Menu

Vrtáky do betonu Parkside vs. Bosch vs. Čína (TEST 2024): Který se stal totálním propadákem?

Vrtáky do betonu Parkside vs. Bosch vs. Čína (TEST 2024): Který se stal totálním propadákem?
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

Jaký vrták do betonu vrtá nejrychleji a nejpřesněji? Otestovali jsme a porovnali 3 produkty z různých cenových kategorií. Profesionální vrták Bosch, vrták Parkside z levné hobby sady a vrták zdarma, který byl jako dárek k nářadí. Výsledky nás překvapily.

Testované produkty

Do testu a srovnání jsme zařadily 3 různé vrtáky do betonu. Nejdražší, Vrták do betonu Bosch CYL-5, pr. 8 x 50 / 100 mm, nás stál 150 Kč. Jedná se o vrták určený pro vrtání do betonu, zdiva a kamene, včetně vrtání s příklepem. Nabízí tyto přednosti:

  • 2spirálový design Vario (menší tření a dobré odvádění vrtané moučky)
  • Inovativní systém Power-Grip (100 % přenos síly nářadí na vrták)
  • Aktivní středicí hrot (přesné vrtání do betonu)
  • Tvrdokov nejjemnější zrnitosti (dlouhá životnost)
  • Řezné hrany broušené diamantem (rychlý průnik do betonu)

Parkside Sada vrtáků PBS 16 A2 obsahuje 16 vrtáků (6 do železa, 5 do betonu a 5 do kovu). Sada celkem stojí 150 Kč, jeden kus pak vyjde na 9,40 Kč. Ze sady jsme vybrali odpovídající vrták do betonu velikosti 8. Posledním testovaným produktem byl “bezejmenný” vrták z Číny, který jsme dostali zdarma jako příslušenství k nářadí.

Test vrtání do betonu

Vrtáky jsme testovali z hlediska rychlosti vrtání a velikosti výsledných otvorů. Do betonového bloku jsme s každým z nich postupně vyvrtali 7 otvorů (z toho 5 měřených) o hloubce zhruba 5 cm. Vrtali jsme vrtačkou Makita DHP484Z s příklepem. Na každý vrták jsme použili plně nabitou baterii. Dobu vrtání jsme měřili stopkami na mobilním telefonu a velikost otvorů běžnou digitální šuplerou bez kalibrace.

Test vrtání vyhrál Bosch, se kterým se vrtalo nejrychleji, nejsnadněji a nejpřesněji (neházel). Otvor jsme s ním vyvrtali v průměrném čase 5,90 sekund. Průměrná velikost otvoru dosahovala 8,2 mm. Otvory vrtané Boschem byly krásně pravidelné a nejvíce se blížily k průměru 8 mm. Vrták neodskakoval a vrtal otvor přesně v místě nasazení.

Parkside ukázal vzhledem k nízké ceně velmi slušné výsledky. Po nasazení ale mírně uskakoval a nebylo možné s ním vyvrtat otvor přesně v daném místě. Průměrně zdolal beton za 7,60 sekund. Největší problémy mu dělaly kamínky v betonu, které jej při 4. a 5. měření výrazně zpomalily. Výsledné otvory byly trochu méně pravidelné a zhruba odpovídaly průměru 8,3 mm.

“Bezejmenný” vrták z Číny se v testu vrtání do betonu umístil na posledním místě. Nekvalitní výroba se projevila v špatném odvádění vrtané moučky, což jej výrazně zpomalovalo. Navíc byl už na dotek velmi tupý a po nasazení uskakoval. Otvor vyvrtal v průměru za 10,80 sekund.

Vyvrtané otvory byly velmi nepravidelné, protože vrták při práci házel. Průměrný otvor měřil jen 7,96 mm. Vrták totiž nemá deklarovaných 8 mm, ale o něco méně, a proto podvrtával. Zatímco Bosch a Parkside se dali po vrtání udržet v ruce, „bezejmenný“ vrták z Číny byl extrémně horký. Jediný vrták z Číny také jevil po 7 vyvrtaných otvorech značné známky poškození.

