Díky cyklosedačce si může dítě už od raného věku užívat jízdu na kole, okolní přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. V tomto článku probereme:
- Proč koupit cyklosedačku – je skladná, snadno se instaluje a umožní vám s dítětem při jízdě komunikovat.
- Nevýhody cyklosedaček – dítě musí umět sedět a cyklosedačka jej neochrání před špatným počasím.
- Druhy cyklosedačky podle umístění – přední se hodí do města. Není moc komfortní, ale dítě z ní má dobrý výhled. Zadní je pohodlnější, ale dítě nemá takový výhled a ani vy na něj neuvidíte.
- Důležité parametry – zajímejte se o způsob uchycení, bezpečnostní prvky i věkové doporučení cyklosedačky.
- Příslušenství – do deště se hodí pláštěnka a k přední cyklosedačce můžete přikoupit i štít. Blikače zvýší vaši viditelnost.
- Oblíbené značky – norský Hamax nabízí komfortní polohovatelné cyklosedačky, švédské Thule je známé také svými sportovními kočárky a český Author nabízí zadní cyklosedačky s vysokou nosností.
- Cena – základní cyklosedačku seženete kolem tisícovky a do 3 000 Kč s přehledem pořídíte kvalitní modely s různými vychytávkami.
- Cyklosedačka vs. cyklovozík – k hlavním rozdílům těchto produktů patří rozměry, komfort jízdy a cena.
Proč koupit cyklosedačku
Cyklosedačka patří k užitečným pomocníkům aktivních rodičů, kteří ocení především tyto výhody:
- Umožní cyklovýlet s malými dětmi – i s malým dítětem můžete zůstat aktivní a sportovat. Zároveň se dítě dostane na čerstvý vzduch a vytváří si pozitivní vztah k pohybu.
- Zabere málo místa – cyklosedačku jednoduše převezete v kufru auta a na rozdíl od cyklovozíku ji schováte třeba do skříně.
- Rozhled z výšky – děti ocení výhled a jízdu si užijí. Mohou se zabavit sledováním okolí a vydrží tak déle v klidu.
- Snadno se instaluje – připevnit cyklosedačku na kolo zabere většinou pár minut a můžete vyrazit.
- Přímý kontakt s dítětem – s dítětem můžete mluvit a snadno jej kontrolovat, což je třeba u cyklovozíku obtížnější.
Nevýhody cyklosedaček
Stejně jako u většiny produktů můžeme i u cyklosedaček najít jisté nevýhody, ke kterým patří:
- Ztížená manipulace s kolem – pro příležitostné cyklisty nebo slabší jedince může změna rovnováhy kola znamenat problém.
- Pouze pro sedící děti – půlroční miminko, které ještě samostatně nesedí, do cyklosedačky neposadíte. Na rozdíl od cyklovozíku jste tedy limitovaní schopnostmi a věkem dítěte.
- Dítě není chráněno před počasím – při silném větru nebo dešti bude jízda pro dítě méně pohodlná, než v krytém cyklovozíku.
- Delší jízda je nekomfortní – sezení v cyklosedačce může být po delší době dítěti nepříjemné.
TIP: Pokud si nejste jistí, zda je cyklosedačka pro vás to pravé, zvážit můžete ještě cyklovozík. Větší dítě pak už zvládne šlapat samo na dětském kole.
Druhy cyklosedaček podle umístění
Na trhu můžete vybírat ze dvou základních variant cyklosedaček, a to s předním nebo zadním umístěním.
- Přední cyklosedačky – Jsou vhodné pro menší děti, zajistí lepší výhled pro dítě a kontrolu pro rodiče. Nejsou ale tak komfortní a mohou překážet při šlapání. Využijete je především na městském kole.
- Zadní cyklosedačky – Hodí se pro větší děti a jsou pohodlnější. Dítě ale nemá výhled a rodič nevidí dozadu na dítě. Jsou využitelné u všech typů kol.
