Menu

Zaseknutá dvířka pračky, co dělat?

Vyprali jste prádlo, chcete jej pověsit a najednou zjistíte, že jsou dvířka pračky zaseknutá. Co v takovém případě dělat?

Zablokování dvířek může mít hned několik příčin. Nejčastější z nich jsou:

  • Přehřátí – bezpečnostní pojistka pračky dvířka zablokuje, protože se pračka přehřála
  • Mechanická závada – dvířka mohou být špatně zaklapnutá, popřípadě se poškodil mechanizmus zámku Ucpaný filtr/odtok pračky – pokud nemůže voda z bubnu odtéct, pračka se kvůli bezpečnostní pojistce odtoku vody neotevře

Buben pračky Whirlpool AWO/C 6304

Většina těchto záležitostí se dá snadno řešit. Jak tedy při zablokování pračky postupovat?

1. Chvíli počkejte

Některé programy drží pračku z bezpečnostních důvodů uzamčenou i několik minut po jejich skončení. Chvíli tedy vyčkejte a potom zkuste dvířka otevřít znovu. Mělo by stačit max. 20 minut. Tato situace jde běžně poznat rozsvícením zámku na displeji, některé pračky ale displej nemají.

2. Zkontrolujte dětskou pojistku

Většina praček s touto funkcí má pro dětskou pojistku samostatnou kontrolku, popřípadě se podívejte do návodu, jakým způsobem se dá nastavit a deaktivovat. Stává se, že ji uživatelé u nové pračky aktivují omylem a přitom ani neví o její přítomnosti.

3. Spusťte program znovu

Pokud vám to pračka dovolí, zkuste znovu spustit program nebo alespoň máchání. Po druhém praní se některé spotřebiče umoudří.

Některé pračky disponují programy, které je možné přerušit a doplnit do bubnu prádlo. Pokud takovou pračku máte, zkuste tento program, možná dvířka odblokuje.

4. Restartujte pračku

V návodu by mělo být uvedené, jakou kombinací tlačítek pračku zrestartujete. Popřípadě můžete zkusit dlouze stlačit tlačítko Zapnout/Vypnout.

5. Vypojte pračku

Při některých poruchách programů nebo přehřátí pomáhá odpojit pračku od elektřiny a nechat ji vychladnout/zresetovat. Odblokování teplotní pojistky může trvat několik desítek minut i pár hodin, buďte trpěliví.

6. Vypusťte vodu

Pokud v pračce po skončení programu (nebo druhého programu) zůstala voda, zkuste ji mechanicky vypustit a vyčistit filtr. Může se stát, že přitom narazíte na příčinu problému, např. zaseknutou minci. Pokud nevíte jak mechanicky vypustit vodu nebo vyčistit filtr, postupujte dle rad níže:

  1. Položte vypouštěcí hadici do nízké nádoby a zkuste, jestli vyteče voda
  2. Očistěte konec hadice a silně do ní foukněte (může uvolnit nečistoty)
  3. Pod pračku umístěte nízkou nádobu a povolte víko filtru, tím začne odtékat voda. Poté zkontrolujte, jestli není filtr zanesený, prohlédněte také vypouštěcí hadici a hadici vedoucí od bubnu do filtru, odstraňte všechny případné nečistoty

7. Mechanicky otevřete dvířka

Když máte vodu vypuštěnou, pračku zrestartovanou a přesto nic nepomohlo, můžete dvířka zkusit otevřít mechanicky. Některé modely mají u filtru tlačítko na otevření dvířek, v návodu si zjistěte, zda něčím takovým vaše pračka nedisponuje.

U ostatních bude otevírání vyžadovat trochu šikovnosti a pokud máte pračku stále v záruce, vyhněte se jim. V první fázi můžete na dvířka zkusit v různých místech zabouchat a přitlačit, možná jsou jen nesprávně zaklapnuté. Když toto nezabere, dostáváme se k poněkud experimentálním metodám. K těm by měli přistoupit pouze zručnější uživatelé a neručíme za jejich účinnost, ani případné poškození pračky!

Některé zámky jdou odcvaknout příborovým nožem, který prostrčíte pod madlem otevírání
Při odmontování horního krytu pračky jde mechanismus zámku odblokovat zevnitř

8. Zavolat servis

V návodu nebo na internetu najdete kontakt na autorizovaný servis. V servisu vám mohou telefonicky poradit, jak závadu pračky vyřešit, popřípadě poslat opraváře. Když upozorníte, že máte v pračce zablokované prádlo, je možné, že se pomoci dočkáte rychleji, k takovým problémům totiž servisní pracovníci vyjíždí obvykle přednostně. Pokud je víkend, nebo se k vám opravář z nějakého důvodu dostane až za dlouhou dobu, doporučujeme jednou za čas spustit krátký program, popřípadě máchání, pokud vám to pračka umožní. Tím snížíte riziko, že vám prádlo začne plesnivět. K praní můžete pro dezinfekci přilít i trochu octa, prádlu by to nemělo uškodit.

Nejlepší pračky dle srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019