Betonový blok před a po testu vrtání (zde je hezky vidět pravidelnost otvorů vlevo u Bosche a rozházené otvory u Parkside uprostřed a „Bezejmenného“ vpravo)

 

Tabulka měření rychlosti vrtání do hloubky 5 cm:

Testovaný produkt 1. měření (s) 2. měření (s) 3. měření (s) 4. měření (s) 5. měření (s) Průměrná hodnota (s)
Bosch Expert 7,00 6,26 4,98 6,46 4,73 5,886
Parkside 5,06 5,76 4,80 10,16 12,15 7,586
Bezejmenný z Číny 8,71 12,56 8,35 12,06 12,15 10,766

 

Tabulka měření velikosti otvorů:

Testovaný produkt 1. měření (mm) 2. měření (mm) 3. měření (mm) 4. měření (mm) 5. měření (mm) Průměrná hodnota (mm)
Bosch 8,25 8,04 8,07 8,02 8,60 8,196
Parkside 8,46 8,25 8,45 8,21 8,20 8,314
Bezejmenný z Číny 7,82 7,91 8,44 7,96 7,67 7,96

 

Test odolnosti vůči vlhkosti

Vrtáky do betonu čili “vidiáky” většinou reznou, na rozdíl od vrtáků do železa. Jiné to nebylo ani v tomto případ. Bosch i Parkside jevily známky koroze už po 8 hodinách na vlhké vatě. “Bezejmenný” vrták z Číny nezreznul, což je dáno jeho odlišným materiálem. Ten je sice odolný vůči vlhkosti, ale je velmi měkký (vrták se při testu vrtání snadno poškodil).

Shrnutí

Vítězem našeho krátkého spotřebitelského testu z hlediska nejvyšší rychlosti a přesnosti vrtání se stal vrták Bosch. Vrták do betonu ze sady Parkside ovšem ukázal velmi dobrý poměr cena/výkon. Vrtáky zdarma v rámci příslušenství doporučujeme po této zkušenosti rovnou hodit do koše.

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

naopak
vítězem je Čína, poměr výkon/cena je neporazitelný a pro hobby použití nehraje roli jestli jedno vrtání trvá 6 nebo 11 s.
Navíc při hobby použití nevrátím stovky děr. VÍTĚZ je Čína ‼️

Pavel pavel

Ano, i co do přesnosti. Je lepší o několik setin menší otvor než o několik desetin větší. Navíc test jak rychle rezne vrták je v tomto případě pro smích…. Vrtá slinutý karbid a ten nerezne. Ten kdovdělá tento test neví o čem píše. Nemá bohužel technické vzdělání tak neví co je důležité….

Pavel Pavel

Dobrý den,

je to jen otázka priorit. Buď chcete vrtat přesně, efektivně a vrták použít opakovaně, nebo se spokojíte s nepřesnou a pomalou prací a vrták po pár otvorech vyhodíte. Nejsem profesionál, jen kutil, ale vždy si raději připlatím za kvalitní vybavení, se kterým mě práce baví 🙂

Jen pro doplnění – menší otvor než požadovaných 8mm může znamenat, že tam nedostanete např. hmoždinku. Navíc tímto vrtákem je téměř nemožné vrtat přesně na střed. Neodvádí odvrtanou moučku, takže jej při každém vyvrtaném otvoru bylo nutné cca 3x vytáhnout a opět nasadit. To, že může být vyrobený z nereznoucího slinutého karbidu, mu moc nepomůže – po 7 vyvrtaných otvorech jeví narozdíl od Bosche a Parkside značné známky poškození.

S přáním hezkého dne

Sobotová

Lucie Sobotová, redaktor

Vždy je lepší pořídit si pořádné nářadí. Četnost vrtání nehraje roli, i jeden otvor ročně chci mít kvalitní. Chcete šetřit, nebo odvádět kvalitní práci? Každý ať se rozhodne.

Ondřej Holý

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.