Přední cyklosedačky
Tento typ dětské sedačky na kolo je vhodný spíše pro menší ratolesti. A to nejenom co do vzrůstu, ale také celkové hmotnosti. Dokazují to i produktové nabídky většiny výrobců nabízející přední cyklosedačky s nosností do 15 kilogramů. Mezi jejich nesporné klady patří určitě to, že můžete s dítětem daleko lépe komunikovat a máte ho v podstatě na dohled. Víte, co dělá, a lépe slyšíte, co vám říká. Požitek z jízdy je jistě také lepší, když dítě vidí před sebou krajinu a ne záda rodiče.
Pravdou však je, že tyto cyklosedačky nepatří mezi nejpohodlnější na delší trasy, a to jak pro dítě, tak pro rodiče. Dítě vám totiž může trochu bránit ve výhledu, kolo se bude hůře ovládat a mimo jiné na dítě fouká, protože je vystaveno náporu vzduchu. Chráněné není ani vůči prachu, poletujícím kamínkům apod.
Přední cyklosedačky nejsou polohovatelné a mají nižší opěrku, aby nebránily ve výhledu, jsou tak celkově méně komfortní a poskytují menší ochranu hlavě dítěte. Některé modely také více či méně znesnadňují šlapání, protože musíte dávat kolena více od sebe. Obecně jsou modely s předním uchycením vhodnější na městská kola, na kterých sedí cyklista víceméně vzpřímeně, na horská a treková kola se zpravidla nehodí, jelikož zasahují do prostoru jezdce.
Zadní cyklosedačky
Dětské sedačky na kolo umístěné vzadu mají hned několik nesporných výhod. Vlivem daného usazení je možné vozit dítě s vyšší hmotností, a to až do 20–22 kilogramů. Zadní cyklosedačky bývají často polohovatelné, takže dítěti poskytnou vyšší komfort a může si po cestě i zdřímnout. I díky tomu jsou tyto modely vhodnější na delší vzdálenosti.
Vzhledem k tomu, že sedíte na kole před dítětem, na něj také nebude tolik foukat, protože jej chráníte svým tělem. Při pádu nehrozí, že dítě zalehnete, často mají tyto cyklosedačky také lepší opěrku hlavy a jsou celkově bezpečnější.
Na druhou stanu počítejte s tím, že na vaši malou ratolest neuvidíte a mnohdy ji i špatně uslyšíte, takže komunikace je trochu ztížená. Jestliže jste zvyklí jezdit na kole s batohem na zádech, pak si to při pořízení zadní cyklosedačky velice rychle rozmyslíte. Samotná jízda na kole potom může být pro dítě o něco méně zajímavá než při sezení v přední cyklosedačce.
Typ cyklosedačky | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Přední cyklosedačky (děti 9-15 kg) |
+ Lepší kontakt a dorozumívání + Větší kontrola dítěte + Dítě má lepší výhled
|
– Pouze pro menší děti a na kratší vzdálenosti
– Méně pohodlné – Omezení šlapání a těžší ovládání kola – Dítě není chráněné před větrem a hmyzem |
Zadní cyklosedačky (děti 9-22 kg) | + I pro větší děti a na delší vzdálenosti
+ Bezpečné umístění + Pohodlnější + Dítě lépe chráněno před větrem a prachem |
– Omezený výhled pro dítě
– Nelze nosit batoh na zádech – Horší kontrola, rodič na dítě při jízdě nevidí |
Důležité parametry
Při výběru cyklosedačky se zaměřte především na tyto nejdůležitější parametry:
- Uchycení cyklosedaček – liší se u předních a zadních cyklosedaček. Některé způsoby uchycení jsou univerzální, u jiných je třeba ověřit jejich rozpětí s modelem vašeho kola.
- Polohovatelnost a komfort – některé modely můžete částečně sklopit a dopřát tak dítěti víc pohodlí a případně možnost spánku.
- Bezpečnost – všímejte si pásů s kvalitním bezpečnostním zámkem a toho, zda helma nebude vrážet do zádové opěrky.
- Věkové určení – dítě musí hlavně umět samostatně sedět. Kolem 4 let však už bude poměrně těžké, navíc již většinou zvládne šlapat na dětském kole samo.
- Návod – bez návodu k instalaci na kolo a uchycení dítěte může být první seznámení s cyklosedačkou zbytečně složitější.
