Cyklistické batohy jsou speciální zavazadla na kolo, která se hodí pro silniční i horskou cyklistiku. Jak se ale liší od běžných či outdoorových batohů? Především speciálně upraveným zádovým systémem, neboť cyklisté mají při jízdě na kole specificky prohnutá záda. Pokud tedy nasedáte na bicykl často a jezdíte dlouhé trati (ať už na silnici či v terénu), určitě si pořiďte cyklobatoh, který představuje komfortní zavazadlo.
V našem návodu, jak vybrat cyklistický batoh, jsme se soustředili i na další prvky zajišťující pohodlí, ale také na ostatní důležité vlastnosti. Poradíme vám tedy, jak zvolit vhodný objem, velikost i hmotnost. Dále jsme se zaměřili na přítomnost vaku na vodu, který bývá praktickou součástí mnoha zavazadel, stejně jako na bezpečnostní prvky. Ty jsou neméně důležité.
Zohlednili jsme také odolnost proti poškození i proti rozmarům počasí. V závěru našeho článku jsme ještě jako obvykle věnovali pozornost pořizovacím cenám, neboť jsme batohy na kolo rozdělili do tří základních cenových kategorií. Díky tomu máte pohromadě všechny podstatné informace, podle kterých byste měli vybírat zavazadlo pro ježdění na kole.
Jak vybrat cyklistický batoh stručně:
- Nejprve zvolte vhodné určení. Pokud jezdíte na kole do školy či do práce, nemusíte si pořizovat speciální cyklistický batoh. Vydáváte-li se ovšem na další výlety i ve svém volném čase, vybírejte mezi speciálními batohy na kolo, a to podle určení (na silnici či do terénu).
- Zaměřte se na komfort. Cyklobatohy mají specifickou konstrukci zádové části. Při výběru byste se ovšem měli soustředit i na další prvky pro maximální pohodlí. Patří sem především účinné odvětrávání zad a nastavitelné popruhy.
- Zohledněte objem, výšku a hmotnost. Nejmenší batohy na kolo mají objem pod 10 litrů, některé větší jej ale mohou mít i nad 30 litrů. Při výběru velikosti každopádně zohledněte věk i pohlaví. Doplňme, že tato zavazadla bývají obecně lehčí.
- Nepodceňujte přítomnost vaku na vodu. Při cyklistice je podstatný příjem tekutin. Mnohé cyklistické batohy jsou proto opatřeny vakem na vodu. Pokud ho neobsahují, obvykle na něj alespoň mívají přihrádku. Vak si ale musíte pořídit zvlášť.
- Soustřeďte se na bezpečnostní prvky a další vlastnosti. Cyklistický batoh by měl disponovat reflexními prvky či úchyty pro blikačky. Roli při výběru může hrát i vnitřní organizace prostoru, vodotěsnost/voděodolnost či přítomnost pláštěnky.
Určení
Při výběru vhodného cyklistického batohu je nejprve nutné rozmyslet si, k jakému účelu ho budete používat. Může být totiž velký rozdíl, zda jezdíte na kole „pouze“ do práce, anebo se na něm vydáváte na dlouhé cesty po silnici, případně v terénu.
Každodenní ježdění
Pokud jezdíte na kole do práce (či do školy), zřejmě vám postačí běžný batoh. Nemusíte se tedy poohlížet po speciálních zavazadlech na cyklistiku. Pokud např. potřebujete notebook, ujistěte se, zda má daný batoh polstrovanou přihrádku a chybět by neměly ani organizéry. Popruhy u těchto batohů ovšem nejsou příliš vhodné pro delší cesty nerovným terénem.
Silniční cyklistika
Při silniční cyklistice s největší pravděpodobností nebudete potřebovat rozměrnější zavazadlo. Ideální jsou tedy lehké batohy, které vás při jízdě nebudou jakkoli zatěžovat. Měly by ovšem umožňovat snadný přístup. Systém upnutí přitom nemusí být úplně špičkový, protože nebude docházet k častým otřesům vlivem nerovného terénu.
Cyklistika v terénu
Milovníci jízdy na horských kolech by měli věnovat výběru cyklistického batohu zřejmě největší pozornost. Zaměřit se musí zejména na systém upnutí, aby batoh zůstal vždy na svém místě, což je důležité pro těžiště. Obvykle disponují nastavitelnými pásy s hrudními, ramenními a bederními popruhy, jež zaručují naprostý komfort i v náročném terénu.
