Nejlepší & nejprodávanější deskové hry | Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší a nejprodávanější deskové hry dle recenzí 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022

Také vzpomínáte na dlouhé večery vyplněné hypnotizováním kostky při partii Člověče nezlob se! a následný výbuch radosti nebo zlosti? Ať už jsme v dětství deskové hry milovali nebo nenáviděli, bývaly u většiny z nás jeho nedílnou součástí. Naučily nás vyhrávat i přijímat porážky a mnozí dodnes vzpomínají na ten nádherný bezstarostný čas trávený s rodiči či prarodiči.

O co příjemnější je sledovat, že jejich sláva ještě není ani zdaleka pryč. Ani mnohem lákavější, dynamičtější a barevnější počítačové hry starou dobrou desku nevytlačily. Někde uvnitř totiž víme, že ač nejde o nejmodernější způsob trávení volného času, skrývá v sobě něco unikátního. Něco, co ani ta nejmodernější počítačová hříčka nedovede nahradit.

Nabídka hračkářství a e-shopů v posledních letech narostla do nebývalé šíře. Protože jsme sami milovníky deskových her, věnovali jsme jim samostatný článek Jak vybrat deskovou hru. Stanovíme v něm několik kritérií, s nimiž by výběr správného modelu pro vás měla být hračka.


Nejlepší deskové hry dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Mindok Desítka Harry Potter
Mindok Desítka Harry Potter 96 %
Počet recenzí: 13
900 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Albi Karak
Albi Karak 95 %
Počet recenzí: 126
1 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Albi Karak Regent
Albi Karak Regent 97 %
Počet recenzí: 75
800 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Mattel Scrabble original
Mattel Scrabble original 97 %
Počet recenzí: 118
1 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Mindok Krycí jména
Mindok Krycí jména 96 %
Počet recenzí: 235
700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Albi Ubongo Junior
Albi Ubongo Junior 95 %
Počet recenzí: 59
700 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze REXhry Divukraj
REXhry Divukraj 97 %
Počet recenzí: 31
1 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Granna Superfarmář Deluxe
Granna Superfarmář Deluxe 95 %
Počet recenzí: 88
700 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Albi Osadníci z Katanu Junior
Albi Osadníci z Katanu Junior 94 %
Počet recenzí: 29
700 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Albi Frostpunk
Albi Frostpunk Zatím nehodnoceno 2 700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat deskové hry

Parametrů, jež je nutné při nákupu deskových her brát v potaz, není zrovna mnoho. V prvé řadě se rozhodně vyplatí vědět, co se vlastně pod označením desková hra skrývá. Potom můžeme přikročit k samotnému nákupu podle toho, jaký typ chceme.

Hlavními kritérii pro nákup jsou charakter hráčů, jejich počet a věk. Neméně důležitou roli sehrává i časová náročnost jedné hry. Někdy můžeme poklidnou zábavou strávit celé odpoledne hrou, jindy zase nemáme času nazbyt a chceme třeba jen efektivně využít několik desítek minut jízdy vlakem.

Jelikož se v našich hračkářstvích objevují i hříčky zahraniční provenience berte ohled na jazyk, kterým mluví. Bez důkladného pochopení pravidel zpravidla hra nebývá příliš zábavná.

Chybět nemůže ani klasické cenové okénko. Jednotlivé produkty rozdělíme do cenových pásem a informujeme vás, co můžete za své peníze očekávat.

A pokud se nakonec sobě nebo svým dětem rozhodnete vybrat i trochu pokrokovější hračku, doporučujeme článek Jak vybrat RC modely.

Co je to desková hra?

Na první pohled má tato otázka jasnou odpověď. Při bližším studiu tématu ovšem zjistíte, že to, co jste považovali za samozřejmé až tak jednoduché není. Mnohdy totiž bývá opomíjen důležitý rozdíl mezi pojmy stolní hra a desková hra.

Termín stolní hra označuje všechny hry, k nimž se využívá pevná podložka. Z pochopitelného důvodu sem tedy nepatří hry počítačové. Kromě zábav deskových sem spadají i hříčky kostkové (nejdůležitějším prvkem je kostka), figurkové (v hlavní roli zmenšené figurky s různou tématikou), elektronické (na baterie, pro nejmenší děti), případně karetní (hrací karty všech tvarů a velikostí).

Naproti tomu hlavním prostorem deskových her je herní deska. Na ní se odehrávají všechny důležité události a bez její přítomnosti hra nemůže probíhat. Standardně se jedná o nejdražší druh zábavy. Tento termín zahrnuje známé klasiky jako jsou Monopoly, Z pohádky do pohádky, Dostihy a sázky nebo Carcassone. Role kostky je redukována a pouze spolurozhoduje o tom, co se bude dít.

