Menu

Otestovali jsme vrtáky do železa Parkside vs. Milwaukee: Výsledky nás překvapily! (Recenze)

Otestovali jsme vrtáky do železa Parkside vs. Milwaukee: Výsledky nás překvapily! (Recenze)
Foto: Lucie Sobotová

Levné vrtáky do železa bývají sázkou do loterie. Často se ztupí už po pár vyvrtaných otvorech a míří nekompromisně do koše. Jak obstály vrtáky z Lidlu za 9 Kč/kus vůči téměř třikrát dražším profi nástrojům od Milwaukee? Byli jsme překvapeni.

Výběr testovaných produktů

Do testu jsem proti sobě postavila hobby HSS vrtáky do železa Parkside PBS 11 B2 a profesionální vrtáky HSS-G od Milwaukee. HSS vrtáky Parkside PBS 11 B2 jsou prodávány v 11 dílné sadě různých velikostí (1,5 – 8 mm) a dodávají se v plastové krabičce. Sada stojí okolo 100 Kč.

Milwaukee vrtáky HSS-G 4,0*43mm Thunderweb do železa disponují kulatou stopkou Thunderweb a kónickou sítí drážek, které rychle odvádějí třísky. To lépe rozptyluje teplo, čím se prodlužuje jejich životnost. Díky dvoustrannému ostří 135° vrták neklouže po povrchu, což zaručuje precizní nasazení vrtu. Balení po dvou kusech stojí okolo 50 Kč.

Následující tabulka shrnuje hlavní parametry testovaných vrtáků:

Parametr Parkside PBS 11 B2 Milwaukee 4932352352

 4,0*43mm Thunderweb

Typ vrtáků HSS (= High Speed Steel, vrtáky z rychlořezné oceli, vyrábějí se válcováním) HSS-G (“Lesklé vrtáky”, jsou při výrobě vybrušovány – o třídu vyšší kvalita)
Počet vrtáků v sadě 11 2
Velikost vrtáků v sadě 1,5 / 2 / 2,5 / 3 / 3,2 / 3,5 / 4 / 4,5 / 5 / 6 / 8 mm 4 mm
Cena za 1 kus 9 Kč 25 Kč
Cena za balení 100 Kč 50 Kč

 

První dojmy

Balení vrtáků

Vrtáky Parkside se dodávají v plastovém boxu, který má být podle výrobce praktický a sloužit pro snadné vyjmutí. Box je ale vyrobený z křehkého plastu a nedokážu si představit v něm vrtáky dlouhodobě skladovat. Otočné víčko má do praktičnosti opravdu hodně daleko. Vrtáky Milwaukee jsou po 2 kusech zatavené v tlusté plastové fólii. Jejich rozbalení vyžaduje nůž nebo ostré nůžky, což také není při práci příliš komfortní.

Test vrtání do železa

K testu vrtání jsem zvolila vrták o velikosti 4 mm z každé sady. Vrtala jsem do 5 mm ocelové pásoviny. K tomu jsem použila vrtačku Ferm 1 100W upnutou do stojanu a nastavenou na nižší otáčky. Při vrtání jsem používala k tomu určený řezný a vrtací olej. S každým z testovaných vrtáků jsem postupně vyvrtala 5 otvorů.

První jsem otestovala vrták Parkside, který si s pásovinou poradit vzhledem ke své nízké ceně překvapivě dobře. Jen na začátku vrtání chvíli trvalo než se “zakousnul”. Ani při posledním otvoru nebylo znát otupení nástroje. S vrtákem Milwaukee bylo vrtání o něco snazší a rychlejší. Už od začátku vrtání u něj bylo znát odřezávání většího množství špon než u Parkside.

Poté jsem ještě otestovala vrtáky Parkside ve velikostech 6 a 8 mm bez předvrtání do stejného kusu pásoviny. Obě velikosti obstály s velmi slušným výsledkem a nebyl s nimi žádný problém, což ukazuje na velmi dobré nabroušení z výroby. To ale není u všech levných vrtáků zvykem – mívají problém se bez předvrtání „zakousnout“ a často se otupí klidně během prvních dvou děr. To ale rozhodně není případ vrtáků Parkside.

Test odolnosti vůči vlhkosti

Jako poslední jsem otestovala odolnost vrtáků vůči vlhkosti. Nový vrták* z každé sady jsem na 48 hodin zabalila do vydatně navlhčené vaty a pozorovala známky koroze. Oba vrtáky obstály na výbornou. Stopy koroze jsem neobjevila ani po detailním prozkoumání jejich povrchu.

*Záměrně jsem do testu nezahrnula již používané vrtáky, aby zbytky ocelových špon nezkreslily svým reznutím výsledek testu.

Závěr

Vrtáky Milwaukee podle očekávání nezklamaly a potvrdily standardně vysokou kvalitu této značky. Zato hobby vrtáky Parkside byly milým překvapením. Vzhledem ke své nízké ceně nabídly velmi slušný výkon i kvalitu. Proto je mohu doporučit a hodnotím je jako vítěze z hlediska poměru cena/výkon.

*Test byl vyhotoven v rámci dostupné časové dotace, rozumíme tomu, že pro skutečně směrodatné testování by bylo potřeba zakoupit více vzorků a podrobit je delším testům.

Související články

Parkside za 100 Kč zreznul, přesto se používá dobře! Otestovali jsme zahradní nůžky Parkside vs. Gardena (Recenze)

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Jen technický dotaz… neměli by otáčky být vzhledem k průměru 4mm vyšší?Mě učily,že na malý průměr vrtáku vyšší otáčky a na větší průměry otáčky nižší..

Kendy Kendys

Dobrý den, v tom máte samozřejmě pravdu. S ohledem na formulaci nemusela být věta správně pochopena, tomu rozumíme. Nižšími otáčkami se rozumí nižší nastavení v rámci 2. převodového stupně. Použitá vrtačka má maximální rychlost 2 800 otáček za minutu, což je na ocel příliš. Pro průměr 4 mm je optimální rozmezí okolo 1 600–2 400 otáček.

Takto jsme také postupovali, samozřejmě vám konkrétní rychlost neřekneme, protože ji vrtačka přímo neukazuje. V praxi navíc platí, že se jedná o srovnávací test. Pokud mají oba vrtáky totožné podmínky, což v tomto případě samozřejmě měly, pak jsou výsledky směrodatné.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.