Test a recenze odvlhčovačů a čističek vzduchu Noaton | Arecenze
Menu

Test a recenze odvlhčovačů a čističek vzduchu Noaton

Test a recenze odvlhčovačů a čističek vzduchu Noaton

Přední strana odvlhčovače Noaton DF 4123 HEPA.Přední strana odvlhčovače Noaton DF 4114.Problémy s vlhkým vzduchem v bytě, garáži, sklepě nebo jiné místnosti zná mnoho lidí. Vlhké zdi s opadávající omítkou, plísně a další problémy jsou už jen vyústěním problémů s vysokou vlhkostí. Ideální relativní vlhkost v obytné místnosti by se měla pohybovat od 40 do 60 %. Proto jsme se tentokrát v recenzi zaměřili na odvlhčovače spojené s funkcí čištění vzduchu značky Noaton.

Zvolili jsme jeden ze základních typů Noaton DF 4114 (vlevo) a poté také sofistikovanější model Noaton DF 4123 HEPA (vpravo), který nabízí ještě větší využití.

 

Níže najdete video, které vám blíže představí provoz obou recenzovaných odvlhčovačů a čističek vzduchu Noaton. 

Jak fungují odvlhčovače?

Ještě předtím, než přistoupíme k recenzi, je potřeba vysvětlit základy fungování těchto přístrojů i to, na jaké parametry byste se měli zaměřit.

Příliš vlhký nebo naopak suchý vzduch může způsobit nejen škodu majetkovou, ale hlavně zdravotní. Odvlhčovač se hodí zejména do bytů a místností, kde je vysoká vlhkost, nebo se tam tato veličina často mění. Moderní přístroje vám pomohou udržovat hladinu vlhkosti na optimálních hodnotách, navíc jsou často doplněné o různé filtry a ionizátory, takže mohou sloužit i jako čističky vzduchu. Těm jsme věnovali speciální stránku s testem.

Při výběru ideálního produktu pro vás byste si nejdřív měli ujasnit, v jak velké místnosti bude daný model používán, a poté byste se měli zaměřit na nejdůležitější parametry:

 • Typ odvlhčovače – Nejčastějším typem odvlhčovače je kompresorový. Ten se hodí do místností s pokojovou teplotou a vysokou mírou relativní vlhkosti. Nejlépe funguje právě při vlhkosti nad 80 %. Méně časté jsou pak adsorpční a absorpční odvlhčovače, které pohlcují vodu na speciální látky uvnitř. Hodí se do extrémnějších podmínek.
 • Odvlhčovací výkon – Tento parametr vyjadřuje, kolik litrů vody dokáže odvlhčovač ze vzduchu pohltit za konkrétní čas. Samozřejmě se výkon liší podle míry relativní vlhkosti, teploty a tlaku v místnosti. Při vysoké vlhkosti zkrátka dokáže pojmout více vody.
 • Vzduchový průtok – Vypovídá o tom, jaký objem vzduchu projde odvlhčovačem za daný čas. Úzce souvisí s velikostí místnosti, kde je daný model používán. Pokud do velké místnosti umístíte slabší stroj s nižším výkonem, nebude fungovat správně a efektivně. Vždy je lepší zvolit odvlhčovač s výkonnostní rezervou.
 • Spotřeba energie – Domácí odvlhčovače jsou nejčastěji poháněné elektřinou, proto je nutné zmínit také energetické nároky. Nejde o příliš velké „žrouty“ elektřiny, při dlouhodobějším používání se ale i tyto přístroje projeví ve vyúčtování. S vyšším výkonem stoupá úměrně i spotřeba. Většina přístrojů se v maximálních hodnotách příkonu pohybuje okolo 100 až 300 W.
 • Pořizovací cena a další náklady – Základní modely jsou k sehnání za pár tisíc, pokud ale chcete lepší a výkonnější model, připravte se, že cena může šplhat k deseti tisícům. Za vyšší cenu ale také zpravidla získáte stroj s větší využitelností. Dopředu si také ověřte, kolik vás budou stát například další filtry, které se musí jednou za čas vyměnit.
 • Rozměry a hmotnost – Pokud máte v místnosti vyhrazené místo přímo pro odvlhčovač, jistě vás bude zajímat, jakou má přístroj výšku, šířku i hloubku. Většina modelů má solidní design, takže nenaruší ráz pokoje. Odvlhčovače nejsou úplně lehké, některé mohou vážit i 20 kilogramů. Proto se ujistěte, zda má vybraný model rukojeť a případně i pojezdová kolečka, která hodně usnadní manipulaci.
 • Přidané funkce – Vedle samotného odvlhčování mohou některé odvlhčovače zvládat i jiné funkce, jako například čištění vzduchu, automatickou regulaci fungování podle vlhkosti, ionizaci vzduchu, sušení prádla, časování aktivity, zapamatování nastavení, kontinuální odvod vody a další. K tomu můžeme připočíst chytré funkce některých přístrojů (ovládání za pomocí aplikace ve smartphonu), nastavitelné klapky pro směřování vzduchu, přehledný displej a podobně. Vždy si zákazník musí určit, za co si chce případně připlatit. Některé modely při nízké teplotě nejdříve spustí režim rozmrazení, aby nedošlo k poškození vnitřního ústrojí.
 • Hygrostat – Díky hygrostatu odvlhčovač vyhodnocuje vlhkost v místnosti a dokáže podle toho automaticky upravit svou práci, aby udržel požadovanou hladinu. Při absenci hygrostatu musíte kontrolovat vlhkost sami a manuálně zapínat či vypínat odvlhčovač podle potřeby.
 • Velikost nádržky na vodu – V odvlhčovači kondenzuje voda a je potřeba ji zachytávat (pokud z přístroje nezavedete hadičku přímo do odpadu). To má na starosti nádržka na zkondenzovanou vodu a při jejím naplnění se stroj vypne. Objem nádoby tedy má přímý vliv na možnou délku aktivní práce odvlhčovače.

