Menu

Nejlepší svatební dary – tipy a nápady co koupit

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii praktických darů doporučujeme

Gril

7 000 Kč

Orientační cena

Jaký svatební dar vybrat dle srovnání

Svatební den patří k nejdůležitějším životním událostem a tomu by měl odpovídat i svatební dar. Jeho výběr však nebývá vůbec jednoduchý. Opravdová hodnota svatebního daru se skrývá v tom, že ukážete vaši snahu a dáte najevo, že se o budoucí manžele zajímáte. Milovníky vína potěšíte například vinotékou, vášniví turisté zase naopak mnohem více ocení nový stan, se kterým můžou po svatbě vyrazit na společné dobrodružství. Velmi oblíbené jsou však i zážitkové dary.

Jak vybíráme svatební dary?

Před samotným výběrem jsme provedli rozsáhlý průzkum internetem a snažili se najít ty nejoblíbenější a nejžádanější dary. Řídili jsme se podle zkušeností svatebčanů, ale také snoubenců. Moc dobře víme, že každý je trochu jiný a co se líbí jednomu, nemusí ocenit druhý a naopak. Proto jsme výběr rozdělili do tří kategorií podle typu daru. Najdete v nich dárky v různých cenových kategoriích, takže si můžete vybrat na základě preferencí budoucích novomanželů, ale i vlastních finančních možností. Níže najdete tyto druhy:

 • Praktické dary
 • Zážitkové dary
 • Univerzální dary

Může se stát, že se naším výběrem netrefíme a vám nebude žádný ze svatebních darů vyhovovat. V takovém případě si přečtěte článek Jak vybrat svatební dar, který mimo jiné slouží i jako další inspirace.


Praktické dary

Hodnocení Produkt Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Na společné párty
7 000 Kč Naše srovnáníZobrazit nabídky
Top 2
Pro milovníky vína
6 000 Kč Naše srovnáníZobrazit nabídky
Top 3
Praktický pomocník
2 000 Kč Naše srovnáníZobrazit nabídky
Top 4
Výbava do domácnosti
10 000 Kč Naše srovnáníZobrazit nabídky
Top 5
Osvědčená klasika
1 500 Kč Naše srovnáníZobrazit nabídky

Recenze Gril
Gril
Recenze Vinotéka
Vinotéka
Recenze Výrobník sody
Výrobník sody
Recenze Automatický kávovar
Automatický kávovar
Recenze Sada hrnců
Sada hrnců
Recenze Stan
Stan
Recenze Romantický víkend
Romantický víkend
Recenze Degustační večeře
Degustační večeře
Recenze Relaxační masáž
Relaxační masáž
Recenze Polaroid
Polaroid
Recenze Luxusní lahev rumu
Luxusní lahev rumu
Recenze Poštovní schránka se jménem
Poštovní schránka se jménem
Recenze Partnerská hra
Partnerská hra
Ocenění Na společné párty Pro milovníky vína Praktický pomocník Výbava do domácnosti Osvědčená klasika Pro vášnivé turisty Pro cestovatele Nevšední zážitek Společný odpočinek Letošní hit Na společné párty Výbava do domácnosti Pro pobavení
Kategorie

Praktické dary

Praktické dary

Praktické dary

Praktické dary

Praktické dary

Zážitkové dary

Zážitkové dary

Zážitkové dary

Zážitkové dary

Univerzální dary

Univerzální dary

Univerzální dary

Univerzální dary

Orientační cena 7 000 Kč 6 000 Kč 2 000 Kč 10 000 Kč 1 500 Kč 5 000 Kč 10 000 Kč 3 000 Kč 1 500 Kč 2 000 Kč 2 000 Kč 1 200 Kč 1 000 Kč
Potřeba přesné velikosti Ne Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Obtížnost zabalení Těžké Těžké Lehké Střední Střední Lehké Střední Lehké Lehké Lehká Lehké Lehké Lehké
Cenová kategorie $$ $$ $ $$ $ $$ $$ $ $ $$ $ $ $
Online nákup Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Na poslední chvíli Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne Ano Ano Ano Ano Ne Ano

