Test a recenze nejlepších
čteček knih a jak je vybrat

Obrázek čtečky

S všeobecnou rostoucí oblibou multimédií, se rozšiřuje i nabídka dostupných elektronických knih, časopisů a novin, které je možné pohodlně pročítat na cestách nebo kdekoliv mimo domov za pomoci velmi populárních čteček elektronických knih. Mezi různými modely je možné najít velké množství odlišností v technických specifikacích, jejichž pochopení může nadělat nezasvěcenému zákazníkovi spoustu problémů.

Následující článek se pokusí rozebrat jednotlivé charakteristiky a pomoct vám zvolit vhodné zařízení přesně podle vašich představ. Čtečku knih většina zákazníků pořizuje z praktických důvodů, aby na cestách nemuseli vláčet těžké knihy. Aby však byla pořízená čtečka skutečně dobrým a praktickým pomocníkem, musíte se pečlivě zaměřit na parametry, které jsou v našem nákupním poradci rozebírány. Pokud tedy nad koupí čtečky uvažujete, ale stále tápete, který model zvolit, pak je tu náš poradce právě pro vás.


Nejlepších 10 čteček knih dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název čtečky

Úhlopříčka

Typ displeje

Vnitřní paměť (GB)

Podsvícení

Hmotnost (g)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled čtečky PocketBook 631 Touch HD

PocketBook 631 Touch HD

6"

E-ink Carta

8

ano

180

3 600 Kč

Malý náhled čtečky PocketBook 626 Touch Lux 3

PocketBook 626 Touch Lux 3

6"

E-ink Carta

4

ano

208

3 000 Kč

Malý náhled čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3

Amazon Kindle Paperwhite 3

6"

E-ink Pearl

4

ano

205

3 800 Kč

Malý náhled čtečky PocketBook 631 Touch HD 2

PocketBook 631 Touch HD 2

6"

E-ink 

8

ano

180

4 000 Kč

Malý náhled čtečky Amazon Kindle 6 Touch

Amazon Kindle 6 Touch

6"

E-ink Pearl

4

ne

191

2 500 Kč

Malý náhled čtečky Amazon Kindle 8 Touch

Amazon Kindle 8 Touch

6"

E-ink 

4

ne

161

2 000 Kč

Malý náhled čtečky Amazon Kindle Voyage

Amazon Kindle Voyage

6"

E-ink Carta

4

ano

180

6 000 Kč

Malý náhled čtečky Barnes & Noble Nook Simple Touch

Barnes & Noble Nook Simple Touch

6"

E-ink Pearl

2

ano

317

3 500 Kč

Malý náhled čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3

Amazon Kindle Paperwhite 3

6"

E-ink 

4

ano

205

3 000 Kč

Malý náhled čtečky Amazon Kindle Paperwhite 4

Amazon Kindle Paperwhite 4

6"

E-ink 

3

ano

191

4 000 Kč

Testování a recenze čteček pro letošní rok

V současnosti zpracováváme podrobný test čteček. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných čteček. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o čtečky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní čtečku, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat čtečku

1. Displej

2. Podpora formátů

3. Výdrž baterie

4. Způsob ovládání

5. Velikost úložiště

6. Rozměry a hmotnost

7. Možnosti připojení a nabíjení

8. Funkce

9. Cena

  • Displej tvoří nejdůležitější část vaší čtečky, pečlivě se zaměřte na jeho výběr
  • Zjistěte, zda vybraná čtečka disponuje připojením Wi-fi
  • Zaměřte se na to, jaké formáty čtečka podporuje
  • Po výběru ověřte správnost volby podle dostupných internetových recenzí uživatelů

1. Displej

Jak bylo řečeno hned v úvodu, displej čtečky je její nejdůležitější částí, která zprostředkovává kontakt zařízení s čtenářem. Správnému výběru displeje je proto vhodné věnovat co možná nejvíc času. Následující část rozebere parametry, které by vás měly při výběru zajímat.

Typ displeje

Čtečky elektronických knih nejčastěji využívají displeje vyrobené technologií elektronického inkoustu E-ink. Na trhu se můžete setkat i s klasickými LCD displeji, ale ty jsou v kombinaci se zařízeními určenými pouze pro čtení knih špatnou volbou, protože se lesknou a jedná se tak spíše o tablety, které jsou za čtečky jen vydávány.