Uchycení cyklosedaček
Systém uchycení se liší v závislosti na tom, zda jde o přední či zadní autosedačku. Důležitou roli při rozhodování hraje zejména typ vašeho kola. Před pořízením cyklosedačky doporučujeme zkontrolovat také průměr trubky, na kterou je model možné připevnit. Některé jsou upevnitelné univerzálně, jiné nabízejí určité rozpětí, nejčastěji cca 28-40 mm.
Uchycení předních cyklosedaček
Přední modely nabízejí dvě možnosti:
- Přední uchycení – Na přední rámovou trubku nebo představec.
- Zadní uchycení – Na zadní rámovou trubku.
Vždy je potřeba dopředu ověřit, zda je na zadní či přední rámové trubce dostatek místa pro uchycení cyklosedačky a zda vám sedačka nebude při jízdě překážet.
Uchycení zadních cyklosedaček
Také při výběru zadní cyklosedačky počítejte s tím, že se budete rozhodovat mezi dvěma verzemi uchycení:
- Samonosné cyklosedačky – Upevňují se na podsedlovou trubku, jde pravděpodobně o nejpraktičtější řešení.
- Cyklosedačky na nosič – Musí být kompatibilní s nosičem, je vhodné ověřit i jeho nosnost.
Samonosné cyklosedačky
Základem této varianty je speciální upínací systém, který se přichytí na rámovou nebo podsedlovou trubku. Jde o rychlé a snadno aplikovatelné řešení, které dobře pohlcuje otřesy, a pro dítě je tak komfortnější. Většina těchto moderních dětských sedaček na kolo je navíc vyhotovena tak, aby v prostoru mezi držadlem a trubkou zůstalo dostatečné místo na lanovody. Samonosné cyklosedačky lze označit za nejpraktičtější vůbec.
Opět je důležité, aby na zadní trubce byl dostatek místa pro upevnění cyklosedačky a také aby sedačka byla dostatečně vysoko – cca 10 cm nad zadním kolem.
Cyklosedačky na nosič
Tyto cyklosedačky mají velice intuitivní uchycení. Jsou konstruovány tak, že je připevníte k nosiči na svém kole. V tomto případě si dejte pozor na to, aby byla vámi pořizovaná cyklosedačka kompatibilní s nosičem na kole. I když je většina těchto výrobků „univerzálních“, doporučujeme si to ověřit. Je také potřeba pamatovat na dostatečnou nosnost nosiče, pro použití cyklosedačky by měl unést alespoň 25 kg.
Polohovatelnost a komfort
Především ti, kdo plánují s dětmi vyrážet na delší výlety, musí přihlížet k maximálnímu komfortu cyklosedačky. K tomu do značné míry přispívá i to, zda zvolíte polohovatelný model či nikoliv. Polohy na dětské sedačce na kolo lze měnit celkem jednoduše.
Vedle standardního posedu je možné některé cyklosedačky mírně sklopit dozadu. Tím pádem dítě více položíte a ono může lépe relaxovat, popřípadě si zdřímnout. Takže ani na takový benefit u nové cyklosedačky nezapomínejte. Existuje několik úrovní výsledné polohy. U řady sedaček je také možné nastavit výšku bezpečnostních pásů a upravit opěrky pro nohy, díky tomu se sedačka přizpůsobí růstu dítěte.
Ke komfortu určitě přispívá i síla polstrování v sedačce. Nebojte se jej proto důkladně osahat, abyste se přesvědčili o tom, že je dostatečně silné a zároveň měkké.
Bezpečnost
Při nákupu cyklosedačky se zajímejte zejména o to, zda splňuje všechny bezpečnostní normy. V tomto směru je rozhodně lepší připlatit si za odpovídající kvalitu. Jde přece jenom o zdraví vašeho dítěte. Základem by měl být model dětské sedačky na kolo splňující mezinárodní normu EN 14344. Zaměřit byste se měli i na nejpodstatnější bezpečnostní prvky, které vám popíšeme podrobněji.
