Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších cyklistických helem

Ukázka produktu ve srovnání cyklistických helem

Milujete ten pocit, když s příchodem prvních jarních paprsků vytáhnete kolo a vydáte se na projížďku po okolí? Nemůžete se nabažit pohledů a užíváte si příjemnou fyzickou aktivitu? V tom případě určitě pamatujete i na adekvátní vybavení a bezpečnost.

Nejdůležitějším prvkem ochrany zdraví je kvalitní helma. Její nošení již zachránilo celou řadu životů, bohužel si její důležitost člověk často uvědomí, až když je pozdě. Z toho důvodu byste na ni nikdy neměli zapomínat, a to ani když se vydáváte na cestu dlouhou několik desítek metrů.

Významu adekvátního vybavení rozumíme i my. Proto jsme se prodávaným helmám podívali na zoubek. Výsledek našeho snažení naleznete v následujícím článku Jak vybrat cyklistickou helmu. Podařilo se nám identifikovat několik důležitých parametrů, podle nichž byste se při nákupu měli řídit.


Nejlepší cyklistické helmy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Určení Orientační cena Aktuální cena
Recenze SCOTT ARX MTB yellow/black 2018 SCOTT ARX MTB yellow/black 2018 Unisex 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Uvex I-VO blue metallic 2017 Uvex I-VO blue metallic 2017 Unisex 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SCOTT ARX MTB black 2018 SCOTT ARX MTB black 2018 Unisex 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Uvex KID 2 DOLLY 2016 Uvex KID 2 DOLLY 2016 Dětská 750 Kč Zobrazit nabídky
Recenze IXS Trail RS modrá 2017 IXS Trail RS modrá 2017 Unisex 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Uvex QUATRO JUNIOR pink silver 2017 Uvex QUATRO JUNIOR pink silver 2017 Dětská 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Uvex I-VO 3D black 2018 Uvex I-VO 3D black 2018 Unisex 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Uvex HERO RED 2016 Uvex HERO RED 2016 Dětská 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Uvex I-VO CC WHITE Matt 2019 Uvex I-VO CC WHITE Matt 2019 Unisex 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Uvex I-Vo 3D green 2018 Uvex I-Vo 3D green 2018 Unisex 1 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat cyklistickou helmu

Při pohledu na jedenáct různých bodů některé možná přepadá panika. Kladete si otázku, zda je vůbec možné si ze stovek různých modelů vybrat správně? Můžeme vás uklidnit, samotný nákup skutečně není obtížný. Ještě předtím, než se vydáme prozkoumávat jednotlivé parametry, zastavíme se krátce u zákonných povinností.

Nejdůležitější roli hrají typ helmy podle vykonávané činnosti, její velikost a provedení konstrukce. Za žádných okolností neinvestujte své peníze do nákupu produktu bez adekvátních bezpečnostních certifikací!

Komfort zásadním způsobem ovlivňují hlavně hmotnost, způsob odvětrávání a zapínání. Asi nikomu se totiž nechce trávit dlouhé hodiny v těžké a propocené helmě, která navíc škrtí. Mnozí vášniví cyklisté bezesporu ocení i různorodé příslušenství. A samozřejmě je důležité, aby helma dobře ladila s dresem a barvou kola.

Závěrečnou kapitolu jako vždycky věnujeme cenám. Celý segment trhu jsme rozdělili do několika cenových hladin podle očekávané finanční náročnosti. Stačí se tedy kouknout a hned vám bude jasné, co za připravený obnos můžete očekávat.

Je helma povinná?

Zákon hovoří jasně – cyklistickou helmu musí používat každý cyklista mladší 18 let. Dospělým jezdcům postih za jízdu bez ní nehrozí. Doporučujeme však dobře zvážit veškerá zdravotní rizika. V Evropské unii dojde každý rok k více než půl milionu pádů, při nichž se vyskytnou poranění hlava. Ta vždy zásadním způsobem ohrožují zdraví, v extrémním případě končí smrtí.