Samotné E-ink displeje jsou potom vyráběné různě pokročilými technologiemi, které nabízí rozdílnou kvalitu zobrazení. U starších modelů se můžete setkat s E-ink displeji vyrobenými technologií Pearl, ty nabízí horší vlastnosti, které jsou většinou spojené s nižší cenou. Určitě však zvažte investici do kvalitnějšího displeje, nejen kvůli estetickým vlastnostem, ale i pro zdraví vašich očí. U modernější technologie E-ink Carta zaznamenáte podstatně lepší vykreslení písmen, lepší kontrasty a většinou také vyšší rozlišení.

E-ink Pearl

E-ink Carta

+ Nižší pořizovací cena

- Horší vlastnosti

+ Lepší vykreslování, kontrast a rozlišení

 - Dražší

Velikost displeje

Dalším velmi důležitým parametrem displeje, je jeho velikost neboli úhlopříčka. Udává se v palcích a je měřena na základě vzdálenosti dvou diagonálně protilehlých krajních bodů. Jeden palec je přesně 2,54 centimetru, takže jednoduchým převodem můžete získat poměrně přesnou představu o úhlopříčce vašeho displeje.

Mějte na paměti, že větší displej nemusí vždy znamenat lepší vlastnosti vaší čtečky, protože je sice pohodlnější jeho ovládání a nabízí většinou i lepší zobrazení, ale na druhou stranu se výrazně snižuje výdrž baterie, a i skladnost větších zařízení je logicky horší. Obecně pro čtení běžných textů a literatury doporučujeme volit displeje s úhlopříčkami okolo 6". Pokud potřebujete zobrazit celou stranu A4 najednou je vhodné vybírat úhlopříčky okolo 7" a výše. Pro pohodlnou práci s velkými dokumenty pak můžete volit i displeje s úhlopříčkami okolo 9".

Podsvícení displeje

Podsvícení displeje přináší vaší čtečce spoustu výhod, ale nese s sebou i některé negativní vlastnosti, se kterými byste měli být před výběrem obeznámeni. Ze největší výhodu podsvícení se považuje především univerzálnost, protože podsvícené displeje se dají používat téměř za jakýchkoliv světelných podmínek a také to, že na rozdíl od klasických LCD displejů nabízí E-ink displeje sofistikovanější systém podsvícení, který je mnohem šetrnější pro oči čtenáře.

Naopak nevýhody podsvícení jsou spojovány především s rychlejším vybíjením baterie a vyšší cenou. Obecně tedy doporučujeme volit podsvícení především pokud nejste při výběru příliš limitovaní cenou a preferujete lepší vlastnosti i za cenu vyšších finančních nákladů. Velmi vhodné je však nejdříve před koupí čtečky s podsvícením vyzkoušet, zda vám tato funkce sedí a neunavuje vaše oči.

Displeje bez dotykového ovládání

Na závěr je ještě potřeba dodat, že ačkoliv se čtečky bez dotykových displejů stávají stále méně obvyklými, neustále na ně můžete na trhu narazit. Jejich zastánci tvrdí, že E-ink displeje nedisponují dostatečně rychlou odezvu, a proto je nutné, aby čtečka byla osazena také tlačítky, které umožňují ovládání mimo displej. Pokud vám je toto řešení sympatičtější, zaměřte se spíše na modely, které mají možnost ovládání, jak prostřednictvím tlačítek, tak i pomocí dotykového displeje, protože v budoucnosti by se vám mohl dotykový displej díky více ovládacím možnostem hodit.


2. Podpora formátů

U elektronických knih se můžete dnes setkat s několika formáty, které poněkud komplikují výběr správného zařízení, protože podpora těchto formátů ze strany čteček není vždy stoprocentní. Nejčastěji se můžete setkat s formáty EPUB, PDF a MOBI. V tuzemsku je nejčastěji využívaný první zmiňovaný formát, tedy EPUB.

Velmi dobrou podporu můžete nalézt také u formátu MOBI, který je stoprocentně funkční pouze na čtečkách Amazon Kindle, ale díky dominantnímu postavení těchto zařízení na trhu je i tento formát hojně rozšířený. Velkou podporu můžete najít také u formátu PDF, který je velmi univerzální a používaný také na jiných zařízeních. S touto univerzalitou souvisí však bohužel také relativně špatná kompatibilita se samotnými čtečkami. Pokud i přesto formát PDF preferujete, změřte se při výběru na to, zda vybrané zařízení disponuje tak zvaným režimem landscape. Ten umožňuje práci se souborem na šířku a výrazně tak zlepšuje možnou práci s PDF soubory.