Recenze nejlepších svatebních darů

Praktické dary

Gril

Top 1
Na společné párty

Jdete na svatbu svých přátel, chcete jim věnovat něco praktického do domácnosti, ale hrnce, kuchyňský robot nebo příbory vám přijdou nuda? Pak bude ideální pořídit gril. Milovníci grilovaček a zahradních párty budou doslova nadšení. Navíc si tím nenásilně zařídíte pozvánku na následné posezení s grilováním a posílíte přátelské vztahy.

Na trhu narazíte na různé typy grilů, nemusí to být nutně zahradní, prodávají se i kompaktní varianty do bytu či na balkon. Vyberte ideálně takový, aby skvěle zapadl do společné domácnosti budoucích manželů. Cena se bude odvíjet dle zvoleného modelu. Ty menší seženete za pár tisícovek, za velký a kvalitní zahradní gril už ale dáte i desetitisíce. Připravte se také na poměrně složité balení, které bude vyžadovat vynalézavost a kreativitu.

7 000 Kč Orientační cena

Praktické dary

Vinotéka

Top 2
Pro milovníky vína

Nejlepší svatební dar je takový, který vystihuje osobnost nejen novomanželů, ale i těch, kdo jej darují a jejich společné zájmy. Pokud s nim tedy například rádi posedíte u sklenky vína, pořiďte jim domů vinotéku. Uvidíte, že vás pak rádi pozvou na návštěvu a společné posezení. Myslete však na to, aby měli spotřebič kam umístit, ne každému se totiž do kuchyně hodí, nebo na ni už nezbývá prostor. Docela složité bude také trefit přesnou velikost a design. Doporučujeme se raději před koupí poradit s novomanželi nebo s někým blízkým. Náročné bude i zabalení dárku a jeho doprava na místo veselky, vinotéka je totiž docela těžká a rozměrná.

6 000 Kč Orientační cena

Praktické dary

Výrobník sody

Top 3
Praktický pomocník

Mezi praktické pomocníky do domácnosti výrobník sody jistě patří. V posledních letech se stal velmi oblíbeným a spousta lidí si život bez něj už ani téměř neumí představit. Pokud tedy budoucím novomanželům ve společné domácnosti chybí, pak by jim mohl jako svatební dar udělat určitě radost. Nejedná se o žádnou velkou investici, většinu modelů seženete za pár tisícovek. Pokud by vám to bylo málo, můžete přibalit do dárku náplně a různé příchutě. Výběr výrobníku sody není nic složitého, s naším srovnáním to zvládnete raz dva. Jedná se tedy i o dobrou volbu, pokud sháníte dárek na poslední chvíli.

2 000 Kč Orientační cena

Praktické dary

Automatický kávovar

Top 4
Výbava do domácnosti

Pokud snoubenci patří mezi pravidelné konzumenty kávy, tak je pro ně automatický kávovar téměř nutností. A věřte nám, že jestli se k nim zatím neřadí, tak po pořízení tohoto přístroje budou. Není totiž nic pohodlnějšího a jednoduššího než zmáčknout knoflík na automatu a vychutnat si oblíbený nápoj v podobě čerstvě uvařené kávy. U automatického kávovaru musíte však počítat s poměrně vysokou pořizovací cenou. Můžete se domluvit s ostatními přáteli a na kávovar se novomanželům třeba složit. Levnější variantou bývají kapslové kávovary, berte však ohled i na preference a přání novomanželů, ať jim přístroj nakonec neleží ve skříni a nestane se z něj nevyžádaný dar.

