Porovnávací test nejlepších cyklosedaček a jak je vybrat

Obrázek cyklosedačky Hamax Caress

Pro zadní upevnění
doporučujeme

Hamax Caress

Orientační cena:
3 400 Kč


Doporučení 4 cyklosedaček podle umístění 

TOP produkt přední

Doporučujeme

Thule Yepp Nexxt Mini

Obrázek cyklosedačky Thule Yepp Nexxt Mini

Orientační cena:
2 500 Kč

Cena/výkon přední

Doporučujeme

OK Baby Orion

Obrázek cyklosedačky OK Baby Orion

Orientační cena:
1 400 Kč

TOP produkt zadní

Doporučujeme

Hamax Caress

Obrázek cyklosedačky Hamax Caress

Orientační cena:
3 400 Kč

Cena/výkon zadní

Doporučujeme

Polisport Bilby

Obrázek cyklosedačky Polisport Bilby

Orientační cena:
1 300 Kč

Na správném výběru cyklosedačky závisí nejen bezpečnost a pohodlí dítěte, ale také celkově hladký průběh rodinných cyklovýletů. Do našeho porovnávacího testu jsme zařadili přední i zadní modely různých cenových kategorií, ze kterých si jistě vyberete. Všechny modely v testu jsou od prověřených značek a patří k nejlepším na trhu.

Pokud kladete důraz hlavně na bezpečnost, doporučujeme volit variantu s pětibodovým bezpečnostním pásem a dostatkem dalších bezpečnostních prvků. Pro co nejkomfortnější použití je zase dobré poohlížet se po polohovatelném modelu s pohodlným polstrováním. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda je sedačka kompatibilní s vaším kolem, v tabulce najdete optimální průměr trubky pro konkrétní modely.


10 dětských cyklosedaček, které doporučujeme

Na trhu s cyklosedačkami v současnosti hrají prim značky Hamax, Römer, Polisport nebo Thule, které patří k prověřeným výrobcům, známým pro kvalitu a bezpečnost zpracování. Při výběru cyklosedačky je dobré zaměřit se také na uživatelské recenze produktu, popřípadě aktuální testy cyklosedaček, například od časopisu dTest.

Vzhled

Název cyklosedačky

Umístění

Nosnost (kg)

Průměr trubky (mm)

Nastav. opěrky nohou

Polohovatelná

Orientační cena

V jakých testech ji také najdete

Aktuální cena

Malý náhled cyklosedačky Thule Yepp Nexxt Mini

Thule Yepp Nexxt Mini

přední

15

univerzální

ano

ne

2 500 Kč

dTest

Malý náhled cyklosedačky Polisport Bilby Junior

Polisport Bilby Junior

přední

15

22 - 40

ano

ne

900 Kč

-

Malý náhled cyklosedačky Bellelli Tatoo Handlefix

Bellelli Tatoo Handlefix

přední

15

21 - 34

ano

ne

600 Kč

-

Malý náhled cyklosedačky Hamax Caress Observer

Hamax Caress Observer

přední

15

20 - 28

ano

ne

1 800 Kč

dTest

Malý náhled cyklosedačky OK Baby Orion

OK Baby Orion

přední

15

32 - 52

ano

ne

1 400 Kč

dTest

Malý náhled cyklosedačky Hamax Caress

Hamax Caress

zadní

22

28 - 40

ano

ano

3 400 Kč

dTest

Malý náhled cyklosedačky Polisport Bilby

Polisport Bilby

zadní

22

28 - 40

ano

ne

1 300 Kč

dTest

Malý náhled cyklosedačky Thule RideAlong

Thule RideAlong

zadní

22

27,2 - 40

ano

ano

2 900 Kč

dTest

Malý náhled cyklosedačky Hamax Siesta

Hamax Siesta

zadní

22

28 - 40

ano

ano

 2 700 Kč

-

Malý náhled cyklosedačky Römer Jockey Comfort

Römer Jockey Comfort

zadní

22

28 - 40

ano

ano

3 300 Kč

dTest

Stručné recenze cyklosedaček ve výběru

U každé cyklosedačky jsme stručně shrnuli nejdůležitější informace, dozvíte se tedy, v čem je který model zajímavý, popřípadě jak jej hodnotí uživatelé v praxi.