EPUB

MOBI

PDF

Nejčastěji používaní formát

Funkční  pouze na čtečkách Amazon Kindle (velmi rozšířené)

Poměrně nevhodný formát pro čtečky


3. Výdrž baterie

Stejně jako u většiny multimediálních zařízení se správná kapacita baterie obecně pro všechny čtečky knih určuje velmi složitě. Tím, jak jsou jednotlivé modely hardwarově i softwarově odlišné vykazují velmi rozdílnou spotřebu. Kapacita baterie se uvádí v mAh a platí, že čím více mAh, tím je kapacita vyšší. Standardně se kapacita baterie u čteček pohybuje okolo 1500 mAh, ale jak bylo již řečeno, toto měřítko nelze považovat za univerzálně platné, protože na baterii se stejnou kapacitou mohou dvě rozdílné čtečky vykazovat naprosto rozdílnou hodinovou výdrž.

Proto i samotní výrobci mnohem častěji uvádějí výdrž baterie v hodinách nebo dokonce v počtu otočených stran na jedno nabití. Zde je vhodné volit zařízení, které dosahují minimálně 2 týdny nebo alespoň 5000 stran. Důležité je zde ještě zmínit, že čtečky, které jsou vybaveny LCD displeji dosahují výdrže pouze několika hodin a výrazně tak snižují využitelnost zařízení.


4. Způsob ovládání

O způsobu ovládání jsme se již stručně zmínili v kapitole o displejích, kde jsme rozváděli rozdíly mezi dotykovým a tlačítkovým ovládáním. Tím však výběr zdaleka nekončí. Někteří majitelé čteček je využívají i k psaní textů a pokud byste tuto funkci chtěli využívat častěji, určitě je vhodné před nákupem buď v uživatelských recenzích nebo ještě lépe přímo v prodejně ozkoušet, zda dotykový displej reaguje na psaní písmen podle vašich představ. Dále je vhodné ozkoušet také uživatelské rozhraní, které ovlivňuje rozmístění ikon a způsob pohybovaní uživatele v hlavní nabídce. I zde velmi záleží na individuálních preferencích jednotlivců, a proto je velmi vhodné opět vybranou variantu ozkoušet.


5. Velikost úložiště

Pokud čtečku plánujete používat pouze pro ukládání knih a jejich prohlížení, pravděpodobně si vystačíte s kapacitou okolo 4 GB, samotné soubory s knihami nejsou příliš velikostně náročné a při jejich občasném promazání byste neměli mít s kapacitou problém. Pokud však budete na čtečku nahrávat i jiné multimediální soubory, jako například hudbu nebo opravdu rozsáhlé publikace, volte buď zařízení s vyšší kapacitou úložiště anebo se porozhlédněte po čtečce, která nabízí možnost připojení doplňkové paměťové karty, která vám interní paměť rozšíří.


6. Rozměry a hmotnost

Na rozdíl od jiných zařízení nenabízí čtečky knih takovou variabilitu rozměrů a hmotnosti, i přesto však i u nich nalezneme některé rozdíly především díky rozdílným úhlopříčkám. Jak bylo řečeno hned v první části, úhlopříčky okolo 6" jsou praktické a díky svým rozměrům velmi mobilní. Jsou proto vhodné na cesty nebo časté přenášení. Zařízení s úhlopříčkami okolo 9" jsou pak určeny téměř výhradně pro domácí použití, protože jsou díky svým rozměrům podstatně méně mobilní.

Hmotnostně se pak pohybují čtečky v rozmezí cca 150 až 400 gramů, takže rozdíly nejsou také nikterak markantní a pokud nemáte čtečku určenou opravdu jen k přenášení, neměla by pro vás hrát hmotnost klíčovou roli při výběru.


7. Možnosti připojení a nabíjení

Čtečky knih se mezi sebou liší také podle možností připojení. Následující kapitola stručně rozebere některé z nich a zaměří se na jejich výhody.

USB

Naprostým základem, který obsahuje každá čtečka je USB slot pro připojení k počítači. Některé modely obsahují i nabíječku, kterou lze prostřednictvím stejného USB konektoru zařízení zapojit do elektrické sítě, takže není nutné ho nabíjet pouze připojením k počítači, což může být praktická funkce.

Wi-Fi

Některé levné modely nedisponují připojením k Wi-Fi sítím, čímž velmi podstatně ochuzují své majitele o praktické funkce. Pokud vaše zařízení má přístup k internetu, jistě využijete možnosti posílání knih, elektronických textů a aktuálních novinových článků prostřednictvím internetu. Pokud máte přístup k Wi-Fi sítím, určitě při výběru trvejte na tom, aby tato funkce byla obsažena i ve vaší čtečce

Mobilní signál

Některé modely dovolují prostřednictvím připojení SIM karty a poskytnutím datového přenosu připojení k internetu. Tato možnost je velmi vhodná, pokud jste majitelem neomezeného mobilního datového tarifu a čtečku využíváte na cestách, kde není přístup k Wi-Fi sítím.

