Recenze & Test nejlepších cyklotrenažérů | Jak vybrat 2023 | Arecenze
Menu

Recenze nejlepších cyklotrenažérů z testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Patříte mezi vášnivé cyklisty a s nástupem zimního období vás vždy zachvátí smutek? Sledujete v létě s napětím předpověď počasí a obáváte se každé změny ze strany meteorologů? Možná se vyplatí porozhlédnout se v nabídce moderních cvičebních strojů. V posledních letech totiž vyspěly natolik, že dovedou naprosto věrně suplovat oblíbené kratochvíle na čerstvém vzduchu.

Právě do této skupiny patří i cyklotrenažéry. Na rozdíl od známějších rotopedů, kterým jsme se věnovali na této stránce, naprosto věrně kopírují jízdu na kole, díky čemuž jsou vhodné jak pro rekreační, tak pro profesionální cyklisty. V případě nevhodného počasí tak nemusíte smutnit na gauči. Prostě nasednete a vydáte se na projížďku. Třebaže jen v teple svého pokoje.

S výběrem vhodného trenažéru vám pomůže následující článek. Nabídneme vám v něm přehled těch nejdůležitějších kritérií. Po jeho přečtení byste měli být vyzbrojeni dostatkem informací k provedení nákupu.


Deset nejlepších cyklotrenažérů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze inSPORTline Drakkaris
inSPORTline Drakkaris 95 %
Počet recenzí: 17
12 900 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze inSPORTline Alfan
inSPORTline Alfan 79 %
Počet recenzí: 17
6 600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Timeless Tools HOP1001026
Timeless Tools HOP1001026 Zatím nehodnoceno 3 800 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze HouseFit Racer 70
HouseFit Racer 70 94 %
Počet recenzí: 7
20 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Acra BC4660
Acra BC4660 96 %
Počet recenzí: 5
8 900 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Elite Suito-T
Elite Suito-T 91 %
Počet recenzí: 11
15 800 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze HouseFit Racer 70 iTrain
HouseFit Racer 70 iTrain 74 %
Počet recenzí: 8
22 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze TACX Tacx Neo 2T Smart
TACX Tacx Neo 2T Smart 88 %
Počet recenzí: 6
35 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze TRINFIT Spin S600i Elite
TRINFIT Spin S600i Elite 100 %
Počet recenzí: 1
20 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Flow Fitness STELVIO RACER PRO i
Flow Fitness STELVIO RACER PRO i 80 %
Počet recenzí: 1
24 800 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat cyklotrenažér

Hned v úvodu považujeme za důležité vysvětlit rozdíl mezi cyklotrenažéry a rotopedy. Pravdou totiž zůstává, že zejména laická veřejnost tyto dva pojmy velmi často zaměňuje. Ještě před volbou konkrétního modelu také doporučujeme dobře změřit a zvážit všechny osoby, které plánuji trenažér využívat.

Z technických parametrů považujeme za významné zejména provedení brzdného systému, setrvačníku a šlapacího středu. Pro jízdní komfort skýtají největší význam zejména sedlo a pedály. Stejně tak doporučujeme ověřit také zvolený způsob ovládání zátěže, neboť s jeho verzí se pojí přítomnost či absence celé palety doplňkových funkcí. Plánujete časté přesuny z místa na místo? Ověřte si, zda zvolený trenažér disponuje nastavitelnými stabilizačními nožkami a transportními kolečky. V neposlední řadě prostudujte i nabídku doplňkových funkcí.

Závěr bude již tradičně patřit cenovému okénku. Na základě cenové analýzy se nám podařilo stanovit tři základní intervaly, v nichž se budete během nákupu pohybovat. Po prostudování finální kapitoly budete mít alespoň rámcový přehled o tom, co za své peníze vlastně dostanete.

Cyklotrenažér nebo rotoped?

Mnoho laiků žije v domnění, že cyklotrenažér představuje jen odbornější označení klasického rotopedu. Opak je ovšem pravdou. Stacionární kolo, tedy rotoped, je charakterizováno vzpřímeným sedem a menším rozsahem nastavení. Je určeno zejména pro vyšší a hmotnější jedince, kteří teprve s cvičením začínají. Pořiďte si jej za předpokladu, že si plánujete jednou do týdne zašlapat a protáhnout svaly, ale nějaká intenzivnější fyzická příprava jde mimo vás.

Naproti tomu cyklotrenažér je simulátorem jízdního kola se vším všudy. Disponuje povětšinou volným během, různými úchopy řídítek a oproti rotopedu také tvrdším sedlem a nižším náklonem, které jsou důležité pro absolvování náročných pravidelných tréninků. Sportujete-li závodně či dokonce profesionálně, potom byste rozhodně měli sáhnout po cyklortenažéru, jehož vlastnosti lépe odpovídají potřebám aktivních sportovců.