Podrobnější informace, které vám pomohou s výběrem odvlhčovače, najdete na této stránce, kde si můžete přečíst náš nákupní rádce.

Výrobcem deklarované parametry

Pro začátek recenze je nutné zmínit parametry obou odvlhčovačů a čističek vzduchu Noaton tak, jak je popisuje výrobce. V první tabulce jsou sepsány hodnoty parametrů přímo souvisejících s odvlhčováním.

Parametry

Noaton DF 4114

Noaton DF 4123 HEPA

Technologie odvlhčení

Kompresor, kondenzace vodní páry

Kompresor, kondenzace vodní páry

Maximální příkon

190 W 330 W

Napětí

220 – 240 V / 50 Hz 220 – 240 V / 50 Hz

Maximální odvlhčovací výkon

14,7 l/den 23 l/den

Maximální vzduchový průtok

120 m3/hod 180 m3/hod

Provozní vlhkost

20 – 95 % 30 – 80 %

Provozní teplota

5 – 35 °C 5 – 35 °C
Orientační velikost místnosti 25 m2

50 m2

Doporučený prostor 62,5 m3

125 m3

Objem kondenzační nádržky 2 l

4,5 l

Možnost odtokové hadice Ano (průměr 10 mm)

Ano (průměr 14 mm)

Počet rychlostí ventilátoru 2

3

 

V další tabulce pak lze vyčíst jednotlivé funkce a hodnoty vedlejších parametrů.

Parametry

Noaton DF 4114 Noaton DF 4123 HEPA

Funkce

Ionizátor, sušení prádla, časovač, automatická regulace, čištění vzduchu, ventilátor, automatické vypnutí při naplnění nádržky, rozmrazování (zahřátí při nízké teplotě tělesa), paměť nastavení Ionizátor, sušení prádla, časovač, automatická regulace, čištění vzduchu, ventilátor, automatické vypnutí při naplnění nádržky, rozmrazování (zahřátí při nízké teplotě tělesa), paměť nastavení

Maximální hlučnost

36 dB 46 dB

Barva

Bílá Bílo-černá

Hmotnost

12 kg 14,5 kg

Rozměry (v*š*h)

50 * 28 * 20 cm

56,2 * 37,6 * 23,2 cm

Délka kabelu 1,8 m

1,8 m

Displej Ano

Ano

Dálkové ovládání Ne

Ne

Dětská pojistka Ano

Ano

Pojezdová kolečka Ano

Ano

Jak jde poznat z tabulky výše, oba odvlhčovače v kombinaci s čističkou vzduchu jsou velmi podobné, co se týče funkčního vybavení. Největší odlišností jsou patrné hlavně ve výkonu, spotřebě, rozměrech a samozřejmě také ve velikosti prostoru, který jsou schopné smysluplně a efektivně odvlhčovat.

