Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších cyklistických helem

Aktualizováno:
Červenec 2021
Autor:
Iveta Polášková

Jízda na kole je odvětví, při kterém je nutné myslet i na bezpečí. A právě kvalitní cyklistická helma je nejdůležitějším prvkem ochrany. Její nošení již zachránilo celou řadu životů, bohužel tuto důležitost si člověk často uvědomí, až když je pozdě. Namístě je také podotknout, že pokud jste už jednou bourali a vaše helma je nyní prasklá, při další kolizi vás už nejspíš nezachrání a lepší bude pořídit si novou.

Pokud však právě čtete článek o tom, jak si správně vybrat cyklistickou helmu, patříte nejspíš k zodpovědným jezdcům a nepotřebujete tedy dlouhé přesvědčování o důležitosti této ochranné pomůcky.

Významu adekvátního vybavení rozumíme i my. Proto jsme se prodávaným helmám podívali na zoubek. Výsledek naší práce naleznete v následujícím článku Jak vybrat cyklistickou helmu. Rozdělili jsme přilby do několika kategorií a identifikovali jsme parametry, podle nichž byste se při nákupu měli řídit.


Nejlepší cyklistické helmy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze UVEX QUATRO TITAN - ORANGE 2021
UVEX QUATRO TITAN - ORANGE 2021 100 %
Počet recenzí: 1
3 600 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze UVEX I-VO CC BLACK-SMOKE matt 2021
UVEX I-VO CC BLACK-SMOKE matt 2021 Zatím nehodnoceno 2 200 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze UVEX I-VO WHITE 2021
UVEX I-VO WHITE 2021 100 %
Počet recenzí: 1
2 500 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze UVEX I-VO CC RED BLACK matt 2021
UVEX I-VO CC RED BLACK matt 2021 98 %
Počet recenzí: 3
2 200 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze UVEX I-VO CC DARK BLUE MET matt 2021
UVEX I-VO CC DARK BLUE MET matt 2021 100 %
Počet recenzí: 2
2 200 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Giro Fixture Matt Black 2019
Giro Fixture Matt Black 2019 Zatím nehodnoceno 1 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze GIRO AGILIS MIPS matte white 2021
GIRO AGILIS MIPS matte white 2021 Zatím nehodnoceno 2 600 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze UVEX I-VO CC WHITE matt 2021
UVEX I-VO CC WHITE matt 2021 Zatím nehodnoceno 2 200 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze UVEX I-VO 3D MINT 2021
UVEX I-VO 3D MINT 2021 100 %
Počet recenzí: 1
1 900 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Etape Venus černo-růžová 2021
Etape Venus černo-růžová 2021 Zatím nehodnoceno 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat cyklistickou helmu

Ačkoliv pro někoho je cena helmy nejdůležitějším parametrem, rozhodně nedoporučujeme řídit se čistě podle ní. V článku samozřejmě najdete tradiční rozdělení segmentu trhu do cenových kategorií s popisem obvyklého vybavení, ještě před ním se však budeme věnovat mnoha podstatnějším faktorům.

Nejdůležitější roli hrají typ helmy podle vykonávané činnosti, její velikost a provedení konstrukce. Hlavním důvodem pořízení ochrany hlavy je bezesporu bezpečnost, za žádných okolností byste tedy neměli investovat do nákupu produktu bez adekvátních bezpečnostních certifikací!

Komfort zásadním způsobem ovlivňují hlavně hmotnost, způsob odvětrávání a zapínání. Asi nikomu se totiž nechce trávit dlouhé hodiny v těžké a propocené helmě, která navíc škrtí. Mnozí vášniví cyklisté bezesporu ocení i různorodé příslušenství. A pro někoho je důležité i to, aby mu helma dobře ladila s dresem a barvou kola.

Je helma povinná?

Ještě předtím, než se vydáme blíže prozkoumávat jednotlivé parametry, zastavíme se však krátce u zákonných povinností. V České republice musí helmu používat každý cyklista mladší 18 let. Bezpečí malých dětí helma zvýší i na tříkolce, nemluvě o jízdě v cyklosedačce nebo cyklovozíku zapojeném za vaším kolem.

