Menu

Změní nám Rozšířená realita pohled na svět? Jak funguje v roce 2023

Změní nám Rozšířená realita pohled na svět? Jak funguje v roce 2023

Dnešní rychle se rozvíjející svět neformují pouze mobily, procesory či omílaná umělá inteligence. Jedním z největších myšlenkových směrů je rozšířená realita (AR). Ta totiž nabízí nekonečné možnosti a v následujících dekádách by mohla naše vnímání reality změnit od samotných základů. Inovativní technologie AR překonává hranice mezi virtuálním a fyzickým prostředím a otevírá dveře novým způsobům interakce, učení a zábavy.

V tomto článku se zaměříme na to, jak rozšířená realita ovlivňuje různé aspekty našeho života již nyní, ale i na to, jak může přispět k rozvoji lidstva v budoucnosti.

Co je Rozšířená realita

Rozšířená realita (AR) je technologie, která kombinuje prvky virtuálního světa s naším skutečným prostředím. Pomocí různých zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety nebo speciální brýle, jsou digitální informace přidávány do reálného světa, čímž jej nějakým způsobem obohacují. Od vzdělávání přes podnikání až po zábavu, AR nám nabízí nové a inovativní způsoby, jakými můžeme vnímat a ovlivňovat svět kolem nás.

Kde se rozšířená realita využívá

Mohlo by se zdát, že se v případě rozšířené reality jedná o hudbu budoucnosti, ale faktem je, že se ve velké míře využívá jejich možností již nyní. AR nachází uplatnění v široké škále oborů. Kupříkladu ve vzdělávání se na některých univerzitách začíná rozšířené reality využívat pro lepší zapojení studentů a jejich edukaci prostřednictvím realističtějších zkušeností. V oblasti průmyslu není žádnou výjimkou využití této technologie k zefektivnění pracovních procesů, vývoj nových postupů či k instruktáži a zaučení nových pracovníků.

Zajímavá je rozšířená realita ale také pro marketingové účely. Obchodníci totiž mohou své produkty prezentovat klientům ve formátu, jaký dříve zkrátka nebyl možný. Své využití nachází technologie též v umění, kdy pomáhá tvůrcům posunout běžný zážitek z umění na vyšší a dříve nevídanou úroveň. Technicky vzato by se dalo za rozšířenou realitu považovat i automatické interaktivní systémy parkování, které vás navedou k nejbližšímu volnému parkovacímu místu prostřednictvím informací z městských kamer.

Rozšířená vize budoucnosti

Nic z výše uvedeného vám možná nepřipadá, že může rozšířená realita změnit naše vnímání světa od základu. Na vize budoucnosti přesto půjdeme zlehka a budeme je stupňovat. Zkuste si na chvíli představit, že na očích máte brýle. Procházíte se po městě a uvažujete, kam bude nejlepší zajít na kávu. Normálně byste se zeptali známých nebo se podívali na Mapy Google na recenze.

Co když se vám ale nad každým domem po vyžádání přímo před očima ukáže, co za služby nabízí a jak jsou tyto služby hodnoceny? Podíváte se na kavárnu, brýle instruujete k otevření rozšířené reality dvojitým zamrkáním a před očima se vám promítne otevírací doba, recenze i aktuální kapacita. Jakou podobu zaujme v našich životech rozšířená realita v budoucnu nevíme, ale její úloha bude nejspíše velká.

Jak rozšířenou realitu vyzkoušet hned

Jednou z možností, jak si vyzkoušet fungování rozšířené reality je využití vlastního chytrého telefonu. V obchodě s aplikacemi najdete celou řadu her či prográmků, které možnosti AR využívají. Jednou z nejznámějších her je v tomto případě Pokemon: GO. Při jejím hraní chodíte po městě či přírodě, na mapě se vám zobrazují jednotliví pokemoni a když k nim dojdete a namíříte na ně fotoaparát, vidíte je v reálném prostředí města a můžete je chytat.

Rozšířená realita ale míří také do profesionálního světa. Kupříkladu iPhony 13 Pro a 14 Pro jsou vybaveny snímačem LiDAR, který umožňuje využívat rozšířenou realitu pro relativně přesné skenování místnosti. Prostřednictvím specializovaných aplikací pak můžete po místnosti rozmisťovat virtuální nábytek a plánovat si design bez námahy se stěhováním. Toto využití zvládají i ostatní chytré telefony, iPhony jsou ale díky LiDARu přesnější.

Poměrně rychle se na rozšířenou realitu adaptovali například také prodejci brýlí. Na jejich webu si můžete mnohdy vyzkoušet všechny brýlové obroučky, které nabízí, a to bez nutnosti návštěvy obchodu. Stačí si vytáhnout telefon, spustit aplikaci na jejich webu a brýle se vám virtuálně přidají v mobilu na obličej.

Svou vizi brýlí pro rozšířenou realitu představila na CES (Consumer Electronics Show) společnost TCL:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.