10 000 Kč Orientační cena

Praktické dary

Sada hrnců

Top 5
Osvědčená klasika

Neexistuje snad nic typičtějšího než sada hrnců jako svatební dar. V posledních letech se však od praktických darů docela ustupuje, proto to zní možná sice trochu zvláště, ale věříme, že zrovna s tímto darem budete nakonec nejoriginálnější ze všech. Pokud se navíc novomanželé zrovna stěhují do společné domácnosti, takové hrnce rozhodně přijdou vhod. Pouze si ověřte, zda kupujete ty správné, některé totiž nelze použít na indukční varnou desku a podobně. Určitě se proto hodí mít základní povědomí o tom, jak vypadá současná nebo budoucí kuchyně novomanželů a jaké hrnce by ocenili.

1 500 Kč Orientační cena

Zážitkové dary

Stan

Top 1
Pro vášnivé turisty

Pro nadšené turisty a cestovatele se jako svatební dar skvěle hodí stan. Stane se z něj jedna z prvních věcí ze společného majetku a po svatbě s ním mohou vyrazit vstříc společnému dobrodružství. Stan může posloužit i jako určitý symbol. Například plánují-li snoubenci velkou rodinu a spoustu dětí, kupte rovnou rodinný model na kempování. Vtipným gestem pobavíte a potěšíte nejen nevěstu s ženichem, ale i svatebčany. Doporučujeme zainvestovat a koupit kvalitní kousek, který vydrží. Ať si na vás i za desítky let při rozbalování stanu na dovolené vzpomenou.

5 000 Kč Orientační cena

Zážitkové dary

Romantický víkend

Top 2
Pro cestovatele

Novomanželům nemusíte platit hned luxusní svatební cestu, taková položka by vás totiž vyšla na desítky či možná stovky tisíc. I tak jim ale můžete darovat zážitkový poukaz v podobě romantického víkendu pro dva. Zůstává už na vás a vašich finančních možnostech, zda to bude víkend někde v českých horách, nebo třeba kratší návštěva Paříže. Zkuste se však rozhodnout nejen podle ceny, ale také preferencí budoucích novomanželů, každý totiž preferuje něco jiného. Doporučujeme také nekupovat víkend bez předchozí domluvy na přesné datum. Mnohem vhodnější variantou je zakoupení nebo vytvoření poukazu třeba od cestovní agentury nebo kanceláře, který umožní obdarovaným vybrat si termín dle jejich možností.

10 000 Kč Orientační cena

Zážitkové dary

Degustační večeře

Top 3
Nevšední zážitek

Dopřejte novomanželům zážitkovou večeři v luxusní restauraci. Dobré jídlo zkrátka miluje každý, s poukazem na degustační menu zaručeně neuděláte chybu. Určitě vás napadne nějaká restaurace z vašeho okolí, inspiraci však najdete i na internetu, velký výběr nabízí především zážitkové agentury. Na jejich stránkách si můžete jednotlivé nabídky navíc porovnat a pročíst recenze ostatních zákazníků. Budete tak mít alespoň jistotu, že nekupujete zajíce v pytli a obdarovaní budou spokojeni a dárek si užijí na sto procent. Cena se pohybuje v rámci několika tisíc. Často máte také možnost rozhodnout se mezi zakoupením přesného menu, nebo darováním poukazu na určitou částku. V každém případě myslete také na hezké zabalení, k tomu vám však bude stačit zdobená obálka.

3 000 Kč Orientační cena

Zážitkové dary

Relaxační masáž

Top 4
Společný odpočinek

Svatba patří mezi ty nejkrásnější a nejsilnější okamžiky života, často však bývá také docela náročná. Přípravy i samotný průběh vyžadují značnou pozornost a většina novomanželů si po ní zkrátka zaslouží oddechnout a zrelaxovat. Vy jim to můžete skrze svatební dar dopřát poukázkou na relaxační masáž. Vyberte takovou, kam mohou zajít oba společně a vychutnat si zážitek ve dvou. Nezapomeňte vytvořit hezkou poukázku, při balení buďte nápadití. Třeba jim můžete darovat kompletní wellness balíček, kam umístíte vonné svíčky, škrabošky nebo cokoliv dalšího, co vás napadne. K tomu pouze přibalíte poukaz, který bude takovou třešničkou na dortu.

