Menu

Vánoční speciál 2023: Tradiční vánoční zvyky v Česku a na Slovensku

Vánoční speciál 2023: Tradiční vánoční zvyky v Česku a na Slovensku

Tu pravou sváteční atmosféru navodí pouze tradiční vánoční zvyky. Zdobení stromečku, pečení cukroví, vánočky či rozdávání dárků po štědrovečerní večeři jsou samozřejmostí. Znáte ale i další české a slovenské zvyklosti? V dnešním článku se zaměříme na tradiční vánoční zvyky, které praktikovali už naši předkové. Některými z nich si zajišťovali štěstí a lásku v celém následujícím roce, jinými se snažili poodhalit, co je čeká v příštím roce.

Polibek pod zavěšeným jmelím

Větvička jmelí, ať v přírodní nebo v zlaté barvě, je neodmyslitelnou součástí vánoční výzdoby. Už naši předkové si ji o Vánocích zavěšovali nad dveře, nebo kamkoliv, kde se pod ní dalo projít, či se políbit. Věří se, že polibek pod jmelím zaručí zúčastněné dvojici lásku v celém nadcházejícím roce. Také se traduje, že má jmelí kouzelnou moc. Když je větvička darovaná, má přinést do domu štěstí a ochránit před nemocemi. Jmelí můžete sehnat přírodní, nebo si koupit umělé, které vydrží být krásné několik let.

Rybí šupiny či drobné mince pod talířem

Další tradiční součástí Vánoc je kapr na štědrovečerním stole. Nejde ale jen o jeho maso. Své využití mají také rybí šupiny, které se vkládají pod talíř. Někdy se místo šupin používají drobné mince. Smyslem zvyku je zajištění si hojnosti a dostatku peněz po celý další rok.

Krájení jablka

Krájení jablek je jedním z nejznámějších vánočních zvyků. Po štědrovečerní večeři se rozřízne jablko nožem přesně v půli. Řez se vede kolmo ke stopce. Jádřinec ve tvaru hvězdy podle tradice znamená, že se o příštích Vánocích sejdou všichni zúčastnění ve zdraví. Tvar kříže si naši předkové vysvětlovali jako předznamenání nemoci nebo dokonce smrti.

Pouštění lodiček

Doslova “kouzelným” zvykem, který ještě více pozvedne sváteční atmosféru, je pouštění lodiček. K výrobě lodičky stačí rozpůlená skořápka vlašského ořechu a malá svíčka, která se umístí dovnitř. Lodičky s hořící svíčkou se nechají plout v lavoru či umyvadle.

Majitele lodičky, která vydrží na vodě svítit nejdéle, čeká podle tradice dlouhý a šťastný život. Ten, jehož lodička zamíří doprostřed nádoby se vydá příští rok do světa. Lodička, která zůstane u okraje nádoby značí, že se její majitel bude držet doma.

Lití olova

Lidí olova a „věštění osudu“ z jeho tvaru je napínavým vánočním zvykem, který si oblíbí nejen děti. Olovo se roztaví nad plamenem nejlépe v ocelové nádobě a nalije se do jiné předem připravené nádoby s vodou. Z výsledného obrazce si každý podle své fantazie vyčte, co jej čeká v příštím roce. Dříve se používalo olovo ve formě broků, v současnosti jsou dostupné kompletní sady pro lití olova.

Tradiční štědrovečerní večeře

Štědrovečerní večeře, kterou vrcholí celá sváteční atmosféra, má také své tradiční zvyky. Znáte je všechny?

  • Až do večeře by se měl držet půst. Kdo jej dodrží, měl by podle pověry vidět zlaté prasátko.
  • Ke štědrovečerní tabuli se usedá až poté, co se na obloze objeví první hvězda.
  • Tradiční menu se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem.
  • Stůl by měl být prostřený pro sudý počet lidí, protože lichý počet značí neštěstí. Pokud je strávníků lichý počet, prostírá se o jeden talíř navíc.
  • Někdy se také prostírá talíř navíc pro nečekanou návštěvu.
  • Od stolu se nevstává, dokud nedojí poslední z přítomných.
  • Dárky, které zatím leží pod stromečkem, se rozbalují až po večeři.

Zvyky svobodných dívek

Neprovdané dívky podle tradic o Vánocích zjišťovaly, jaké mají v novém roce šance na sňatek. Házely střevíce přes hlavu – špička ke dveřím znamenala brzkou svatbu, pata ke dveřím, že ženich je v nedohlednu. Někdy také střevícem klepaly na kurník. Pokud se ozvala slepice, dívka měla zůstat svobodná, zvuk kohouta znamenal blížící se vdavky.

Vánoční tradice na Slovensku

Na Slovensku se dodržují podobné zvyky u nás, jako například rybí šupina pod talířem, tradice ohledně štědrovečerní večeře, nebo krájení jablka po večeři. Někdy se dělá křížek medem na čelo, aby si členové rodiny pamatovali, že se mají mít rádi. Součástí vánočních zvyků bývá také modlitba či omotávání nohou stolu řetězem, aby rodina držela při sobě. Po večeři hlava rodiny hází vlašské ořechy do kouta, protože se věří, že rodina pak bude šťastná a dobře zajištěná.

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.