Menu

Dnes slavíme Světový den udržitelné dopravy OSN: Připomeňme si klíčovou roli dopravy v ochraně planety

Dnes slavíme Světový den udržitelné dopravy OSN: Připomeňme si klíčovou roli dopravy v ochraně planety

Dnes 26. listopadu 2023 je to úplně poprvé, kdy slavíme Světový den udržitelné dopravy OSN. Smyslem této iniciativy je uznání klíčové role nízkoemisních, udržitelných a energeticky efektivních dopravních prostředků v ochraně životního prostředí, zejména ve snaze zabránit prudkým změnám klimatu.

Kdy byl vyhlášen a co je cílem

Rezoluci k ustanovení 26. listopadu Světovým dnem udržitelné dopravy přijalo valné shromážděním OSN na svém 77. zasedání dne 16. května 2023. Rezoluci předložila vláda Turkmenistánu a vychází z návrhu Prezidentské exekutivy IRU na stanovení Světového dne dopravy. Valné shromáždění OSN tímto počinem apeluje na všechny členské státy OSN, mezinárodní i regionální organizace a občanské společnosti, aby pořádaly akce zaměřené na téma udržitelné dopravy za účelem osvěty veřejnosti.

Cílem tohoto významného dne je zvýšení všeobecného povědomí, aby se každý obyvatel planety zamyslel nad tím, jak důležitou roli hraje zejména silniční doprava v jeho každodenním životě. Valné shromáždění zároveň vyzývá členské státy OSN, místní a regionální organizace a soukromý sektor, aby neustávaly v úsilí mobilizovat finanční a technickou podporu rozvojovým zemím ve snaze posílit spojení mezi všemi druhy dopravy.

Jak přispět k lepším zítřkům

Pokud vám, stejně tak jako nám, není osud naší planety lhostejný, můžete pomoci i vy. Stačí když místo cestování autem či autobusem se spalovacím motorem, dáte přednost “čistším” dopravním prostředkům. Na delší trasy se nabízí autobusy na elektrický pohon nebo bioplyn (Bio-LNG, LBG) či elektromobily. Po městě můžete vyměnit elektromobil za elektroskútr, nebo elektrokoloběžku, se kterou nebude mít problém se dostat prakticky kamkoliv.

Hrdým patronem Světového dne udržitelné dopravy se stala společnost FlixBus, která má vizi se do roku 2040 stát 100 % uhlíkově neutrální. Zelené autobusy tak lze pokládat za průkopníky v oblasti udržitelné dálkové dopravy. „Jen tím, že si cestující vyberou dálkový autobus namísto osobního vozu nebo letadla, snižují svou uhlíkovou stopu až o 90 %,“ uvedl Pavel Prouza, ředitel společnosti FlixBus pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

Právě v autobusech na bioplyn je podle společnosti FlixBus velká naděje. Jedná se o téměř uhlíkově neutrální dopravu, která má řadu výhod. Dojezd autobusů na bioplyn je srovnatelný s dieselovým autobusem a tankování zabere také jen 10 – 15 minut. “První bioplynový autobus testujeme v Beneluxu už od roku 2021 s potvrzeným snížením emisí CO2 o 75 %. Také je o 50 procent tišší než naftový autobus a na jednu nádrž ujede přes 500 km.“ uvedl Pavel Prouza.

Proč vsadit na elektrokoloběžky

Po městě, ať už do práce, do školy nebo za zábavou, není nic pohodlnějšího než elektrokoloběžka. Jednoduše se ovládá, snadno se přenáší a výdaje na její pořízení i provoz jsou mnohem nižší než v případě auta nebo motorky. Oproti jízdnímu kolu je mrštnější a jízda na ní je pro mnohé zábavnější. Elektrokoloběžek existuje na trhu spoustu. Na kratší vzdálenosti jsou ideální městské koloběžky.

Z hlediska parametrů je v tomto případě důležitější nízká hmotnost konstrukce a skladnost (mnohé jsou dokonce skládací) než výkon a výdrž baterie. Na delší vzdálenosti a výlety do přírody jsou vhodnější výkonnější, případně terénní elektrokoloběžky. Oceníte na nich vyšší rychlost, větší nafukovací a odpružená kola, lepší stabilitu a vyšší nášlap. Oproti městským modelům však disponují většími rozměry i vyšší hmotností.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.