Popis produktů

I když jsou oba stroje do jisté míry podobné, jistě na nich najdeme i odlišnosti. U obou ale můžeme poznamenat, že jejich instalace a spuštění je absolutně nenáročné. Zkrátka vytáhnete přístroj z krabice, vložíte zvolený filtr pro čištění vzduchu na příslušné místo, zapojíte do elektrické sítě a můžete bez problémů začít používat.

Noaton DF 4114

Horní náhled na odvlhčovač Noaton DF 4114 s příslušenstvím.Menší z přístrojů pro odvlhčování a čištění vzduchu, Noaton DF 4114, má líbivý bílý design a působí opravdu kompaktním dojmem. Dá se velmi snadno umístit do interiéru tak, aby výrazně nenarušoval ráz pokoje. Vzhledem ke svému výkonu, který jsme zmiňovali v tabulce výše, je ideální pro místnosti o výměře maximálně 25 m2 (při předpokládané výšce stropu 2,5 metru).

Před spuštěním je pouze potřeba odklopit víko předfiltru, vložit dovnitř jeden z uhlíkových filtrů a znovu zaklapnout. Přístroj má vestavěné madlo pro přenášení a i když jde o lehčí model s hmotností 12 kg, není tento systém úplně komfortní. Příjemnější je výsuvné madlo jako u většího recenzovaného stroje. S manipulací ale hodně pomohou pojezdová kolečka, ta však nemají žádnou vestavěnou brzdu, musíte tak dávat pozor na to, aby přístroj stál na vhodném místě a například neujížděl. Za negativum považujeme nestabilitu dvoulitrové nádržky na vodu, která je při vysunutí z přístroje velmi náchylná na převrhnutí.

Pojezdová kolečka na odvlhčovači Noaton DF 4114, která usnadňují přesun stroje.Na přední straně vzhledově dominuje velké tlačítko pro zapnutí a vypnutí, které se ovládá jemným dotekem. Jakmile připojíte zařízení do elektřiny a zapnete jej, okamžitě vás upoutá další výrazný prvek – velké bílé číslo vlevo od tlačítka. Displej vám hned zobrazí naměřenou hodnotu vlhkosti v dané místnosti. Při porovnání měřených údajů jsme si všimli, že u tohoto modelu byla většinou více odchýlená hodnota, než kterou ukazovalo kontrolní zařízení. Po nějaké době se ale čidla ustálí a srovnají.

Navíc se podle vlhkosti mění také barva osvětlení okolo hlavního tlačítka – modrá (0 – 59 %), zelená (60 – 79 %), červená (80 % a výš) – což považujeme za elegantní řešení. Při spuštění kompresoru celý přístroj viditelně zavibruje, hned se ale činnost ustálí. Ihned po spuštění jsme zaznamenali mírný plastový zápach vyfukovaného vzduchu, ale nejde o zásadní problém, po chvíli bylo vše v pořádku.

Ovládací prvky odvlhčovače Noaton DF 4114 s tlačítky pro nastavení vlhkosti, rychlosti větráku, režimů a dalších funkcí.

Ovládání je velmi snadné, využívá se 6 dotykových tlačítek:

