alergii. To byl právě případ Emlenova profesora, u kterého při kontaktu s hmyzem hrozila prudká alergická reakce. Z toho důvodu nemohl pít předem namletou kávu.

Ne více než deset procent

Dr. Emlen upozornil veřejnost na skutečnost, že kávové boby leží před zpracováním ve velkých hromadách, které jsou doslova zamořené šváby. Protože není možné hmyz nějak odstranit, upraží se a semelou se i s kávou. Se stejným zjištěním šokoval své sledující na TikToku také britský lékař Karan Rej. Vzhledem k tomu, že je výskyt švábů a jiného hmyzu v kávě tak častý, stanovila FDA (Food and Drug Administration) normy pro přijatelné množství příměsi hmyzího původu v kávě.

Norma však nemluví jen o švábech a kávě. Různé tolerované úrovně jsou stanoveny pro prakticky všechny potraviny včetně koření, čokolády, ovoce a různé škůdce, jako jsou hlodavci, hmyz a larvy, plísně, či savčí exkrementy. Zpět ale ke kávě. Podle FDA nesmí být v celkovém množství kávových bobů více než 10 % bobů infikovaných nebo poškozených hmyzem.

Jednu kávu bez švábů, prosím

Jedná se ale o maximální množství, a proto nemusí být nutně každé balení mleté kávy plné rozemletého hmyzu. I tak ale může být toto zjištění pádným důvodem k tomu, abychom si koupili mlýnek na kávu nebo rovnou automatický kávovar. U čerstvě namleté zrnkové kávy totiž riziko nehrozí, protože její celá zrna nejsou před pražením skladována tímto způsobem.

Oblíbené mlýnky na kávu

Parametr Hario Mini-Slim Plus Bosch TSM6A013B ETA Aromo 0064 90000
Orientační cena 600 Kč 300 Kč 300 Kč
Hodnocení Heureka 96 % (155 recenzí) 95 % (64 recenzí) 94 % (23 recenzí)
Typ Ruční Elektrický (180 W) Elektrický (150 W)
Kapacita násypky 24 g 75 g 50 g
Regulace hrubosti mletí Ano (předem nastavitelná) Ano (pouze délkou doby mletí) Ano (pouze délkou doby mletí)

 

Oblíbené automatické kávovary

DeLonghi Eletta Cappuccino Evo ECAM 46.860.B

Vítěz našeho srovnání automatických kávovarů

Parametr DeLonghi Eletta Cappuccino Evo ECAM 46.860.B Philips Series 5400 LatteGo EP 5447/90 Krups Essential EA810B70
Orientační cena 18 000 Kč 19 000 Kč 6 000 Kč
Hodnocení Heureka 94 % (67 recenzí) 95 % (72 recenzí) 92 % (198 recenzí)
Parní tlak (bar) 15 15 15
Příkon (W) 1 450 1 500 W 1 450 W
Objem nádržky na vodu (l) 2 1,8 1,7
Objem zásobníku na kávu (g) 380 275 260
Počet stupňů hrubosti mletí 13 12 3
Počet druhů nápojů 7 12 3

Naše srovnání a test nejlepších automatických kávovarů si můžete přečíst zde.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.