Žena ženám: Kalíšek nebo menstruační kalhotky? Kromě výhod jsou tu i rizika
V dnešní době již má každá žena mnoho možností, jaké menstruační pomůcky využívat. Možná naopak je mnohdy problém si vybrat. Důležité je zvážit výhody i nevýhody každé pomůcky a rozhodnout se pak podle vlastních potřeb. Pomůcky se dají také kombinovat.
Menstruační kalíšky
Relativní novinkou mezi menstruačními pomůckami je menstruační kalíšek, který je opakovaně použitelnou hygienickou pomůckou. Kalíšek má tvar zvonečku a je vyroben především z lékařského silikonu, který nevyvolává alergie. Součástí kalíšku je také měkký latex nebo termoplast (TPE). Kalíšky se vyrábí ve více velikostech i možnostech tvrdosti, obecně je lze rozlišit na malé a velké, a také na měkké a tvrdé.
Ženy pak vybírají kalíšky podle toho, které jim jsou pohodlné. Kalíšky mají své výhody, ale také určitá rizika, se kterými je potřeba při jejich používání počítat. Nahlédněte kalíškům pod pokličku, ať se můžete informovaně rozhodnout, zda jsou pro vás těmi pravými.
Mezi výhody patří:
- možnost opakovaného používání,
- vydrží několik let (při správné údržbě),
- možnost výběru velikostí kalíšku i jejich tvrdosti (malý/velký, měkký/tvrdý),
- užívání kalíšku je šetrné k přírodě, neprodukuje se odpad navíc.
Nevýhody jsou následující:
- menší kalíšek je nutné při silnější menstruaci často vyjímat;
- větší kalíšek nemusí být pro všechny ženy pohodlný;
- vyžadují pravidelnou údržbu;
- některým ženám nemusí dobře sedět a nemusí správně přilnout, a pak může protékat, v takovém případě je vhodné vyzkoušet jiné velikosti či tvary kalíšků.
Jak se o menstruační kalíšek starat?
O kalíšky je důležité se správně starat, aby jejich používání bylo hygienické a aby vám dlouho vydržely. Při každé výměně je nutné kalíšek opláchnout vodou. Další nutnou údržbou kalíšku je jeho pravidelné vyvařování. Může probíhat buď po každé menstruaci, případně častěji v závislosti na vašich potřebách. Kalíšek se vloží do vařící vody, která se nechá asi 5 minut probublat při mírném varu.
Sterilizační kelímek
Taštička na kalíšek
Menstruační kalhotky
Druhou možností hygienických pomůcek při menstruaci jsou menstruační kalhotky. Také jsou na trhu teprve pár let, ale pomalu se dostávají do povědomí širší veřejnosti. Jedná se o kalhotky, které obsahují absorpční a nepropustnou vrstvu a fungují tak místo vložek či tamponů. Je možné je také používat pouze jako doplněk k vložkám či tamponům, například při velmi silné menstruaci.
Kalhotky obsahují nejen vysoce absorpční vrstvu, ale také antibakteriální úpravu, díky které jsou hygienické a zabraňují nežádoucímu zápachu.
Výhody kalhotek jsou:
- pohodlí;
- velký výběr druhů kalhotek (od kalhotek brazilského střihu přes vysoký pas až po kalhotky s nohavičkami);
- kalhotky není nutné často vyměňovat (vydrží déle než tampon či vložka, doba výměny je závislá na konkrétním produktu, ale pohybuje se okolo 8-10 hodin),
- možnost opakovaného používání;
- vydrží zhruba 2 roky při správném používání a v závislosti na konkrétním produktu;
- jsou šetrné k životnímu prostředí, netvoříte odpad navíc.
Do nevýhod kalhotek lze zařadit:
- vyšší počáteční investice (samotné kalhotky jsou o něco dražší, cena se pohybuje v rozmezí 300 Kč až 1 000 Kč, zároveň jich musíte pořídit na menstruační cyklus hned několik);
- nutná rychlá údržba (po nošení je nutné je co nejdříve vyprat);
- může být nepříjemné je měnit v průběhu dne, pokud nemáte dostatek času a soukromí, navíc pak použité kalhotky nosíte s sebou;
- nutnost vyzkoušet v soukromí – může se stát, že vám kalhotky protečou, většinou to bývá způsobeno špatným výběrem velikosti kalhotek, takže je vhodné si vyhradit čas na jejich vyzkoušení v soukromí a pohodlí.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.