- Bezpečnostní pásy – Vybírat si lze mezi variantami ramena/rozkrok, ramena/pas (tříbodová) a ramena/pas/rozkrok (pětibodová). Dbejte na to, aby šíře pásů byla alespoň 20 milimetrů. Zároveň musí být pásy spjaty s kvalitním bezpečnostním zámkem, který nebudou děti schopny rozepnout. U předních modelů je někdy bezpečnostní pás doplněný také přední zábranou.
- Podpěry chodidel – Ty jsou spojeny s ochrannými plochami před vniknutím nohy do některých funkčních částí kola. Vzhledem k neustálému růstu dítěte je dobré volit nastavitelné podpěry v daném pásmu. Důležité jsou i řemínky držící nohu v krytu. Jejich šířka musí být minimálně 15 milimetrů.
- Zádová opěrka – Opěrka zad může mít různou výšku i provedení, někdy se setkáte i boční ochranou hlavy, podobně jako u autosedaček. Při výběru je ale třeba myslet také na cyklistickou helmu, u některých modelů totiž helma naráží do opěradla nebo nutí dítě držet hlavu sklopenou. Řešením je sedačka s nižším opěradlem, nebo zadním dílem, který má na helmu výřez.
Důležitá je i bezpečnostní třída spojená s prokazatelnou nosností cyklosedačky. Pro příklad uvádíme tři nejpoužívanější (Zdroj: BIKE europe). Ty se mimo jiné pojí i s hmotností samotné sedačky pohybující se kolem 3 – 17 kilogramů.
- Označení C15 = nosnost 9–15 kilogramů
- Označení A15 = oproti C15 odlišná výška opěradla a bočnic, nosnost 9–15 kilogramů
- Označení A22 = nosnost 9-22 kilogramů
TIP: U zadních cyklosedaček je dobré zkontrolovat také přítomnost dostatečného množství reflexních prvků, které zvyšují vaši viditelnost na silnici. U předních modelů reflexní prvky většinou nenajdete.
Věkové určení
Pro zachování bezpečnosti dodržujte výrobcem dané věkové omezení cyklosedačky:
- Minimální věk – dítě musí umět samostatně sedět a ze začátku nejsou vhodné dlouhé trasy kvůli velké zátěži na páteř.
- Maximální věk – kolem 4 let už může být dítě příliš těžké, sledujte hlavně doporučení výrobce.
Minimální věk
Minimální věk dítěte nelze určit nijak striktně. Každé dítě totiž zvládne samostatně sedět v odlišném věku. Obecně se pro použití cyklosedačky udává spodní hranice 9 měsíců, ovšem používání před prvním rokem dítěte je doporučené nejdříve zkonzultovat s pediatrem. Pokud si dítě samo nesedne, rozhodně jej nedávejte do dětské sedačky na kolo. Někteří uvádí jako nejnižší hranici dokonce 18 měsíců.
I když se nyní radujete, že s dítětem v cyklosedačce budete zdolávat mnohakilometrové výlety, nemusí tomu tak být. Posed v sedačce by neměl být extrémně dlouhý. Vibrace a otřesy totiž mohou negativně působit na pohybový aparát dítěte, které může mít v následujících letech problémy. I z toho důvodu je třeba klást důraz na správný posed a komfort při jízdě.
Maximální věk
Jistě vás bude také zajímat, kdy už je dítě na cyklosedačku velké. O tom většinou rozhoduje celková hmotnost a výška dítěte. Mnohdy se jako hranice uvádí 4 roky. S přibývajícím věkem a hmotností dítěte bude samozřejmě přibývat zátěž při jízdě na kole. Měli byste být proto také sami schopni určit, do kdy vám budou stačit fyzické síly a jak pohodlně se vám bude s kolem zacházet s dítětem v sedačce.
Návod
Může se to zdát triviální, ale k bezpečnému používání cyklosedačky je zcela nezbytný návod, nejlépe v češtině. Návod je zásadní pro správnou instalaci cyklosedačky a bezpečné usazení dítěte. Nesmí v něm proto chybět informace o typu sedačky, její nosnosti a typu kola, na které je sedačka určená. Nesmí chybět ani výčet všech částí a návod na jejich sestavení, ideálně i s obrázky. Důležitá je také informace o bezpečném usazení dítěte a další pravidla používání, některé návody uvádějí i pokyny pro údržbu.