I přestože se tedy nemusíte obávat žádné pokuty, buďte opatrní. Kvalitní cyklistická helma může odvrátit doživotní následky nebo smrt. Za těch pár stovek to rozhodně stojí…

Typ

Cyklistika je poměrně široký pojem zahrnující celou řadu různorodých disciplín. Každá z nich se navíc vyznačuje trochu jinými nároky na bezpečnostní opatření, helmy nevyjímaje. V současné době rozlišujeme šest základních druhů:

 • Silniční helmy
 • BMX helmy
 • MTB helmy
 • Freeride/Downhill helmy
 • Městské helmy
 • Ostatní helmy

Kromě funkčního dělení ještě rozlišujeme přilby pro děti, dámy a pány. Liší se od sebe velikostí a použitými grafickými motivy. V případě dospělých se často objevují i tzv. unisex helmy nevyhraněného vzhledu, určené pro obě pohlaví.

Silniční helmy

Dobře známá klasika, s níž se běžně setkáte i v supermarketech. Určeny jsou pro krosová či horská kola. Důraz je kladen na nízkou hmotnost a kvalitní odvětrávání. Díky tomu se nemusíte obávat ani několikahodinové projížďky, hlava se vám nezapotí. U tohoto typu se nesetkáte se štítkem proti slunci.

BMX helmy

Patříte mezi fanoušky BMX závodění? Potom vám zcela jistě neunikl zajímavý design veškerého vybavení spojeného s tímto fenoménem. Diktátu stylu se samozřejmě podvolili i výrobci helem. Pro potřeby neotřelého vzhledu bývá potlačeno odvětrávání. Vzhledem k rizikům hrozícím při různorodých tricích můžete počítat s využitím odolnějšího materiálu a robustní konstrukcí.

BMX helmy lze nasadit též při jízdě na kolečkových bruslích, bruslení či skateboardingu. Pro všechny tyto disciplíny poskytují dostatečnou míru ochrany.

MTB helmy

Helmy MTB kategorie svým provedením velmi připomínají klasickou silniční variantu. Taktéž jsou navrženy s ohledem na co nejnižší hmotnost a nejvyšší efektivitu odvětrávání. Jediným rozdílem je pouze přítomnost štítku proti slunci. Některé dražší modely mívají robustnější konstrukci, případně rozšiřují krytí i na týl hlavy.

Tento druh je stejně dobře použitelný při jízdě na pevných cestách jako v terénu. V zásadě se jedná o pokročilejší skupinu silničních produktů, neboť samotná zkratka MTB neznamená v překladu nic jiného než horská kola.

Freeride/Downhill helmy

Toužili jste někdy vyzkoušet si sjezdové závody na kole? Pak byste museli navléci odpovídající vybavení včetně mohutné integrální helmy. Ta svou kostrou a tvarem připomíná spíše ochrannou pomůcku k motocyklu. Hlavní důraz je kladen na poskytnutí ochrany při pádech, které mohou být velmi děsivé.

Výrobek se vyznačuje vysokou úrovní konstrukčních materiálů a robustností. To má samozřejmě za následek slabší odvětrávání a vyšší hmotnost.

Městské helmy

Produkty pro využití ve městech tvoří podskupinu silničních přileb. Jejich určení je shodné, liší se pouze ve vzhledu, jež je mnohem propracovanější. Při jízdě rušnými ulicemi zkrátka chceme vypadat dobře. Naproti tomu počítat musíte se slabším systémem odvětrávání. Ve městech se zkrátka nepočítá s dlouhými projížďkami.

Ostatní helmy

Do skupiny ostatních helem lze zařadit speciální modely určené sportovcům. Používají je kupříkladu časovkáři nebo triatlonisté, kteří potřebují specifický aerodynamický tvar. Každá sekunda totiž v jejich případě hraje roli.

Velikost

Aby mohla ochrana hlavy plnit svou funkci, musí dobře sedět. V opačném případě je k ničemu a při pádu stejně dojde k jejímu uvolnění. Výhodou je, že většina modelů bývá vybavena regulačním kolečkem, umožňujícím precizní nastavení dle velikosti hlavy. U dětských produktů je někdy uplatněn systém elastických pásků.

