Menu

Aku páječky Parkside za tři stovky: Na bezolovnatý cín rovnou zapomeňte (Test a recenze)

Aku páječky Parkside za tři stovky: Na bezolovnatý cín rovnou zapomeňte (Test a recenze)
Foto: Lucie Sobotová

Přemýšlíte o koupi cenově dostupné páječky v pohodlném aku provedení? My jsme právě otestovali rovnou dva takové modely od Parkside. První z nich je PLKA 4 B3, malá aku páječka s integrovanou baterií za 250 Kč. Druhou je aku pájecí stanice PLSA 20-Li B2 na 20V baterii za 350 Kč. Páječky potěší dobrým poměrem cena/výkon, do dokonalosti ale mají hodně daleko.

Testované produkty

Testovali jsme tyto dvě aku páječky Parkside:

Parkside PLKA 4 B3 

Parkside aku páječka PLKA 4 B3 s integrovaným Li-Ion akumulátorem je momentálně nejprodávanější páječka na Heurece. Nabízí krátkou dobou nahřívání, o které informuje LED ukazatel. Nechybí pogumované ergonomické držadlo a LED pracovní světlo. Součástí balení je stanice s plochou na houbu pro čištění pájecího hrotu, pájecí hrot, cívka s 10 g pájky, houba a USB-C nabíjecí kabel. Nabíječka není v ceně.

250 Kč Orientační cena

Parkside PLSA 20-Li B2

Parkside aku pájecí stanice PLSA 20-Li B2 bez aku má univerzální použití v elektronice, modelářství a hobby. Kompaktní stanice je vybavena LED kontrolkou stavu provozu a odkládacím prostorem pro pájecí houbu. Páječka se chlubí krátkou dobou nahřívání a bohatým příslušenstvím v ceně (2 hroty – špičatý a plochý, 2 bezolovnaté elektronické pájky a pájecí houba. Je kompatibilní se všemi akumulátory „PARKSIDE X 20 V Team“.

350 Kč Orientační cena

Technické parametry

Technické parametry obou páječek najdete v tabulce:

Parametr Parkside aku páječka PLKA 4 B3 Parkside aku pájecí stanice PLSA 20-Li B2 
Li-Ion akumulátor 4 V / 1,5 Ah X 20 V (není v ceně)
Max. teplota 470 °C 480 °C
Doba zahřívání Cca 30 s Cca 30 s
Provozní doba Cca 60 minut Podle kapacity akumulátoru
Délka kabelu stanice – páječka 1,5 m
Hmotnost 103 g 304 g

 

První dojmy, ovládání a rychlost nahřívání

Zpracování obou páječek PLKA 4 B3 a PLSA 20-Li B2 je poměrně slušné a odpovídá hobby kategorii. U pájecí stanice PLSA 20-Li B2 hodnotím velmi pozitivně dlouhý a poddajný kabel. Ten umožňuje pohodlnou práci i ve výšce cca 150 cm (např. při opravě elektrického vrátníku na montáži).

Obě testované páječky se ovládají pouze jedním tlačítkem, což považuji za jednu z jejich největších nevýhod. Regulace teploty u obou modelů chybí. Menší páječka PLKA 4 B3 se zapíná delším podržením spínacího tlačítka a vypíná krátkým stlačením. Starší model, který jsme měli doma měl vypínač a spoušť pro nahřívání, což bylo operativnější než nepřetržité zahřívání.

O nahřátí na požadovanou teplotu informuje u obou páječek změna barvy LED kontroly z červené na zelenou. U větší pájecí stanice PLSA 20-Li B2 odlišuje rozdílná rychlost blikání červené diody, jestli se páječka nahřívá, nebo chladne. Doba přepnutí na zelenou diodu odpovídá hodnotám uvedeným výrobcem, což jsem ověřila třemi měřeními.

Měření Parkside PLKA 4 B3 Parkside PLSA 20-Li B2 
1.  30 s 20 s
2.  32 s 24 s
3.  33 s 25 s
Průměr  31,7 s 23 s

 

Zkušenosti s pájením

Na základě předchozích zkušeností s páječkami Parkside (měli jsme doma dvě) doporučuji dodávané pájky rovnou hodit do koše a koupit si kvalitnější. U obou testovaných páječek je teplota, při které se rozsvítí zelená kontrolka, příliš nízká. Musela jsem počkat ještě cca 10 sekund, aby se pájka začala tavit. Z toho důvodu považuji ukazatel nahřátí jako velmi orientační.

 

Obě páječky fungovaly naprosto bez problému s použitím vlastního olovnatého cínu. Pro pájení bezolovnatým cínem se mi neosvědčily. Zatímco pájený měděný vodič už přehřívaly, pájka se ještě nezačala tavit. Důvodem je nejspíš skutečnost, že neposkytují dostatečný výkon v adekvátním čase na prohřátí pájeného spoje.

Shrnutí kladů a záporů

Klady

  • Cenová dostupnost
  • Dostatečný výkon pro pájení olovnatým cínem
  • Kompaktní rozměry
  • Bezdrátové mobilní provedení
  • Dlouhý a poddajný kabel u modelu PLSA 20-Li B2
  • Možnost jednoduché výměny hrotu u modelu PLSA 20-Li B2
  • LED světlo u modelu Parkside PLKA 4 B3

Zápory

  • Chybí regulace teploty
  • Ukazatel nahřátí je pouze orientační
  • Bezolovnaté pájky v ceně jsou nepoužitelné
250 - 350 Kč Orientační cena (podle konkrétního modelu)

Závěr

Obě testované páječky Parkside mohu doporučit na hobby pájení olovnatým cínem. Na častější využití a pájení bezolovnatým cínem se ale příliš nehodí. Pro tento účel mohu nabídnou jako alternativy například tyto pájecí stanice navržené speciálně pro bezolovnaté pájení:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.