Dospělým jezdcům postih za jízdu bez přilby nehrozí. Doporučujeme však dobře zvážit veškerá zdravotní rizika, a to nejen pokud se věnujete adrenalinovým disciplínám. Zranění hlavy patří při pádu z kola k těm nejčastějším, navíc má často dlouhodobé následky. I přestože se tedy nemusíte obávat žádné pokuty, je lepší být opatrný.

Typ

Cyklistika je poměrně široký pojem zahrnující celou řadu různorodých disciplín. Každá z nich se navíc vyznačuje trochu jinými nároky na bezpečnostní opatření, helmy nevyjímaje. Podle disciplín rozlišujeme několik základních druhů:

 • silniční helmy
 • BMX helmy
 • MTB helmy
 • freeride/downhill helmy
 • městské helmy
 • ostatní helmy.

Kromě funkčního dělení ještě rozlišujeme přilby pro děti, dámy a pány. V případě dospělých se často objevují i takzvané unisex helmy nevyhraněného vzhledu, určené pro obě pohlaví. Specificky dámské přilby jsou nejen menší, ale myslí více i na vzhled cyklistky, takže zpravidla hýří pestřejšími barvami, někdy dokonce mají mezi okrajem přilby a páskem větší mezeru pro protažení copu nebo culíku.

Dětské přilby jsou často křiklavé nebo zdobené motivy z oblíbených pohádek. To je praktické nejen proto, že výrazné barvy zvyšují viditelnost, ale také proto, že na helmu s oblíbenou postavou si dítě lépe zvykne a samo ji bude chtít nosit.

Silniční helmy

Dobře známá klasika. S levnějšími modely se často setkáte i v supermarketech. Určeny jsou pro silniční či krosová kola. Důraz je kladen na nízkou hmotnost a kvalitní odvětrávání. Díky tomu se nemusíte obávat ani několikahodinové projížďky, hlava se vám nezapotí. Tyto helmy nedisponují štítkem proti slunci.

MTB helmy

MTB je zkratkou anglického „mountain bike“, což napovídá, že helmu využijete jak při jízdě na pevných cestách, tak i v těžším terénu. Helmy MTB kategorie svým provedením velmi připomínají klasickou silniční variantu, taktéž jsou navrženy s ohledem na co nejnižší hmotnost a nejvyšší efektivitu odvětrávání. Mají však o něco robustnější konstrukci, případně rozšiřují krytí na týle hlavy. Nechybí jim ani přední štítek, který cyklistu chrání před sluncem nebo odletujícími kamínky.

BMX helmy

Patříte mezi fanoušky Bicycle Motorcross závodění? Potom vám zcela jistě neunikl zajímavý design veškerého vybavení spojeného s tímto fenoménem. Diktátu stylu se samozřejmě podvolili i výrobci helem. Pro typický kulatý tvar se těmto přilbám přezdívá „kokosky“. Pro potřeby neotřelého vzhledu bývá potlačeno odvětrávání. Na druhou stranu je jejich celistvá plocha odolnější vůči nárazům, což se vzhledem k rizikům hrozícím při obtížných tricích cení.

BMX helmy patří jsou oblíbené mezi příslušníky skate subkultury, hodí se i k jízdě na kolečkových bruslích či longboardu. Pro všechny tyto disciplíny poskytují dostatečnou míru ochrany.

Freeride/Downhill helmy

Toužili jste někdy vyzkoušet si sjezdové závody na kole? Pak byste museli navléci odpovídající vybavení včetně mohutné integrální helmy. Najdete ji pod označením „full-face“, což je dalším ujištěním, že výrobce si dal za cíl poskytnout ochranu vaší hlavě ze všech stran. Typickým prvkem je tedy chránič brady a zubů a dlouhý kšilt.

Pády v adrenalinových disciplínách mohou být velmi děsivé. Integrální helmy se proto vyznačují vysokou úrovní konstrukčních materiálů a robustností. To má samozřejmě za následek slabší odvětrávání a vyšší hmotnost, ale v tomto případě opravdu platí, že bezpečnost musí být na prvním místě.

Městské helmy

Produkty pro využití ve městech tvoří podskupinu silničních přileb. Jejich určení je shodné, liší se pouze ve vzhledu, jenž je mnohem propracovanější. Při jízdě rušnými ulicemi zkrátka chceme vypadat dobře.

