Srovnávací test a recenze
nejlepších cyklosvítilen

Ukázka produktu ve srovnání cyklistických svítilen

Dobrá viditelnost je základem silničního provozu. Vždyť si jen vzpomeňte, kolikrát jste při řízení auta zareagovali na poslední chvíli, když jste potkali špatně viditelného chodce nebo cyklistu. Milovníci cyklistiky by na tento fakt měli pamatovat kdykoliv se rozhodnou provětrat své kolo.

Základem je kromě reflexních prvků i kvalitní cyklosvítilna. Jednak osvětlí dění před vámi a pomůže vyhnout se překážkám, jednak zajistí, že ostatní budou vidět vás. Zkrátka zásadním způsobem sníží riziko případného zranění.

Jak ale takovou svítilnu vybrat? Tato otázka trápí asi každého vášnivého cyklistu, který se vydá do obchodu nebo rozklikne stránky eshopu. Z toho důvodu jsme se rozhodli připravit článek Jak vybrat cyklosvítilnu, v němž se svítilnám podíváme pořádně na zoubek. Po jeho přelouskání byste měli vědět, na co se soustředit, a co až tak důležité pro správný výběr není.


Nejlepší cyklosvítilny dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Umístění Orientační cena Aktuální cena
Recenze Force Bug-400 USB Force Bug-400 USB Přední 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sigma Quadro Sigma Quadro Přední 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BLACKBURN Voyager Click BLACKBURN Voyager Click Přední 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Blackburn Voyager Click/Mars Click Blackburn Voyager Click/Mars Click Přední + zadní 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Force cass 300lm Force cass 300lm Přední 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fenix BC30R Fenix BC30R Přední 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Force Shark-1000 USB Force Shark-1000 USB Přední 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sigma Buster 300 Sigma Buster 300 Přední 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fenix BC25R Fenix BC25R Přední 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Force Double sada Force Double sada Přední + zadní 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat cyklosvítilnu

Již na první pohled vás může uklidnit, že parametrů pro správný výběr není mnoho. Je totiž pravdou, že zdroje světla nepatří k nejvíce sofistikovaným věcem na světě. Velkou výhodou je, že je jen malá pravděpodobnost, že byste při nákupu udělali chybu.

V prvé řadě byste měli zvolit optimální typ svítilny. Vaši spokojenost potom nejvíce ovlivní svítivost, způsob napájení a způsob upevnění k bicyklu. Pamatujte též na kontrolu odolnosti proti nepříznivým vlivům.

Článek uzavírá klasické cenové okénko, v němž si dostupné modely rozčleníme podle jejich cenového zařazení. Díky tomu budete přesně vědět, co za připravenou sumičku očekávat.

Typ

Ještě předtím, než se začnete prohrabovat stovkami různých produktů, zvolte odpovídající typ zdroje světla. Na trhu se setkáte se dvěma různými provedeními, přičemž každé z nich má svůj úkol a význam:

  • Výkonná světla
  • Blikačky

Obecně platí, že výkonná světla bývají využívána jako přední, zatímco blikačky montujeme na zadní část kola. Z toho důvodu se patrně nevyhnete nákupu obou zmíněných druhů. Jejich kombinace drasticky přispívá ke zvýšení viditelnosti jezdce i ve velmi špatných podmínkách.

Výkonná světla

Klasická svítilna představuje ideální volbu při jízdě v místech s nedostatečným osvětlením. Díky svému vysokému výkonu ideálně osvítí prostor před vámi. Standardně fungují na dobíjecí akumulátory a pro jejich zakoupení si musíte připravit vyšší finanční obnos. Vzhledem k tomu, že zdrojem světla bývá výkonná LED dioda, počítat můžete s několika lety bezproblémového provozu.

Někteří výrobci lákají na počet diod, jež světlo obsahuje. V naprosté většině případů se většinou jedná pouze o marketingový trik. Mnohem lepší službu totiž odvede jedna pořádná dioda než několik slabých a poruchových.

