Menu

5 nejoblíbenějších zimních sportů: Na kolik vyjde vybavení?

5 nejoblíbenějších zimních sportů: Na kolik vyjde vybavení?

Zima nabízí širokou škálu aktivit pro všechny sportovní nadšence i příležitostné sportovce, kteří milují toto roční období a s ním spojené radovánky ve sněhu. Nicméně, je známým faktem, že oproti letním sportům jsou ty zimní ve většině případů dražší. Důvodem je především nákladné vybavení, kterého v tomto počasí nepotřebujete zrovna málo – ať už je to kvalitní zimní bunda, lyže nebo třeba lední brusle.

Na kolik takové základní zimní vybavení u nejoblíbenějších zimních sportů vyjde? Který z nich je nejdražší, a jaký zase cenově nejdostupnější?

Lyžování a snowboarding – nejdražší zimní zábava?

Jedním z nejoblíbenějších zimních sportů je bezesporu lyžování. Sjezdovky jsou každoročně plné a nejeden z nás nadšeně čeká na první sníh a chvíle strávené na horách. Paradoxně, stejně jako je tento sport oblíbený, je také drahý. Nové vybavení na lyže je nákladnou záležitostí, která překvapí nejen rodiče vybavující dítě na lyžařský kurz, ale také zkušené lyžaře.

Lyžařské vybavení zahrnuje lyže, lyžařské boty, hůlky, brýle a helmu. U dětí také další bezpečnostní prvky, jako jsou chrániče a podobně. Na svahu se neobejdete ani bez kvalitního oděvu. Ten sestává z termoprádla nebo termo trička a legín, teplého svetru či mikiny, bundy, oteplených kalhot, rukavic, šály a čepice.

U oblečení jsou ceny různé a pohybují se od nižších stovek až po tisíce korun za kus. Volba záleží na finančních možnostech i vkusu, popřípadě si vystačíte i s teplým a nepromokavým sportovním oblečením, které běžně v zimě nosíte.

Průměrné ceny základního lyžařského vybavení

 • Lyže: 5 000 až 15 000 korun
 • Lyžařské boty: 3 000 až 7 000 korun
 • Hůlky na lyže: 700 až 1 300 korun
 • Helma: 900 až 1 500 korun
 • Lyžařské brýle: 1 000 až 2 000 korun

Vybavení na snowboard

Podobně je to i u snowboardingu. Prkno, vázání, boty, helma a další ochranné vybavení tvoří základní výbavu, jejíž cena se může pohybovat ve stejném cenovém rozmezí jako u lyžařské výbavy, ale i výše.

Například průměrná cena za snowboard v běžné kvalitě se pohybuje mezi 5 000 až 9 000 korun. K “prknu” potřebujete ještě vázání za 2 000 až 4 000 korun.

Není to jen o výbavě

Pro dospělého člověka je toto vybavení většinou jednorázovou záležitostí. Nicméně lyžování a snowboarding není jen o tom. Je třeba myslet i na nákup skipasů, dopravu na hory, v mnohých případech také ubytování a celodenní stravu i pitný režim.

Ani výbava na hokej není nejlevnější

Hokej patří u nás mezi nejpopulárnější zimní sporty, zejména mezi chlapci a muži. Hráči potřebují hokejku, brusle, helmu, rukavice a další ochranné vybavení – takové množství vybavení s sebou nese nemalé finanční náklady. Pro amatérské hráče naštěstí nejsou částky tak závratné jako u profíků.

Další náklady spojené se sportem už jsou oproti lyžování o něco nižší, zejména pokud zamrznou vodní plochy a příležitostní hráči tak ušetří za pronájem ledové plochy.

Co hokejisté potřebují a na kolik je to vyjde?

 • Hokejka: 1 000 až 3 000 korun
 • Přilba: 1 500 až 4 000 korun
 • Rukavice: 1 000 až 3 000 korun
 • Lední brusle: 1 500 až 4 000 korun
 • Chrániče: 2 000 až 5 000 korun

Zlatá střední cesta – lední bruslení

Pro ty, kdo hledají zlatou střední cestu mezi drahým vybavením a zimní zábavou, je tu lední bruslení. Vyžaduje jen pár věcí – brusle a ochranné vybavení jako helmu a chrániče, které nejsou tak drahé jako vybavení pro jiné zimní sporty. Například dětské lední brusle v přijatelné kvalitě stojí 1 000 až 1 500 Kč, u dospělých je to podobné.

Mnoho veřejných kluzišť také nabízí možnost pronájmu bruslí za přijatelnou cenu, díky čemuž je tento sport ještě lépe dostupný.

Lední bruslení má navíc nízké náklady na vstupné a je vhodné pro lidi všech věkových skupin. Je to skvělý způsob, jak strávit zimní den aktivně s celou rodinou.

Oblíbené běžkování

Běžkování je skvělou “fúzí” mezi letními a zimními sporty – nabízí totiž to nejlepší z běhu a lyžování v jednom. Navíc není tak finančně náročné jako lyžování. Náklady se samozřejmě liší dle zvoleného modelu běžek, jeho značky i kvality. Obecně ale lze říci, že se řadí spíše mezi dostupnější zimní sporty.

Potřebné vybavení zahrnuje:

 • běžky
 • boty
 • hole

Průměrné běžky pořídíte za cenu kolem dvou a tří tisíc, boty za 1 500 korun a hůlky do 1 000 korun. Další výhodou běžkování je, že není potřeba pořizovat skipas a jezdit dalekou cestu za sjezdovkou. Skvělé podmínky totiž najdete prakticky kdekoliv, pokud je dost sněhu – “stopu chytíte” na cyklostezce, polní cestě i v lese.

Sáňky a boby – zimní radovánky “za pár korun”

Mezi nejlevnější zimní kratochvíle patří rozhodně sáňkování a bobování. Ty milují především  děti – stačí najít kopec, teple se obléct a vzít s sebou něco, na čem kopec lze sjet.

Tím mohou být například:

 • dřevěné a plastové sáňky,
 • plastové boby,
 • kluzáky,
 • talíře.

Nejlevnější variantou jsou “lopatové” kluzáky, které se dají pořídit i za stokorunu. O něco dražší jsou plastové boby a nejvíce zaplatíte za kvalitní dřevěné sáně, které obvykle stojí kolem dvou tisíc korun.

Závěr

Zimní sporty přinášejí radost a pohyb do chladných měsíců, ale náklady na vybavení mohou být rozhodujícím faktorem při výběru vhodné aktivity. Existuje široká škála možností, ale i investic. Zatímco lyžování patří mezi ty nejdražší zimní sporty, bobování ušetří vašemu rozpočtu i tisíce.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.