Typ

V současné době se rozlišuje hned několik typů deskových her. Liší se tematickým zařazením, pravidly a cíli jichž je nutné pro vítězství dosáhnout. Na trhu můžeme nalézt hned devět základních druhů:

 • Hry na hrdiny
 • Strategické hry
 • Rodinné hry
 • Párty hry
 • Vzdělávací a vědomostní hry
 • Postřehové hry
 • Logické hry
 • Hry pro malé děti
 • Soubory her

Hry na hrdiny

Hry na hrdiny vycházejí z konceptu RPG, který zejména mladší generace dobře zná z počítačových her. Hráči se stávají postavami smyšleného světa a svým konáním rozvíjejí příběh. Mezi stálice patří Dračí doupě nebo Shadowrun, jež se dočkaly i zpracování v elektronické podobě.

Hlavní devízou her na hrdiny jsou náročná pravidla, vyžadující mnohdy i samostatnou postavu udávající směr a tempo hry, eventuálně tvořící samotný příběh (Pán jeskyně). Taktéž jde o časově nejnáročnější druh, jelikož příběh může zabrat podle náročnosti i několik týdnů přerušovaného hraní.

Strategické hry

Jedním z nejnáročnějších druhů deskových her jsou též hry strategické. V jejich případě je zcela eliminován prvek náhody, protože nechávají jednotlivým účastníkům široký manévrovací prostor. Standardně jsou zasazeny do určitého tematického období (středověk, Divoký západ, 1. nebo 2. světová válka) a hráči jsou nuceni rozumně pracovat se svěřenými zdroji, aby dosáhli vítězství.

Vybírat můžete z her kooperativních, u nichž je nutná spolupráce k dosažení společného cíle. Druhou skupinou jsou hry soutěžní, kdy mezi sebou naopak hráči přímo bojují pro dosažení určitého cíle. Specifickou formu představují hříčky budovatelské, v nichž se sice soutěží také, ale nepřímo, kupříkladu o zdroje (Dostihy a sázky).

Rodinné hry

Pod tímto označením se skrývá zábava pro celou rodinu. Jak dospělí, tak i děti si zde najdou něco svého. Pravidla jsou jednoduchá a samotné hry bývají založeny buďto na vzájemné spolupráci nebo naopak obsahují silnou soutěžní složku.

Vybíráte-li hru pro svou rodinu, řiďte se vždy věkem nejmladšího hráče. Vaši nejmenší ratolest by asi velmi mrzelo, kdyby neustále prohrávala nebo by dokonce měla být zcela vyčleněna.

Párty hry

Jak již název napovídá, tento typ deskových her nachází využití na slavnostech či setkáních s přáteli. Již z principu jsou určeny výhradně pro vyšší počet hráčů. Podle pravidel umožňují dělení do týmů, dvojic, popřípadě hraje každý za sebe. Vždy je ovšem přítomen soutěžní prvek. Proto není vhodné je využívat, když je ve skupině někdo, kdo těžce snáší prohry. Může to nepříjemně ovlivnit atmosféru a zkazit jinak skvělý večer.

Nejdůležitějším cílem je pobavit, neočekávejte tedy výraznější zaměření na znalosti ani sociální dovednosti. Skvělým příkladem za všechny je třeba Activity.

Vzdělávací a vědomostní hry

Milovali jste také oblíbenou televizní soutěž Chcete být milionářem? Potom určitě oceníte i její převedení do deskové podoby. Vědomostní hry mají kvízový charakter a jsou založeny na soutěživém principu. Při jejich výběru rozhodně berte v potaz věk hráčů.

Postřehové hry

Mladší hráči ve většině případů oceňují postřehové hry. Jejich cílem je zvyšovat rychlost reakcí a paměť. Nezřídka také vyžadují pokročilejší logické uvažování, prostorovou představivost nebo početní dovednosti.

Logické hry

Do kategorie logických her spadají všechny rébusy, u nichž závisí vše na samotném hráči nebo hráčích. Pravidla jsou velmi jednoduchá a není zapotřebí ani náročnějšího příběhu.

Hry pro nejmenší

Zajímavou skupinou jsou hry pro nejmenší ratolesti. Bývají navrženy tak, aby rozvíjely schopnosti a dovednosti dítěte. Obvykle působí v oblasti logického myšlení, trpělivosti či soustředění. Často však učí i přijmout prohru a vzít ji jako prostředek k dalšímu učení z chyb.

Většina typů kromě strategických a RPG her jsou vhodné po náležité úpravě i pro menší děti. Při jejich nákupu berte věková omezení obzvlášť vážně. Výhodou je i odpovídající úprava materiálu, takže se nemusíte bát jejich upatlání nebo zničení. Neobsahují ani žádné malé části, které by dítě mohlo vdechnout nebo spolknout.