1 500 Kč Orientační cena

Univerzální dary

Polaroid

Top 1
Letošní hit

Instantní fotoaparáty bývají velmi oblíbeným doplňkem už na samotné svatbě. Vyfocené snímky umí totiž ihned vyvolat, jako vzpomínka se pak lepí do svatební knihy, nebo si je mohou účastníci odnést rovnou domů. Mohl by to být tedy skvělý dárek, který by svatebčané rovnou využili. V tom případě se ale doporučujeme domluvit se snoubenci dopředu a o vašem záměru je informovat, ať zbytečně nepůjčují nebo nekupují vlastní. Seženete ho v prodejnách s fotografickým vybavením, v elektro obchodech nebo ho můžete jednoduše objednat na internetu. Balení nebude nijak složité, nezapomeňte však pořídit do začátku náplně, bez těch ho totiž nelze ihned využít.

2 000 Kč Orientační cena

Univerzální dary

Luxusní lahev rumu

Top 2
Na společné párty

I lahev kvalitního alkoholu může být velmi žádaným nebo dokonce vzpomínkovým dárkem. Mezi rumy najdete například různé limitované edice, které postupem času mohou nabývat na hodnotě. Existují také výrobci, kteří vám vytvoří speciální etiketu přímo na přání. Na ni můžete dát fotografii snoubenců, napsat datum svatby nebo třeba nové společné příjmení. Kupte ale opravdu kvalitní rum, lahev za pár stovek se jako dárek na svatbu příliš nehodí. Alespoň jeden z novomanželů by měl mít rum navíc rád, ideálně být vášnivým sběratelem. Pár abstinentů takovým darem s největší pravděpodobností neohromíte.

2 000 Kč Orientační cena

Top 3
Výbava do domácnosti

Svatbou obvykle získají snoubenci společné příjmení, darujte jim proto symbolicky novou poštovní schránku, kde bude zřetelně napsáno. Můžete buď koupit klasickou schránku a pouze umístit do okénka štítek s nápisem, existuje však také spousta výrobců, kteří vám ji vyrobí přímo na míru a podle přání. Jméno pak bude vyryté nebo natištěné přímo na schránce. Jedná se sice o finančně trochu náročnější variantu, výsledek však bude stát za to. Manuálně zručnější jedinci mohou schránku vyrobit svépomocí například ze dřeva. Bude to vyžadovat značné úsilí, ale uvidíte, že snoubenci vlastní výrobu rozhodně ocení. Udělá to dárek osobnějším, což bývá v případě svatebních darů to nejlepší.

1 200 Kč Orientační cena

Univerzální dary

Partnerská hra

Top 4
Pro pobavení

Společenská hra pro zamilované páry je vtipným, originálním, a zároveň docela užitečným svatebním darem. Novomanželům zajistí další záminku pro společné chvíle a ještě více prohloubí jejich vzájemný vztah. Na trhu jich existuje hned celá řada, některé jsou spíše na pobavení, jiné mají naopak spíše erotický nádech. Vyberte takovou, která sedne osobnosti obou snoubenců. Dárek není nijak extrémně finančně náročný a můžete ho třeba připojit jako takový doplněk k finančnímu daru. Balení nebude žádná věda, středně velké krabice omotáte snadno ozdobným papírem, zvládnou to i ti méně zruční.

1 000 Kč Orientační cena

Jak vybrat svatební dar

Chystáte se na svatbu a nenapadá vás, co vzít s sebou? Vybrat vhodný a originální dárek může být někdy pořádná fuška. Právě proto jsme sepsali tento článek, kde pro vás máme hned několik tipů, kterými budoucí novomanžele jistě potěšíte. 