Recenze Thule Yepp Nexxt Mini

Obrázek cyklosedačky Thule Yepp Nexxt Mini

Verdikt: Doporučujeme 

Cyklosedačka Thule Yepp Nexxt Mini se upíná nad přední kolo jízdního kola pomocí rychloupínacího držáku. Bezpečnost dítěte zajistí pětibodový pás, některé modely mají jen tříbodový. Výhodou může být i přední zábrana, které se dítě může při jízdě také držet. Má nastavitelné opěrky nohou, které se přizpůsobí růstu dítěte, opěrka zad nastavitelná není a sedačka není ani polohovatelná. Oproti některým modelům chybí také ochrana nožiček, ovšem díky umístění sedačky by se nohy dítěte ani neměly dostat blízko ke kolu.

Recenze Polisport Bilby Junior

Obrázek cyklosedačky Polisport Bilby Junior

Verdikt: Doporučujeme

Přední cyklosedačka Polisport Bilby Junior se umisťuje na rámovou trubku kola o průměru 22-40 mm, někteří prodejci ji dokonce doporučují i na koloběžku. Výhodou je přední hrazdička a ochrana nohou dítěte, opěrky nohou jsou také nastavitelné a přizpůsobí se tak výšce dítěte. Bezpečnostní pás je pouze tříbodový, pětibodový by byl lepší variantou. Sedačka nemá nastavitelnou opěrku zad a není polohovatelná, uživatelé ji ale hodnotí velmi kladně. U některých kol může být potřeba přikoupit delší šrouby k instalaci cyklosedačky.

Recenze Bellelli Tatoo Handlefix

Obrázek cyklosedačky Nuna Pipa Icon

Verdikt: Doporučujeme

Dítě se v cyklosedačce Bellelli Tatoo Handlefix upevňuje pomocí tříbodového bezpečnostního pásu, některé dražší modely mají lepší, pětibodový pás. Na rozdíl od jiných modelů nemá tato sedačka ani přední zábranu. Výhodou je ovšem ochrana nožiček. Jejich opěrky jsou nastavitelné, záda sedačky už nastavitelná nejsou. Jak už je pro přední modely typické, není tato cyklosedačka ani polohovatelná. Je vhodná pro kola s průměrem 21-34 mm.

Recenze Hamax Caress Observer

Obrázek cyklosedačky Cybex Sirona M2 i-size

Verdikt: Doporučujeme

Stejně jako řada dalších cyklosedaček, i model Hamax Caress Observer je vybavený tříbodovým bezpečnostním pásem. Ten rozhodně není špatný, pětibodová varianta je ale stále o něco lepší. U tohoto modelu nenajdete ani ochranu nožiček, stejně jako v případě sedačky Thule by ale neměly nožky dítěte do kontaktu s kolem vůbec přijít. Nemá nastavitelnou opěrku zad ani polohování, standard ve formě nastavitelných opěrek na nožky mu ale nechybí. Hodí se pro kola s průměrem trubky 20-28 mm.

Recenze OK Baby Orion

Obrázek cyklosedačky Maxi-Cosi AxissFix

Verdikt: Doporučujeme

Cyklosedačka OK Baby Orion se drží standardních parametrů. Má tříbodový bezpečnostní pás a posuvné opěrky nohou. Nohy dítěte jsou navíc chráněné před kontaktem s výpletem kola. Tato přední sedačka se montuje na kola s průměrem trubky 32-52 mm. Její výhodou je přední hrazdička a polstrovaná opěrka zad, ocenili bychom ale raději pětibodový bezpečnostní pás. Nemá nastavitelnou opěrku hlavy ani není polohovatelná, to je koneckonců doména spíše zadních sedaček.

