Menu

Jak na zdravé opalování? Zohledněte fototyp

Jak na zdravé opalování? Zohledněte fototyp

K létu patří neodmyslitelně moře a slunce. Aby mohl být pobyt na slunci pro vás bezstarostný, je potřeba se umět dobře  chránit před přímými slunečními paprsky. Nejen, že si tedy s sebou nesmíte zapomenout na cesty sbalit opalovací krém, ale ten také musí být pro vás vhodný. Každá pokožka je jinak citlivá a má jiný fototyp. Pokožka také reaguje na sluneční paprsky během dne v různém čase různě. To vše vede k tomu, že výběr opalovacího krému není tak snadnou záležitostí, jak by se mohlo zdát.

Fototypy I-VI: jaký máte vy?

Při výběru opalovacího krému je vždy rozhodující určit správný fototyp vaší kůže. Pokud máte pokožku velmi světlou až bílou, je důležité chránit se před sluncem o to více. Takový typ pokožky má také na sobě zpravidla i hodně pih a vlasy mají lidé tohoto fototypu často rusé.

Dalších fototypů však existuje celá řada, celkově rozlišujeme šest odlišných fototypů. Pokud patříte spíše mezi typy lidí, kteří mají tmavší pokožku i vlasy, máte nad slunečním svitem téměř vyhráno. Neznamená to však, že se vaše kůže nemůže vůbec spálit. Je potřeba jí i přesto chránit.

Orientovat se lze např. podle následujícího stručného seznamu:

  • Fototyp I: světlá pleť, pihovatá, zrzavé či světlé vlasy. Lidé tohoto fototypu se neopálí, ale rovnou spálí, většinou již po 5 minutách na přímém slunci.
  • Fototyp II: světlá pleť i vlasy, oči modré, zelené či šedé. Lidé s fototypem kůže II se obtížně opalují, dochází ke spálení po 10-20 minutách.
  • Fototyp III: světle hnědé až hnědé vlasy, pleť světle hnědé barvy, která se dobře opaluje do hnědého odstínu. Pokožka tohoto fototypu se spálí na přímém slunci až po 20 minutách.
  • Fototyp IV: tmavší pokožka i tmavší vlasy. Lidé s touto pokožkou se opalují velmi snadno a opálení vydrží dlouhou dobu. Pokožka s tímto fototypem se prakticky nespálí.
  • Fototyp V: velmi tmavá kůže a tmavé až černé vlasy (typicky arabská populace). Pokožka tohoto fototypu se nespálí.
  • Fototyp VI: velmi tmavá pokožka (populace afroamerického původu). Kůže s fototypem VI se nikdy nespálí.

Sun Protection Factor (SPF): alfa a omega výběru opalovacího krému

Vaši pleť neohrožují jen viditelné sluneční paprsky, také je třeba myslet na ochranu před tzv. UV zářením. Schopnost opalovacích krémů odstínit toto UV záření chrání pokožku před možným vznikem alergických reakcí a rakoviny kůže v jeho důsledku. UV záření se dále dělí na záření typu UVA a záření typu UVB.  Vybírejte ale opalovací přípravky jak s UVA ochranou, tak i s UVB filtrem.

Ochranný faktor 50+ vybírejte pro dovolené v destinacích, kde slunce pálí opravdu hodně a také v případě, že disponujete fototypem kůže I nebo II tak, jak byly popsány v předchozím odstavci. Ochranný krém je ale třeba používat nejen u moře, ale i v horských oblastech, kde slunce pálí poměrně hodně, byť se to na první pohled nemusí zdát.

Pro lepší orientaci při výběru opalovacího krému platí jednoduché pravidlo. Vezměte číslo svého fototypu (I-IV) a dobu po kterou se dovede pokožka chránit sama, než se spálí. Vynásobte jej číslem ochranného faktoru krému a získáte čas v minutách, po který bude vaše kůže při pobytu na slunci chráněna.

Opalovací sprej usnadní celou proceduru

Pokud si vyberete z řady opalovacích přípravků právě ten, který můžete nanést na vaši kůži v podobě spreje, ušetříte tím především svůj drahocenný čas. Opalovací krém či mléko ve spreji se totiž vždy lépe roztírá. 

Opalovací přípravky pro vaše děti

Zvláštní péči zaslouží pokožka našich dětí. Opalovací přípravky pro děti jsou proto ještě o něco šetrnější. Opalovací přípravek je označen vždy podle věkové kategorie od batolat až po starší děti. Děti do tří let by se neměly vystavovat přímému slunečnímu záření vůbec. I pro starší děti pak volte opalovací přípravky s faktorem 50+ SPF. Nezapomínejte, že před slunečním zářením je třeba se chránit i vhodnou pokrývkou hlavy a důležitý je i dostatek tekutin.

Krémy a jiné přípravky vybírejte jen s dobrou expirací

Přípravky na opalování nesmí být nikdy prošlé. Produkty po expiraci nemají již takovou účinnost, proto vybírejte vždy pozorně. Opalovací krémy uchovávejte v chladu a temnu, jejich účinnost se díky nedodržení těchto pravidel spíše ztrácí.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.