Ve specifikacích bývá parametr udáván v centimetrech, případně označením S, M, L:

 • S – 50–54 cm
 • M – 54–58 cm
 • L – 58–62 cm

Zjistili jste po důkladném změření krejčovským metrem, že obvod vaší hlavy je větší než 62 cm? Nezoufejte, na trhu se totiž běžně nacházejí i modely velikosti přesahující 64 cm.

Konstrukce

Ani sebelépe sedící přilba vám nepomůže, pokud není z dostatečně odolného materiálu. Většina standardní produkce bývá vyrobena technologií zvanou in-mold. Ta spočívá ve vstřikování polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Pro snížení hmotnosti firmy někdy využívají dvojího druhu polystyrenu s různou hustotou.

Vyšší skupinu představují helmy, jejichž polystyren je obohacen o dodatečné materiály. Ve většině případů se jedná o hliník, kevlar či karbon. Při jejich použití si můžete být jisti, že při pádu nedojde k prasknutí skořápky. V zásadě ale platí, že pokud je přilba ohodnocena patřičným certifikátem kvality, nemusíte se bát, že by nesplnila svůj účel.

Bezpečnostní certifikace

Nikdy nekupujte přilbu, u nichž není zřejmé, zda získala příslušné bezpečnostní certifikáty, byť by výrobce sliboval hory doly. Všechny modely prodávané v České republice musí plnit normu ČSN EN 1078, jejíž splnění je doloženo příslušnou listinou.

Mnohdy se můžete setkat i se zahraničními atesty kvality, označenými jako SNELL B90A, CE, případně CPSC. Jejich přítomnost rozhodně není na škodu, neboť dokládají, že se jedná o skutečně kvalitní produkt. Certifikaci si vždy ověřujte zejména při nákupu modelů neznámých značek, případně z neznámých nebo nedůvěryhodných zdrojů.

Hmotnost

Víte, jaké to je mít po dobu několika hodin na hlavě několikasetgramovou zátěž? Pokud to nechcete ani zkoušet, tak při nákupu přilby berte v potaz i její hmotnost. Pozor ovšem na to, aby nebyla nízká váha dosažena šizením kvality konstrukce. Nejlehčí, ale přitom velmi kvalitní, helmy obvykle mívají kevlarovou či karbonu výztuž.

V ideálním případě by při silniční cyklistice neměla váha helmy přesahovat 200 gramů. Tuto hranici se firmám dnes již daří pohodlně překračovat. U sjezdaření či BMX samozřejmě musíte počítat s robustnější konstrukcí, od níž se odvíjí i výraznější váha.

Odvětrávání

Při jízdě v horkém letním počasí se kvalitní systém odvětrávání cení zlatem. Špatná cirkulace vzduchu totiž může dokonce vést k přehřátí a následnému kolapsu, proto se i na tento faktor zaměřte. Moderní systémy fungují na principu nasávání chladného vzduchu přední částí přilby. Ten je sadou kanálů veden po obvodu helmy a kolem hlavy. Zadní kanály odvádějí ohřátý vzduch ven.

Stejně jako u hmotnosti nesmí být odvětrávání provedeno na úkor bezpečnosti. Rozhodně se nevyplatí kupovat „cedníky“ s příliš vysokým počtem otvorů. Každý průduch navíc snižuje míru poskytované ochrany.

Zapínání

Sami dobře víte, jak nepříjemné je, když se vám pásky zařezávají do kůže. A představte si, že toto martýrium podstupujete po dobu několika hodin! Řemínky by tedy rozhodně neměly přijít do styku s ušima a výhodou je i možnost nastavení těch pod bradou.

K důkladnému utažení po obvodu máte k dispozici praktické kolečko na temeni. Celý zapínací systém musí být snadno ovladatelný jednou rukou.