Blikačky

Jezdíte v dobře osvětleném městě a zkrátka potřebujete, abyste byli ještě lépe vidět? Pak jistě oceníte nákup blikačky. Ty se starají především o to, abyste byli v provozu dobře vidět. Rozlišují se blikačky zadní (červená) a přední (bílá). Většina využívá služeb klasických AAA baterií, takže funkčnost zajistíte prostou výměnou akumulátoru.

Velkou výhodou těchto svítidel je bytelná konstrukce, která vydrží i méně šetrné zacházení. Dražší modely jsou navíc vybaveny větším množstvím vysoce svítivých diod či čočkami, zajišťujícími skvělou viditelnost i za světla.

Svítivost

Zejména u předních výkonných svítidel byste měli brát ohled na jejich svítivost. Udává se v lumenech a platí, že čím více lumenů je uvedeno ve specifikacích, o to silnější světlo bude. Blikačky obyčejně dosahují svítivosti okolo 100 lm, jež je vzhledem k jejich určení zcela dostačující.

Optimální výši tohoto parametru byste měli odvodit od charakteru míst, kudy nejčastěji jezdíte. Na trhu se totiž vyskytuje široká škála různých výrobků se značným rozpětím jejich síly. Správným výběr zamezíte nepříjemnostem při noční jízdě:

  • 200 lm – jízda na zpevněných cyklostezkách
  • 300 lm – jízda na lesních cestách

Výše uvedená zařízení bývají dodávána s nabíječkou. Novinkou jsou tzv. cree svítilny, jejichž svítivost se pohybuje u hranice 2 000 lm. Pomohou tedy rozjasnit i ta nejtemnější místa. Vzhledem k vysoké energetické náročnosti vyžadují samostatný zdroj napájení, který nachází své místo na rámu kola.

Vedle svítivosti zvažujte také předpokládaný kužel světla. Ten udává, jak široký prostor před vámi baterka osvítí. Jedete-li na cyklistické stezce, vyplatí se užší kužel s delším dosvitem, abyste dobře viděli na to, co je před vámi. Při zdolávání náročného lesního terénu je naopak lepší, pokud vidíte více do šířky. S jeho pomocí lze adekvátně reagovat na překážky.

Napájení

Jak jste již mohli vyčíst z řádků výše hlavními zdroji energie jsou zejména dobíjecí akumulátory, případně klasické AA nebo AAA baterie. Výhodou dobíjecích Li-Ionových akumulátorů je jejich delší životnost a možnost použití ve větším počtu různorodých zařízení.

Další pozitivum dobíjecích baterií představuje i přítomnost ukazatele stavu nabití. Ten vám dodá alespoň rámcovou představu, jak dlouho ještě bude přístroj fungovat. Světlo bude svítit se stále stejnou intenzitou, dokud nedojde k úplnému vyčerpání akumulátoru. Jaký rozdíl oproti klasickým alkalickým bateriím, jež mohou v polovině své životnosti postupně snižovat intenzitu svícení.

Zajímavou alternativou je i možnost dobíjení z USB kabelu přes počítač. Nemusíte proto s sebou zbytečně tahat nabíječku. Dobíjecí světla také umožňují volit z několika režimů svícení podle toho, zda potřebujete maximální výkon nebo naopak chcete pošetřit baterie.

Maximální doba svícení se pohybuje od 30 minut po více než 24 hodin. Vzhledem k tomu, že za šera a v nočních hodinách se jezdí jen krátce, plně dostačuje i nižší hranice.