 • Režimy – můžete zvolit mezi třemi režimy odvlhčování. Mód slunečno má nastavenou cílovou vlhkost na 60 %, režim deštivo 40 % a funkce kontinuálního odvlhčování pak zajistí fungování bez ohledu na okolní vlhkost, což se využívá hlavně pro sušení prádla.
 • Rychlost/Zámek – dalším tlačítkem můžete zvolit jednu ze dvou rychlostí ventilátoru. Delším podržením se přístroj zamkne, což využijete například pokud máte doma děti.
 • Vlhkost – tlačítkem nastavíte požadovanou cílovou vlhkost, kterou má přístroj zajistit. Jde navolit postupně po 5 % hodnoty od 20 do 95 %. Negativem je, že nejde vlhkost v nastavení snižovat, při klikání musíte projet celou stupnici znovu, pokud chcete zadat mírně nižší hodnotu. Při delším podržení tlačítka se zobrazí aktuální okolní teplota.
 • Ionizátor – stisknutím tlačítka s názvem PURIFY spustíte ionizátor. Přístroj dokáže produkovat záporné ionty, které mají dobrý vliv na zdraví. Podporují imunitní systém, shlukují prachové částice, potlačují aktivitu mikrobů atd.
 • Časovač – tímto tlačítkem nastavíte čas, za který se má přístroj vypnout. Navolit jde hodnoty po jedné hodině od 1 do 24 hodin. Znovu jdou hodnoty posouvat jen vzestupně.
 • Spánkový režim – speciální tlačítko pro spuštění nočního klidného režimu. Automaticky se nastaví nízká rychlost ventilace, v nečinnosti všechna světélka sníží jas, vypne se také zvuková signalizace plné nádržky.

Zadní pohled na odvlhčovač Noaton DF 4114 s vysunutou nádržkou na kondenzovanou vodu a přívodním kabelem.Vedle zvukové signalizace plné nádržky najdete na přístroji také světelné oznámení. V případě naplnění nádoby kondenzovanou vodou se vypne ventilátor i kompresor. Pokud se nechcete obtěžovat vyléváním vody, existuje také možnost připojení odtokové hadičky, která je v balení.

Cena tohoto modelu u dodavatele je 4 490 Kč.

Noaton DF 4123 HEPA

Horní náhled na odvlhčovač Noaton DF 4123 HEPA i s filtry.Druhý z testovaných modelů odvlhčovačů a čističek vzduchu, tedy Noaton DF 4123 HEPA, je o poznání složitější. Na druhou stranu má ale vyšší deklarovaný odvlhčovací a vzduchový výkon, takže se hodí podle výrobce do dvojnásobně velkého prostoru (uvádí až 50 m2 pro výšce stropu 2,5 metru). Ruku v ruce s vyšším výkonem jde ale také vyšší maximální spotřeba energie. Pozitivní je naopak větší 4,5l kapacita nádržky na vodu, samozřejmě i zde můžeme využít možnost kontinuálního odtoku s pomocí hadičky, která však bohužel není součástí balení.

Instalace a spuštění přístroje je znovu jednoduché. Stačí po vytažení z krabice zvolit jeden filtr, na výběr je HEPA, uhlíková i kombinovaná verze, a vložit jej do přístroje. Poté už můžete zařízení připojit do zásuvky a spustit. Přívodní kabel se dá smotat za výsuvné háčky na zadní straně odvlhčovače, což je praktické.

Pojezdová kolečka na spodní straně odvlhčovače Noaton DF 4123 HEPA zajistí pohodlné přesouvání přístroje.K designu můžeme zmínit, že kombinuje bílou a tmavou barvu a i přes své větší rozměry dokáže dobře zapadnout do interiéru. Hmotnost se šplhá až téměř k 15 kg, přenášení je ale snadné díky výklopné rukojeti, která se hodí také pří posouvání za pomoci pojezdových koleček. Ani tady ale nenajdeme žádnou manuální brzdu pojezdu, je proto nutné dávat pozor na umístění.

Displej odvlhčovače Noaton DF 4123 HEPA je méně výrazný a tmavší. Někomu může vadit fakt, že na lesklém tmavém panelu jsou viditelné otisky prstů a ulpívá na něm prach. Po zapnutí ihned displej ukáže aktuální okolní vlhkost. Čidlu nějakou dobu trvá, než srovná hodnoty měření, ale při srovnání s kontrolním zařízením ukazoval tento model přesnější hodnoty.

Na displeji odvlhčovače Noaton DF 4123 HEPA se zobrazuje aktuální vlhkost včetně aktuálního nastavení. Ovládání zajišťují dotyková tlačítka na panelu.

