Menu

Tyhle funkce ti Microsoft tají! Vyzkoušej PowerToys.

Tyhle funkce ti Microsoft tají! Vyzkoušej PowerToys.

V historii operačního systému Windows bylo vždy tradicí nových vývojářů snažit se systém doplnit o čerstvé a dokonalejší funkce. Velký podíl na tomto vývoji měli vždy vývojáři přímo z kanceláří Microsoftu, ne všechny nápady se ale rovnou dostanou přímo do operačního systému. V roce 2019 vydala společnost Microsoft betaverzi souboru těchto funkcí pod názvem PowerToys (přímý překlad by byl asi ve smyslu “Hračky, které tě posílí”).

TIP: Upozorňujeme, že se jedná o soubor aplikací od vývojářů, u kterých není garantováno jejich fungování. PowerToys najdete na GitHubu na oficiálním profilu Microsoftu.

Čím je PowerToys zajímavý?

Součástí jediné instalace je celá řada nástrojů, které můžete znát z konkurenčních operačních systémů a také funkce, které jste nikdy neviděli a možná o nich už dekády sníte. Níže se podíváme na ty nejzajímavější z nich, a to od těch jednoduchých, až po pokročilejší.

PowerToys Run

Jedna ze zcela základních funkcí v balíčku PowerToys je utilitka s názvem Run. Pokud už máte zkušenosti s operačním systémem MacOS, pak se jedná o zcela stejnou funkci, jakou jste používali při vyhledávání aplikací. Kombinací tlačítek Alt+Space se vám otevře řádek, do kterého můžete napsat svůj dotaz pro vyhledávání. Výborné je (a zároveň smutné), že narozdíl od vyhledávání v nabídce Start tento průzkumník skutečně funguje. Kromě nalezení aplikací a souborů si poradí i s výpočty.

Vždy nahoře

Možná jste při práci už někdy narazili na to, že chcete mít některé okno stabilní nad ostatními, abyste ostatní okna nemuseli stále přepínat. Mě kupříkladu běžně irituje, když potřebuji kalkulačku při psaní textu. Buďto musím kalkulačce přidělit pevné místo na monitoru, nebo jsem nucen okna stále přepínat. Funkce Vždy nahoře tento problém řeší, dovoluje totiž ukotvit libovolnou aplikaci tak, aby se vždy zobrazovala nad ostatními.

Výběr barvy

Tato funkce jistě potěší nejednoho grafika, UX designéra a ostatně kohokoliv, kdo s grafikou někdy pracuje. Pokud tvoříte například webovky, můžete potřebovat poměrně často načíst barvu některé části webu. To se dá udělat složitější cestou, PowerToys ale přináší podstatně snadnější způsob. Kombinací kláves Windows+Shift+C spustí mód kapátka a umožní načíst do paměti kapátka barvu kterékoliv části obrazovky.

Fancy zones

Rozložení a připínání oken k hranám obrazovky je funkce, která v systému MacOS na Macboocích schází a je řešitelná pouze prostřednictvím placených aplikací. Windows toto chytání oken umí doslova desítky let a nyní v PowerToys přináší její vylepšení. Díky Fancy zones si můžete nastavit vaše vlastní rozložení oken, ať už děláte cokoliv, a to zcela bez limitů.

Úprava velikosti obrázku

Novinkou je také funkce úpravy velikosti obrázku. Pokud si ji v PowerToys povolíte, v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem myši na obrázek se objeví možnost Změnit velikost obrázku. Jedním kliknutím si zvolíte předvolený rozměr a dáte Změnit velikost. Aplikace pak automaticky vytvoří kopii obrázku s novými rozměry. Předvolené rozměry si můžete v PowerToys nastavit dle vlastních požadavků a změna rozměrů funguje i pro hromadné úpravy. Vyberete 50 obrázků, vyberete jaký mají mít rozměr a aplikace se o vše postará za vás.

Správce klávesnice

Po dlouhá léta bylo potřeba pro mapování klávesnice využívat software výrobce, nebo neoficiální programy, které ne vždy správně fungují. Díky funkci Správce klávesnice můžete namapovat klávesy dle vlastních požadavků během několika kliknutí.

Nástroje myši

Některé funkce byly už desítky let implementovány, ale nikdy nebyly dotaženy zcela k dokonalosti. Nyní se takového odladění dočkaly nástroje myši. Dvojitým stisknutím klávesy Ctrl se vám zvýrazní pozice myši, kombinace kláves Windows+Shift+H zase umožní zvýraznit místo, na které kliknete. Zapnout lze také zaměřovací kříž, který může pomoci při specifických aplikacích (například velkoplošné obrazovky).

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.