Chystáte se na svatbu a nenapadá vás, co vzít s sebou? Vybrat vhodný a originální dárek může být někdy pořádná fuška. Právě proto jsme sepsali tento článek, kde pro vás máme hned několik tipů, kterými budoucí novomanžele jistě potěšíte.
V následujících kapitolách vám poradíme, jakou cestou se při výběru dárku na svatbu vydat a na co všechno byste měli myslet. Dozvíte se také, kolik je vhodné za svatební dar utratit, jak ho zabalit a kdy na svatbě vlastně přijde ten nejvhodnější okamžik k jeho předání.
Jak vybrat dárek na svatbu stručně:
- Stanovte si rozpočet. – Ten se odvíjí primárně od vašeho vztahu vůči nevěstě či ženichovi a od vašich finančních možností.
- Myslete na zájmy novomanželů. – Zamyslete se, co je baví, co by potřebovali, nebo co ocení ze všeho nejvíce.
- Buďte originální. – Na nápaditý dárek se nezapomíná a nezapadne mezi ostatními.
- Peněžní dar je jistota. – Při vstupu do společného života se hodí každá koruna. Snoubencům tím navíc pomůžete i s financováním nákladné svatby.
- Přibalte blahopřání. – Nezapomeňte popřát novomanželům štěstí a připojit k daru podpis, ať si ho při rozbalování mohou snadněji přiřadit.
Na co se zaměřit
V základu se bude vše odvíjet hlavně podle toho, pro koho dar sháníte a jaký máte s budoucími novomanželi vztah. To je stěžejní nejen pro výběr daru, ale především i pro důležité stanovení rozpočtu. Pokud jste pozvaní na svatbu, dá se předpokládat, že dotyčné určitým způsobem znáte, nevybíráte tedy dárek úplně naslepo, což je určitě výhoda. Na druhou stranu nemusíte mít úplně detailní přehled o jejich přáních a představách.
Logicky platí, že čím bližší vztah k nevěstě či ženichovi chováte, tím více byste si na výběru daru měli dát záležet. Měli byste mít také představu, zda od vás očekávají nějaký originální dar a jeho výběr nechávají ve vaší režii, nebo třeba mnohem více ocení obálku s finančním příspěvkem. Pokud si nejste jisti, není nic jednoduššího, než se jednoho z nich zkrátka zeptat a vše si vzájemně ujasnit.
Originální svatební dary
Sadu hrníčků nebo nádobí bude nejspíš očekávat každý, u běžných darů se navíc může stát, že se sejde více stejných věcí od různých hostů, proto se snažte být originální. Pokud novomanželé nic praktického nepotřebují a připadá vám, že už všechno mají, vyberte pro ně takový dar, který je překvapí nebo pobaví.
V poslední době se od svatebních darů často úplně upouští a téměř každý dává peníze. Odpadá tím nejen spousta starostí, finanční dar navíc stejně většina novomanželů ocení úplně nejvíc. Na druhou stranu tím přichází o spousty vzpomínkových předmětů. Jen si vzpomeňte, že už jste u své babičky nebo maminky určitě někdy slyšeli větu “To jsme tehdá dostali k svatbě”. Na finanční dar si za pár let nikdo nevzpomene, originální nebo zajímavý dárek zůstane v mysli někdy i po celý život.
I pokud jste tedy přesvědčeni, že dáte novomanželům do obálky finanční obnos, určitě stojí za zvážení, zda k tomu ještě nepřipojit nějakou drobnost. Nemusíte přece hned kupovat drahé předměty za tisíce, spousty originálních darů seženete už za pár stovek. Navíc nám jistě dáte za pravdu, že přichystaný stůl na svatební dary, který zaplní pouze truhla s obálkami, působí poněkud smutným dojmem.