Recenze Hamax Caress

Obrázek cyklosedačky Hamax Caress

Verdikt: Doporučujeme

Zadní cyklosedačka Hamax Caress patří k několika málo modelům na trhu, které mají kromě výškově nastavitelných opěrek nohou nastavitelnou i zádovou opěrku. Sedačku tak můžete maximálně přizpůsobit růstu dítěte, sedačka je navíc polohovatelná. Součástí je tříbodový bezpečnostní pás, některé sedačky mají i pětibodový. Nechybí ochrana nohou dítěte a reflexní prvky. Uživatelsky je tento model velmi populární, snad jen polstrování zad a bezpečnostních popruhů by prý mohlo být o něco měkčí. Tuto samonosnou sedačku můžete umístit na kolo s průměrem trubky rámu 28-40 mm.

Recenze Polisport Bilby

Obrázek cyklosedačky Polisport Bilby

Verdikt: Doporučujeme

Výhodou cyklosedačky Polisport Bilby je pětibodový bezpečnostní pás, zvýšené ochranné bočnice a výjimečná ochrana nohou dítěte. Pro větší bezpečnost nechybí ani reflexní prvky. Nevýhodou je chybějící možnost polohování, kterou některé cyklosedačky mají. Nastavitelné jsou pouze opěrky nohou, u některých jiných modelů můžete nastavit i zádovou opěrku. Cyklosedačka Bilby je samonosná a je vhodná pro kola s průměrem trubky 28-40 mm.

Recenze Thule RideAlong

Obrázek cyklosedačky Thule RideAlong

Verdikt: Doporučujeme

Cyklosedačka Thule RideAlong se drží dobrých standardů ve formě nastavitelných opěrek s nohou včetně ochrany proti výpletu kola. Sedačka je polohovatelná, má reflexní prvky a odpružení. Bezpečnostní pás tohoto modelu je tříbodový, pro dosažení maximální bezpečnosti by byl lepší pětibodový. Celkově jde ale o velmi kvalitní model, o čemž svědčí i vysoká popularita mezi běžnými uživateli. Sedačku můžete umístit na kolo s průměrem trubky 27,2-40mm.

Recenze Hamax Siesta

Obrázek cyklosedačky Hamax Siesta

Verdikt: Doporučujeme

Cyklosedačka Hamax Siesta patří k nejoblíbenějším produktům na trhu, o čemž svědčí stovky kladných uživatelských recenzí. Tato zadní sedačka je polohovatelná, umožňuje výškové nastavení opěrek pro nohy a můžete ji nainstalovat na trubku o průměru 28-40 mm. Samozřejmě nechybí bezpečnostní pás, který je ovšem jen tříbodový, o něco lepší variantou by byla pětibodová verze.

Recenze Römer Jockey Comfort

Obrázek cyklosedačky Römer Jockey Comfort

Verdikt: Doporučujeme

Zadní cyklosedačka Römer Jockey Comfort patří už od pohledu k luxusnějším variantám na trhu. Spolu s cyklosedačkou Hamax Caress jde o jeden z mála modelů, které kromě nastavení opěrek nohou umožňují výškově nastavit také zádovou opěrku. Autosedačka má zvýšené bočnice i ochranu nožiček pro pohodlnější a bezpečnější umístění dítěte. Je polohovatelná a nainstalovat ji můžete na kolo s průměrem trubky 28-40 mm. Bezpečnostní pás je tříbodový, u modelu v této cenové kategorii bychom ocenili spíše pětibodovou variantu.

Jak vybrat cyklosedačku

1. Věk dítěte

2. Přední vs. zadní cyklosedačky

3. Uchycení

4. Polohovatelnost

5. Bezpečnost

6. Příslušenství

7. Ceny

Cyklosedačka je takřka nezbytností pro všechny cyklisty, kteří chtějí vyrážet na výlety i s malým dítětem. Díky cyklosedačce si může díte už od ranného věku užívat jízdu na kole, okolní přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. Sedačka by měla dítě nejen chránit, ale poskytnout mu i dostatečné pohodlí a oporu při sezení. V některých variantách si může dítě dokonce i zdřímnout, díky polohování.

