Menu

Kupujete svíčky na Vánoce 2023? Dejte si pozor na levné svíčky z parafínu

Kupujete svíčky na Vánoce 2023? Dejte si pozor na levné svíčky z parafínu

Jestli jste milovníci levných svíček za pár korun, raději zbystřete. Mohou totiž obsahovat škodlivé látky, které jsou obsaženy nejen ve vosku, ale také v knotu. Při spalování může totiž parafínový vosk uvolňovat dráždivé organické sloučeniny, jako je aceton, benzen či toluen. Tyto karcinogeny mohou způsobovat alergie, astma či kožní problémy. Pokud pálíte svíčky v uzavřeném nevětraném prostoru poměrně často, zvolit byste měli více přírodní varianty. Jak na výběr „zdravé“ svíčky?

Svíčky ze včelího vosku jsou kvalitní a nezávadné

Svíčky ze včelího vosku patří k těm nejkvalitnějším vůbec. Včelí vosk je totiž čistě přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle včel. Díky tomu neobsahuje žádné škodlivé látky. Navíc se při spalování vytvářejí záporné ionty, které mají pozitivní vliv na imunitní systém a mohou také zlepšovat dýchání. Svíčky ze včelího vosku se proto doporučují všem alergikům či osobám citlivějším na vůně.

Svíčky ze sójového vosku produkují vůni rychleji

Sójový vosk byl speciálně vyvinut pro výrobu svíček. Sója je obnovitelný zdroj, tudíž je ekologický. Navíc je zcela přírodní, protože se získává ze sójových bobů. Sójový vosk má nižší teplotu tání než včelí vosk, díky čemu produkuje vůni rychleji, která je pak cítit déle. Zároveň hoří výrazně delší dobu než svíčky z parafínu, tudíž vám vydrží i déle. Svíčky ze sójového vosku najdete například u výrobce My Flame či Milkhouse Candle Co., který používá sójový vosk spolu se včelím.

Svíčky z palmového vosku hoří jasným plamenem

Dalším přírodním produktem je palmový vosk, který neobsahuje žádné chemické látky, jako například petrolej či deriváty, které můžete najít u parafínových svíček. Svíčky z palmového vosku jsou unikátní v tom, že hoří jasným plamenem a nečadí. Jejich nevýhodou je však to, že se kvůli palmovému oleji obsaženém v tomto vosku kácí deštné pralesy, čímž vymírají některé vzácné živočišné druhy. Svíčky z palmového vosku vyrábí například výrobce Aromka či NatureSecret.

Svíčky z rafinovaného parafínu jsou na rozdíl od klasického parafínu nezávadné

Není parafín jako parafín, například svíčky z rafinovaného parafínu jsou bezpečné a kvalitní. Kvalitní parafín poznáte tak, že má nižší olejnatost a vyšší teplotu tání. Svíčky z rafinovaného parafínu zároveň nekouří a mají delší dobu hoření. Vyrábí je například společnost Yankee Candle.

Bavlněný knot je u svíček nutností

Pohlídat byste si měli i knot, který by měl být bavlněný bez olova či zinku. Zároveň knot nezapomeňte před zapálením zastřihnout alespoň na 3 mm, aby svíčka nečadila. 100% bavlněný knot najdete například u svíček Yankee Candle nebo Diptyque.

V poslední době se také můžete setkat s dřevěnými knoty, které mohou být ve formě tenkých plátů, křížku či tuby. Dřevěné knoty vydávají zvuk praskajícího dřeva a díky tomu jsou tolik oblíbené. Stejně jako bavlněné knoty jsou nezávadné, zvolit si proto můžete i svíčky s tímto typem knotu. Pyšní se jimi například svíčky WoodWick.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.