Menu

Test a recenze Lamax Beat Sounder SO – 1

Test a recenze Lamax Beat Sounder SO – 1

Reproduktor LAMAX BEAT SOUNDER SO-1 je bezdrátový reproduktor střední cenové kategorie. Velice slušná kvalita zvuku a provedení z něj dělají ideálního společníka nejen na venkovní posezení s přáteli. Díky odolnosti proti stříkající vodě se nemusíte bát vzít si ho k vodě. Jeho výhodou je režim s-bass, který se hodí zejména při poslechu moderní hudby. Za nevýhodu lze označit absenci nějakých rozšiřujících funkcí, jako je například rádio. To je ale velice subjektivní kritérium. Reproduktor s maximálním výkonem 24 W a RMS výkonem 16 W vydává zvuky do všech stran a vytváří tak prostorový zvuk. Výkon je na takto malý reproduktor slušný. Bassy zajišťuje subwoofer umístěný ve spodní části přístroje. Baterie s kapacitou 4000 mAH zaručuje přehrávání hudby až 10 hodin. To je v dané kategorii zhruba průměr. Baterii lze nabíjet také powerbankou.

Výhody Nevýhody
+ kvalitní zvuk – bassy jsou někdy až příliš silné
+ moderní design – spodní reproduktor není krytý
+ režim s-bass – chybí slot na sd karty, usb

První dojmy

Na první pohled se jedná o velmi podařený výrobek. Jeho válcovité tělo je tvořeno plastovým rámečkem s gumovými nožičkami a krytem reproduktorů, který je potažený látkou. Kryty reproduktorů lze oddělat a vyměnit za barevné. Materiál působí kvalitním dojmem, stejně jako perfektně držící spoje. Velikostí odpovídá půllitrové plechovce s nápojem. To jej přímo předurčuje jako společníka na party.

Konektor micro USB pro nabíjení a vstup 3,5 jack jsou umístěny pod gumovou krytkou, aby se do nich nedostala voda a nečistoty.  Po rozbalení krabice najdete samotný reproduktor, micro USB kabel na nabíjení, oboustranný 3,5 jack a uživatelskou příručku. Podle informací na internetu by mělo být v balení také látkové pouzdro. Kus, který jsme testovali, však toto pouzdro neměl. Po spuštění reproduktor přehrává krátkou znělku, což může při prvním spuštění způsobit trochu šok. Díky gumovým nožičkám na spodní a boční straně lze
reproduktor postavit buď na výšku, nebo na šířku. Poloha na výšku však přináší kvalitnější bassy. Spodní bassový reproduktor však není nijak krytý a máme obavu o jeho odolnost vůči prachu, špíně nebo mechanickému poškození.

Ovládání

Reproduktor je vybavený čtyřmi tlačítky, z toho dvě jsou dotyková. V přední části je tlačítko pro vypnutí a zapnutí přístroje, a také přepínač mezi normálním a s-bass módem. Mezi těmito tlačítky je umístěn mikrofon, který slouží pro handsfree. Volání s handsfree je s tímto reproduktorem komfortní, obě strany se dobře slyší i při větší vzdálenosti od reproduktoru. V horní části jsou umístěna dotyková tlačítka pro přepínání skladeb a notifikační dioda. Ta indikuje párování, připojení, nízký stav baterie či její dostatečné nabití. Tlačítka jsou svým vzhledem velice efektní, avšak někdy nefungují úplně jak mají a nereagují na dotyk. Hlasitost se ovládá otočným prstencem pod horním panelem. Kolečko jemně cvaká při přepínání hlasitosti a v případě překročení bezpečné hranice hlasitosti vás upozorní krátkým odmlčením.

Konektivita

K reproduktoru LAMAX BEAT SOUNDER SO-1 se dá připojit třemi způsoby. První je klasické bluetooth, v nové verzi 4.1. Tímto způsobem můžete připojit mobilní telefon, tablet, počítač a další zařízení. Párování probíhá bez problémů. Stav připojení indikuje notifikační dioda na horním panelu. Pokud modře bliká, je přístroj připraven ke spárování. Pokud kontrolka modře svítí, je přístroj připojen. Po dokončení párování reproduktor opět vydává krátký zvuk.

Další možností, jak se k tomuto reproduktoru připojit je pomocí technologie NFC. Mobilní telefon vybavený touto technologií stačí přiložit na plastový rámeček pod vypínač. Reproduktor se s ním automaticky spáruje prostřednictvím bluetooth. Poslední možností je využít funkci AUX a připojit zařízení k reproduktoru pomocí oboustranného kabelu se dvěma 3,5 jacky. Tuto možnost využijete zejména pokud chcete připojit zařízení, které není vybavené bluetooth připojením, jako jsou například mp3 přehrávače.