Doplňky

Není výrobce, který by se nesnažil nalákat zákazníky nějakým tím bonusem navíc. Tato praxe se samozřejmě nevyhýbá ani segmentu cyklistických helem. Setkat se můžete se škálou různorodého příslušenství. Některé prvky napomáhají zvýšit bezpečnost, jiné se naopak věnují vašemu komfortu při jízdě:

 • Cyklistický šátek – ochrana hlavy před studeným větrem
 • Čelenka – ochrana před stékáním potu do obličeje
 • Kšilt – vestavěná ochrana proti slunci, větvím a kamínky
 • Antibakteriální vystýlka – vyměnitelná či vypratelná vnitřní vložka
 • Zadní blikačka – dodatečné světlo pro identifikaci jezdce při špatné viditelnosti – více si můžete přečíst v článku Jak vybrat cyklosvítilnu.

Design

Mnozí milovníci cyklistiky potřebují, aby jejich výbava byla dokonale jednotná. Kolo, dres, přilba, vše zkrátka musí ladit. Určitě byste se ovšem neměli rozhodovat výhradně podle vzhledu helmy. Velkou zradou může být na první pohled lákavý model, u nějž ovšem zcela chybí jakékoliv bezpečností certifikace.

Nabídka na trhu je široká. Oblíbené jsou tmavé helmy, u nichž musíte počítat s tím, že více pohlcují sluneční záření. Proto v nich bude více teplo. Pestrobarevné provedení je naopak více nápadné a pozitivem jsou i různorodé reflexní prvky. Díky nim budete vidět i v šeru a při špatné viditelnosti.

Logicky se též liší i výrobky určené dětem, ženám a mužům. Každopádně platí, že vkusu se meze nekladou a koupit si můžete jen a jen podle svých preferencí.

Cena

Jelikož nabídka různých druhů přileb není zrovna úzká, je zřejmé, že podobné to bude i s jejich cenovým rozpětím. Na základě analýzy trhu jsme identifikovali čtyři základní cenová pásma podle společných vlastností jednotlivých modelů.

Cena do 750 Kč

V nejnižší cenové relaci najdete převážně modely určené dětem. Všechny jsou vybaveny odpovídající bezpečnostní certifikací dle normy ČSN EN 1078. Volit můžete z různorodých grafických provedení od geometrických tvarů, přes styl bezpečnostních složek, až po přilby vyzdobené motivy milovaných postaviček z animovaných filmů.

Použité materiály zajišťují lehké nošení, neboť hmotnost nedosahuje ani 200 gramů. Počet větracích otvorů se pohybuje od 13 do 22.

Cena od 750 do 1 500 Kč

Ve druhé skupině se již dostáváme k helmám pro dospělé. Naprostá většina z nich je určena pro silniční, případně horská kola. Výjimkou ovšem nejsou ani produkty k BMX. Samozřejmostí jsou bezpečnostní certifikáty, a to i ze zahraničních agentur.

Valná většina produktů je vyrobena použitím in-mold technologie, uplatňuje se tedy kombinace polystyrenu a plastové skořepiny. Řada přileb dává možnost dokoupení LED svítidel, případně štítku proti slunci.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Vyšší střední třída odvede skvělou práci na hlavách náročnějších cyklistů. Počítat můžete s odlehčeným provedením využívajícím většinou karbonových výztuh. Samozřejmostí je dostatek větracích otvorů zajišťujících kvalitní výměnu vzduchu.

V tomto cenovém pásmu si již vyberou milovníci všech disciplín. Potřebujete helmu k horskému kolu? Žádný problém. Milujete BMX? Jen si poslužte. Chcete pořádnou sjezdovou přilbu? Nabídka je dostatečně široká.

Cena nad 3 000 Kč

Patříte-li mezi opravdové milovníky cyklistiky, určitě zabrouzdáte i do těchto vod. Samozřejmostí je užití odlehčených materiálů, protože každý gram navíc je znát. Výrobky se té vyznačují aerodynamickým zakřivením konstrukce. Díky tomu dosáhnete ještě lepších časů.