Je na čase sušit ovoce: Vybrali jsme 3 zajímavé sušičky | Arecenze
Menu

Je na čase sušit ovoce: Vybrali jsme 3 zajímavé sušičky

Je na čase sušit ovoce: Vybrali jsme 3 zajímavé sušičky

Teploty klesají a zima se pomalu blíží. Proto je nejvyšší čas si vytvořit zásoby vitamínů v podobě sušeného ovoce. Kromě toho lze sušené ovoce použít také na výrobu nápaditých vánočních dekorací. Pokud zatím nemáte v čem sušit, můžete se inspirovat naším výběrem tří zajímavých sušiček.

Výhody konzervace sušením

Konzervace potravin sušením je jednou z nejstarších metod, jak dlouhodobě uchovat potraviny. Její historie sahá až do doby před 3 500 lety, kdy se sušilo pomocí slunce a teplého vzduchu. Sušení potravin přináší benefity pro naše zdraví i praktické využití v domácnosti:

  • jedná se o jeden z nejzdravějších způsobů konzervace potravin, protože dokáže uchovat vitamíny 
  • sušením se několikanásobně sníží původní objem, proto se jedná o prostorově nejúspornější možnost skladování potravin
  • sušení zbaví potraviny až 95 % vody, díky čemuž je uchovává velmi dlouho nezávadné
  • v sušičce potravin lze sušit ovoce, zeleninu, také houby, bylinky, maso, domácí těstoviny nebo pečivo
  • sušení představuje praktický způsob, jak uchovat přebytky jakýchkoliv plodin z vlastní zahrádky

Náš výběr tří nejzajímavějších sušiček

Jako inspiraci při výběru nové sušičky vám představíme tři modely v různých cenových hladinách. Všechny disponují perfektním uživatelským hodnocením.

Nejlepší ve své kategorii: G21 Breezer

Hranatá sušička G21 Breezer je ideálním pomocníkem pro časté sušení velkého množství ovoce a dalších potravin. Je vybavena šesti vyjímatelnými sušícími pláty a přídavnými vložkami s jemným síťováním. Celková plocha plátů představuje 0,65 m2.

Plata jsou stejně jako zbytek sušičky vyrobena z odolného nerezu, díky čemuž je lze mýt v myčce. Umístění motoru s ventilátorem v zadní části zajišťuje rovnoměrnou distribuci vzduchu pro co nejefektivnější sušení. Výkon 650 W z ní činí univerzálního pomocníka na celosezónní provoz.

Nerezová dvířka jsou opatřená skleněným okénkem pro bezpečnou kontrolu během sušení. Díky časovači a regulátoru teploty je její obsluha snadná. Sušička vyhrála dva roky po sobě Produkt roku 2022 a 2021 – Top v kategorii na Heurece, kde je aktuálně nejprodávanější sušičkou potravin. Orientační cena: 4 290 Kč

Skvělý poměr cena/výkon: Domo DO353VD

Levnější alternativou s velkým výkonem i objemem je Domo DO353VD. Sušička má robustní nerezovou konstrukci s bílou povrchovou úpravou. Disponuje šesti sušícími pláty o celkové ploše 0,6 m2. Prostor mezi pláty je vysoký 3,4 cm a nabízí dostatek místa pro sušení téměř jakýchkoliv potravin.

Hranatý tvar sušičky zajišťuje rovnoměrné proudění teplého vzduchu, takže jsou potraviny ve všech patrech stejně dosušené. Průhledná dvířka umožňují neustálou kontrolu sušícího se obsahu. Sušička je vybavena časovačem, regulací teploty a LCD displejem pro snadné ovládání. Orientační cena: 2 800 Kč

Malá, ale praktická: ETA Freya

Prostorově nejúspornějším a nejlevnějším modelem z našeho výběru je Freya od českého výrobce ETA. Sušička je vybavena regulací teploty a pěti vyjímatelnými pláty s nastavitelnými rozestupy v rozmezí 15 – 25 mm. Celková sušící plocha činí 0,33 m2.

Čiré plastové víko a pláty v témže materiálu umožňují kontrolu procesu sušení. ETA Freya je vybavena velmi tichým chodem, snadno se ovládá a je nenáročná na údržbu. Stejně jako dva předchozí modely je vybavena ochranou proti přehřátí. Orientační cena: 900  Kč

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Důležité parametry vybraných modelů přehledně porovnává následující tabulka:

Parametr G21 Breezer Domo DO353VD Eta Freya
Vzhled
Hodnocení Heureka 98 % 94 % 90 %
Orientační cena 4 300 Kč 2 800 Kč 900 Kč
Tvar sušičky a materiál hranatá / nerez hranatá / nerez hranatá / nerezový spodek, plastové víko
Příkon 650 W 500 W 245 W
Počet plat, jejich rozměr a celková plocha sušení 6 / 33 x 30,5 cm / 0,6 m2 6 / 33 x 30,4 cm / 0,6 m2 5 / průměr 30,6 x 23 cm / 0,33 m2
Časovač Ano Ano Ne
Regulace teploty Ano (35-75°) Ano (35-75°) Ano (40-70°)
Otáčivá plata Ano Ne Ne
Kontrolka provozu Ano Ano Ne
Automatické vypnutí Ano Ano Ne

Závěr

Sušička G21 Breezer je velmi oblíbený a výkonný model, který se hodí k sušení potravin v průběhu celého roku. Jeho předností je především velký objem, kvalitní zpracování a snadná údržba.  Model zaujme na první pohled bytelnou konstrukcí a luxusním nerezovým designem.

O něco levnější alternativa v podobě sušičky Domo DO353VD nabízí skvělý poměr cena/výkon, velký objem a jednoduché odolné provedení. Do menších domácností a na občasné sušení dobře poslouží cenově dostupná a velmi tichá sušička ETA Freya.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.