Kvalita zvuku

Jelikož reproduktor nemá žádné dodatečné funkce, které by mohly mít pro některé uživatele větší prioritu než perfektní zvuk, je kvalita zvuku stěžejní. Provedli jsme proto velký test, ve kterém jsme se zaměřili na různé oblasti zvuku a zhodnotili je.

Celkově se reproduktor hůře vypořádává s šumy. Má však velice silný zvuk, širokou škálu hlasitostí, až po opravdu vysokou, a silnou dunivost bassu. Hodí se na poslech moderní muziky, která se vyznačuje hutnými bassy. Ty ale potlačují melodickou linku skladby. V módu normal se však úrovně vyrovnají.

Celkové vybalancování zvuků – Reproduktor zvládá dobře přechody mezi klidnějšími a dynamičtějšími částmi písní, může se ale stát, že pokud je v písni více nástrojů, které vytvoří šum, samotný výstup je poté zkreslený. Ne úplně dokonalý je také přechod mezi elektronickými a akustickými pasážemi. Výrazným plus je ale basová linka, která zůstává konzistentní.

Prostorový test – LAMAX BEAT SOUNDER SO-1 úplně jasně nevystihuje prostorovost songů. Většinu instrumentů řadí do jedné roviny. Kvalitně „oddělen“ je hlavní hlas a basová linka. Pokud máme v písni vokály, u nich také můžeme rozlišit vlastní prostorovou rovinu. Přesto zbytek instrumentů v kapele nedostává svůj prostor.

Náběh a útlum – Nástup jednotlivých zvukových složek ve skladbě je pro takový typ reproduktoru určitě dostačující. To znamená, že jednotlivé zvuky nejsou zachyceny nejvěrněji, nicméně to není důležité, když je reproduktor někde na chalupě nebo u vody. U útlumu je situace rozdílná, jisté „doznívání zvuku“ je u repra patrné, je možné ho uchem zachytit docela přesvědčivě.

Rytmus a načasování – Velice nadstandardně rozlišuje rytmické prvky v hudbě (s mírným zastřením, přesto, na tuto cenovou kategorii, slibně).

Test středních poloh – Pokud dáme stranou samotný šum, který v této cenové kategorii je, je třeba uznat, že reproduktor slušně zvládá střední polohy i v poměrně vysoké hlasitosti. Což by mohli ocenit hlavně milovníci sólových zpěváků a zpěvaček spoléhajících se hlavně na svůj hlas.

Test výšek – Reproduktor má obecně problém s šumem, například zvuk činelů je takový lehce zrnitý, přesto poměrně věrný. Vysoce posazené hlasové položky ale zvládá obstojně.

Dynamické rozpětí – Věc, která určitě není předností Lamaxu, je dynamické rozpětí – konkrétně rychlé přecházení mezi silnými a slabými zvuky. Při testu pokulhával hlavně ve věrnosti zvuku při přechodu jak ze slabých do silných, tak naopak. Zvláštností ale je, že ne u všech nástrojů. Problém mu dělaly hlavně žestě a vysoké tóny příčných fléten, zatímco příjemný poslech jsme zaznamenali u klarinetu a klavíru.

Bass kontrola – Záleží na tom, jaký posluchač jste. Reproduktor má možnost basy zhutnit. Pokud tedy máte rádi moderní hudbu, které ne tak úplně záleží na věrnosti bassů, ale spíše na hutnosti a pohlcení posluchače, můžete S-Bass zapnout a nechat se strhnout. Pokud si chcete opravdu užít zvuk bassového nástroje, určitě je lepší nechat tuto možnost vypnutou. V normal módu jsou znatelnější muzikantovy schopnosti.

Stereo focus – Vytváří vcelku pěknou prostorovou kulisu, přestože se jedná jen o jeden kus. Při přivření očí a s trochou představivosti bychom se mohli při poslechu přemístit do místnosti, ve které kapela hraje.

Závěr

LAMAX BEAT SOUNDER SO-1 je bezdrátový reproduktor, jehož největší předností je kvalitní zvuk. Díky volitelným výrazným bassům se hodí pro poslech moderní hudby, ale také mluveného slova. Připojení umožňuje technologie bluetooth a NFC, které usnadňuje párování. Pro připojení můžete využít také funkci AUX a připojit zařízení pomocí oboustranného 3,5 jackového kabelu. Za nevýhodu lze označit absenci dalších funkcí, jako je rádio či slot na SD karty.

Díky svému tvaru a voděodolnosti je tento reproduktor vhodný jak na chalupu, tak k vodě či na posezení s přáteli. Ve své cenové kategorii se jedná o velice oblíbený výrobek. Dle našeho názoru je reproduktor LAMAX BEAT SOUNDER SO-1 velice povedený, a to jak po designové, tak po zvukové stránce. Pokud hledáte více informací, o bezdrátových reproduktorech máme celý článek.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.