Ovocný strom
Jedním z nejlepších upomínkových darů na svatbu může být ovocný strom. Výběr správného druhu necháme na vás, snažte se ale sehnat takový, který se u budoucích novomanželů na zahradě uchytí a neuschne. Mezi ty nejoblíbenější patří například jabloň, ta totiž symbolizuje lásku a prosperitu (Zdroj: Gardening Know How).
Po svatbě si novomanželé strom společně zasadí a bude jim připomínat jejich významný den a symbolizovat vzkvétající lásku. S každým rokem bude kmen pevnější a silnější, přesně jako je to s manželstvím.
Personalizovaný dar
Pokud se vám líbí nápad vzpomínkového daru, pak můžete darovat rovnu nějaký předmět s textem, jménem, datem svatby či věnováním. Oblíbené jsou například sklenice s vyrytým datem svatby, takových produktů je však na výběr celá řada a fantazii se meze nekladou. Zvolit můžete třeba i vkusné fotoalbum, do kterého si později novomanželé umístí fotky ze svatby.
Charitativní dar
Patří budoucí novomanželé k lidem, kteří zkrátka nic nepotřebují, všechno mají, a naopak rádi pomáhají druhým? Pak by je mohl potěšit některý z takzvaných charitativních darů. Vy pošlete určitou částku na vybranou charitu a na svatbu jim darujete certifikát nebo poukaz informující o poskytnuté finanční pomoci. Vyberte nejlépe nadaci, která umožňuje přispět na konkrétní činnost, osobu či zvíře. Čím více bude z poukazu jasné, na co byly peníze využity, tím více darem zaujmete a bude mít osobnější charakter.
Zážitkové svatební dary
Ne každý si potrpí na materiální nebo finanční dary, někdo naopak mnohem raději sbírá zážitky. I v této kategorii pro vás máme pár následujících tipů.
- Romantický pobyt
- Relaxační balíček
- Adrenalinový zážitek
- Poukaz na službu
Romantický pobyt
Nemusíte novomanželům platit rovnou líbánky v exotické destinaci, potěšíte je i kratším víkendovým pobytem. Koupit můžete klidně i jen letenky do romantického města jako je Paříž, Miláno nebo Řím.
Dejte si však pozor, ať se trefíte do vhodného data. Lepším způsobem je zakoupení dárkového poukazu od některého z prodejců letenek nebo cestovní kanceláře. Obdarovaní si pak později sami vyberou vhodný termín.
Relaxační balíček
Po všem tom zařizování si novomanželé po svatbě rozhodně zaslouží odpočinek. Potěšíte je třeba poukázkou na masáž nebo vstupenkou do wellness centra. Dopřejte jim společný zážitek, najděte proto například studia, kde poskytují možnost společných partnerských masáží, ať si každý nemusí vybírat poukázku sám.
Adrenalinový zážitek
Aktivní a bláznivé jedince zaručeně ohromíte darováním poukazu na adrenalinový zážitek. Může to být let balónem, skok padákem, let vrtulníkem, nebo třeba předplatné do střelnice či na motokáry. Fantazii se zkrátka meze nekladou, novomanželům tím dáte navíc symbolicky najevo, že po svatbě teprve začíná ta správná jízda.
Poukaz na službu
Jak už bylo několikrát řečeno, svatba představuje pro většinu novomanželů velký zásah do jejich rozpočtu. Od finanční zátěže za veselku jim můžete ulehčit nejen pár tisíci v obálce, ale třeba vytvořením poukazu na určitou svatební službu. Většina z nich se totiž platí až po svatbě. Dohodněte se například s fotografkou nebo kameramanem, ať konečnou fakturu pošle vám.
Na svatbu pak vytvořte hezký poukaz, prostřednictvím kterého informujete ženicha s nevěstou, že jim danou službu platíte vy. Určitě jim to udělá radost.