S oblibou retro kol ve velkých městech roste i obliba retro helem. Často jsou tvarem podobné „kokoskám“ na BMX, kšiltovkám nebo kloboučkům. V této kategorii má vzhled navrch nad pohodlím, takže se budete muset smířit se slabším systémem odvětrávání. Ve městech se zkrátka nepočítá s dlouhými projížďkami.

Ostatní helmy

Do skupiny ostatních helem lze zařadit speciální modely určené sportovcům. Používají je kupříkladu časovkáři nebo triatlonisté, kteří potřebují specifický aerodynamický tvar. Každá sekunda totiž v jejich případě hraje roli. V této kategorii najdete i helmy rekreační nebo univerzální pro více druhů aktivit.

Velikost

Aby mohla ochrana hlavy plnit svou funkci, musí dobře sedět. To je důležité si uvědomit zejména během nákupu přileb pro děti. Vyvarujte se pořizování větších velikostí s pocitem, že dítě do nich doroste a vy navíc ušetříte. V případě, že helma na hlavě plandá, při pádu pravděpodobně dojde k jejímu uvolnění, takže bude nakonec k ničemu.

Výhodou je, že většina modelů bývá vybavena regulačním kolečkem, umožňujícím precizní nastavení dle velikosti hlavy. U dětských produktů je někdy uplatněn systém elastických pásků.

Ve specifikacích bývá velikost udávána v centimetrech, případně označením S, M, L:

 • S – 50–54 cm
 • M – 54–58 cm
 • L – 58–62 cm.

Toto rozdělení používá mnoho značek, stále je však orientační a vždycky je lepší si ověřit, zda právě výrobce vaší helmy nepoužívá trochu jiné míry.

Jak se správně změřit?

Obvod hlavy se měří v nejširším místě – kolem uší doprostřed čela. Zjistili jste po důkladném změření, že obvod vaší hlavy je větší než 62 cm? Nezoufejte, na trhu se totiž běžně nacházejí i modely velikosti přesahující 64 cm.

Pořád si nejste jistí, že vám helma sedí? Při pohledu do zrcadla zkontrolujte, že je umístěná přibližně ve vodorovné pozici. Přední část by měla sahat asi doprostřed čela. A když zapnete podbradní řemínek, vejdou se vám pod něj maximálně dva prsty. Drobnou pomůckou také bude, když natočíte a předkloníte hlavu. Pokud je helma dotažena správně, na hlavě se ani nepohne. A jestli se v ní necítíte bezpečně, zkuste raději jiný model.

Je také možné, že vám u vaší vysněné přilby nesedne ani jedna velikost. V tom případě bude dobrou volbou zkusit jiného výrobce. Přilby různých značek mohou mít mírně odlišnou tabulku velikostí i jiný tvar. Čas vložený do zkoušení a pečlivého výběru tak bude dobrou investicí.

Konstrukce a výrobní materiál

Ani sebelépe sedící přilba vám nepomůže, pokud není z dostatečně odolného materiálu. Většina standardní produkce bývá vyrobena technologií zvanou in-mold. Ta spočívá ve vstřikování polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Pro snížení hmotnosti firmy někdy využívají dvojího druhu polystyrenu s různou hustotou.

Vyšší skupinu představují helmy, jejichž polystyren je obohacen o dodatečné materiály. Ve většině případů se jedná o hliník, kevlar či karbon. Při jejich použití si můžete být jisti, že při pádu nedojde k prasknutí skořápky.

Titul nejbezpečnějšího materiálu však drží koroyd. Oproti tradičně používanému polystyrénu se pyšní mnohem větší schopností pohlcovat energii nárazu a pomáhá tak snižovat hrozbu poranění mozku. V zásadě ale platí, že pokud je přilba ohodnocena patřičným certifikátem kvality, nemusíte se bát, že by nesplnila svůj účel.

Technologie MIPS

Riziko zranění je nižší při přímém nárazu než při nárazu pod úhlem. Při kolizi ze strany totiž vznikají rotační síly, které pootočí mozek vůči lebce. Pro prevenci podobných zranění výrobci používají technologii MIPS. Helmy s tímto systémem mají vestavěné dvě vrstvy a mezi nimi kluznou vložku. Při pádu se vrstvy sklouznou k sobě a částečně tak rotační náraz pohltí.

