Menu

V Brazílii si pouští i v roce 2024 ve sprše miliony lidí na hlavu elektřinu, přesto žijí. Doma to nedělejte

V Brazílii si pouští i v roce 2024 ve sprše miliony lidí na hlavu elektřinu, přesto žijí. Doma to nedělejte

Některé zvyky Brazilců se mohou nám Evropanům zdát přinejmenším podivné, nebo dokonce zdraví ohrožující. Řeč je především o takzvaných „sebevražedných“ sprchových hlavicích, které fungují jako průtokový ohřívač. Bezpečnostní normy pro elektroinstalace ale latinoameričanům asi nic moc neříkají. A proto se často stává, že si spolu s vodou pustí na hlavu i trochu elektrického proudu.

Přezdívají je sebevražedné sprchy

Latinská Amerika je pro nás, kteří jsme zvyklí na komfortní a bezpečnou domácnost, jiný svět. U většiny tamních domácností není běžné mít v domě bojler a tahat od něj rozvody horké vody až k místu spotřeby. Místo toho používají elektrické sprchy, kterým ale ve světě neřeknou jinak než “The Suicide Shower” (sebevražedné sprchy). Jedná se o místní “zlepšovák”, který vynalezli sami Brazilci, a běžně se s ním setkáte ve většině budov Jižní a Střední Ameriky.

Sebevražedné sprchové hlavice bývají většinou celoplastové a jejich zpracování působí lacině. Uvnitř se nachází klasická odporová topná spirála, přičemž zařízení funguje na principu průtokového ohřívače. Mají obrovský příkon – klidně i přes 6 000 W. Pokud jsou zapnuté významně klesá napětí v síti, a proto rozsvícená světla v okolních místnostech mohou blikat a zhasínat.

Bezpečnostní normy jim nic neříkají

Sebevražedné sprchy mají i jednu výhodu. Voda, která z nich teče, je velmi horká a na horkou sprchu si místní i přes teplé klima velmi potrpí. Zároveň je voda při malém průtoku může opařit a to není zdaleka jediné nebezpečí. Problém však zpravidla nebývá v samotném zařízení, ale ve špatné elektroinstalaci. Brazilci si totiž z žádných norem nedělají hlavu a někdy nechávají špatně izolované přívodní elektrické kabely volně viset okolo sprchy.

Stejně tak šokující jsou zásuvky umístěné nebezpečně blízko tekoucí vody. V České republice naštěstí podléhají elektroinstalace v koupelnách přísným normám. Zásuvky ani spínače nesmí být umístěny ve vnitřním prostoru vany nebo sprchového koutu. Mohou být umístěny min. 60 cm vodorovně od hranice této zóny, případně ve výšce min. 2,25 m od podlahy a od hranice zóny (dle ČSN 33 2130).

Sprchování proudem je běžnou praxí

Youtubeři a autoři internetových příspěvků, kteří mají zkušenost se sebevražednou sprchou, uvádí, že při jejím použití několikrát cítili slabý elektrický proud (jakési “mravenčení”). Podle měření youtubera a elektroinženýra ElectroBOOM nepředstavuje množství unikajícího proudu ve vodě vážné zdravotní riziko. Pokud by ale voda natekla do úst či očí, mohla by způsobit nepříjemnou bolest. Zároveň uvádí, že jestliže není na zařízení s tak vysokým příkonem dimenzovaná elektroinstalace, je největším rizikem vznik požáru.

Proč vlastně Brazilci používají tak nebezpečná zařízení? Instalovat teplovodní potrubí zde prostě není zvykem. Elektrické sprchy se v Latinské Americe používají už řadu let ve všech domácnostech mimo hlavní města a při správné instalaci by neměly představovat riziko. Většina místních navíc ani neví, jak vypadá sprcha v jiných koutech světa a mnozí cizinci se s typickou brazilskou sprchou v hotelovém prostředí nesetkají.

U nás riziko nehrozí

Vy si naštěstí v našich evropských podmínkách můžete plně vychutnat bezpečnou sprchu a teplou vodu z bojleru. I když voda možná nebude tak horká jako v Brazílii, určitě nehrozí zásah elektrickým proudem. Na trhu je dostání velké množství výkonných a objemných bojlerů, které zajistí příjemnou koupel celé rodině. Můžeme vám doporučit například tyto modely:

Parametr Dražice OKCE 200 Ariston VELIS EVO 100 Dražice OKCE 125
Orientační cena 9 600 Kč 8 000 Kč 10 000 Kč
Příkon 2.2 kW 1,29 kW 2,2 kW
Objem 200 l 80 l 120 l
Energetická třída C B C
Rozměry (V x Š) Cca 129 x 60 cm Cca 125 x 51 cm Cca 107 x 56 cm

 

Detailní srovnávací test a recenze 10 nejlepších bojlerů pro rok 2024 najdete zde.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.