Nastavení funkcí pomocí dotykových tlačítek je celkem obdobné, jako v případě jednoduššího modelu:

 • Zapnutí/vypnutí
 • Šipky – hned vedle displeje s čísly a dalšími údaji najdeme šipky nahoru a dolů. Primárně se používají pro nastavení požadované vlhkosti v rozmezí od 30 do 80 % (vždy po 5% stupních). Pozitivní je, že na rozdíl od menšího modelu, jde posouvat hodnotu i směrem dolů, nastavení je příjemnější.
 • Ionizátor – tlačítko pro spuštění a zastavení funkce ionizátoru.
 • Automatický mód – aktivováním automatického režimu spustíte jakéhosi autopilota. Ten se řídí okolní vlhkostí. Při vyšší než 65% vlhkosti funguje kompresor a ventilátor ve vysokých otáčkách, mezi 55 a 65 % se aktivita ventilátoru snižuje na střední úroveň a pokud vlhkost klesne pod 55 %, vypne se kompresor a ventilátor je na nejnižších otáčkách.
 • Režimy – opakovaným stisknutím uživatel přepíná mezi různými speciálními režimy. Na výběr je funkce sušení prádla (nepřetržité odvlhčování s nejvyšší rychlostí ventilátoru po dobu 6 hodin), čistění vzduchu (vysoká rychlost ventilátoru bez odvlhčování) a spánkový režim (cílová vlhkost na 55 %, nízká rychlost ventilátoru s nižší hlučností, ikony po určitém čase zhasnou)
 • Rychlost ventilátoru/zamknutí – volba mezi třemi stupni rychlosti větráku odvlhčovače. Při delším podržení tlačítko zamkne přístroj takzvanou dětskou pojistkou.
 • Časovač – nastavení automatického vypnutí přístroje po 1, 2, 4, 6 nebo 8 hodinách.

Nádržka na kondenzovanou vodu v odvlhčovači Noaton DF 4123 HEPA společně s přívodním kabelem.

Stejně jako menší model, i tento větší má funkci rozmrazení, která zajistí při nízkých teplotách chladícího tělesa spuštění větráku naplno a zastavení odvlhčování až do stavu zahřátí. Naopak u obou chybí možnost dálkového ovládání. I v případě stroje Noaton DF 4123 HEPA je ze začátku cítit při provozu plastový odér, ten ale rychle odezní.

Za tento odvlhčovač, pokud si jej zakoupíte přímo u dodavatele, zaplatíte 5 990 Kč.

Doplňky

K nákladům na provoz je vedle spotřeby elektřiny nutné započítat také cenu součástí, které je potřeba po určitém čase v odvlhčovači vyměnit. Jedná se hlavně o filtry pro čištění vzduchu, které mají ideální provozní dobu 6 až 12 měsíců v závislosti na frekvenci používání odvlhčovače.

Pokud se podíváme na příslušenství pro Noaton DF 4114, náhradní uhlíkové filtry jsou poměrně levné. Existují dvě varianty a stojí 149, respektive 159 korun. Odtoková hadička už se nachází v balení. Při nutné výměně se ale nejedná o drahou položku.

Do odvlhčovače Noaton DF 4123 HEPA se vkládají mohutnější filtry. Jak jsme zmínili, na výběr je ze tří variant. Uhlíkový filtr stojí 380 korun, HEPA filtr je o deset korun dražší a kombinovaná varianta vás vyjde na 520 korun. Pokud chcete přístroj napojit na kontinuální odtok, je potřeba zakoupit ještě odtokovou hadičku, která v balení chybí. Stojí 59 korun.

  Uhlíkový filtr v odvlhčovači Noaton DF 4114 zajišťuje čištění vzduchu. Kontinuální odtok lze zařídit hadičkou.     Odvlhčovač Noaton DF 4123 HEPA nabízí výběr mezi uhlíkovým a HEPA filtrem či kombinovanou variantou.

Test odvlhčovačů

Oba odvlhčovače s funkcí čištění vzduchu jsme podrobili stejnému testování, abychom mohli jejich práci adekvátně popsat a porovnat. Zaměřili jsme se na tři hlavní faktory:

 • test odvlhčování
 • test hlučnosti
 • test spotřeby

Test odvlhčování

Jednalo se o nejdůležitější část recenzování. Pro test jsme si vybrali malou standardně vybavenou koupelnu o podlahové výměře necelé 3 m2 a objemem prostoru 7,5 m3. Jedná se o koupelnu v garsonce, u kterých se poměrně běžné stává, že trpí vysokou vlhkostí, protože nemají okna ani adekvátní vzduchotechniku.

