Menu

Vlhkost v domě 65 %? Prevence vzniku plísní je snadná

Vlhkost v domě 65 %? Prevence vzniku plísní je snadná

Mikroklima v pobytových prostorech má zásadní vliv na naše fyzické i mentální zdraví. Odborníky doporučovaná vlhkost vzduchu v domě či bytě se pohybuje v rozmezí 40-60 %. Taková vlhkost je nejen bezpečná, ale také přínosná pro lidský organismus. Není totiž cílem vzduch co nejvíce vysušit, ale udržovat jej ve správné rovnováze. V tomto článku se podíváme na to, jak na prevenci zvýšené vlhkosti.

Problémy mají zejména starší domy

Zejména ve starších domech a bytech už nemusí izolace stěn, oken ani dveří fungovat správně. Může se tak stát, že se vnější vlhkost dostává do konstrukcí, tam se akumuluje a odpařuje do vnitřních prostor. Pokud máte doma vlhkost vzduchu 65 % či všeobecně vlhkost vyšší než 60 %, měli byste zbystřet. Vysoká vlhkost totiž může vést nejen k růstu nebezpečných plísní, ale také k porušení některých konstrukcí (např. rámy dřevěných oken).

Prevence nic nestojí

Možná vás to překvapí, ale vysoká vlhkost vzduchu se dá řešit v několika snadných krocích, které vás nebudou v podstatě nic stát. Pokud máte vyšší vlhkost vzduchu v bytových prostorách, doporučujeme dodržovat tyto zásady:

  • Dvakrát denně nárazově vyvětrejte
  • Prádlo sušte venku, případně větrejte častěji
  • Nezapomeňte v domě topit

Když větrání nepomáhá

Obzvláště v zimě nemusí být větrání snadné. Pokud potřebujete doma vyvěsit v koupelně vyprané prádlo a doma pak celý den nejste, může vlhkost v bytě podstatně stoupnout. V takovém případě může pomoci například pohlcovač vlhkosti. Počítejte ovšem s nutností nádobu pravidelně vylévat a dokupovat tablety. Výkonnější variantou je odvlhčovač vzduchu.

Vlhké stěny jsou problém

Zejména u starších domů či budov se špatnou izolací od podloží může dojít k navlhání stěn. V takové situaci už snadné a levné řešení, které by fungovalo dlouhodobě, prakticky neexistuje. Stěny se sice dá vysušit prostřednictvím ventilátorů a odvlhčovačů, ale při zvýšení vlhkosti se konstrukce vrátí do původního stavu. Nezbývá tedy, než základy stěn odizolovat od podloží. Toho lze dosáhnout odborným odkrytím základových pásů a jejich opatřením nopovou fólií či asfaltovou izolací.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.