V následujících kapitolách vám poradíme, jakou cestou se při výběru dárku na svatbu vydat a na co všechno byste měli myslet. Dozvíte se také, kolik je vhodné za svatební dar utratit, jak ho zabalit a kdy na svatbě vlastně přijde ten nejvhodnější okamžik k jeho předání. 

Jak vybrat dárek na svatbu stručně:

 • Stanovte si rozpočet. – Ten se odvíjí primárně od vašeho vztahu vůči nevěstě či ženichovi a od vašich finančních možností. 
 • Myslete na zájmy novomanželů. – Zamyslete se, co je baví, co by potřebovali, nebo co ocení ze všeho nejvíce.
 • Buďte originální. – Na nápaditý dárek se nezapomíná a nezapadne mezi ostatními.
 • Peněžní dar je jistota. – Při vstupu do společného života se hodí každá koruna. Snoubencům tím navíc pomůžete i s financováním nákladné svatby. 
 • Přibalte blahopřání. – Nezapomeňte popřát novomanželům štěstí a připojit k daru podpis, ať si ho při rozbalování mohou snadněji přiřadit. 

Na co se zaměřit

V základu se bude vše odvíjet hlavně podle toho, pro koho dar sháníte a jaký máte s budoucími novomanželi vztah. To je stěžejní nejen pro výběr daru, ale především i pro důležité stanovení rozpočtu. Pokud jste pozvaní na svatbu, dá se předpokládat, že dotyčné určitým způsobem znáte, nevybíráte tedy dárek úplně naslepo, což je určitě výhoda. Na druhou stranu nemusíte mít úplně detailní přehled o jejich přáních a představách. 

Logicky platí, že čím bližší vztah k nevěstě či ženichovi chováte, tím více byste si na výběru daru měli dát záležet. Měli byste mít také představu, zda od vás očekávají nějaký originální dar a jeho výběr nechávají ve vaší režii, nebo třeba mnohem více ocení obálku s finančním příspěvkem. Pokud si nejste jisti, není nic jednoduššího, než se jednoho z nich zkrátka zeptat a vše si vzájemně ujasnit.

Originální svatební dary

Sadu hrníčků nebo nádobí bude nejspíš očekávat každý, u běžných darů se navíc může stát, že se sejde více stejných věcí od různých hostů, proto se snažte být originální. Pokud novomanželé nic praktického nepotřebují a připadá vám, že už všechno mají, vyberte pro ně takový dar, který je překvapí nebo pobaví.

V poslední době se od svatebních darů často úplně upouští a téměř každý dává peníze. Odpadá tím nejen spousta starostí, finanční dar navíc stejně většina novomanželů ocení úplně nejvíc. Na druhou stranu tím přichází o spousty vzpomínkových předmětů. Jen si vzpomeňte, že už jste u své babičky nebo maminky určitě někdy slyšeli větu “To jsme tehdá dostali k svatbě”. Na finanční dar si za pár let nikdo nevzpomene, originální nebo zajímavý dárek zůstane v mysli někdy i po celý život.

I pokud jste tedy přesvědčeni, že dáte novomanželům do obálky finanční obnos, určitě stojí za zvážení, zda k tomu ještě nepřipojit nějakou drobnost. Nemusíte přece hned kupovat drahé předměty za tisíce, spousty originálních darů seženete už za pár stovek. Navíc nám jistě dáte za pravdu, že přichystaný stůl na svatební dary, který zaplní pouze truhla s obálkami, působí poněkud smutným dojmem.

Ovocný strom

Jedním z nejlepších upomínkových darů na svatbu může být ovocný strom. Výběr správného druhu necháme na vás, snažte se ale sehnat takový, který se u budoucích novomanželů na zahradě uchytí a neuschne. Mezi ty nejoblíbenější patří například jabloň, ta totiž symbolizuje lásku a prosperitu (Zdroj: Gardening Know How).

Po svatbě si novomanželé strom společně zasadí a bude jim připomínat jejich významný den a symbolizovat vzkvétající lásku. S každým rokem bude kmen pevnější a silnější, přesně jako je to s manželstvím. 