Do místnosti jsme umístili dvě čidla vlhkosti, jedno do úrovně pasu a druhé přibližně do výšky 180 centimetrů. Vlhkost se rámci jedné místnosti může lišit, proto jsme obě hodnoty průměrovali. Samotný odvlhčovač jsme pak umístili doprostřed koupelny, aby nic nebránilo dobré cirkulaci vzduchu. Celý test samozřejmě probíhal se zavřenými dveřmi místnosti.

Počáteční vlhkost našeho testu jsme si určili přibližně na 90 %. Poté jsme se za pomocí recenzovaných přístrojů snažili dosáhnout vlhkosti 30 % (za optimální se pak považuje 40 až 50 %), nechali jsme je tři hodiny pracovat a průběžně zaznamenávali vlhkost v místnosti i na odvlhčovači a také aktuální příkon modelu. Oba stroje jsme nechali pracovat v manuálním režimu s nejvyšší rychlostí ventilátoru.

Noaton DF 4114

V případě menšího odvlhčovače Noaton DF 4114 byla průměrná počáteční vlhkost zmiňovaných 90 %.

Čas Průměrná vlhkost % (měřidla) Vlhkost % (odvlhčovač) Příkon (W)
Počáteční 90 x x
15 min 71,5 72 166
30 min 58,5 58 163
45 min 51,5 50 158
60 min 49,5 45 155
90 min 44,5 39 151
120 min 42 37 148
150 min 40 31 147
180 min 39 31 145

Celkový objem kondenzované vody = 500 ml

Jak lze z tabulky vyčíst, odvlhčovač a čistička vzduchu dosahuje nejvyššího výkonu při vyšších hodnotách vlhkosti. Tím, jak opadává vlhkost v místnosti, se rychlost klesání této veličiny snižuje. Do pásma optimální vlhkosti dostal odvlhčovač koupelnu už za jednu hodinu, tehdy byla vlhkost těsně pod 50 % (40% snížení od začátku testu).

Za další hodinu už ale vlhkost klesla pouze o nějakých 8 %, za další hodinu pouze o 3 %. Za tuto dobu nashromáždil odvlhčovač ve sběrné nádobce na kondenzovanou vodu 500 ml tekutiny.

Pro zajímavost jsme nechali odvlhčovač pracovat ještě čtvrtou hodinu. Vlhkost se snížila už pouze o 2 % na konečných 37 %. V nádržce pak přibylo dalších asi 80 ml vody.

Zajímavé je také sledovat vývoj aktuální spotřeby. I zde můžeme vysledovat trend, že se snižující se vlhkostí klesá příkon (tím i spotřeba).

Noaton DF 4123 HEPA

U většího z dvojice odvlhčovačů byla počáteční průměrná vlhkost o trochu větší, konkrétně 91 %.

Čas Průměrná vlhkost % (měřidla) Vlhkost % (odvlhčovač) Příkon (W)
Počáteční 91 85 x
15 min 83 58 263
30 min 57 43 260
45 min 46,5 35 253
60 min 42 33 250
75 min 39 31 250
Asi 80 min 39 30 247

U obou přístrojů jsme zaznamenali, že udávaly nižší hodnoty v porovnání s měřidly. Jak je vidět v tabulce, někdy se čidla v číslech hodně lišila. I u modelu Noaton DF 4123 HEPA platí, že dostal koupelnu do optimálních hodnot poměrně rychle. Už za třičtvrtě hodiny byla vlhkost v místnosti okolo 46 % (pokles 45 % od začátku testu).

Na přístroji jsme nastavili cílovou vlhkost 30 %, jenže tím, že ukazatel značil nižší hodnoty než měřidla, se přístroj automaticky vypnul přibližně po 80 minutách s hodnotou 39 % na měřidlech v místnosti.

Po 90 minutách od začátku testu jsme proto zapnuli režim „sušení prádla“, který plným výkonem odvlhčuje bez ohledu na úroveň vlhkosti okolí. Za deset minut od automatického zastavení odvlhčování stoupla vlhkost na 47 %.

Čas (program sušení prádla/celkový) Průměrná vlhkost % (měřidla) Vlhkost % (odvlhčovač) Příkon (W)
0/90 min 47 x x
30/120 min 36 29 250
45/135 min 34,5 29 250
60/150 min 34 27 250
80/170 min 32 24 250
90/180 min 32 24 250

Celkový objem kondenzované vody = 450 ml

Za hodinu a půl zvládl odvlhčovač s čištěním vzduchu v režimu sušení prádla stáhnout vlhkost na konečných 32 %. Za tříhodinovou šichtu nastřádal přístroj v nádržce 450 ml vody.

