Menu

Tipy a rady na sušení prádla v sušičce

Sušení prádla v sušičce může být zpočátku jedna velká neznámá. Co sušit, jak sušit, aby se prádlo nemačkalo, jaký program zvolit pro jemné prádlo a na jaký program sušit džíny, aby nebyly po vyndání ze sušičky vlhké? Z počátku bez návodu v ruce pravděpodobně sušičku nezapnete. Podívejme se na to, co by mohlo vyvolávat otázky a nejistotu.

Sušička při správném používání dokáže prádlo usušit tak, že jej už nemusíte žehlit, odstraní chlupy domácích mazlíčků a prádlo provoní.

  • Základ úspěchu tkví v přípravě. Již při výběru oblečení k sušení si všímejte štítků. Na oblečení najdete označení, zda je prádlo do pračky vhodné, či nikoli. Obecně by do sušičky neměla přijít vlna, hedvábí a krajka. Existují speciální programy, které i tyto materiály dokáží jemně a šetrně ošetřit, aniž by jim významně zkracovaly životnost. Co do pračky raději nedávejte je oblečení vybavené plastovými zipy a nebo s nažehlovacími obrázky, které vysoké teploty špatně snáší.
  • Prádlo správně vyperte. Tedy dávkujte jen tolik prášku a aviváže, kolik je skutečně potřeba. Zbytkový materiál se pak drží v prádle a zanáší tkaninu i sušičku.
  • Nastavte při ždímání vyšší otáčky, než jste zvyklí. Čím víc práce udělá při odstředění pračka, tím lépe a efektivněji vysušené prádlo budete mít.
  • Volba správného programu je zásadní. Pokud nemáte vyzkoušeno, co a jak sušit, vždy svou volbu zkonzultujte s manuálem. Neriskujete, že prádlo bude nerovnoměrně vysušené, či naopak přesušené příliš. Prádlo sušené na příliš vysokou teplotu se může více mačkat, pravděpodobně se také srazí. Pozor také na množství prádla větší, než je kapacita bubnu.
  • Zkuste prádlo před praním a sušením obrátit naruby. Zachováte tak barvy, a ochráníte potisky, nebo třeba flitry, které by se mohly při vysokých teplotách olupovat. Všechny zipy a knoflíky zapněte. Nedochází tak k jejich opotřebování a chráníte také buben. Pokud možno odstraňte kovové prvky. Mohou zatrhávat tkaninu. Jemné prádlo a podprsenky sušte ve speciálních k tomu určených koších. Prodloužíte tak jejich životnost. Kupte své sušičce ubrousky a balónky. Ubrousky do sušičky prádlo nádherně provoní a speciální balónky, které při sušení prádlo naklepávají zajistí, že oblečení bude ještě víc hebké a nadýchané.
  • Stejnou starostlivost jako příprava prádla a výběr programu si zaslouží i samotná sušička. Pečujte o svůj přístroj a bude vám sloužit déle a lépe. Věděli jste, že sušičku lze umístit na pračku? Existují speciální spojovací díly, které zajistí, že sušička se ani nehne. Pravidelně čistěte filtry a v případě kondenzační sušičky nezapomínejte vyprazdňovat kondenzační nádobku. Mimochodem, vodu z ní výborně využijete do napařovací žehličky.

Nejlepší sušičky dle našeho srovnání

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019