Menu

Ušetřete 10tisíce při stavbě bazénu: Postup stavby bazénu svépomocí

Ušetřete 10tisíce při stavbě bazénu: Postup stavby bazénu svépomocí
Ilustrace: Arecenze

Rádi byste měli na zahradě bazén pro letní radovánky i příjemné ochlazení v parných dnech, ale ceny na trhu vás děsí? Máme tip, jak ušetřit – postavte si bazén svépomocí. Práce není tak těžká, jak se na první pohled může zdát – v případě, že máte alespoň nějaké kutilské schopnosti a základní nářadí, jistě si poradíte, a současně ušetříte značnou částku peněz. A pokud ne, sáhněte po nadzemním bazénu – u toho stačí pouze vhodně připravit podklad a má také své nesporné výhody.

Toužíte po zapuštěném bazénu? Postupujte v následujících krocích

Pokud jste se rozhodli pro zapuštěný bazén, je třeba nejdříve zvolit vhodný materiál – na trhu jsou k dostání laminátové, plastové, ocelové i keramické bazény. Výhodou laminátu je dostupná cena a dobrý poměr cena/výkon (obvykle jsou již opatřeny izolací), plastové bazény patří k nejlevnějším, ale je třeba je izolovat, což může náklady prodražit. Keramické a ocelové bazény jsou obecně dražší, než předchozí modely, vynikají však dobrou odolností.

Bazén si můžete postavit kompletně sami pomocí tvárnic, kterými vyzdíte stěny, nebo jej vybetonovat technikou ztraceného bednění. Tento proces však již vyžaduje určité zkušenosti. Pokud máte vybraný konkrétní druh bazénu (velikost, tvar, materiál atd.), je čas přistoupit k realizaci. Jak postupovat?

Vyměření a výkop jámy

Nejdříve je třeba vybrat na zahradě vhodný prostor pro umístění bazénu – vybírejte ideálně slunné místo s dostatkem soukromí a ujistěte se, že pod zemí nevede žádná technická infrastruktura (odpady, vodovod, jímka atd.). Poté je třeba polohu bazénu zaměřit – prostor si můžete vytyčit například pomocí kolíků s provázky.

V případě, že plánujete malý bazén a nemáte skalnatý podklad, výkop zvládnete i s ručním nářadím (a případnou pomocí přátel). Pokud chcete na zahradu umístit bazén větších rozměrů, neobejdete se bez pomocné techniky – minibagru (lze pronajmout) a techniky pro umístění bazénu. Výkop by měl být o něco větší, než je bazén, cca o 20 – 30 cm na každé straně. Vyřešit byste měli také odvodnění jámy, aby se zde nehromadila voda.

Příprava podkladu

Pokud je jáma hotová, přichází čas na přípravu dna – podkladu pro umístění bazénu. Zde se mohou postupy s ohledem na typ, velikost i materiál bazénu lišit. Obecně je však třeba nejdříve dno srovnat. Poté se nanese vrstva hrubé strusky, na ní vrstva jemné strusky a nakonec písek. Doporučuje se povrch udusat (ideálně pomocí vibračního válce) a zkontrolovat rovinu za pomoci vodováhy.  Poté se obvykle pokládá hydroizolace a nakonec tepelná izolace v podobě polystyrenu (doporučujeme extrudovaný polystyren XPS s vyšší odolností).

Pozor! Některé bazény mohou k instalaci vyžadovat betonovou základovou desku s kari sítí – obvykle stačí výška cca 10 cm.

Usazení bazénu + případná izolace

Nyní přichází čas na umístění bazénu do připravené jámy. U menších bazénů vystačí pomoc několika členů rodiny či přátel, větší bazény se usazují pomocí jeřábu. Většina keramických a laminátových bazénů je již z výroby opatřena tepelnou izolací, v případě plastových a foliových bazénů, je však třeba tepelnou izolaci po stěnách doplnit – běžně se používá opět polystyren.

Připojení techniky a zasypání bazénu

Po usazení bazénu vás čeká instalace techniky v podobě filtrace, světel, hadic atd. a tvorba potřebných otvorů pro její montáž – zde je vždy třeba postupovat s ohledem na vybrané produkty a jejich nároky – pokud si na montáž sami netroufáte, doporučujeme tuto část práce nechat raději na odborníkovi – je dost možné, že ve finále spíše ušetříte.

Poté je čas bazén zasypat – pokud jste si vybrali laminátový model, postup je obvykle snadný – bazén postupně napouštíte vodou a z vnějších stran obsypáváte suchou betonovou směsí. Poté již stačí pouze upravit okolí bazénu dle libosti (nechat trávník, vystavět dřevěnou terasu, připevnit schůdky atd.)

Na stavbu zapuštěného bazénu si netroufáte? Instalace nadzemního bazénu je snadná!

Zdá se vám stavba zapuštěného bazénu svépomocí příliš náročná – ať už technicky, časově nebo finančně? V tom případě máme řešení – sáhněte po nadzemním bazénu, jehož instalace je velmi snadná. Vybírat můžete nafukovací, rámové nebo ocelové bazény se snadnou montáží – stačí postupovat dle přiložených instrukcí.

Pamatujte však na to, že i při instalaci těchto bazénů byste měli na zahradě připravit vhodný podklad. Obvykle stačí strhnout vrchní vrstvu zeminy a podklad srovnat pomocí písku a udusat do roviny. Na vrch můžete položit hydroizolaci nebo ochrannou plachtu a případně i tepelnou izolaci, která lépe drží teplotu vody. Pak už stačí bazén jen na místě sestavit, napustit a hurá do vody.

Jaké výhody má nadzemní bazén?

  • Celkové pořizovací náklady jsou nižší.
  • Nenáročná instalace a možnost přesunutí v případě potřeby.
  • Bezpečnější řešení v případě, že máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.