Vyčistili jsme filtr pračky a vytáhli z ní 2 šroubky: Snahu o čistotu vystřídalo zděšení a řešení

Údržba pračky, včetně čištění filtru, je nutností, která vám zajistí voňavé prádlo a především delší životnost spotřebiče. Bohužel právě čištění filtru často opomíjíme, byť by se správně mělo provádět alespoň dvakrát do roka. Abyste věděli, že nejde o nic složitého, celý postup jsem vyzkoušela a popsala krok po kroku. Kromě toho v článku naleznete také další užitečné tipy na údržbu pračky.
Nepodceňujte čištění filtru, co najdete vás možná překvapí
Je to relativně nedávno, co jsem si chvíli myslela, že se nám rozbila pračka. Konkrétně se jedná o kombinovaný model pračky se sušičkou Hoover H3DS596TAMCE/1-S. Pračku máme 3 roky a do této chvíle nám sloužila bez problému. Jenže před asi 6 měsíci náhle přestala vypouštět vodu.
Zpočátku jsem se domnívala, že mi moje všetečné děti vypnuly na dotykovém panelu odstřeďování. Zapnula jsem program pro máchání a odstřeďování. Jenže problém se opakoval. Pračka normálně ždímala, ale po dokončení cyklu voda zůstala v bubnu. Podle zvuku čerpadlo běželo, ale vodu odsát z nějakého důvodu nemohlo. Proto se naše pozornost upřela na filtr.
Ten jsme do té doby čistili jen jednou, přitom peru minimálně dvakrát týdně. Bohužel se nám ani po usilovné snaze nepodařilo víčko filtru vyjmout. Zdálo se, že je v uvnitř něco zaseklého, co bránilo jeho vyšroubování. Tak jsme museli odstavit celou pračku, odmontovat zadní kryt, odpojit hadice a vymontovat celé čerpadlo. Naštěstí se nám otvorem pro hadici podařilo vyjmout všechny předměty uvízlé ve filtru.
Postupně jsme vyndali asi 10 zrezlých sádrokartonářských vrutů, na které se namotala změť žmolků a vláken z textilií a jeden pratelný odličovací tampon. Jak se tam věci dostaly přes buben pračky, je otázkou. Od té doby už důsledně prohlížím všechny kapsy nejen montérek, malé kusy prádla dávám do prací síťky a hlavně pravidelně kontroluji filtr pračky.

