Jedno vychlazené na pláži? Ano, s vhodnou lednicí do auta bez problému | Arecenze
Menu

Jedno vychlazené na pláži? Ano, s vhodnou lednicí do auta bez problému

Jedno vychlazené na pláži? Ano, s vhodnou lednicí do auta bez problému

Jezdíte na dovolenou autem? Cestování autem má řadu výhod, můžete si zabalit téměř vše, co chcete. Také čas odjezdu je na vás, zrovna tak o pauzách rozhodujete vy sami. Největším benefitem je pak to, že na dovolené máte vlastní auto a dojedete si, kam potřebujete.

Kromě spousty pozitiv jsou tu i negativa, z nichž asi nejhorší je náročná cesta, obzvlášť pokud se vydáte někam dál. Po příjezdu a 20 hodinách na cestě vás navíc čeká další nepříjemná věc – vybalování. A přitom máte chuť si jít lehnout anebo se osvěžit jedním chlazeným. S vhodnou autolednicí nemusíte čekat, až vybalíte, dojedete na nákup a dáte vychladit pivo. Jen otevřete autolednici, pohodlně se usadíte, vyndáte jedno chlazené a dál už je to na vás.

Jak ale takovou vhodnou lednici vybrat? Některé jsou bohužel méně kvalitní a je možné je používat spíše jako tašky než ledničky. V článku se dočtete parametry, které sledovat při výběru autolednice, a také tipy na konkrétní produkty, které jsou dlouhodobě vysoce oceňovány.

Jaké parametry sledovat při výběru?

Výběr autolednice záleží čistě na vašich potřebách a preferencích. Pomoci s výběrem vám ale mohou jednotlivé parametry autolednic. Mrkněte na tipy, podle čeho lednice do auta vybírat.

Typ ledniček

Vybrat správný druh ledničky do auta je to nejdůležitější, protože mají rozdílné vlastnosti. Vybírat můžete z těchto autochladniček:

  • Pasivní – jedná se o velmi jednoduchý model. Buď je to termotaška, jejíž vnitřek je vybaven izolační termofólií. Nebo jde o plastový box, který má uvnitř dvojitou stěnu, do které se umísťuje namražená destička. Je to typ ledničky na kratší cesty.
  • Absorpční – tuto ledničku může pohánět elektrická energie nebo plyn. Lednička není vhodná do osobního auta, protože vyžaduje odvětrávaný prostor. Hodí se do karavanů, obytných přívěsů nebo na kempování. Dokáže zchladit potraviny až o 20 °C pod okolní teplotu.
  • Kompresorová – funguje podobně jako lednice v domácnosti. Lednice funguje na elektrickou energii, kvalitnější druhy lednic pak udrží teplotu v lednici i bez přístupu energie několik hodin.
  • Termoelektrická – dokáže potraviny jak zchladit, tak zahřát, a to až o 30 °C. Je na elektrickou energii, pokud ale není zapojená, dokáže udržet teplotu i několik hodin. Ale dlouho trvá, než se ochladí na teplotu, kterou potřebujete, proto je dobré ji doma zapnout pár hodin před cestou.

Připojení autolednice

Důležitý bod při výběru ledničky je její připojení – autochladničky se napájí pod napětím 12 V nebo 24 V. Nižší napětí je vhodné pro osobní automobily, vyšší hodnota je pak do karavanů, dodávek nebo nákladních aut. Při výběru také ověřte délku kabelu na zapojení, který bývá v rozmezí 2-3 metrů, tak změřte, jakou délku pro vaše využití potřebujete.

Objem

Autolednice se vyrábějí o objemech od 10 litrů až po 100 litrů. Nejčastěji prodávané lednice jsou o objemu cca 25-30 litrů, takže v tomto objemu najdete i největší výběr autolednic. Důležité je, pro kolik osob se lednice pořizuje.

Rozměr

Rozměr lednice je závislý na jejím objemu. Zvažte, kde budete mít lednici umístěnou, aby se vám tam vešla. Při měření také počítejte s tím, že lednice potřebuje po svém obvodu 5 centimetrů prostoru na správnou cirkulaci vzduchu.

Autoledničky s vysokým hodnocením

Závěrem mrkněte na konkrétní autolednice, které mají dlouhodobě vysoké hodnocení.

  • Pasivní autolednice Campingaz Icetime Plus 30L – chladící box o objemu 30 litrů který by měl udržet potraviny v chladu až po dobu neuvěřitelných 25 hodin.
  • Kompresorová autolednice Vigo Cool 40L – lednice o objemu 40 litrů. Pořizovací cena je sice vyšší (okolo 6 000 Kč aktuálně), ale kompresorová lednice je zárukou chlazených nápojů i kvality jídla. Samozřejmostí také je, že jde zapojit i do klasické elektrické zásuvky, když budete potřebovat.
  • Termoelektrická autolednice Guzzanti CZ 24A – cestovní box, který má funkci ohřívání i ochlazování, dokáže udržovat obsah až o 20 °C oproti okolní teplotě.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.