Personalizovaný dar

Pokud se vám líbí nápad vzpomínkového daru, pak můžete darovat rovnu nějaký předmět s textem, jménem, datem svatby či věnováním. Oblíbené jsou například sklenice s vyrytým datem svatby, takových produktů je však na výběr celá řada a fantazii se meze nekladou. Zvolit můžete třeba i vkusné fotoalbum, do kterého si později novomanželé umístí fotky ze svatby.

Charitativní dar

Patří budoucí novomanželé k lidem, kteří zkrátka nic nepotřebují, všechno mají, a naopak rádi pomáhají druhým? Pak by je mohl potěšit některý z takzvaných charitativních darů. Vy pošlete určitou částku na vybranou charitu a na svatbu jim darujete certifikát nebo poukaz informující o poskytnuté finanční pomoci. Vyberte nejlépe nadaci, která umožňuje přispět na konkrétní činnost, osobu či zvíře. Čím více bude z poukazu jasné, na co byly peníze využity, tím více darem zaujmete a bude mít osobnější charakter.

Zážitkové svatební dary

Ne každý si potrpí na materiální nebo finanční dary, někdo naopak mnohem raději sbírá zážitky. I v této kategorii pro vás máme pár následujících tipů. 

 • Romantický pobyt
 • Relaxační balíček
 • Adrenalinový zážitek
 • Poukaz na službu

Romantický pobyt

Nemusíte novomanželům platit rovnou líbánky v exotické destinaci, potěšíte je i kratším víkendovým pobytem. Koupit můžete klidně i jen letenky do romantického města jako je Paříž, Miláno nebo Řím. 

Dejte si však pozor, ať se trefíte do vhodného data. Lepším způsobem je zakoupení dárkového poukazu od některého z prodejců letenek nebo cestovní kanceláře. Obdarovaní si pak později sami vyberou vhodný termín. 

Relaxační balíček

Po všem tom zařizování si novomanželé po svatbě rozhodně zaslouží odpočinek. Potěšíte je třeba poukázkou na masáž nebo vstupenkou do wellness centra. Dopřejte jim společný zážitek, najděte proto například studia, kde poskytují možnost společných partnerských masáží, ať si každý nemusí vybírat poukázku sám. 

Adrenalinový zážitek

Aktivní a bláznivé jedince zaručeně ohromíte darováním poukazu na adrenalinový zážitek. Může to být let balónem, skok padákem, let vrtulníkem, nebo třeba předplatné do střelnice či na motokáry. Fantazii se zkrátka meze nekladou, novomanželům tím dáte navíc symbolicky najevo, že po svatbě teprve začíná ta správná jízda. 

Poukaz na službu

Jak už bylo několikrát řečeno, svatba představuje pro většinu novomanželů velký zásah do jejich rozpočtu. Od finanční zátěže za veselku jim můžete ulehčit nejen pár tisíci v obálce, ale třeba vytvořením poukazu na určitou svatební službu. Většina z nich se totiž platí až po svatbě. Dohodněte se například s fotografkou nebo kameramanem, ať konečnou fakturu pošle vám. 

Na svatbu pak vytvořte hezký poukaz, prostřednictvím kterého informujete ženicha s nevěstou, že jim danou službu platíte vy. Určitě jim to udělá radost. 

Připravte se však na to, že se může jednat o finančně docela nákladný dar. Například zmíněné služby fotografů často začínají na 10 tisících. Předem si proto výslednou cenu zjistěte, ať vás později nepřekvapí. Doporučujeme se s novomanželi také předem dohodnout a informovat je o vašem záměru, ať s tím počítají a nedojde k nějaké komplikaci.

Seznam svatebních darů

Aby se snoubenci vyhnuli hromadě nevyužitelných darů ze svatby nebo třeba dostávání výbavy, kterou už mají dávno doma, sepisují si často před svatbou takzvaný seznam svatebních darů. Vzniká v různých formách, nejčastěji v klasické papírové verzi, dnes už však není výjimkou ani verze elektronická nebo seznam darů v mobilní aplikaci a podobně.

