Titul nejlepší whisky na světě si z prestižní soutěže v New Yorku odnesla lahev Ardbeg 25y | Arecenze
Menu

Titul nejlepší whisky na světě si z prestižní soutěže v New Yorku odnesla lahev Ardbeg 25y

Titul nejlepší whisky na světě si z prestižní soutěže v New Yorku odnesla lahev Ardbeg 25y

Jako nejlepší whisky byla vyhodnocena ta pocházející ze skotské palírny Ardbeg. Proč je nejlepší a v čem se vlastně liší od jiných druhů tohoto nápoje?

Co je to whisky

Whisky je definována jakožto alkoholický nápoj destilovaný z obilnin, zrající v dřevěných sudech. Zdroje uvádějí, že první whisky se vyráběla prokazatelně již ve 13. století. Je však pravděpodobné, že se tak stalo již o století dříve. Existuje několik druhů tohoto nápoje a podle odborníků se liší nejen ty, ale prakticky každý jednotlivý produkt je v této sféře chuťový originál.

Prakticky nejjednodušeji lze dělit whisky podle místa původu:

  • skotská
  • irská
  • americká
  • kanadská
  • japonská
  • indická
  • česká

Whisky skotská a irská patří k těm nejznámějším. Charakteristické je pro skotskou whisky to, že je dvakrát destilovaná z ječmenného sladu, sušeného většinou kouřem z rašeliny. Ta irská je nejčastěji destilována třikrát. Měla by také minimálně být tři roky destilována v dubových sudech.

Méně známé, avšak o něco více vypovídající je podle odborníků spíše dělení podle druhu obilí použitého na výrobu:

  • sladová
  • obilná

Sladová whisky musí být vyrobena výhradně z ječného sladu. Jinou obilninu obsahovat nesmí. Obilní whisky může být vyrobena nejčastěji z pšenice nebo kukuřice, k níž se přidává malé množství sladu. Tím se zajistí aktivace enzymů, které dokáží štěpit škrob na jednoduché cukry, jež jsou kvasinky schopné na rozdíl od původního škrobu fermentovat.

Co je whisky Ardbeg

Tato whisky pochází ze Skotska, konkrétně z ostrova Islay, který je součástí souostroví Vnitřní Hebridy. Palírna funguje již od roku 1815. Whisky ze zdejší produkce je typická příchutí rašeliny a hlavně kouře.

Whisky Ardbeg tam byla původně destilována již v roce 1975. Na samém počátku zrála ve dvou oddělených sudech, než byla v roce 2014 stočena do sudu po sherry. Ten tvoří celkový obsah 440 lahví. A jedná se o mimořádně ceněné pití, jelikož jedna lahev vyjde na úctyhodných 36 tisíc liber. Sud se dokonce prodal za rekordních 16 milionů liber. Jako první o celé transakci v tuzemsku informoval magazín Forbes s odvoláním na ČTK, a to již v roce 2022.

Palírna Ardbeg následně svou pozici potvrdila, a to na světové soutěži vín a lihovin v New Yorku v roce 2023. Na World Spirits Competition kralovala whisky Ardbeg 25. Jedná se o whisky s typicky nasládlou kouřovou chutí.

Tato whisky nabízí jedinečnou kombinaci smetany, kouře, máty peprné, karamelu, fenyklu, borovicové pryskyřice, zemitých ohňů a zralých banánů. Popis tohoto nápoje vábí chuťového pohárky konzumenta také na tóny bílého pepře, šerbetových citronů, kandovaných jablek, pomerančů, hrušek, dehtu, karbolového mýdla, krémového karamelu, anýzu, bohatého kouře a antiseptik v celém patře. Jde tak jednoznačně o špičkovou produkci z dílny Ardbeg.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.