Menu

Těchto 5 zvyků vám zaručeně poškodí notebook. Jak se jich vyvarovat?

Těchto 5 zvyků vám zaručeně poškodí notebook. Jak se jich vyvarovat?

Notebooky se postupně staly spíše takovým nářadím, běžným vybavením, které nás doprovází v průběhu všedního dne. Nástrojem, který slouží nejen k práci, ale i pro hraní her, multimediální zábavu či videohovory. S rozvojem práce z domova v kovidovém období se dostaly notebooky i k lidem, kteří je dříve nepotřebovali.

Existuje mnoho způsobů, jak můžete nedopatřením svůj notebook poškodit, nebo zkrátit jeho životnost. V tomto článku se podíváme na ty největší zlozvyky, kterým je potřeba se vyvarovat a navrhneme také několik řešení.

Do postele ano, na peřinu ne

Ledaskoho může práce či sledování filmů v posteli zaujmout natolik, že si do peřin s sebou vezme i notebook. To samo o sobě není nic špatného, nicméně je potřeba dodržovat pár zásad. Peřiny a polštáře zabraňují průchodu vzduchu kolem chladicích otvorů notebooku, což může vést k jeho přehřívání. Dlouhodobé přehřívání zpravidla zkrátí životnost zařízení a může také poškodit některé komponenty. Pokud náhodou usnete s notebookem na peřině, je zcela zřejmé, že se notebook z peřiny sesune a nejbližší stopkou je tvrdá podlaha.

Jedním z řešení je použití notebookového stolku do postele. Tyto stolky jsou navrženy tak, aby poskytovaly pevný a stabilní povrch a zároveň udržovaly pro chlazení potřebnou cirkulaci vzduchu. Pomoci může ale i standardní chladící podložka s ventilátory. V zásadě je stále lepší variantou podložit notebook alespoň knihou, než aby ležel přímo na peřině. Tato řešení ovšem nejsou ani zdaleka tak ergonomická, jako zmíněné stolky.

Notebook nekoupejte ve slunečním světle

Používání notebooku na přímém slunci může mít negativní dopad na jeho životnost i výkon. Sluneční světlo totiž zahřívá povrch zařízení a protože to i samo o sobě generuje při práci teplo, může snadno dojít k přehřátí. To poté vede v lepším případě pouze ke snížení výkonu, v tom horším ke zkrácení životnosti či poškození. Přímé sluneční světlo notebooku nesvědčí ani ve vypnutém stavu. Vysoká teplota je nevhodná nejen pro plasty a baterii, ale také pro displeje, které mohou vyblednout.

Problém je obzvláště zřetelný u černých nebo všeobecně tmavých notebooků, které lépe absorbují sluneční teplo. Nejlepším řešením je proto používat notebook mimo přímé sluneční světlo, tedy optimálně ve stínu či polostínu. Pokud je nezbytné používat notebook na přímém slunci, jednou z možností je polepit povrch notebooku designovou fólií světlé barvy. Některé firmy se na výrobou těchto potisků specializují.

Když notebook nemůže dýchat

Notebooky mohou v době rychlých chytrých telefonů působit jako bezúdržbová zařízení. Opak je ovšem pravdou a pravidelné čištění notebooku je důležité pro udržení jeho optimálního výkonu a životnosti. Hromadění prachu v notebooku může způsobit různé problémy, jako je zanesení chladicích otvorů a ventilátorů, což vede k přehřívání procesoru a grafické karty. Výsledkem je nejen nižší výkon, ale také vyšší hlučnost a riziko poškození. Že je notebook zanesen prachem poznáte právě podle neúměrné hlučnosti ventilátorů, které bývaly dříve tiché.

Pro čištění notebooku je vhodné použít stlačený vzduch, který lze zakoupit v obchodech se spotřební elektronikou. Stlačený vzduch pomáhá odstranit prach z chladicích otvorů a ventilátorů, aniž by bylo nutné notebook rozebírat. Při čištění klávesnice můžete použít měkký štětec nebo speciální čisticí prostředky určené pro elektroniku. Pokud si nejste v čištění notebooku jisti nebo chcete práci udělat detailně i s rozebráním, doporučujeme přenechat tento úkon profesionálům v odborném servisu.

Notebook není frisbee

Možná máte ve zvyku po návratu domů odhodit batoh či mobil na postel a začít relaxovat. Část spojenou s relaxem po návratu ze školy či práce doporučujeme, házet notebookem je ovšem jiná otázka. Narozdíl od mobilu, který hod na měkkou peřinu nikterak nepoškodí (pokud nesklouzne na zem), obsahují notebooky mechanické části a některé součástky nejsou zcela pevně uchyceny. Jakýkoliv hod notebookem jej může poškodit, doporučujeme se k němu tedy chovat opatrně.

Aktuální systém je bezpečný systém

Pravidelné aktualizace operačního systému notebooku jsou nezbytné pro jeho bezpečnou a stabilní funkci. Aktualizace zajišťují opravy chyb, zlepšení výkonu a nejdůležitěji bezpečnostní záplaty, které chrání notebook před nově objevenými hrozbami. Absence těchto aktualizací a bezpečnostních záplat může způsobit zvýšenou zranitelnost zařízení vůči kybernetickým útokům, škodlivému softwaru (virům) a dalším bezpečnostním rizikům.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.