Připravte se však na to, že se může jednat o finančně docela nákladný dar. Například zmíněné služby fotografů často začínají na 10 tisících. Předem si proto výslednou cenu zjistěte, ať vás později nepřekvapí. Doporučujeme se s novomanželi také předem dohodnout a informovat je o vašem záměru, ať s tím počítají a nedojde k nějaké komplikaci.
Seznam svatebních darů
Aby se snoubenci vyhnuli hromadě nevyužitelných darů ze svatby nebo třeba dostávání výbavy, kterou už mají dávno doma, sepisují si často před svatbou takzvaný seznam svatebních darů. Vzniká v různých formách, nejčastěji v klasické papírové verzi, dnes už však není výjimkou ani verze elektronická nebo seznam darů v mobilní aplikaci a podobně.
Budoucí novomanželé si na něj zkrátka sepíší seznam věcí, které by se jim hodily a předají ho svatebčanů ještě před samotnou veselkou. Na nich zůstává, aby si dary postupně rozebrali a odškrtali. Díky tomu se nestane, že by se na svatbě sešlo více stejných darů. Položky se na seznamu by se měli ideálně pohybovat v různých cenových kategoriích, aby si každý mohl vybrat podle svých finančních možností. Rozhodně by se nemělo stát, že na seznamu najdete jen drahé předměty za desetitisíce.
Pokud už si novomanželé dají se seznamem tu práci a opravdu se vám dostane do rukou, doporučujeme se jím řídit a určitě nevymýšlet žádné další nebo originálnější nápady. V nejhorším případě ho využijte alespoň jako inspiraci a pohybujte se v zadaných mezích.
Kolik utratit za svatební dar
Otázka ceny svatebního daru bývá často při výběru tou nejobtížnější. Bohužel se na ni nedá jednoznačně odpovědět. Obecně se za minimální částku považuje zhruba tisíc korun na osobu. Myšlenka spočívá v tom, že byste měli alespoň částečně vrátit novomanželům jejich svatební výdaje na vaši osobu, ty se dnes často pohybují i mnohem výše. Nezapomínejte ale, že se stále jedná o dar, to znamená, že vás do něj nikdo nemůže nutit a záleží nakonec pouze na vás, kolik do něj investujete. Navedou vás třeba odpovědi na následující otázky.
- Jak blízký máte s nevěstou či ženichem vztah?
- Kde se svatba koná a jak bude vypadat?
- Čekají vás nějaké další nutné výdaje spojené se svatbou?
- Jaké jsou vaše finanční možnosti?
Pokud patříte mezi blízkou rodinu, cena daru by měla být obecně vyšší. Ty úplně nejštědřejší dary se očekávají od rodičů nevěsty a ženicha, nemusí to být ale nutností. Navíc pokud máte se svatbou spojené nějaké další výdaje a třeba na ni přispíváte, určitě nemusíte ještě ve svatební den nosit nějaké další drahé dary, spíše naopak.
To stejné platí i v případě, kdy si účast na svatbě z velké části hradíte sami a čekají vás s tím spojené výdaje například za ubytování, šaty pro družičku a podobně. Berte tedy celkově ohled i na to, jak bude svatba vypadat a kde se koná. Na skromné veselce na zahradě od vás nejspíš nikdo nebude očekávat honosné luxusní dary.
Složte se s ostatními
Pokud máte v hlavě nějaký opravdu skvělý dárek, ale pro jednoho člověka by představoval příliš velkou finanční zátěž, pak se můžete domluvit s dalšími svatebčany a zaplatit ho společně. Jedná se o skvělý způsob, jak pořídit hodnotnější dary a udělat novomanželům radost něčím větším.
Co darovat, když nejdu na svatbu
Vdává se nebo žení někdo z vašich blízkých, na svatbu vás nepozvali, ale i tak váháte, zda jim koupit svatební dar? I k takovým případům občas dochází, a to i z naprosto banálních důvodů. Třeba snoubenci nepořádají velkou svatbu a odehraje se pouze v blízkém rodinném kruhu, nebo se rozhodnout oddat v zahraničí jen ve dvou. Rozhodně není třeba jim to vyčítat, v takovém případě od vás ale nikdo neočekává, že jim budete nosit svatební dar.