Způsob upevnění

Věděli jste, že na kole prakticky neexistuje místo, kam byste nemohli svítilnu uchytit? Protože potřebujete, aby svítila správným směrem, využívá se jen několik základních umístění:

  • Montáž na přilbu
  • Montáž na řídítka
  • Boční uchycení
  • Montáž na sedlovku

Montáž na přilbu

Jestliže při jízdě často měníte směr, vyplatí se namontovat svítilnu přímo na helmu. Svítidlo začne v tom okamžiku fungovat jako praktická čelovka, s jejíž pomocí osvětlíte sledovaný prostor. Budete tak mít skvělý přehled o tom, co se děje před vámi. Běžně se tento systém uplatňuje v kombinaci s baterkou umístěnou na řídítcích.

Montáž na řídítka

Obvyklý způsob, s nímž se setkáte u dominantní většiny cyklistů. Svítilnu lze jednoduše zaháknout za řídítka pomocí klik-fix systému, jenž ji umožňuje s podobnou jednoduchostí i vyjmout.

Mimo hlavní výkonné svítidlo nacházejí na řídítcích své místo i přední blikačky. Stejně jako jejich silnější protějšek nezaberou příliš mnoho místa. Uchycují se gumovou páskou, jež se natáhne přes řídítka a v případě potřeby se stáhne. Starší typ bývá montován napevno pomocí šroubu, jehož odstranění je ovšem poněkud zdlouhavější.

Boční uchycení

Cyklisté boční osvětlení často podceňují, ačkoliv se jedná o velmi dobrý způsob, jak zvýšit svou viditelnost. Pro tyto účely se využívá odrazek namontovaných přímo do výpletu kola. Jízdou se neustále pohybují, čímž dávají skvělou informaci o poloze cyklisty.

Zadní blikačky

Vzadu se blikačky nejčastěji montují na sedlovku, kde slouží jako výstražné světlo. Výjimečně je lze umístit i na nosič. Jejich světlo však zde má tendenci zanikat, proto tato volba nachází své využití jen zřídka.

Odolnost

Protože je cyklistika oudoorovým sportem, při němž jste neustále vystaveni rizikům deště, větru či pádu, odpovídá tomu i konstrukce světel. Rychle též zapomeňte na možnost nahradit speciální cyklosvítilny domácí baterkou. Ta nebude velmi pravděpodobně na venkovní zátěž stavěná.

Za všech okolností musí být produkt vybaven certifikacemi IP proti vodě a prachu. Kryt světla by měl být dostatečně odolný, aby odolal případnému pádu. Dobrým signálem je pogumování nejvíce exponovaných částí, které dále pomáhá absorbovat náraz.

Cena

Nákup optimální svítilny s sebou naštěstí nepřináší výraznou zátěž pro domácí rozpočet. Při dobrém tipování cen můžete svého miláčka osázet sadou světel i za méně než tisíc korun. Každopádně se nám po prohlédnutí cenové nabídky podařilo identifikovat hned několik cenových hranic:

Cena do 200 Kč

Za cenovku do 200 korun se v obchodech nacházejí blikačky dopředu i dozadu. Běžné jsou sady obsahující obě svítidla za rozumnou cenu. Počítejte s dostatečnou kvalitou konstrukce a přítomností hned několika diod. Obvykle fungují na klasické alkalické baterie.

Cena od 200 do 500 Kč

Ve střední třídě naleznete výkonná přední svítidla. Svítivost se pohybuje zhruba do 400 lm, což plně dostačuje pro běžné použití. Bez problémů je můžete umístit na přilbu či řídítka. Volit lze ze zařízení vybavených samostatným dobíjecím akumulátorem či těch fungujících na AAA baterie. Doba svícení je od 2 do 40 hodin.

Cena nad 500 Kč

Výrobky spadající do nejvyšší kategorie již připomínají spíše reflektory než drobné baterky. Jejich svítivost může být i 2 000 lm, pokud jde o moderní Cree diody. Samozřejmostí jsou dobíjecí baterie a samostatné nabíječky. Výdrž nejsilnějších světel je nižší než v případě klasiky a dosahuje hranice 5 hodin.