Důvěřiví lidé odpověděli na zprávy na WhatsAppu a za pár minut přišli o všechny peníze na účtu
Útoků přes WhatsApp přibývá a mezi oblíbené patří falešné nabídky práce, na něž se chytí i lidé, kteří si jsou těchto podvodů vědomi. Často totiž vypadají velice profesionálně a lákavě, neboť není výjimkou, že se jedná o „podpultové“ nabídky, které na běžném pracovním trhu nenajdete. Jenomže kdo na hru útočníků přistoupí, může během pár minut přijít o veškeré peníze a dostat se do existenčních problémů.
Napíší vám na WhatsApp a lákají vás na práci
Obvykle je jedná o schéma, kdy vám útočníci nabídnou práci na zajímavých projektech a za podivně štědré odměny, které se běžně pohybují vysoko nad průměrnou mzdou v dané zemi. Tím nejspíše hřeší na to, že upoutají pozornost oběti – po sérii zpráv je potom vyzvou k úhradě nějakého poplatku přes zaslaný odkaz, přes nějž pokud něco zaplatíte, odevzdáte údaje o platební kartě útočníkům.
Ti potom neváhají a doslova vám za pár minut vyluxují účet. Jiný je pak scénář, kdy vás nejdříve vyzvou k registraci do jejich platformy a nabití nějakého kreditu, načež vám umožní nějaké menší výdělky, abyste viděli, že to „funguje“. Tím ale započne kolotoč, kdy vás nutí nabíjet stále další peníze, abyste si tak údajně odemkli možnost vyplacení vyšších výdělků. Ale v závěru vás jenom okrádají.
Dávejte si pozor a zprávy raději hned smažte
Scénář není ničím novým, ale v poslední době jsou takovéto manipulativní útoky stále intenzivnější. Jak vysvětlil server EuroNews ve své reportáži, celosvětově si již podvodníci přišli na více než 100 milionů eur, což je přes 2,5 miliardy korun. Je tedy jasné, že to pro ně představuje velmi lukrativní business, a je jim úplně jedno, jestli dostanou někoho problémů a zničí mu život.
Známy jsou mimochodem i případy, kdy oběti hráli tuto špinavou hru po několik týdnů, během nichž si dokonce peníze půjčily, a ve výsledku si tak napáchaly škodu za několik milionů, kterou budou muset splácet. Jestli vám tedy někdo cizí přes WhatsApp (nebo jinde) napíše s nabídkou práce, raději zprávu ihned smažte. Nečekejte, že zrovna vám by to mohlo vyjít, na 99,99 % půjde o „scam“.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.