Menu

Základní údržba sušičky prádla

Při pořizování sušičky pravděpodobně všichni spoléháme na to, že nám nějaký ten rok vydrží. Přece jen nejde zrovna o malou investici. Ke správnému fungování a dlouhé životnosti sušičky je ale potřeba také pravidelná údržba tohoto spotřebiče. Naštěstí jde zpravidla o velmi jednoduchý proces, o kterém si více povíme v našem článku. V první řadě je potřeba upozornit, že například umístění filtrů či typ kondenzátoru se liší podle konkrétního modelu sušičky. Po jejím pořízení je tedy dobré si přečíst návod, ve kterém by neměla pasáž o čištění a údržbě samozřejmě chybět.

Kondenzační nádobka

Vzhledem k jejich rozšířenosti na českém trhu je pravděpodobné, že jste si koupili kondenzační sušičku. Všechny kondenzační sušičky jsou vybavené nádobkou na kondenzovanou vodu, kterou můžete a nemusíte využít, v závislosti na tom, zda sušička umožňuje také připojení k odpadu. Pokud vodu ze sušičky neodvádíte do odpadu, je nutné kondenzační nádržku pravidelně vylévat, ideálně po každém sušení. Většina sušiček vás sice upozorní na její naplnění, ovšem ani v případě, že není nádržka plná, by v ní voda neměla stát delší dobu. Po několika dnech totiž může dojít ke množení mikroorganismů, vzniku plísní a dalším nepříjemnostem, které se mohou projevit i na vůni, či spíše zatuchlém odéru sušičky a následně i prádla.

Filtry

Filtry má sušička hned na několika místech, nejčastěji ve dvířkách či v otvoru dvířek, jeden či dva filtry potom najdeme ve spodní části sušičky u kondenzátoru a některé sušičky mají i další filtry, například v kondenzační nádobce. Čištění filtrů není žádná věda a stačí vám k němu navlhčená ruka nebo vlhký hadřík. Rozhodně nepoužívejte žádné čisticí prostředky.

Kondenzátor

Tato část už je maličko složitější. Čištění kondenzátoru se totiž bude lišit podle toho, zda máte sušičku s topným tělesem či s tepelným čerpadlem, popřípadě model se samočisticím kondenzátorem. Začneme tedy sušičkami s topným tělesem. U těchto modelů je kondenzátor zpravidla vyjímatelný a můžete jej snadno a rychle propláchnut proudem tekoucí vody nebo profouknout proudem vzduchu. U sušiček s tepelným čerpadlem je tento proces trochu komplikovanější, kondenzátor totiž nelze z těla sušičky vyjmout. Řešením tak zůstává vysátí vysavačem nebo alespoň očištění kartáčem, je ale možné, že budete muset jednou za čas nechat kondenzátor vyčistit profesionálně.

Této nutnosti se můžete zbavit pořízením sušičky se samočisticím kondenzátorem. Jde ovšem spíše o dražší modely a zatím jich na trhu není mnoho. Sušičky se samočisticím kondenzátorem jej během sušení několikrát propláchnou vodou zkondenzovanou z prádla a vy tak nemusíte zanášení kondenzátoru vůbec řešit.

Čidla vlhkosti

U novějších sušiček se můžete setkat také s čidly vlhkosti. Ta se starají o to, aby bylo prádlo usušené přesně tak, jak potřebujete, a nedocházelo k jeho přesušování ani nedostatečnému sušení. Čidlo vlhkosti bývá u dvířek sušičky, popřípadě jeho umístění najdete v návodu. Jednou za čas se na něm pravděpodobně vytvoří vrstva vodního kamene, které následně narušuje jeho funkčnost. Tuto vrstvu snadno odstraníte drsnou houbičkou, opět se nedoporučuje používání čisticích prostředků, zvlášť ne abrazivních, a drátěnek či jiných pomůcek, které by mohly sušičku poškodit.

Dávkování pracích prostředků a aviváž

Jak jsme již zmínili, většinou probíhá údržba sušičky velmi snadno, ovšem jen za předpokladu, že se provádí pravidelně a sušička není zanesená zbytky aviváže nebo pracích prostředků. Nejen z tohoto důvodu je potřeba správně dávkovat prací prostředky, aby v prádle nezůstávaly. Zbytky pracích prostředků nejen zanášejí sušičku, ale mohou také dráždit kůži nebo způsobovat alergie.

Druhým velkým tématem v souvislosti s prádlem je aviváž. Té byste se v ideálním případě měli vyvarovat úplně. V návodech sušiček výrobci aviváž zpravidla nedoporučují, minimálně ve větších dávkách, podle některých odborníků by se ale aviváž měla při praní prádla do sušičky zakázat úplně. Mívá na svědomí zalepení filtrů a zanesení kondenzátoru a vnitřních částí sušičky, což vede ke snížení výkonu nebo dokonce úplnému zničení tohoto spotřebiče.

Pokud se bojíte, že bez aviváže nebudete mít voňavé prádlo, vaše obavy jsou zbytečné. Právě naopak, při sušení se často vůně aviváže z prádla ztratí. Pokud chcete ze sušičky vytáhnout provonění prádlo, stačí k němu přidat voňavé ubrousky do sušičky nebo například éterický olej.

Nejlepší sušičky prádla dle našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019