Na druhou stranu vám to nikdo nezakazuje a pokud cítíte, že chcete novomanželům přece jen něco věnovat k příležitosti utvrzení sňatku, pak stačí klidně nějaká drobnost nebo upomínkový předmět. V každém případě ale určitě nezapomeňte na blahopřání.
Jiná situace nastává v případě, že na svatbu jste pozvaní, ale z nějakého důvodu nemůžete nebo se rozhodnete nejít. Pak sice nemusíte kupovat žádné drahé dary, sluší se však alespoň poslat nějakou maličkost nebo již zmíněné blahopřání. Pošlete ho po známých nebo ho zaneste před svatbou osobně novomanželům s omluvou a vysvětlením, proč na svatbu nedorazíte. O nepřítomnosti je informujte dopředu, ať s vámi na hostině nepočítají, stálo by je to zbytečné nevyužité náklady navíc.
Kdy předat svatební dar
Dokonalý svatební dar už máte vybraný, hezky a originálně zabalený a nachystaný na předání, kdy ale přijde ta správná chvíle? Svatba bývá organizačně poměrně náročná, navíc se od sebe mohou časové harmonogramy docela lišit. Nepočítejte s tím, že se daru zbavíte hned při příchodu na svatbu, v tu chvíli budou mít totiž svatebčané pravděpodobně úplně jiné starosti a na nevěstu se ženichem možná ani nenarazíte.
Ideálně vyčkejte na chvíli, až se uvolní atmosféra. Dárek se nabízí předat už při blahopřání po obřadu. Myslete však na to, ať si mají čerství novomanželé větší dary kam odložit a nemusí je držet v rukou. Nehodí se ani okamžitě po obřadu strkat do rukou obálky, často po něm totiž následuje focení nebo jiné aktivity, kdy by jim mohli zavazet. Pak si je někam odloží, zapomenou na ně a hrozí dokonce ztráta. Raději tedy vyčkejte a dar předejte až na místě, kde se bude odehrávat zbytek veselky.
Situace se možná vyřeší nakonec sama, při hostině bývají na dary totiž připraveny samostatné stoly. Obálky se pak často vhazují do speciálně přichystané truhly. Někdo si ani na nějaké oficiální předávání darů nepotrpí a při velkých svatbách na něj nebývá ani moc čas a prostor. Stačí tedy položit dárek pouze na stůl, novomanželé si ho rozbalí a prohlédnou později nebo druhý den.
TIP: Přibalte k daru vždy blahopřání s podpisem, ať novomanželé ví, od koho dárek mají a komu mohou případně poděkovat. Ve zmatku totiž často ani nepostřehnou, co od koho dostávají.
Jak si říct o peníze
Chystáte-li svatbu a přemýšlíte, jaké svatební dary si vybrat a říct si o ně svatebčanům, pak se jistě nabízí možnost finančního daru. Peníze jsou zkrátka nejlepší možností, jak se vyhnout nechtěným darům a zároveň pomůžou se zaplacením svatby i dalších nemalých částek, které vás na začátku společného života čekají.
Někomu může být trochu nepříjemné říkat si ostatním o peníze. Dá se to vyřešit nenásilným informováním už v pozvánce nebo zakomponovat přání do básničky. Na internetu najdete spousty vhodných textů, které můžete k pozvánce připojit.
Buďte upřímní. Myslete na to, že nenápadné naznačování nemusí všichni pochopit. Naopak vzhledem k vysokým nákladům za svatební den nikoho neurazí ani nepřekvapí, že preferujete peněžní svatební dar. Nemusíte se určitě ničeho bát, koneckonců na svatbu přece zvete pouze příbuzné a známé, kteří vás mají rádi a vyjdou vám vstříc.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.