Menu

Zásilkovna měla zajistit převod peněz, ale byl to podvod. Dejte si pozor, jinak vám z účtu zmizí peníze

Zásilkovna měla zajistit převod peněz, ale byl to podvod. Dejte si pozor, jinak vám z účtu zmizí peníze
Zdroj fotografie: Kārlis Dambrāns / Creative Commons / CC BY a Zásilkovna

Zásilkovna je zneužívána k podvodu s údajným převodem peněz, k němuž útočníci často vybízí přes chat na sociálních sítích. Sám přepravce ovšem varuje, že žádné takové služby nenabízí a jedná se pouze o způsob, jak lidi okrást o peníze. Podvodníci si k tomu vybírají různé bazary, např. na Facebooku, kde napíší jako zájemci o nabízenou položku – následně slíbí platbu pomocí převodu přes Zásilkovnu, ale pokud prodejce vyplní údaje, které žádá, začnou mu mizet peníze z účtu.

Důvěryhodnost má zvýšit fotka bankomatu

Jestliže se vám ozve zájemce o nějaké zboží s tím, že vám zaplatí převodem přes Zásilkovnu, jedná se 100% o podvod. Obvykle vás požádá o e-mailovou adresu a svou věrohodnost se někdy snaží podpořit i fotografií bankomatu nebo jiného terminálu, na jehož obrazovce je ukradená vizuální podoba Zásilkovny, případně screen z platební brány – nic takového však přepravní společnost nenabízí.

Když mu tedy poskytnete svůj e-mail, přijde vám podvodná zpráva s odkazovým tlačítkem, např. „Zadat platbu”, a budete-li následovat pokyny, přijdete o peníze. Standardně je cílem, abyste zaplatili přes falešnou platební bránu pomocí karty, čímž odevzdáte údaje podvodníkům, a ti z ní následně začnou strhávat peníze bez vašeho vědomí. Podobně mimochodem zneužívají Českou poštou.

Kliknutím na tlačítko se totiž dostanete na falešnou doménu, třeba „zasilkovna-cz.order“. Už to je varovný signál – jediná oficiální doména společnosti je „zasilkovna.cz“. A jak jsem již psal, firma navíc ani neumožňuje / nenabízí převod peněz mezi jednotlivými osobami. Jediné, co můžete, tak přímo v aplikaci Zásilkovny platit pouze za odeslání zásilky nebo za dobírku, jste-li příjemce, eventuálně ji lze uhradit i na výdejním místě a případně u řidiče, který zásilku přiveze.

Dávejte pozor i na falešné objednání kurýra

Výše popsané ovšem není jediné, velmi populárním podvodem je také objednání kurýra na adresu. Scénář je prakticky stejný – zloděj se z vás snaží vymámit e-mailovou adresu, aby vám přišla falešná zpráva s odkazem, kde po vás stránka chce číslo platební karty nebo uhradit poplatek převodem. Věrohodnost je znovu podpořena „fejkovým” screenem stránky s údajnou webovou stránkou Zásilkovny – nikdy nic nevyplňujte, jinak naletíte podvodníkům a přijdete o peníze na účtu.

Pokud ale přece jenom chcete něco prodat, domluvte se s kupujícím na částce a zda chce danou věc poslat do Z-BOXu nebo na výdejní místo. Poté budete potřebovat ID vybraného místa, jméno a příjmení, telefonní číslo a e-mail kupce. Vy mu sdělíte pouze své číslo účtu, nic jiného! Jakmile vám dorazí platba, můžete zboží odeslat. V případě dobírky bude částka zaplacena až po obdržení zboží; opět nesdělujete žádné osobní informace, jelikož převod a vyplacení zprostředkuje Zásilkovna.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.