Pokud sledujeme vývoj hodnot příkonu, i zde je vidět mírný pokles ruku v ruce se snižující se vlhkostí.

V obou případech testování jsme si také všimli, že se v místnosti při provozu odvlhčovačů zvýšila teplota, oba totiž v pokročilé fázi vyfukovali teplý vzduch.

Test hlučnosti

Při testu hlučnosti jsme měřidlo umístili do bezprostřední blízkosti odvlhčovače vzduchu a měřili počet decibelů při různých režimech provozu.

Hlasitost (dB) Noaton DF 4114 Noaton DF 4123 HEPA
Max. rychlost ventilátoru 45-46 48-49
Nejnižší rychlost ventilátoru 41-42 43-45
Spánkový režim 41-42 43-45
Jen ventilátor 35 41-43
Režim čištění vzduchu x 47-49

U obou odvlhčovačů jsme zaznamenali hodnoty hlučnosti od 35 do 50 dB. To je velmi dobrý výsledek, protože se jedná o ekvivalent od tlumeného hovoru, mírného šumu v bytě po běžný hluk na klidné ulici.

Je tedy jasné, že by vás provoz ve dne neměl nijak omezovat. Co se týče noci, někteří lidé mají neklidné spaní a jsou velmi hákliví na jakékoliv rušení. Můžeme ale říct, že po určitém čase jsme si na vydávaný zvuk zvykli a nebyl to problém.

V obou případech byly námi zaznamenané hodnoty mírně vyšší, než ty deklarované výrobcem. Naše měření je dobré brát s rezervou, protože málokdo bude spát s odvlhčovačem přímo u hlavy. Při oddálení měřidla o pár metrů hodnoty klesly pod 40 dB, což považujeme za velmi slušný výsledek.

Test spotřeby

I při testu spotřeby elektrické energie jsme si vypomohli standardizovaným měřičem. U obou odvlhčovačů jsme zkoušeli spouštět různé režimy a sledovali, jak se spotřeba mění podle požadavků. Test proběhl při celkem běžné vlhkosti okolo 44 % s nastavením cílové vlhkosti na 30 %.

Spotřeba (W) Noaton DF 4114 Noaton DF 4123 HEPA
Stand-by 0,2 0,4
Připraveno 0,8 0,7
Max. rychlost ventilátoru 127-135 230-240
Nejnižší rychlost ventilátoru 129-133 226-230
Jen ventilátor 22 25
Režim čištění vzduchu x 30
Režim spánku x 25
Ionizátor Nemá vliv Nemá vliv

Pokud sledujeme hodnoty pěkně popořadě, vidíme, že jde o velmi úsporné přístroje ve vypnutém stand-by módu i v zapnutém stavu bez zadaného programu. Ve všech případech se vešly modely pod 1 W.

U menšího z přístrojů, Noaton DF 4114, se příliš nelišily údaje mezi rychlým a pomalejším režimem ventilátoru. Spotřeba byla okolo 130 W. Jak jsme ale vypozorovali v testu odvlhčování, spotřeba se mění podle toho, jaká je okolní vlhkost. Při vysoké hodnotě vlhkosti měl odvlhčovač spotřebu i přes 160 W. Stále se ale s rezervou vešel pod deklarovaný maximální příkon (190 W). Když jsme spustili režim čištění vzduchu pouze s ventilátorem bez odvlhčování, klesla spotřeba na 22 W.

Větší z dvojice odvlhčovačů, Noaton DF 4123 HEPA, má vyšší výkon a tím také vyšší uvedenou maximální spotřebu (330 W). I v tomto případě se ale model vešel pod tuto hranici. Také zde jsme narazili na fakt, že je spotřeba vyšší při vyšší vlhkosti. V samotném testu spotřeby dosahoval stroj hodnot mezi 230 a 240 W. V testu odvlhčování, kde jsme také spotřebu měřili, se vyšplhal až nad 260 W.