Budoucí novomanželé si na něj zkrátka sepíší seznam věcí, které by se jim hodily a předají ho svatebčanů ještě před samotnou veselkou. Na nich zůstává, aby si dary postupně rozebrali a odškrtali. Díky tomu se nestane, že by se na svatbě sešlo více stejných darů. Položky se na seznamu by se měli ideálně pohybovat v různých cenových kategoriích, aby si každý mohl vybrat podle svých finančních možností. Rozhodně by se nemělo stát, že na seznamu najdete jen drahé předměty za desetitisíce.

Pokud už si novomanželé dají se seznamem tu práci a opravdu se vám dostane do rukou, doporučujeme se jím řídit a určitě nevymýšlet žádné další nebo originálnější nápady. V nejhorším případě ho využijte alespoň jako inspiraci a pohybujte se v zadaných mezích.

Kolik utratit za svatební dar

Otázka ceny svatebního daru bývá často při výběru tou nejobtížnější. Bohužel se na ni nedá jednoznačně odpovědět. Obecně se za minimální částku považuje zhruba tisíc korun na osobu. Myšlenka spočívá v tom, že byste měli alespoň částečně vrátit novomanželům jejich svatební výdaje na vaši osobu, ty se dnes často pohybují i mnohem výše. Nezapomínejte ale, že se stále jedná o dar, to znamená, že vás do něj nikdo nemůže nutit a záleží nakonec pouze na vás, kolik do něj investujete. Navedou vás třeba odpovědi na následující otázky.

 •   Jak blízký máte s nevěstou či ženichem vztah?
 •   Kde se svatba koná a jak bude vypadat?
 •   Čekají vás nějaké další nutné výdaje spojené se svatbou?
 •   Jaké jsou vaše finanční možnosti?

Pokud patříte mezi blízkou rodinu, cena daru by měla být obecně vyšší. Ty úplně nejštědřejší dary se očekávají od rodičů nevěsty a ženicha, nemusí to být ale nutností. Navíc pokud máte se svatbou spojené nějaké další výdaje a třeba na ni přispíváte, určitě nemusíte ještě ve svatební den nosit nějaké další drahé dary, spíše naopak. 

To stejné platí i v případě, kdy si účast na svatbě z velké části hradíte sami a čekají vás s tím spojené výdaje například za ubytování, šaty pro družičku a podobně. Berte tedy celkově ohled i na to, jak bude svatba vypadat a kde se koná. Na skromné veselce na zahradě od vás nejspíš nikdo nebude očekávat honosné luxusní dary. 

Složte se s ostatními

Pokud máte v hlavě nějaký opravdu skvělý dárek, ale pro jednoho člověka by představoval příliš velkou finanční zátěž, pak se můžete domluvit s dalšími svatebčany a zaplatit ho společně. Jedná se o skvělý způsob, jak pořídit hodnotnější dary a udělat novomanželům radost něčím větším.

Co darovat, když nejdu na svatbu

Vdává se nebo žení někdo z vašich blízkých, na svatbu vás nepozvali, ale i tak váháte, zda jim koupit svatební dar? I k takovým případům občas dochází, a to i z naprosto banálních důvodů. Třeba snoubenci nepořádají velkou svatbu a odehraje se pouze v blízkém rodinném kruhu, nebo se rozhodnout oddat v zahraničí jen ve dvou. Rozhodně není třeba jim to vyčítat, v takovém případě od vás ale nikdo neočekává, že jim budete nosit svatební dar.

Na druhou stranu vám to nikdo nezakazuje a pokud cítíte, že chcete novomanželům přece jen něco věnovat k příležitosti utvrzení sňatku, pak stačí klidně nějaká drobnost nebo upomínkový předmět. V každém případě ale určitě nezapomeňte na blahopřání.