Hlavním rozdílem mezi cyklosedačkami je jejich umístění, v přední či zadní části kola. V našem článku si vysvětlíme výhody i nevýhody obou zmíněných variant a rozebereme si i další specifika cyklosedaček. S námi bude výběr cyklosedačky hračkou. Povíme si také něco o ceně a příslušenství, které můžete k cyklosedačce dokoupit, aby bylo její použití co nejkomfortnější.


1. Věk dítěte

Pro začátek je potřeba určit, kdy je vůbec vhodné posadit dítě do cyklosedačky. Jestli si myslíte, že je to hned v prvních měsících života, jste značně na omylu. Velice praktickou pomůckou vám bude to, zda je dítě schopné samo sedět. To je takový pomyslný odrazový můstek. U každého dítěte k takovému úkonu dochází v odlišném věku. Obecně se pro použití cyklosedačky udává spodní hranice 9 měsíců, ovšem používání před prvním rokem dítěte je doporučené nejdříve zkonzultovat s pediatrem. Takže, pokud si dítě samo nesedne, rozhodně jej nedávejte do dětské sedačky na kolo. Někteří uvádí jako nejnižší hranici dokonce 18 měsíců.

I když se nyní radujete, že s dítětem v cyklosedačce budete zdolávat mnohakilometrové výlety, nemusí tomu tak být. Posed v sedačce by neměl být extrémně dlouhodobý. Vibrace a otřesy totiž mohou negativně působit na pohybový aparát dítěte, které může mít v následujících letech problémy. I z toho důvodu je třeba klást důraz na správný posed a komfort při jízdě.

Na druhou stranu vás bude jistě zajímat informace, kdy už je dítě na cyklosedačku velké? O tom většinou rozhoduje celková hmotnost a výška dítěte. Mnohdy se jako hranice uvádí 4 roky.


2. Přední vs. zadní cyklosedačky

Při výběru cyklosedačky budete muset vyřešit jednu z nejzákladnějších otázek. A to je umístění dětské sedačky na kolo. Na trhu můžete vybírat ze dvou základních variant a to s předním nebo zadním umístěním. Každá z nich samozřejmě přináší určité výhody a nevýhody.

Cyklosedačky podle umístění - přední a zadní.

Přední cyklosedačky

Tento typ dětské sedačky na kolo je vhodnější spíše pro menší ratolesti. A to nejenom co do vzrůstu, ale také celkové hmotnosti. Dokazují to i produktové nabídky většiny výrobců nabízejících přední cyklosedačky s nosností do 15 kilogramů. Mezi jejich nesporné klady patří určitě to, že můžete s dítětem daleko lépe komunikovat a máte ho v podstatě na dohled. Víte, co dělá a lépe slyšíte, co vám říká. Požitek z jízdy je jistě také lepší, když dítě vidí před sebou krajinu a ne záda rodiče.

Pravdou však je, že tyto cyklosedačky nepatří mezi ty nejpohodlnější v případě delších tras, a to jak pro dítě, tak pro vás samotné. Dítě vám totiž může trochu bránit ve výhledu, kolo se bude hůře ovládat a mimo jiné na dítě fouká, protože je vystaveno náporu vzduchu. Některé modely také více či méně znesnadňují šlapání, protože musíte dávat kolena více od sebe.

Zadní cyklosedačky

Dětské sedačky na kolo umístěné vzadu mají hned několik nesporných výhod. Vlivem daného usazení je možné vozit dítě větší hmotnosti, a to až do 20 – 22 kilogramů. Obvykle lze změnit i polohu cyklosedačky, která má vyšší opěradlo, takže dítěti přináší více komfortu. Díky tomu, že sedíte na kole před dítětem, nebude na něj zbytečně foukat, protože vy jej chráníte svým tělem.

Na druhou stanu počítejte s tím, že na vaši malou ratolest neuvidíte a mnohdy ji i špatně uslyšíte, takže komunikace je trochu ztížená. Jestliže jste zvyklí jezdit na kole s batohem na zádech, pak si to při pořízení zadní cyklosedačky velice rychle rozmyslíte. Samotná jízda na kole může být pro dítě o něco méně zajímavá než při jízdě v přední cyklosedačce.