U tohoto přístroje jsme se zaměřili i na speciální módy. Režim spánku s nespuštěným kompresorem spotřebovává jen 25 W. Režim čištění vzduchu pak 30 W.

Při zapnutí ionizátoru jsme ani u jednoho z odvlhčovačů Noaton neobjevili žádnou změnu spotřeby, neměl na ni vliv.

V obou případech se jedná o velmi střídmé spotřebiče. Pro ilustraci, při spuštění většího a výkonnějšího odvlhčovače po dobu přibližně 4 hodin spotřebujete asi 1 kilowatthodinu. Ta stojí v České republice něco mezi 4 až 5 korunami.

Hodnocení

Při recenzování odvlhčovačů a čističek vzduchu značky Noaton jsme byli příjemně překvapení už při vybalení přístrojů z krabice. Jedná se totiž o designově povedené kousky, které dobře zapadnou do moderně laděných domácností. Oba přístroje jsou navíc extrémně jednoduché, co se týče zprovoznění a ovládání.

Návod je v češtině a ovládání snadné s pomocí dotykových tlačítek, takže není problém se rychle zorientovat a začít daný odvlhčovač používat. I když se nejedná o zrovna lehké stroje, s manipulací pomohou pojezdová kolečka. U obou kvitujeme také přítomnosti ionizátoru. Za drobné negativum považujeme mírný plastový zápach, který přístroje vydávají v prvních chvílích provozu.

Výkonnější a větší z modelů, tedy Noaton DF 4123 HEPA, se hodí do větších místností o rozloze až 50 m2. Tomu je také uzpůsobený větší objem nádoby na kondenzovanou vodu (bohužel v balení nenajdeme odtokovou hadičku, musí se případně dokoupit). Přístroj pořídíte za vyšší cenu, ale také vám nabídne větší funkční využití, větší vzduchový výkon a více režimů. Má také více rychlostí ventilátoru. Samozřejmě s větším výkonem jde ruku v ruce i vyšší spotřeba, nejde ale o žádného žrouta. Nesmíme zapomenout zmínit i větší rozměry. Velkou výhodou je možnost vložení HEPA filtru, uhlíkového filtru nebo kombinovaného typu.

Menší z odvlhčovačů Noaton DF 4114 je celý vyvedený v bílé barvě, což se nám líbí. Ideální je pro místnosti do rozlohy 25 m2, s čímž se také pojí menší vzduchový výkon a menší objem nádobky na kondenzovanou vodu. U obou přístrojů ale lze nastavit kontinuální odtok vody hadičkou. Předností menšího modelu je nižší spotřeba i hlučnost, má pěkné barevné zobrazení vhodné vlhkosti i displej s velkým informativním číslem, kde jde vedle vlhkosti zobrazit orientačně i teplotu. V základní výbavě je pouze uhlíkový filtr.

Z negativ, které jsme pozorovali u obou odvlhčovačů, zmíníme například absenci brzdy pojezdových koleček a také fakt, že čidla vlhkosti často ukazovala ve srovnání s naším měřidlem nižší hodnoty. Někdy tak došlo k předčasnému ukončení programu s nastavenou cílovou vlhkostí.

Noaton DF 4114 Noaton DF 4123 HEPA
Klady Menší rozměry, nižší spotřeba, nižší hlučnost, velký displej, nižší hmotnost, větší rozsah vlhkosti, ukazatel teploty, barevná signalizace ideální vlhkosti Více režimů, tři druhy filtrů včetně HEPA, výklopné madlo, nastavení hodnot i sestupně, větší výkon, tři rychlosti ventilátoru, objemnější nádoba na vodu, háčky na smotání kabelu
Zápory Menší nádržka na vodu, bez výsuvného madla, nastavení hodnot pouze vzestupně, jen dvě rychlosti ventilátoru, snadné převrhnutí nádoby na vodu Bez odtokové hadičky v balení, větší rozměry a hmotnost, menší displej s viditelnými otisky prstů a prachem, menší rozsah vlhkosti

Na závěr však musíme zhodnotit funkci obou odvlhčovačů s funkcí čištění vzduchu jako velmi dobrou a můžeme je doporučit do bytu i kanceláře. Zmiňované záporné stránky jsou spíše drobnosti, které lze snadno přejít díky spolehlivé funkci a převažujícím pozitivům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.