Ilustrační foto
Postup krok za krokem
Čištění filtru pračky by se mělo podle instrukcí výrobců provádět ideálně každých šest měsíců. Pokud pouštíte pračku velmi často, nebo pravidelně perete chlupaté materiály (deky, svetry apod.), měli byste filtr čistit ještě častěji. V případě, že perete každý den, propláchněte filtr zhruba každé dva měsíce. Postup čištění je velmi snadný:
- Připravte si větší savý hadr, nebo raději několik hadrů, které vložíte pod kryt filtru. Z filtru totiž vyteče voda – u naší pračky to bylo cca 300 ml. Filtr najdete nejčastěji na přední straně pračky v pravé dolní části.
- Otevřete kryt filtru a filtr opatrně vytáčejte (má kruhový závit), aby voda vytékala pozvolna. Z vyjmutého filtru odstraňte všechny větší nečistoty a důkladně jej opláchněte pod horkou tekoucí vodou. Čistící prostředky nejsou nutné.
- Pokud je to možné, sáhněte rukou do prostoru po filtru v pračce a snažte se vyjmout další případné nečistoty. Já jsem našla všechny nečistoty uvnitř, filtr byl relativně čistý.
- Prsty také zkuste protočit vrtulku od čerpadla, jestli se točí volně a není v něco něco zapadlého . Vrtulka od čerpadla se nachází v zadní části za filtrem.
- Našroubujte opláchnutý filtr zpátky, zavřete jeho kryt a máte na dalšího půl roku vystaráno.
Další kroky a tipy pro dokonale čistou pračku
Filtr však není jediný, co je potřeba v pračce udržovat. Věnovat pozornost byste měli také:
- Gumovému těsnění bubnu
- Vnitřnímu prostoru pračky
- Zásobníku na prací prostředky
Pokud tyto úkony pravidelně neprovádíte, usazují se v celém vnitřním prostoru pračky zbytky prášků, mastnota a další nečistoty. Ty jsou skvělou živnou půdou pro bakterie a plísně. Následkem zanedbané péče je zápach pračky i vypraného prádla a v horším případě zadření čerpadla.
Čištění gumového těsnění
Po každém praní je vhodné vysušit těsnění bubnu suchým hadrem. Zaměřte se především na záhyby ve vnitřní části těsnění, které obtížně vysychají. Jednou za 4 – 8 týdnů vyčistěte vnitřní část gumového těsnění důkladně pomocí vhodného dezinfekčního přípravku (např. Savo ředěné s vodou v poměru 1:1) a kartáčku na zuby. Poté spusťte program s nejvyšší teplotou a po jeho skončení těsnění vytřete suchým hadrem.
Čištění bubnu a dalších vnitřních prostor
Nejlépe jednou za měsíc byste měli vyčistit vnitřní prostory pračky. K tomu můžete použít ocet, konkrétně 1 – 2 litry, které nalijete přímo do bubnu. Poté spustíte program s nejvyšší teplotou (stačí 60°C, ale lepší je 90°C). Místo octa lze použít k tomu určené čistící prostředky na pračku (různé odstraňovače mastnoty a vodního kamene) nebo 2 čistící tablety do myčky. Nikdy nekombinujte čištění pračky octem a Savem.

Savo Original tekutý dezinfekční prostředek 1 l

G+G Kapsle na čištění pračky 3 ks

Duzzit Levandule tekutý prostředek na čištění pračky 250 ml
Čištění zásobníku na prací prostředky
Dalším krokem k čisté pracce a svěžímu prádlu je pravidelné čištění zásuvky na dávkování pracích prostředků. Dávkovač stačí vyjmout a opláchnout pod horkou tekoucí vodou. Pokud v něm i tak zůstanou zbytky pracího prášku, použijte kartáček na zuby. V případě výskytu plísně naložte zásobník na několik minut do lavoru s ředěným dezinfekčním prostředkem (např. Savem) a poté opláchněte. Nakonec vždy dávkovač pořádně vysušte. Proceduru opakujte nejlépe jednou za měsíc.
Pračku nechávejte otevřenou
Po vyjmutí prádla z bubnu, pračku nikdy hned nezavírejte a nechte její vnitřní prostory i těsnění důkladně vyvětrat a vyschnout. Stejně tak nechte vysunutý i dávkovač na prací prostředky. Jen tak předejdete množení množení plísní, bakterií i zápachu.
Závěr
Pravidelným čištěním filtru pračky a dalších částí předcházíte nepříjemnému zápachu a v krajním případě také poškození čerpadla. Údržba pračky by měla vypadat následovně:
- Po každém praní vysušte hadříkem těsnění bubnu. Dvířka nechte otevřená, stejně tak nechte vysunutý zásobník na čistící prostředky, ať tyto části vyschnout.
- Zhruba jednou za měsíc vypláchněte pod tekoucí vodou zásobník na prací prostředky a pořádně jej vysušte.
- Ideálně jednou za 1 – 2 měsíce vydezinfikujte těsnění bubnu a spusťte program na nejvyšší teplotu.
- Alespoň jednou za 6 měsíců vyjměte a opláchněte filtr.
- Minimálně dvakrát do roka čistěte celou pračku vhodným přípravkem v kombinaci s vysokými teplotami. Kdo pere velmi často, měl by pračku čistit každé 2 měsíce.
Savo Original tekutý dezinfekční prostředek 1 l
G+G Kapsle na čištění pračky 3 ks
Duzzit Levandule tekutý prostředek na čištění pračky 250 ml
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.