Menu

Poradíme trik, který zahrádkáři znají a zásadně usnadní obírání jablek

Poradíme trik, který zahrádkáři znají a zásadně usnadní obírání jablek

Hlavní sezóna jablek je za dveřmi a s ní přicházejí na řadu otázky jejich správného a efektivního sběru. Abyste si česání zralých plodů co nejvíce usnadnili, můžete vyzkoušet osvědčené tipy od zahrádkářů. Jaké vybavení by nemělo chybět žádnému modernímu pěstiteli?

Kdy se pustit do sklizně

Sklizeň jablek je velkou podzimní událostí mnoha zahrádkářů a sadařů. Česat se ale musí pouze dostatečně zralé ovoce, které dosáhlo tzv. sklizňové zralosti. Málo zralá jablka mají tendenci se scvrkávat, hnědne a flekatí jim slupka a ztrácí svou přirozenou chuť.

Se sklizní není dobré ani příliš dlouho otálet. Přezrálá jablka bývají moučnatá, rychle měknou a častěji se kazí. Letní odrůdy dosahují slizňové zralosti v 2. polovině srpna, podzimní v polovině září a zimní od 2. poloviny září až do konce října. Česání jablek se provádí zásadně v suchém počasí v intervalu 2 – 3 x týdně.

Jak správně česat jablka

Při průmyslové sběru slouží k obírání jablek speciální trhací přístroje. Malí pěstitelé si většinou vystačí s rukama a pár chytrými vychytávkami. Abyste se snadno a pohodlně dostali k ovoci ve větších výškách, použijte česáček. Jedná se o jednoduchý nástroj, který se skládá z dlouhé tyče a sběrného koše se síťkou. Okolo sběrné části bývá trhací zařízení pro snadné oddělení plodu od větve.

Používání česáčku není žádná věda. Česáček uchopte pevně do obou rukou a zvedněte k zralému jablku. Se sběrným košem se přibližte těsně pod plod. Pomocí trhacích zubů odřízněte stopku od větve a nechte jablko spadnout do sběrného koše. S časákem obírejte jabloň po jednom jablku. Teprve až jej vyjmete a vložíte do vystlaného košíku, můžete se pokračovat v česání. Sbíráním více jablkem najednou riskujete jejich otlučení a snížení trvanlivosti.

I při sběru holou rukou je třeba dbát několika zásad. Při česání každý plod lehce nadzvedněte rukou a lehce pootočte, aby se stopka oddělila na větve. Jablko držte v ruce jemně, ať se nepomačká. Pokud máte dlouhé nehty, dávejte si navíc pozor, abyste ovoce nepoškodili nehty. Nezapoměňte ze stromu očesat všechno ovoce včetně toho nahnilého. Jinak by se nákaza mohla snadno rozšířit! Ovoce trhejte vždy se stopkou, čímž si zajistíte, že déle vydrží.

Podle čeho vybrat správný česáček

Českáčky se vyrábějí samostatně bez násady nebo v setu s násadou. Násada může být teleskopická nebo pevná. Při výběru násady zvažte, v jaké maximální výšce hodláte ovoce sbírat. Českáčky většinou umožňují  dosáhnout bez žebříku do výšky 4 – 5 metrů. Dalším důležitým parametrem je nízká hmotnost, která ale nesmí být na úkor nižší kvality. Výhodou je také snímací a pratelná síťka, která usnadňuje údržbu nástroje.

Mezi nejprodávanější česáčky patří set česáčku a teleskopické tyče Fiskars. Vyšší cena značky se odráží ve vysoké kvalitě výrobků. Pevná ale lehká hliníková násada má nastavitelnou délku od 150 do 250 cm. Bavlněný sáček je odnímatelný a lze jej vyprat. Pro snadné utržení plodu je česáček vybaven zužujícími zuby. Nástroj je určený pro práci ve výšce až 4 metrů.

Alternativou je česáček od značky Bradas s teleskopickou násadou o délce 150 – 375 cm. Síťka je vyrobena z odolné bavlny. Hmotnost nástroje je 1 kg. Pokud nechcete investovat do nástroje s teleskopickou rukojetí, můžete si pořídit samostatně česáček Nohel Garden, ke kterému si za pár korun dokoupíte dřevěnou násadu.

Co s jablky, která spadnou na zem

Padanky rozhodně nenechávejte ležet delší dobu pod stromem. Často totiž bývají červivé a larvy by se mohly zakuklit v blízkosti stromu. Na sběr padanek znají zkušení pěstitelé další šikovnou vychytávku – tou je sběrač spadlého ovoce GARDENA Combisystem. Díky němu se k ovoci nemusíte shýbat. Padanky neváhejte využít na výrobu jablečných moučníků, marmelád a moštu. 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.