Obecně jsou zadní cyklosedačky oblíbené, a to hlavně díky vyššímu komfortu pro dítě, které si v ní může i na chvíli zdřímnout. Ideální doplněk hlavně na delší cyklovýlety.


3. Uchycení

Při výběru zadní cyklosedačky počítejte s tím, že se budete rozhodovat mezi dvěma verzemi uchycení.

 • Samonosné cyklosedačky
 • Cyklosedačky na nosič

Samonosné cyklosedačky

Název tohoto typu uchycení je do jisté míry vypovídající. Základem této varianty je speciální upínací systém, který se přichytí na sedlovou trubku. Jde o rychlé a snadno aplikovatelné řešení. Většina těchto moderních dětských sedaček na kolo je navíc vyhotovena tak, aby v prostoru mezi držadlem a trubkou zůstalo dostatečné místo na lanovody. Samonosné cyklosedačky lze označit za nejpraktičtější vůbec.

Cyklosedačky na nosič

Tyto cyklosedačky mají velice intuitivní uchycení. Jsou konstruovány tak, že je připevníte k nosiči na svém kole. V tomto případě si dejte pozor na to, aby byla vámi pořizovaná cyklosedačka kompatibilní s nosičem na kole. I když je většina těchto výrobků „univerzálních“, je vhodné si to ověřit. K výhodám tohoto řešení patří fakt, že obvykle můžete na nosič kole připevnit nejenom dětskou sedačku, ale následně i cestovní brašny.


4. Polohovatelnost a komfort

Především ti, kdo plánují s dětmi vyrážet na delší výlety, musí přihlížet k maximálnímu komfortu cyklosedačky. K tomu do značné míry přispívá i to, zda zvolíte polohovatelný model či nikoliv. Polohy na dětské sedačce na kolo lze měnit celkem jednoduše. Vedle standardního posedu je možné některé cyklosedačky mírně sklopit dozadu. Tím pádem dítě více položíte a ono může lépe relaxovat, popřípadě si zdřímnout. Takže ani na takový benefit u nové cyklosedačky nezapomínejte. Existuje několik úrovní výsledné polohy.

Ke komfortu určitě přispívá i síla polstrování v sedačce. Nebojte se jej proto důkladně osahat, abyste se přesvědčili o tom, že je dostatečně silné a zároveň měkké.


5. Bezpečnost

Bezpečnost vlastních dětí je prioritou každého člověka. Vzhledem k tomu, že to platí v každodenním životě, mělo by to platit také při jízdě na kole, a to dvojnásob. Při nákupu cyklosedačky se zajímejte o to, zda splňuje všechny bezpečnostní normy. V tomto směru je rozhodně lepší připlatit si za odpovídající kvalitu. Jde přece jenom o zdraví vašeho dítěte.

Základem by měl být model dětské sedačky na kolo splňující mezinárodní normu EN 14344. Zaměřit byste se měli i na nejpodstatnější bezpečnostní prvky.

 • Bezpečnostní pásy – Vybírat si lze mezi variantami ramena/rozkrok, ramena/pas (tříbodové) a ramena/pas/rozkrok (pětibodová). Dbejte na to, aby šíře pásů byla alespoň 20 milimetrů. Zároveň musí být pásy spjaty s kvalitním bezpečnostním zámkem, který nebudou děti schopny rozepnout. U předních modelů je někdy bezpečnostní pás doplněný také přední zábranou.
 • Podpěry chodidel – Ty jsou spojeny s ochrannými plochami před vniknutím nohy do některých funkčních částí kola. Vzhledem k neustálému růstu dítěte je dobré volit nastavitelné podpěry v daném pásmu. Důležité jsou i řemínky držící nohu v krytu. Jejich šířka musí být minimálně 15 milimetrů.
 • Cyklistický helma – A na závěr jeden z nejpodstatnějších bezpečnostních prvků, kterým je cyklistická helma. Dnes můžete vybírat modely i pro malé děti, takže tento doplněk v žádném případě nepodceňujte. Na helmu je třeba myslet i při volbě cyklosedačky, u některých modelů totiž helma naráží do opěradla nebo nutí dítě držet hlavu sklopenou. Řešením je sedačka s nižším opěradlem, nebo zadním dílem, který má na helmu výřez.