Bezpečnostní certifikace

Nikdy nekupujte přilbu, u níž není zřejmé, zda získala příslušné bezpečnostní certifikáty, byť by výrobce sliboval hory doly. Všechny modely prodávané v České republice musí plnit normu ČSN EN 1078, jejíž splnění je doloženo příslušnou listinou.

Mnohdy se můžete setkat i se zahraničními atesty kvality, označenými jako SNELL B90A, CE, případně CPSC. Jejich přítomnost rozhodně není na škodu, neboť dokládají, že se jedná o skutečně kvalitní produkt. Certifikaci si vždy ověřujte zejména při nákupu modelů neznámých značek, případně z neznámých nebo nedůvěryhodných zdrojů.

Hmotnost

Měli jste někdy po dobu několika hodin na hlavě několikasetgramovou zátěž? Pokud to nechcete ani zkoušet, tak při nákupu přilby berte v potaz i hmotnost přilby. Pozor ovšem na to, aby nebyla nízká váha dosažena šizením kvality konstrukce. Nejlehčí, ale přitom velmi kvalitní helmy obvykle mívají kevlarovou či karbonovou výztuž.

V ideálním případě by při silniční cyklistice neměla váha helmy přesahovat 200 gramů. Tuto hranici se firmám dnes již daří pohodlně překračovat. U sjezdaření či BMX samozřejmě musíte počítat s robustnější konstrukcí, od níž se odvíjí i výraznější váha.

Odvětrávání

Při jízdě v horkém letním počasí se kvalitní systém odvětrávání cení zlatem. Nejenom že špatná cirkulace vzduchu může být nepříjemná, ale může vést k přehřátí a následnému kolapsu, proto se i na tento faktor zaměřte. Moderní systémy fungují na principu nasávání chladného vzduchu přední částí přilby. Ten je sadou kanálů veden po obvodu helmy a kolem hlavy. Zadní kanály odvádějí ohřátý vzduch ven.

Stejně jako u hmotnosti nesmí být odvětrávání provedeno na úkor bezpečnosti. Rozhodně se nevyplatí kupovat „cedníky“ s příliš vysokým počtem otvorů. Každý průduch navíc snižuje míru poskytované ochrany.

Zapínání

Určitě si umíte představit, jak nepříjemné to je, když se vám pásky zařezávají do kůže. A pokud v takto zapnuté helmě strávíte několik hodin, dostaví se odřeniny. Mějte tedy na paměti, že řemínky by se správně neměly dotýkat uší, a poohlédněte se po možnosti nastavení těch pod bradou.

K důkladnému utažení po obvodu máte k dispozici praktické kolečko v týlu. Pokud vaše helma nabízí ergonomické zapínání Tri-Fix, upravíte si rozměry pásků pod bradou i kolem uší jedním zatáhnutím. Vždycky je praktické, pokud je celý zapínací systém snadno ovladatelný jednou rukou.

V poslední době se na trhu objevují i přilby s magnetickým zapínáním. Díky kombinaci extra silných neodymových magnetů s mechanickým zámkem si můžete být jistí, že taková přilba se jen tak nerozepne. Například systém Fidlock je podrobován testům, zda odolá váze až 200 kg (Zdroj: Precision). Tento typ zapínání myslí i na vaše pohodlí – s ním se totiž nemusíte bát přiskříplé kůže. A díky snadnému ovládání si s magnetem poradí i ruce v rukavicích nebo dětské ručičky.

Doplňky

Není výrobce, který by se nesnažil nalákat zákazníky nějakým tím bonusem navíc. Tato praxe se samozřejmě nevyhýbá ani segmentu cyklistických helem. Setkat se můžete se škálou různorodého příslušenství. Některé prvky napomáhají zvýšit bezpečnost, jiné se naopak věnují vašemu komfortu při jízdě:

 • Cyklistický šátek, kukla nebo čepice – ochrana hlavy před studeným větrem.
 • Čelenka – ochrana před stékáním potu do obličeje.
 • Kšilt – vestavěná ochrana proti slunci, větvím a kamínkům.
 • Antibakteriální výstelka – vyměnitelná či vypratelná vnitřní vložka, pokud je vyrobená z materiálu X-static, obsahuje ionty stříbra, které bojují proti bakteriím a zápachu.
 • Síťka proti hmyzu – zamezuje tomu, aby hmyz prolétl některým z otvorů přilby.
 • Zadní blikačka – dodatečné světlo pro identifikaci jezdce při špatné viditelnosti – více si můžete přečíst v článku Jak vybrat cyklosvítilnu.