Nosnost a výška postavy

Ještě předtím, než začnete pročítat technické parametry jednotlivých modelů, prověřte si míry potenciálních cvičících. Tomu nejtěžšímu přizpůsobte zejména nosnost, která se standardně pohybuje na hranici 100 kilogramů. V posledních letech se ale stále více prosazují stroje, jež unesou i více než 120 kg, v extrémním případě i 180 kilogramů.

Nemalý význam skýtá také maximální výška uživatele. Ve většině případů činí 190 centimetrů. Vyšší jedinci sice negativně neovlivní životnost stroje, při intenzivním cvičení však riskují bolesti zad či svalovou dysbalanci.

Brzdný systém

Když už se pořádně rozjedete, je zapotřebí mít možnost i zastavit. Nebo si chcete udělat cvičení pořádně náročné a překonávat náležitý odpor? V obou případech se o to postará brzdný systém, jímž bývají všechny trenažéry vybaveny. V současné době se standardně užívá tří základních způsobů, lišících se efektivitou a cenovkou:

 • kotoučové brzdy – mechanické destičky s nalepeným filcem, nízká cena, neomezená zátěž, nutnost pravidelné výměny destiček
 • magnetické brzdy – interakce permanentního magnetu se setrvačníkem, tichý chod, nemožnost opotřebení, omezená zátěž
 • indukční brzdy – počítačem řízené magnetické pole, nejvyšší cena, přesnost, tichý chod, neomezená zátěž.

U trenažérů pro domácí použití si nejčastěji vystačíte s klasickými destičkami, případně magnetickým brzdným systémem. Profesionálové potom ocení dokonalou kontrolu nad zátěží, kterou jim umožní pouze kvalitní indukční brzdy.

Setrvačník

Středové kolo. Zátěžové kolo. Setrvačník. Ať už se mu říká jakkoliv, jeho provedení má rozhodující vliv na obtížnost cvičení a životnost stroje. V prvé řadě se liší hmotností, která se pohybuje od 13 do 30 kilogramů. Každý kilogram navíc zvyšuje odpor kola a tím i náročnost cvičení. Zatímco milovníci spinningu se budou pohybovat v nižších relacích, náročnější sportovci se najdou na oněch 30 kilogramech.

Co do charakteru pohybu také rozlišujeme dvě základní provedení setrvačníku:

 • setrvačník bez volnoběhu – šlapky se točí neustále, nutnost postupného zpomalování
 • setrvačník s volnoběhem – po ustání šlapání se šlapky zastaví a střed se točí dále.

Šlapací střed

Veledůležitou součástí každého trenažéru je i tzv. šlapací střed. Jedná se o spojení šlapek s kolem převádějící energii z vašich nohou do pohybu kola. I zde nabídka čítá dvojici základních systémů, které se od sebe zásadním způsobem liší:

 • miskový střed – jednodílná ohnutá klika procházející středem, nízká cena, nutnost pravidelné údržby, hlučnost, časté poruchy
 • střed s klikami nasazenými na čtyřhran – samostatné kliky, shodné s jízdními koly, tichý chod, bez nutnosti pravidelné údržby a výměny.

Obecně doporučujeme vybírat pouze z nabídky trenažérů vybavených středy nasazenými na čtyřhran. Miskové středy jsou sice o několik tisícovek levnější, nicméně nutnost výměny kliky vás nakonec přinutí k platbám převyšujícím původní sumu za čtyřhranné středy. Když k tomu přičtete nepříjemný hluk a pomalejší reakce, není co řešit.

Sedlo a pedály

Kdybyste neměli na čem sedět a do čeho šlapat, byl by stroj dobrý tak akorát na koukání. Pokud jde o sedlo, vždy doporučujeme vyzkoušet jeho pohodlnost. Nemělo by být příliš měkké, tvrdší je naopak vhodnější pro správný sed a formování páteře. Zkontrolujte si, zda je trenažér vybaven standardním trnem, díky němuž si sedlo můžete podle potřeby vyměnit.

Pedály bývají u levných modelů plastové, profesionální trenažéry se pyšní kovovými nebo hliníkovými šlapkami. Vyplatí se, jsou-li vybaveny klipsnou či nástavci pro cyklistické boty. Díky tomu vám nebudou nohy vykluzovat a vy se budete moci soustředit výhradně na jízdu. Samozřejmostí by měl být standardní 14mm závit. Na jiné typy se náhrada bohužel kupuje jen velmi obtížně.