Důležitá je i bezpečnostní třída spojená s prokazatelnou nosností cyklosedačky. Pro příklad uvádíme tři nejpoužívanější. Ty se mimo jiné pojí i s hmotností samotné sedačky pohybující se kolem 3 – 17 kilogramů.

 • Označení C15 = nosnost 9 – 15 kilogramů
 • Označení A15 = oproti C15 odlišná výška opěradla a bočnic, nosnost 9 – 15 kilogramů
 • Označení A22 = nosnost 9 -22 kilogramů

U zadních cyklosedaček je dobré zkontrolovat také přítomnost dostatečného množství reflexních prvků, které zvyšují vaši viditelnost na silnici. U předních modelů reflexní prvky pochopitelně většinou nenajdete.


6. Příslušenství

Cyklosedačky jsou poměrně jednoduchým typem zařízení. Přesto k nim můžete dokoupit ještě několik dalších praktických prvků, které se mohou hodit. Zde je výčet těch nejčastějších.

 • Pláštěnka na sedačku – Praktická pláštěnka na sedačku kryjící nejenom dítě, ale i dětskou sedačku na kolo. Díky tomu máte jistotu, že vaše ratolest bude stále v suchu.
 • Blikače – Pro zvýšení bezpečnosti můžete na zadní část cyklosedačky umístit blikače. Ty na vás při jízdě po silničních komunikacích ještě více upozorní.
 • Náhradní zámek – Pokud střídáte cyklosedačku na více kolech, určitě vám přijde vhod náhradní zámek. Ten můžete mít napevno připevnění na každém kole. Pak je montáž sedačky velice rychlou a jednoduchou záležitostí. Tento doplněk se týká hlavně samonosných cyklosedaček.
 • Nosné tyče – Dokoupit lze také nosné tyče se zvýšenou nosností.

V případě náhradních dílů musíme zmínit i nejběžnější prvky, jakými jsou náhradní řemínky, botičky, ochrany nohou, nášlapy a polstrování.


7. Cena

Nové cyklosedačky jsou zákazníkům nabízeny prostřednictvím bohatých produktových portfolií mnohých výrobců. To znamená, že na své si přijde opravdu každý. Při výběru značky dbejte na to, aby šlo o prověřenou společnost dodržující všechny potřebné bezpečnostní normy. Jednoduše se vyhněte neznačkovým „čínským“ modelům a raději si připlaťte za kvalitu. Mezi ověřené firmy patří Hamax, Belleli, Thule, Polisport, Author a OK Baby.

Cena do 1 000 Kč

Částku 1 000 Kč lze považovat za minimální investici do dětské sedačky na kolo. K dispozici vám budou cyklosedačky na nosič i samonosné cyklosedačky. Žádný velký výběr však neočekávejte. Základní polstrování, nosnost 9 – 22 kilogramů, tříbodové bezpečnostní pásy a odpovídající kvalita zpracování výrobního materiálu.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii na vás čeká už podstatně větší výběr cyklosedaček. Vybírat si můžete ze všech nosností, mnohem komfortnějšího polstrování a z řady bezpečnostních prvků. Nechybí nastavitelné podpěry chodidel a spousta nejrůznějších tvarů dětských sedaček na kolo. V nabídne jsou modely jak se zadním, tak s předním uchycením.

Cena nad 3 000 Kč

Za tuto cenu narazíte jen na několik vybraných cyklosedaček od renomovaných výrobců, kteří sází především na maximální kvalitu zpracování a bezpečnost. Velkou roli zde hraje i celkový design a plnohodnotná bezpečnostní výbava.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Cyklosedačky
Průměrné hodnocení 4.8 z 17 hlasů