Sluchátka

Stále častěji bývají čtečky doplněny také možností připojení sluchátek přes klasický 3,5 mm konektor.

Bluetooth

Tuto technologii asi není potřeba podrobněji představovat. Slouží k bezdrátovému připojení mezi dvěma zařízeními. V případě čteček může sloužit k připojení k počítači, bezdrátovým sluchátkům nebo dalším multimédiím. Pokud je pro vás tento přenos z nějakého důvodu lépe využitelný než Wi-Fi nebo drátové připojení, porozhlédněte se po čtečce, která disponuje technologií bluetooth.


8. Funkce

V této části našeho poradce ještě stručně rozebereme nejčastěji používané funkce, které mohou být v čtečkách knih obsaženy a často vám velmi usnadní práci s některými soubory.

Poznámky

Jedna z nejzákladnějších, ale velmi praktických funkcí, která vám umožní vpisovat do knih své vlastní texty nebo zvýrazňovat potřebné části. Jedná se o velmi praktickou pomůcku především pro učební účely.

Přehrávač hudby

Je poměrně žádanou funkcí, která čtečce umožňuje pracovat s MP3 soubory a následně pomocí výstupu na sluchátka nebo samostatných reproduktorů přenášet hudbu. Pokud plánujete využívat čtečku pro poslech hudby, volte raději zařízení s vyšší paměťovou kapacitou.

Slovníky

Opět velmi šikovná funkce, která vám umožní využívat překladatelské nebo i různé vědecké slovníky přímo ve vaší čtečce. České slovníky nejsou příliš dostupné, nicméně jejich dodatečné nahrání je možné, což pro některé uživatele může být výrazným plusem.

Text to speech

Jedná se o funkci, která umožňuje předčítání textu v požadovaném jazyce. V kombinaci s touto funkcí je vhodné, aby čtečka disponovala také možností připojení sluchátek.

Internetový prohlížeč

Asi není potřeba vysvětlovat k čemu prohlížeče slouží. Prostřednictvím těchto aplikací v kombinaci s připojením Wi-Fi nebo 3G se můžete připojit k internetu skutečně téměř odkudkoliv. Důležité je jen neočekávat od těchto prohlížečů plnohodnotnou náhradu za prohlížeče z počítačů, jsou díky svým možnostem určené spíše pro základní úkony na internetu.


9. Cena

Samozřejmě i cena je jedním z velmi důležitých parametrů výběru, a proto poslední kapitola našeho textu rozebere jednotlivé cenové kategorie a alespoň stručně nastíní, co můžete od zařízeních v těchto kategoriích očekávat.

Cena do 2 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete naprosto základní modely. Většinou mají slabší výdrž baterie, méně kvalitní displeje a nenabízí téměř žádné jiné funkce, než prosté čtení knih. Jsou proto vhodné pouze pro uživatele, kteří pořizují čtečku opravdu jen pro základní úkony a obejdou se bez řady doplňkových funkcí.

Cena od 2 000 Kč do 3 500 Kč

Tato cenová hladina nabízí slušné modely, které naprosto bez problému pokryjí požadavky běžného čtenáře. Kromě některých rozšířených funkcí jako připojení k internetu nebo konektoru na sluchátka se můžete u těchto zařízení setkat i s kvalitními, většinou podsvícenými displeji a slušnou výdrží baterie. U těchto modelů je také už k nalezení poměrně slušná podpora formátů. Obecně se čtečky v této kategorii považují za nejlepší volbu pro běžného zákazníka díky dobrému poměru ceny ku výkonu.

Cena nad 3 500 Kč

Poměrně širší cenová třída, protože nejdražší modely se mohou se svou cenou vyšplhat mnohem výše. Nicméně téměř pro všechny modely od této hranice platí, že se jedná o zařízení se špičkovými vlastnostmi, které vám kromě pročítaní knih dovolí například prohlížení internetových stránek, poslouchání hudby nebo i hraní jednoduchých her. Disponují většinou velmi kvalitním displejem s podsvícením, které jsou šetrné k vaším očím a vydrží v provozu i několik týdnů na jedno nabití. Pokud pro vás není cena při výběru klíčovým faktorem volbou zařízení v této cenovce určitě neprohloupíte.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Čtečky elektronických knih
Průměrné hodnocení 4 z 63 hlasů