Na trh se pozvolna dostávají i smart helmy, které můžete pomocí bluetooth propojit s mobilním telefonem. Díky zabudovanému mikrofonu bez problémů vyřídíte telefonní hovor, cestu si můžete nahrávat nebo zpříjemnit poslechem hudby. Jedna z největších výhod chytré helmy se však týká bezpečnosti. Je totiž vybavena senzorem otřesů, který pozná, že jeho nositel je v bezvědomí a vyšle SOS signál s určením GPS polohy na zvolený kontakt.

Design

Mnozí milovníci cyklistiky potřebují, aby jejich výbava byla dokonale jednotná. Kolo, dres, přilba, vše zkrátka musí ladit. Určitě byste se ale neměli rozhodovat výhradně podle vzhledu helmy. Velkou zradou může být na první pohled lákavý model, u něhož ovšem zcela chybí jakékoliv bezpečností certifikace.

Nabídka na trhu je široká. Oblíbené jsou tmavé helmy, u nichž musíte počítat s tím, že více pohlcují sluneční záření. Proto v nich bude více teplo. Pestrobarevné provedení je naopak více nápadné a pozitivem jsou i různorodé reflexní prvky. Díky nim budete vidět i v šeru a při špatné viditelnosti.

Logicky se též liší i výrobky určené dětem, ženám a mužům. Každopádně platí, že vkusu se meze nekladou a koupit si můžete jen a jen podle svých preferencí. Pokud se chcete ladit od hlavy až k patě, možná se vám bude hodit článek o výběru cyklistických treter.

Cena

Jelikož nabídka různých druhů přileb není zrovna úzká, je zřejmé, že podobné to bude i s jejich cenovým rozpětím. Na základě analýzy trhu jsme identifikovali čtyři základní cenová pásma podle společných vlastností jednotlivých modelů.

Cena do 900 Kč

V nejnižší cenové relaci najdete převážně modely určené dětem. Všechny jsou vybaveny odpovídající bezpečnostní certifikací dle normy ČSN EN 1078. Volit můžete z různorodých grafických provedení od geometrických tvarů, přes styl bezpečnostních složek, až po přilby vyzdobené motivy milovaných postaviček z animovaných filmů.

Použité materiály zajišťují lehké nošení, neboť hmotnost nedosahuje ani 200 gramů. Zpravidla mají helmy pro děti méně větracích otvorů.

Cena od 900 do 1 500 Kč

Ve druhé skupině se již dostáváme k helmám pro dospělé. Naprostá většina z nich je určena pro silniční, případně horská kola. Výjimkou ovšem nejsou ani produkty k BMX. Samozřejmostí jsou bezpečnostní certifikáty, a to i ze zahraničních agentur.

Valná většina produktů je vyrobena použitím in-mold technologie, uplatňuje se tedy kombinace polystyrenu a plastové skořepiny. Řada přileb dává možnost dokoupení LED svítidel, případně štítku proti slunci.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Vyšší střední třída odvede skvělou práci na hlavách náročnějších cyklistů. Počítat můžete s odlehčeným provedením využívajícím většinou karbonových výztuh. Samozřejmostí je dostatek větracích otvorů zajišťujících kvalitní výměnu vzduchu.

V tomto cenovém pásmu si již vyberou milovníci všech disciplín. Potřebujete helmu k horskému kolu? Žádný problém. Milujete BMX? Jen si poslužte. Chcete pořádnou sjezdovou přilbu? Nabídka je dostatečně široká.

Cena nad 3 000 Kč

Patříte-li mezi opravdové milovníky cyklistiky, určitě zabrouzdáte i do těchto vod. Samozřejmostí je užití odlehčených materiálů, protože každý gram navíc je znát. Výrobky se té vyznačují aerodynamickým zakřivením konstrukce. Díky tomu dosáhnete ještě lepších časů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 24 hlasů