Ten nejlepší hokejový zážitek? Na technologii televize záleží | Arecenze
Menu

Ten nejlepší hokejový zážitek? Na technologii televize záleží

Ten nejlepší hokejový zážitek? Na technologii televize záleží

Každoroční hokejový svátek v podobě Mistrovství světa začal už minulý týden a jako každý rok koukáme na televizní obrazovky, fandíme našim hrdinům a jako každý rok cítíme naprostou jistotu, že si letos to zlato odvezeme. Hokej je velkou součástí naší kultury, stejně jako nadávání na rozhodčí, hráče, ale i na viditelnost puku při televizním přenosu. První dvě věci nenapravíme, s kvalitou obrazu ale dokážeme poradit.

Narozdíl od filmů, seriálů či třeba zpravodajství jsou sportovní přenosy charakteristické prudkým pohybem malých objektů napříč obrazem. Ne všechny televize přitom dovedou tento rychlý pohyb zcela správně zobrazit. Na řádcích níže se podíváme na to, jaké parametry televize hrají pro sledování sportu největší roli.

Některé z vhodných prémiových modelů televizí

Nižší odezva je základ

Odezva obrazu je charakteristika, která definuje jak svižně reaguje televize na změnu obrazu. Pozor ovšem na záměnu pojmů, odezva totiž nemá nic moc společného s obnovovací frekvencí. Ta dokonce hraje naopak pramalou roli, protože televizní vysílání má běžně nízkou snímkovou frekvenci.

Pokud chcete na televizi sledovat sportovní utkání v maximální kvalitě, vybírejte obrazovku s co nejnižší odezvou. Typicky se jedná o OLED televize.

Některé z vhodných levnějších modelů televizí

Ne všechny zápasy se hrají večer

Určitě jste se s tím již setkali. Zápas Česko:Slovinsko začal v brzkých odpoledních hodinách, na oknem je světlo a protože je za oknem, jeho odrazy jsou taky na televizní obrazovce. Výsledek je takový, že chvílemi nevidíte na puk, chvílemi na hráče a akčnější z nás na příští zápas raději zalepí okno kartonem.

To ale není potřeba, stačí se při výběru zaměřit na to, jak dobře funguje povrchová úprava televize. Některé modely zvládají až překvapivě dobře redukovat odlesky a jsou proto pro sledování sportů vhodnější.

Led má být bílý

Pokud na svojí televizi vidíte led spíše šedý a hráči s ním pomalu splývají, pravděpodobně máte televizi s nízkým jasem obrazovky. To se dá řešit dvěma způsoby – zastřít okna a zhasnout světlo, nebo na svítivost obrazovky myslet už při nákupu televize. Výrobci jas neuvádí, stejně jako u odlesků se budete muset spolehnout na osobní zkušenost v obchodě s elektronikou.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.