Menu

Temu krade data z vašeho telefonu, i když to zakážete – vidí dokonce soukromé zprávy a snímá otisky prstů, uvádí žaloba

Temu krade data z vašeho telefonu, i když to zakážete – vidí dokonce soukromé zprávy a snímá otisky prstů, uvádí žaloba
Zdroj fotografie: Pixabay

Temu si v poslední době dělá obrovskou reklamu a jedná se nejspíše o podobný „boom“ jako kdysi s AliExpressem. Nákupní aplikace je vidět snad úplně všude a láká na opravdu nízké ceny – ty jsou někdy dokonce pod výrobními náklady, ale to je asi součástí penetrační taktiky. Nebo že by to nebylo to jediné? No, nejspíše ne – jak se totiž ukázalo, Temu doslova krade z telefonů informace o uživatelích, a to nejen ty opravdu potřebné, ale i mnoho dalších, aniž by o tom komukoliv řeklo.

Ani nechtějte vědět, co vše Temu shromažďuje

Monitoring telefonu je do jisté míry běžnou praktikou asi většiny aplikací – asi všechny se přitom hájí tím, že to dělají pro zkvalitňování uživatelského zážitku. To je jistě pravda jenom částečně, protože konkrétně v případě Temu se jedná o výrazné narušování soukromí. Strhla se o tom vášnivá debata na Redditu, kde uživatelé vyzdvihli třeba argument, že aplikace potřebuje data „pro vyšší bezpečnost zákazníka“.

A co víc, když se jeden z nich pokusil účet smazat a založit nový s jiným e-mailem, Temu mu po opětovné instalaci nabídlo přihlášení k tomu starému – zná totiž jak telefon a jeho IMEI, tak identifikátory SIM karty, a dokonce má přistupovat také k vašim kontaktům, historii vyhledávání (a to nejenom v rámci aplikace), sledovat polohu a ukládat si biometrické údaje (tedy otisky prstů / nasnímání obličeje).

Bohužel toho Temu vidí ještě mnohem více

Odtud už vede velmi krátká cesta k nějakému dalšímu zneužití – sice by to nemuselo být přímo ze strany Temu, ale kdyby taková databáze náhodou „unikla“, měli by hackeři žně, a ani by se moc nenadřeli. Že to nelze brát na lehkou váhu dokazuje i žaloba, které tento čínský gigant čelí. Nepomůže přitom ani zákaz monitoringu, Temu bude informace sbírat i nadále, upozornili na Redditu.

Temu prý shromažďuje data „nad rámec toho, co je nezbytné pro on-line nákupní aplikaci“, a to včetně zmíněných otisků prstů / podoby obličeje nebo hlasových nahrávek. Odborníci dle FashionDive uvedli, že má Temu přístup doslova ke všemu v telefonu uživatele, a dokonce prý může číst veškeré zprávy (tedy jak v aplikaci pro SMS, tak nejspíše i v dalších typu WhatsApp, Messenger apod.).

Není už to přinejmenším přehnané? Nehledě na to, že Temu o ničem z toho uživatele neinformuje, potažmo jak uvádí žaloba, jsou uživatelé uváděni v omyl. Žaloba podaná v americkém státě Illinois je docela obsáhlá, a nutno zdůraznit, že i znepokojivá. Sám jsem se do Temu nikdy neregistroval, ačkoliv jsem jeden čas (asi jako každý) čelil hodně masivní reklamní kampani.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.