Příslušenství
Cyklosedačky jsou poměrně jednoduchým typem zařízení. Přesto k nim můžete dokoupit ještě několik dalších praktických prvků, které se mohou hodit. Zde je výčet těch nejčastějších.
- Pláštěnka na sedačku – Praktická pláštěnka na sedačku kryjící nejenom dítě, ale i dětskou sedačku na kolo. Díky tomu máte jistotu, že vaše ratolest bude stále v suchu.
- Blikače – Pro zvýšení bezpečnosti můžete na zadní část cyklosedačky umístit blikače. Ty na vás při jízdě po silničních komunikacích ještě více upozorní.
- Náhradní zámek – Pokud střídáte cyklosedačku na více kolech, určitě vám přijde vhod náhradní zámek. Ten můžete mít napevno připevněný na každém kole. Pak je montáž sedačky velice rychlou a jednoduchou záležitostí. Tento doplněk se týká hlavně samonosných cyklosedaček.
- Nosné tyče – Dokoupit lze také nosné tyče se zvýšenou nosností.
- Ochranný štít – Jednou z nevýhod předních cyklosedaček je vystavení dítěte větru a prachu z cesty. Tento problém může do jisté míry vyřešit přední plexisklový štít, který se upevňuje na řídítka před dítě a alespoň trochu zvyšuje komfort jízdy.
V případě náhradních dílů musíme zmínit i nejběžnější prvky, jakými jsou náhradní řemínky, botičky, ochrany nohou, nášlapy a polstrování.
Oblíbené značky cyklosedaček
Při výběru značky dbejte na to, aby šlo o prověřenou společnost dodržující všechny potřebné bezpečnostní normy. Jednoduše se vyhněte neznačkovým „čínským“ modelům a raději si připlaťte za kvalitu. Mezi ověřené firmy patří například Hamax, Belleli, Thule, Polisport, Author a OK Baby.
- Hamax – Tato norská společnost patří k předním výrobcům cyklosedaček, dětských helem a dalšího zboží. V její nabídce najdete především zadní samonosné sedačky, které se obvykle mohou pochlubit polohováním a celkově vysokým komfortem. Nejčastěji se řadí do střední až vyšší cenové třídy.
- Belleili – Italská značka Bellelli má ve svém portfoliu cyklosedačky a další cyklistické příslušenství. Její produkty se řadí do nižší až střední cenové třídy. Nejčastěji jde o zadní sedačky, mnohdy samonosné, nabízí ale i přední modely.
- Thule – Švédský výrobce Thule je známý mimo jiné pro své sportovní kočárky, nabízí ale i střešní boxy na auta nebo třeba zavazadla. Cyklosedačky Thule patří na trhu k dražším. Nabízejí sportovní design, vysokou nosnost a přední i zadní uchycení.
- Polisport – Portugalský Polisport se řadí k inovátorům na trhu s cyklosedačkami a dalším příslušenstvím na kolo. Produkty přitom potěší poměrně nízkou cenou. Nejčastěji jde o zadní cyklosedačky, najde se ale i pár předních modelů.
- Author – Český výrobce Author je známý především jako producent kol a cyklopříslušenství. V nabídce má i několik, převážně zadních, cyklosedaček, z nichž některé se mohou pochlubit i neobvykle vysokou nosností. Jsou přitom stále cenově dostupné.
Cena
Nové cyklosedačky jsou zákazníkům nabízeny prostřednictvím bohatých produktových portfolií mnohých výrobců. To znamená, že na své si přijde opravdu každý.
- Cena do 1 000 Kč – Částku 1 000 Kč lze považovat za minimální investici do dětské sedačky na kolo. K dispozici vám budou cyklosedačky na nosič i samonosné cyklosedačky. Žádný velký výběr však neočekávejte. Základní polstrování, nosnost 9–22 kilogramů, tříbodové bezpečnostní pásy a odpovídající kvalita zpracování výrobního materiálu.
- Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč – V této cenové kategorii na vás čeká už podstatně větší výběr cyklosedaček. Vybírat si můžete ze všech nosností, mnohem komfortnějšího polstrování a z řady bezpečnostních prvků. Nechybí nastavitelné podpěry chodidel a spousta nejrůznějších tvarů dětských sedaček na kolo. V nabídce jsou modely jak se zadním, tak s předním uchycením.
- Cena nad 3 000 Kč – Za tuto cenu narazíte jen na několik vybraných cyklosedaček od renomovaných výrobců, kteří sází především na maximální kvalitu zpracování a bezpečnost. Velkou roli zde hraje i celkový design a plnohodnotná bezpečnostní výbava.
Cyklosedačka vs. cyklovozík
Cyklosedačka už dávno není jedinou bezpečnou variantou, jak vyrazit s malými dětmi na cyklovýlet, jejím hlavním konkurentem jsou v současnosti stále populárnější cyklovozíky. Těm jsme věnovali samostatný článek Jak vybrat cyklovozík, pokud by vás zajímaly detailnější informace.
Co je tedy lepší? Cyklosedačky a cyklovozíky mají své výhody i nevýhody a volba mezi těmito dvěma způsoby přepravy je do značné míry individuální. Pro usnadnění rozhodování si je ale přece jen trochu srovnáme.
Rozměry
Už na první pohled je jasné, že cyklosedačky zkrátka zaberou méně místa než cyklovozíky. Poznáte to hlavně přímo při jízdě, kdy vyhýbání se protijedoucím cyklistům, popřípadě dalšímu cyklovozíku, může být značně problematické. V tomto směru tak mají cyklosedačky jasné plus. Na druhou stranu způsobem připevnění někdy omezují rodiče při šlapání.
Hmotnost a stabilita
Ačkoliv jsou cyklosedačky lehčí, celá jejich hmotnost, včetně hmotnosti dítěte, spočívá na trubce kola. To může nejen rozhodit jeho stabilitu, ale také se při šlapání s takto zatíženým kolem často nadřete více než při tažení cyklovozíku, který má vlastní kolečka.
Ovladatelnost
Otázku ovladatelnosti jsme nakousli již v předchozí části. Hmotnost dítěte v cyklosedačce může do jisté míry zhoršit ovladatelnost kola, na druhou stranu brzdění a zatáčení s cyklovozíkem nemusí být úplně ideální, u některých modelů dochází v takových okamžicích k velkému vychýlení ze směru, což není zrovna bezpečné.
Bezpečnost
Na první pohled by se mohlo zdát, že cyklovozíky v otázce bezpečnosti bezesporu zvítězí. Dítě je ve svém vlastním uzavřeném vozítku, které by mělo zůstat stát i ve chvíli, kdy rodič na kole z nějakého důvodu spadne. To cyklosedačka bohužel nabídnout nemůže. Na druhou stranu se ale nemusíte bát, že by se na nerovném terénu třeba převrátila, nebo se vychýlila do protisměru.
Komfort
Správně zvolený cyklovozík překonává cyklosedačky především v případě komfortu. Většinou mívá ochranu proti dešti, slunci i hmyzu a polohovatelné sedátko, někdy i pro dvě děti. Cyklosedačky sice v některých případech nabízejí polohování, síťka proti hmyzu u nich ovšem nehrozí. Na druhou stranu nejsou tak blízko zemi a na rozdíl od cyklovozíku se tak v jejich případě dítě nedostane tolik do kontaktu s prachem a nečistotami.
U cyklovozíku se staženou síťkou či pláštěnkou může být trochu horší kontrola dítěte, stejný problém ale nastává i u zadních cyklosedaček, vizuální kontrolu nad dítětem tak máte jen u předních modelů.
Cena a variabilita
Účel cyklosedačky je vcelku jednostranný a maximálně ji můžete přemístit z jednoho kola na druhé. Cyklovozík můžete využít jako sportovní kočárek, vyrazit s ním třeba na brusle či běhat. Ovšem variabilita má svou cenu a ta je v případě cyklovozíků několikanásobně vyšší než u cyklosedaček. Většinou tak přesahuje 10 000 Kč, zatímco cyklosedačku bez problémů pořídíte pod 2 000 Kč.
Dobrý den, existuje cyklosedačka s větší nosností?