Způsob ovládání zátěže

Ke každému správnému tréninku patří průběžná regulace zátěže. I cyklotrenažéry samozřejmě nabízejí možnost jejího plynulého nastavení, v současné době hned dvěma základními způsoby:

 • manuální regulace zátěže – levnější, změna zátěže pomocí mechanického kolečka, bez jakýchkoliv doplňkových funkcí
 • elektronická regulace zátěže – dražší, nastavení pomocí tlačítek či volba z nabídky programů, široká paleta možností.

Zvolený způsob regulace zátěže přímo ovlivňuje šíři dostupných doplňkových funkcí. V zásadě platí, že mechanické systémy disponují pouze obrazovkou se základními informacemi (čas jízdy, spálené kalorie, rychlost). Zato u elektroniky bývá škála nastavení a sledovatelných údajů mnohem širší.

Transport a stabilita

Bojujete doma s nerovností podlah? Zaměřte se pro jistotu na stabilizační systém trenažéru. Většinou se využívá nastavitelných nožek. Pro snadnou přepravu se také vyplatí, je-li model vybaven transportními kolečky. Přeci jen přenášet několik desítek kilogramů z místa na místo není zrovna příjemné.

Doplňkové funkce

Firmy se sportovním vybavením se v posledních letech začaly doslova předhánět v nabídce různých doplňků a funkcí a podobný trend zasáhl i cyklotrenažéry. Mezi ty nejdůležitější bonusy řadíme:

 • měření tepové frekvence – méně přesné ušní nebo ruční snímače, nejpřesnější hrudní pásy
 • možnost připojení k PC – archivace tréninkových jednotek, sledování výkonnosti prostřednictvím programů
 • možnost jízdy ve stoje – pomocí speciálního uchycení pro náklon do stran
 • projekce cesty a přírody – propojení s televizorem pro zvýšení atraktivity jízdy, možnost průjezdem Google Maps a podobně
 • profilové tréninky – škála předpřipravených programů pro adekvátní zátěž.

Cena

Již tradičně věnujeme závěrečnou pasáž našeho textu přehledu cen a ani v tomto případě tomu nebude jinak. Cyklotrenažéry představují poměrně nesouměrnou skupinu, neboť vedle sebe můžete nalézt modely pro volný čas a stroje určené k profesionálnímu tréninku. I tak se nám podařilo identifikovat tři základní cenové intervaly, v nichž se budete během nákupu s největší pravděpodobností pohybovat.

Cena do 10 000 Kč

V nejlevnější cenové skupině do 10 000 korun naleznete trenažéry určené pro domácí použití. Jestliže si chcete jednou za čas zacvičit a udržovat se v kondici, jste na správném místě. Nosnost se pohybuje v rozmezí od 100 do 150 kilogramů. Největší zastoupení mají čelisťové brzdy, výjimkou ovšem není ani magnetický systém, zejména pak u horní hranice cenového intervalu. Volba setrvačníku je plně na vás, neboť nabídka skýtá jak 15kilogramová, tak až 30kg kola. Záleží tedy na charakteru plánovaného cvičení.

Počítejte též pouze s ručním ovládáním zátěže a omezenou nabídkou doplňků. Jako na Tour de France se zkrátka cítit nebudete, ale své tělo protáhnete dostatečně.

Cena od 10 000 do 25 000 Kč

Berete cvičení vážně a denně věnujete desítky minut utužování kondice? Nemáte nouzi o finanční prostředky a rádi byste si zajezdili na kvalitním cyklotrenažéru? V tom případě nakoukněte do střední třídy, v níž se nacházejí modely užívané závodními sportovci, kteří ale necílí na dosažení nejvyšší úrovně.

Zcela dominují magnetické brzdy, u dražších modelů se potom vyskytuje i indukce. Samozřejmostí jsou středy s klikami nasazenými na čtyřhran a bohatá nabídka hmotnosti setrvačníkového kola. Modely nad 20 000 korun jsou osazeny elektronickým způsobem ovládání zátěže nabízejícím bohatou paletu předpřipravených tréninkových profilů a programů. Samozřejmostí je možnost provázání s Google Maps nebo televizorem.

Cena nad 25 000 Kč

Začínáme na 25 000 končit můžeme až cenovkou čtyřikrát vyšší. Takto široký je interval, v němž naleznete trenažéry určené profesionálním sportovcům toužícím udržovat se v kondici i v době zhoršeného počasí či dovolené. Samozřejmostí je přítomnost všech nejluxusnějších systémů od indukčních brzd, přes adekvátně navržený šlapací střed, až po plně nastavitelná řídítka.

Počítejte také s elektronickým ovládáním zátěže a možností plného propojení s počítačovými programy. Vedení tréninkové evidence a plánování optimálního rozložení tréninkového procesu bude velmi jednoduché a pohodlné.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 34 hlasů