Menu

Výhody a nevýhody robotických vysavačů

Dříve byly podlahy domů a bytů pokryty buď dlaždicemi, nebo koberci. Bylo tedy nutné používat vysavač, kterým se vyčistil koberec od smetí a prachu. S příchodem moderní doby však koberce nahrazovaly další různé typy podlah, mezi ty nejvyhledávanější pak patřilo lino nebo plovoucí podlaha. Vysavačům ovšem doba neskončila, dál se používaly s úpravou pro hladké, nekobercové povrchy. Málo kdo má však vysávání rád. Pro takové je nyní možnost pořídit si robotický vysavač, který má své čestné místo v již mnoha českých domácnostech.

Nesporné výhody robotických vysavačů

Která žena by si nepřála přijít domů do uklizené domácnosti po náročném dni? Nyní je možné zažít příchody domů bez potřeby uklízet do noci. Robotický vysavač během dne posbírá smetí. Výhodou je hlavně v případě, máte-li doma kočku nebo psa, kteří po sobě zanechávají chlupy. Každý den je možné chlupy ze země vysát, nebudete je tak roznášet a hlavně – máte-li doma alergika, chlupy se nebudou vířit a způsobovat mu problémy. Hodně modelů robotických vysavačů navíc disponují možností antibakteriálního čištění. Máte-li doma tedy malé děti, které neustále lezou po zemi, nemusíte se bát, s robotickým vysavačem bude vaše domácnost dokonale bezpečná i pro ty nejmenší.

Tip: Robotické vysavače z našeho srovnání

Nevýhody, které nelze přehlédnout

Robotické vysavače není těžké si oblíbit, je ovšem nutné poukázat i na jejich stinné stránky. Jednou z nich je fakt, že nemají tak velký sběrný koš, je tedy potřeba je častěji čistit. Další nevýhodou je, že některé nemají tak dokonalé programování a stane se, že se zamotají do drátů, budou narážet do zdí a nábytku, anebo spadnou ze schodů. Uživatelé levnějších modelů robotických vysavačů si také stěžují na nedokonalé vysátí. Netýká se to všech, ale jsou modely, které zbaví podlahu větších chuchvalců prachu a chlupů, drobný prach ovšem neposbírají. A poslední výraznou nevýhodou je, že se nedostanou úplně všude. Ano, mnoho z nich je tak malých, že se dostanou i pod nábytek a některé se umí dostat do rohů, pro mnoho modelů je to však problém.

Jak z nevýhody vysoké ceny udělat výhodu

Jako nevýhodu je nutné zmínit i cenu. Přes to, že v posledních letech cena klesla, stále dáte za kvalitní robotický vysavač nejméně kolem 10 000 Kč. K pořízení takového přístroje proto mnozí lidé přistupují k různým půjčkám a jiným finančním produktům. Doporučujeme je však zvážit jen v případě, že vám robotický vysavač opravdu ušetří čas, který využijete například k tomu, že budete dané 3 hodiny týdně věnovat práci – poté se vám prací navíc budou splácet případné úroky a nakonec na nákupu robotického vysavače spíše vyděláte. Vyzkoušet můžete některý ze spotřebitelských úvěrů, nebo třeba méně výhodné, ale velmi rychlé a jednoduché sms půjčky před výplatou. Pokud si tedy spočítáte, že se vám úvěr vyplatí vzhledem k ušetřenému času, může to být vhodná alternativa. Rozhodně si však uvěry neberte jen v případě, že chcete ušetřený čas trávit u televize nebo jinými neproduktivními činnostmi.

Občas je nutné vzít do ruky klasický vysavač

Pro běžné uklizení jsou robotické vysavače určitě výhodné. Pamatujte ovšem na to, že manuální vysátí zatím nemohou zcela nahradit. Jednou za čas bude nutné vzít do ruky klasický vysavač s hadicí a vysát důkladně rohy, záhyby a zákoutí mezi zdmi a nábytkem.

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 7.5.2019