Jak moc špatné jsou vrtáky Parkside z Lidlu? Otestovali jsme je | Arecenze
Menu

Jak moc špatné jsou vrtáky Parkside z Lidlu? Otestovali jsme je

Jak moc špatné jsou vrtáky Parkside z Lidlu? Otestovali jsme je

Sám jsem kutil, pracoval jsem na stavbě, u instalatérů, zámečníků, rekonstruoval po rodině byty a doma si vyráběl nábytek po vlastní ose. Rukama mi tedy už prošlo vrtáků poměrně hodně a ty z Lidlu na tom nikdy nijak zvlášť dobře nebývaly. Napadlo mě ale, že by to mohlo být tím, že jsem kupoval ty nejlevnější. Nyní jsme se proto rozhodl udělat jednoduchý uživatelský test a dražší sadu Parkside srovnat s vrtáky DeWalt pro profesionály.

Testované vrtáky

Do testu jsem zařadil sadu vrtáků Parkside PBBS 2 A1, která obsahuje nejpoužívanější průměry do dřeva, kovu i zdiva. Kromě toho v sadě najdete i bity, malou vodováhu a šroubovák. Celá sada vyšla na 299 Kč, patří na e-shopu Lidlu mezi ty dražší, ale když si její obsah porovnáte s profi vrtáky, stále je extrémně levná. Běžný profesionální vrták totiž s cenou začíná někde na 60 Kč a vrtáků je v této sadě 17 (17 * 60 = 1 020 Kč).

Vrtáky jsou z HSS ocele, bylo tedy potřeba najít jim odpovídající konkurenci od specializovaného výrobce. Vsadil jsem na značku DeWalt, jejíž vrtáky se vyrábí v Německu a jsou takovou zlatou střední cestou, když chcete kvalitní spotřební materiál, ale nechcete utratit majlant. Pro účely testu jsem zvolil průměry 6 milimetrů. Zaměřil jsem se na vrtání do dřeva na celou délku vrtáku a na vrtání do kovu.

Použité vrtáky

Test vrtání do dřeva

Pro účely testu jsem zvolil vrtačku Bosch z profesionální řady. Jako vrtaný materiál mi padl pod ruku provlhlý trám. Vrtačku jsem uchytil do stojanu, nastavil odpovídající rychlost a do sklíčidla uchytil testovaný vrták. Do trámu jsem poté navrtal v rychlém sledu se stále stejným tlakem 50 děr v plné délce dříku. To samé jsem opakoval pro druhý testovaný vrták a následně jsem je porovnal.

Vyhodnocení

S oběma vrtáky se pracovalo na výbornou, materiál odebíraly rychle a bez zadrhávání. Po dokončení zkoušky jsem porovnal stav testovaných modelů před a po vrtání. Ani jeden neutržil žádná viditelná poškození a oba zůstaly stále stejně ostré. Mohu tedy říci, že v případě vrtáku do dřeva nemám problém doporučit Parkside z této konkrétní sady.

Test vrtání do kovu

V tomto případě jsem nejprve navrtal do pozinkovaného profilu 20 děr, poté jsem na profil uchytil ocelový L profil a vrtal dalších 10 děr skrze oba materiály. Stejné zkoušce jsem podrobil i druhý testovaný vrták.

Vyhodnocení

Oproti modelům určeným do dřeva byly u děrování kovu už rozdíly vidět. S profesionálním DeWalt vrtákem HSS-G byla práce rychlejší, to je ovšem jediný zásadní rozdíl. I po zkoušce zůstal DeWalt stejně jako Parkside stále ostrý a ani na jednom jsem nenašel žádné viditelné závady či poškození.

Závěr

Vrtáky Parkside mile překvapily svou ostrostí, rychlostí práce i odolností. Nejedná se o tu nejlevnější variantu, kterou na e-shopu Lidlu najdete a rozdíl je oproti dostupnějším sadám znát. U vrtáků do dřeva je tedy jasno, Parkside uspěl.

V případě vrtání do kovu jsem ale s doporučením o něco opatrnější. Ano, na svou cenu byl vrták z Lidlu překvapivě dobrý a trvanlivý. Na druhou stranu ale platí to, že pokud potřebujete do kovu vrtat každý den a činnost vás živí, profi vrták zkrátka s nejvyšší pravděpodobností poslouží déle.

*Test byl vyhotoven v rámci dostupné časové dotace, rozumíme tomu, že pro skutečně směrodatné testování by bylo potřeba zakoupit více vzorků a podrobit je delším testům.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

D6 do kovu už je rozumné predvrtavat vrtakem o velikosti příčného ostří. Dále je bezpodmínečně nutné použít chladící kapalinu, byť by to byla obyčejná Okena. No a nakonec, je potřeba správně nastavit otáčky. To vše je u vrtání do oceli asi mnohem důležitější, než samotná značka vrtáků. Bohužel většina lidí to neví a vrtáky si jednoduše nesmyslně ničí. Pravděpodobně ani autor tohoto článku a proto je ten test vcelku beze smyslu; je potřeba testovat za reálných podmínek.

L. D.

Dobrý den,

naprosto s vámi souhlasím, většina lidí si bohužel vrták zničí špatným zacházením a poté obviňuje výrobce. A to je škoda. Test jsem schválně koncipoval tak, jak využívá vrtáky většina, tedy bez chlazení. Otáčky byly nastaveny správně, tak jak mne to učili v dílně a na stavbě. Děkuji za váš věcný komentář.

Jakub Gulec, redaktor

Tak nevím. O vrtání do kovu něco vím. Ale předvrtávat 6 díru v běžné praxi je nesmysl. Pokud jste strojař a honíte setiny tak asi jo, ale pro běžnou práci s kovem zbytečnost. Začal bych tak u 8.

T. K.

Předvrtávat takto malý průměr je při běžném využití skutečně zbytečné, pokud se nejedná o díru, u které je vyžadována vysoká přesnost. Pro vrtání děr s vysokou přesností se pak rozhodně nekupují vrtáky v Lidlu. Můj komentář souvisel spíše s chlazením, které by při kontinuálním vrtání desítek děr nebylo od věci.

Jakub Gulec, redaktor

nemate uplne pravdu. z hlediska strojarske praxe se nikdy
D6 nepredvrtaval. jen treba pro rucni vrtani nad hlavou nebo pro slabsi jedince. predvrtavaji se vrtakem pr 8 mm vetsi prumery pouze pro odlehčení spice vrtaku a vedeni smeru.

svata cert

Dobrý den.
Ale ne takový vrták z Lídlu, co ho přetočíte na druhou stranu nebo se vám ohne do 100°.

Rajda Kelšim

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.