Menu

Temu na pravidla hry kašle: České e-shopy jsou znevýhodněny, APEK žádá zásah

Temu na pravidla hry kašle: České e-shopy jsou znevýhodněny, APEK žádá zásah
Ilustrační obrázek

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) upozorňuje, že čínský marketplace Temu nedodržuje pravidla pro e-commerce vycházející z české a evropské legislativy. Asociace žádá nastavení férových podmínek pro všechny. Podnět ke kontrole už obdržela Česká obchodní inspekce.

Zavádějící inzerce slev a nepřesné informace

Temu stejně jako většina velký čínských e-shopů láká na nízké ceny a různé slevy. V rámci on-line prodeje zboží spotřebitelům v EU jsou nastaveny různé regulace, které se týkají předávání informací zákazníkovi před a v průběhu nákupu. Podle APEK Temu tato pravidla zčásti či zcela ignoruje, případně předává informace nejasně. Neposkytnutí nebo zkreslování informací je přitom považováno za klamání spotřebitele.

Výtky ze strany APEK se jednají zavádějící inzerce “slev”, nepřesných informací ohledně odstoupení od kupní smlouvy, ohledně záruky či postupu reklamace. Temu ani jasně neuvádí, že se jedná o on-line tržiště, čímž opět porušuje pravidla. Podle loňského upřesní novely zákona o ochraně spotřebitele v souladu s evropskou legislativou jsou české e-shopy povinné odvozovat slevy od nejnižší ceny nabízeného zboží za posledních 30 dní.

Oproti tomu Temu určuje své slevy na základě doporučené maloobchodní ceny produktu. APEK upozorňuje, že takový postup jednoznačně znevýhodňuje férové prodejce, kteří jednají v souladu s regulemi. APEK na základě výše zmíněných důvodů podal podnět ke kontrole České obchodní inspekci. Podle české verze Temu je provozovatelem e-shopu společnost Whaleco Technology Limited se sídlem v Irsku, a proto podléhá evropským zákonů.

Stručně o APEKu

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) sdružuje 677 subjektů z prostřední elektronického obchodu, včetně největších českých internetových obchodů, předních softwarových společností a finančních institucí. Zabývá se podporou rozvoje elektronického obchodování v České republice a poskytuje svým členů právní poradenství a apod. Asociace rovněž zastupuje e-commerce trh při komunikaci s médii a státní správou.

Související články

Recenze Temu dle analytiků: „Nejnebezpečnější široce stahovaná aplikace roku 2024.“

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.