Jiná situace nastává v případě, že na svatbu jste pozvaní, ale z nějakého důvodu nemůžete nebo se rozhodnete nejít. Pak sice nemusíte kupovat žádné drahé dary, sluší se však alespoň poslat nějakou maličkost nebo již zmíněné blahopřání. Pošlete ho po známých nebo ho zaneste před svatbou osobně novomanželům s omluvou a vysvětlením, proč na svatbu nedorazíte. O nepřítomnosti je informujte dopředu, ať s vámi na hostině nepočítají, stálo by je to zbytečné nevyužité náklady navíc.

Kdy předat svatební dar

Dokonalý svatební dar už máte vybraný, hezky a originálně zabalený a nachystaný na předání, kdy ale přijde ta správná chvíle? Svatba bývá organizačně poměrně náročná, navíc se od sebe mohou časové harmonogramy docela lišit. Nepočítejte s tím, že se daru zbavíte hned při příchodu na svatbu, v tu chvíli budou mít totiž svatebčané pravděpodobně úplně jiné starosti a na nevěstu se ženichem možná ani nenarazíte. 

Ideálně vyčkejte na chvíli, až se uvolní atmosféra. Dárek se nabízí předat už při blahopřání po obřadu. Myslete však na to, ať si mají čerství novomanželé větší dary kam odložit a nemusí je držet v rukou. Nehodí se ani okamžitě po obřadu strkat do rukou obálky, často po něm totiž následuje focení nebo jiné aktivity, kdy by jim mohli zavazet. Pak si je někam odloží, zapomenou na ně a hrozí dokonce ztráta. Raději tedy vyčkejte a dar předejte až na místě, kde se bude odehrávat zbytek veselky.

Situace se možná vyřeší nakonec sama, při hostině bývají na dary totiž připraveny samostatné stoly. Obálky se pak často vhazují do speciálně přichystané truhly. Někdo si ani na nějaké oficiální předávání darů nepotrpí a při velkých svatbách na něj nebývá ani moc čas a prostor. Stačí tedy položit dárek pouze na stůl, novomanželé si ho rozbalí a prohlédnou později nebo druhý den.

TIP: Přibalte k daru vždy blahopřání s podpisem, ať novomanželé ví, od koho dárek mají a komu mohou případně poděkovat. Ve zmatku totiž často ani nepostřehnou, co od koho dostávají.

Jak si říct o peníze

Chystáte-li svatbu a přemýšlíte, jaké svatební dary si vybrat a říct si o ně svatebčanům, pak se jistě nabízí možnost finančního daru. Peníze jsou zkrátka nejlepší možností, jak se vyhnout nechtěným darům a zároveň pomůžou se zaplacením svatby i dalších nemalých částek, které vás na začátku společného života čekají. 

Někomu může být trochu nepříjemné říkat si ostatním o peníze. Dá se to vyřešit nenásilným informováním už v pozvánce nebo zakomponovat přání do básničky. Na internetu najdete spousty vhodných textů,  které můžete k pozvánce připojit.

Buďte upřímní. Myslete na to, že nenápadné naznačování nemusí všichni pochopit. Naopak vzhledem k vysokým nákladům za svatební den nikoho neurazí ani nepřekvapí, že preferujete peněžní svatební dar. Nemusíte se určitě ničeho bát, koneckonců na svatbu přece zvete pouze příbuzné a známé, kteří vás mají rádi a vyjdou vám vstříc.  

Časté otázky ohledně svatebních darů

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila má jako naše stálá redaktorka pod palcem výběr těch nejlepších dárků ke všem možným příležitostem. Dokáže vám proto poradit, po čem se koukat nejen po pozvání na svatbu, ale také před narozeninovou oslavou nebo před blížícím se svátkem. Moc dobře ví, že každého potěšíte něčím jiným, proto přináší tipy na originální, praktické i vtipné dary a na vás pak zůstává pouze konečný výběr některého z nich.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 20 hlasů

Další oblíbené testy a recenze