Typ batohu | Pozitiva | Negativa |
Pro každodenní ježdění | Přihrádka na notebook a organizéry | Nevhodné do náročnějšího terénu |
Pro silniční cyklistiku | Nízká hmotnost, snadný přístup | Systému upnutí nemusí být vhodný do terénu |
Pro cyklistiku v terénu | Kvalitní systém upnutí, nastavitelné pásy s popruhy | Mohou být dražší než další dva typy batohů |
Komfort
Batoh na kolo by měl být skutečně komfortní. Především na delších trasách, kdy vás může sužovat únava či rozmary počasí, nebudete chtít, aby vás omezovalo ještě zavazadlo na zádech. Na co se tedy zaměřit z hlediska pohodlí kromě vhodně zvolené velikosti (viz níže)?
- Konstrukce zádové části – cyklobatohy mají k pohodlnému používání prohnutou zádovou část tak, aby odpovídala pozici jezdce. Tím se obvykle liší od dalších batohů (např. outdoorových), takže se určitě zaměřte právě na tyto produkty.
- Odvětrávání zad – při fyzické aktivitě s batohem na zádech se budete samozřejmě více potit. Z toho důvodu by dané zavazadlo mělo mít kvalitní systém odvětrávání (liší se dle výrobců), který umožňuje cirkulaci vzduchu, což může pocení značně omezit.
- Nastavitelné popruhy – popruhy musí jít snadno nastavit tak, aby vám to plně vyhovovalo. Navíc by měly být polstrované, což platí zejména pro ramenní popruhy. Hlavně batohy na cyklistiku v terénu mívají i hrudní popruhy, stejně jako bederní pás.
Objem
Dalším důležitým parametrem při výběru batohu na kolo je vnitřní objem. Obecně lze ovšem konstatovat, že tato zavazadla bývají zpravidla menší. Přesto mezi nimi v tomto ohledu existují rozdíly. Při výběru záleží, zda se vydáváte pouze na kratší vyjížďky, anebo na celodenní či dokonce vícedenní výlety. V tomto ohledu jde rozdělit cyklistické batohy na čtyři základní varianty.
- Objem do 10 litrů – malé a kompaktní batohy vhodné na kratší jízdu. Vejde se do nich jen to nejnutnější, tedy vak na vodu, klíče, drobné nářadí či energetické tyčinky.
- Objem od 10 do 20 litrů – střední velikost, která už se hodí na delší výlety. Vejde se do nich vak na vodu, svačina, ale také osobní věci, náhradní oblečení či duše.
- Objem od 20 do 30 litrů – velké cyklistické batohy, které si lze vzít i na vícedenní výlety. Kromě oblečení a jídla se do nich vejde i spacák, stejně jako další vybavení.
- Objem nad 30 litrů – takto rozměrné batohy už nejsou na kolo příliš vhodné, přesto existují. Hodí se ovšem takřka výhradně pro vícedenní horskou cyklistiku, při níž je třeba mít po ruce větší množství věcí.
Doporučujeme: Vydáváte-li se někdy na kolo pouze na kratší (intenzivní) projížďku a jindy vyrážíte na celý den, ideálním řešením pro vás zřejmě bude více batohů s různým objemem.
Velikost
Tento parametr úzce souvisí s předchozím, nicméně na velikost batohu byste se měli zaměřit zvlášť. Rozhoduje totiž o tom, zda vám dobře padne na záda a nebude vás omezovat v pohybu. Kromě délky výletů je tedy při vybírání vhodných rozměrů podstatná rovněž tělesná výška. Pro vyšší postavy jsou vhodnější delší batohy, menším osobám doporučujeme spíše batohy s kratšími zády.
Aktuálně existují i speciální cyklistické batohy pro ženy, které mívají nejen kratší záda (a bývají mnohdy vizuálně zajímavější), ale jsou také nižší a užší a jejich ramenní popruhy jsou obvykle upravené tak, aby netlačily přes hruď. K dispozici pak máte i dětské modely, které jsou obecně nejmenší, celkově odpovídají dětské postavě a mívají hravější design.
Upozorňujeme: S objemem a výškou úzce souvisí i hmotnost batohu. Nejvíce nabízených produktů váží do 500 gramů, ale některá zavazadla mohou vážit i více než 1 kilogram. Na druhou stranu celkové zatížení při jízdě spíše záleží na tom, co v batohu povezete, takže hmotnost by při výběru neměla hrát tu nejdůležitější roli.
Vak na vodu
Při vyjížďkách na kole bývá důležitý pitný režim. Pokud jej nebudete dodržovat, může dojít k dehydrataci organismu, což není při jízdě na silnici ani v terénu dvakrát bezpečné. Ačkoli vodu můžete vozit i v klasických cyklistických lahvích, které lze obvykle upevnit přímo na bicykl, raději bychom vám doporučili vak na vodu (hydrovak neboli camelbak). Ten má často větší objem (1,5 až 3 litry), což se hodí především při delších výletech.
Některé cyklistické batohy si lze pořídit přímo s hydratačním vakem, zatímco jiné mají pro něj jen přihrádku a musíte si jej zakoupit zvlášť. Camelbak je zavěšen v samostatné kapse, přičemž hadička je vyvedena speciálním otvorem a fixována na ramenní popruh. Díky tomu je pití na kole nejen komfortnější, ale zároveň bezpečnější, protože není třeba vyndávat láhev z držáku a ruce nemusíte používat ani při samotném pití.
Upozorňujeme: Kompatibilita batohu a vaku na vodu od stejné značky je určitě výhodou. Některé batohy nicméně mají na bocích rovněž síťované kapsy na láhev. Vodu tedy s sebou můžete vozit i tímto způsobem, který je ovšem méně praktický.
Bezpečnost
Cyklistický batoh by měl být nejen kvalitní a komfortní, ale rozhodně nesmí chybět ani bezpečnostní prvky. Pohyb na kole po silnicích či v terénu totiž nemusí být vždy bez rizik, která byste se tedy měli v maximální možné míře snažit eliminovat.
- Reflexní prvky – pokud se na kolo vydáváte i za zhoršených světelných podmínek (za špatného počasí či večer), rozhodně byste měli být vidět. K tomu mohou sloužit odrazové prvky, díky nimž vás zřetelně uvidí ostatní účastníci silničního provozu.
- Úchyty – cyklobatoh může být opatřen také úchyty. Posloužit mohou k připevnění helmy, což byste ale měli dělat jen při pěších přechodech. Helma musí být za jízdy neustále na hlavě. Úchyty ovšem mohou sloužit i k připevnění blikačky, což se hodí především u batohů bez reflexních prvků.
Vlastnosti
Batohy na kolo by měly mít i další vlastnosti, díky kterým se stanou praktickými zavazadly při cyklistice. Proto se při výběru zaměřte především na následující atributy, které se hodí jak při jízdě do práce, tak při silniční i horské cyklistice.
- Organizace prostoru – vnitřní prostor by měl být dobře členěný a samozřejmostí musí být i kapsy. Hodit by se vám konkrétně mohly přihrádky na nářadí, polstrovaná kapsa na (sluneční) brýle chránící před poškrábáním, kapsa na doklady a drobnosti, kapsa na pumpičku či náhradní duši nebo boční síťované pružné kapsy na láhev.
- Materiály – cyklobatohy mohou být vyrobeny z různých materiálů. Doporučovali bychom jak přírodní (bavlna), tak syntetické kvalitní materiály (nylon, polyester). Záleží ovšem pochopitelně také na kvalitě zpracování.
- Vodotěsnost/voděodolnost – cyklistický batoh by měl být vyroben z nepromokavých materiálů, díky čemuž budou vaše věci chráněny před (dešťovou) vodou. Vždy se tedy zaměřte i na voděodolnost (takové zavazadlo vydrží kratší působení vody/vlhkosti) či vodotěsnost (vydrží i delší působení vody).
- Pláštěnka – pokud batoh na kolo z nepromokavých materiálů vyroben není, ještě se vlastně nic neděje. Může být totiž opatřen pláštěnkou, která také udrží vaše věci v suchu. Navíc jsou na ní často umístěny reflexní prvky, takže může zároveň zvyšovat bezpečnost při jízdě (především) na silnicích.
Cena
Při výběru cyklistického batohu vás s největší pravděpodobností bude zajímat také pořizovací cena. Na základě důkladné analýzy trhu jsme identifikovali tři základní cenové kategorie, díky nimž se můžete orientovat z hlediska finanční náročnosti.
Cena do 1 000 Kč
Základní cyklobatohy s prostým designem a minimem praktických vlastností seženete už za cenu kolem 200 Kč. Do tisícovky jsou obecně batohy na kolo velmi lehké a disponují menšími rozměry. Některé ovšem mohou být méně kvalitní, takže se spíše hodí pro méně aktivní jezdce a příliš vhodné nejsou ani do terénu.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
V této cenové kategorii už seženete větší a objemnější cyklistické batohy. Především dražší produkty už byly vyrobeny z kvalitnějších materiálů (např. z nylonu), takže jsou odolné, což má vliv i na delší životnost. Navíc mohou být i nepromokavé, a když ne, často jsou opatřeny pláštěnkou. Navíc obvykle disponují špičkovým odvětráváním zad.
Cena nad 3 000 Kč
Za nejlepší cyklobatohy na trhu si pochopitelně musíte připlatit. V cenové kategorii nad 3 000 Kč se vyskytují i velká a objemná zavazadla. Vyrobena byla z vysoce kvalitních materiálů, takže bývají odolná proti poškození i rozmarům počasí. Díky svým vlastnostem jsou navíc pro cyklisty velmi komfortní, a to i při jízdě v náročnějším terénu.