Soubory her

Ideální volbou pro neustále cestující jedince jsou soubory her. Ty jsou tvořeny jednou hrací sadou a návodem obsahujícím hned několik desítek variant, jak se dá sada využít. Způsob hry tedy můžete volit podle své nálady či počtu hráčů.

Komu je určena?

Máte doma kluka milujícího rychlá auta? Nalezla vaše malá slečna zálibu ve zvířátcích a chce se o ně starat? Rozhodně to zohledněte při výběru jejich zábavy. Téma by mělo vyhovovat tomu, pro koho je hra určena, ale i potenciálním spoluhráčům nebo protihráčům. K čemu je hra pro více hráčů, když baví jediného člověka?

Neméně důležitá je i volba míry a typu interakce mezi hráči. Patříte-li mezi jedince, kteří neradi prohrávají a je riziko, že hra skončí konfliktem, zvažte nákup her s vyšší mírou spolupráce. Pokud se naopak se svými kamarády rádi hecujete a špičkujete, není problém zvolit vysoce kompetitivní hříčky.

V neposlední řadě musíme zmínit i věk hráčů. S tříletým si Monopoly zahrajete asi jen obtížně. Doporučujeme ukazatele na krabicích sledovat poctivě a řídit se jimi. Hodnocení jsou totiž sestavena na základě odborných pozorování, jež berou v potaz všechny aspekty vývoje dítěte.

Počet hráčů

Při výběru se zamyslete i nad tím, kolik hráčů jste schopni pro hru pravidelně zlákat. Standardně je možné se setkat s deskovými hrami určenými pro 2-6 hráčů. Dvojce bývají nejčastější, protože valná většina z nás má alespoň jednoho člověka, ať už z okruhu přátel či rodiny, svolného ke hře.

I tak ovšem vždy věnujte pozornost informacím uvedeným na balení. V prodeji jsou totiž i hry, které jsou určeny výhradně dvojicím nebo naopak podporují pouze skupinové hraní.

Jestliže chcete hrát ve větším počtu hráčů, zvažte zakoupení hry, v níž nikdo nevypadává. V opačném případě riskujete, že odpadlíci se budou klidně i několik desítek minut nudit, což rozhodně atmosféře nepřispěje. K určení vítěze není vždy nutné vyřazovat poražené před koncem.

Obtížnost a časová náročnost

Zásadní význam skýtá i celková náročnost hry. Mladší a méně zkušení hráči ocení, pokud se nebudou muset učit složitá pravidla a půjdou okamžitě na věc. Pamatujte ovšem i na to, že mezi deskové hry řadíme i šachy, které je možné definovat anglickým „Easy to learn, hard to master“. Pravidla jsou snadná, ale dosáhnout mistrovství nezměrně obtížné.

Většina rodinných her vyžaduje zhruba 30 minut času na jednu partii. Právě tato porce minut dává dostatečnou flexibilitu, aniž by byla zbytečně rychlá a plytká. Výjimkou však nejsou ani strategické nebo RPG eposy, jejichž odehrání zabere klidně několik hodin. Ty jsou zajímavou alternativou hlavně pro zimní víkendové večery, kdy není co dělat.

Dávejte si však pozor na to, že s rostoucí časovou náročností obvykle stoupá i složitost pravidel. Pro nejmenší děti jsou potom daleko vhodnější kratší hříčky, jejichž délka plně koresponduje s jejich schopností udržet pozornost.

Jazyk

Název podkapitoly hovoří sám za sebe. Jazyk hry hraje klíčovou roli zejména v prostředí, v němž některý z hráčů hovoří výhradně česky. S angličtinou se setkáte u novějších modelů, které ještě neprošly rukama překladatele. Prodejci na tuto skutečnost vždy upozorňují, proto dobře čtěte popisky. V kamenných obchodech se setkáte výhradně s počeštěnými hrami.

Cena

Finanční náročnost deskových her se obvykle pohybuje v únosných mezích. Jen výjimečně zaplatíte za jejich pořízení více než 1 000 korun. I tak se nám podařilo identifikovat dvě cenové hranice:

 • Cena do 500 Kč
 • Cena nad 500 Kč

Cena do 500 Kč

Za finanční obnos nepřesahující 500 korun bývají prodávány hříčky pro menší hráče. Jedná se hlavně o logické, postřehové, či vzdělávací hry. Součástí je menší množství hracího materiálu. Naleznete zde i zábavu pro celou rodinu nebo kamarády, u kterých má hlavní roli náhoda. Primárním úkolem těchto her je ukrátit dlouhou chvíli.

Cena nad 500 Kč

V dražší cenové relaci se nacházejí mnohem komplikovanější díla. V naprosté většině případů jde o hry strategické, případně na hrdiny. Samozřejmostí je bohaté příslušenství a komplikovaný hrací plán. Jen velmi málo produktů v tomto cenovém pásmu je určen pro děti mladší 13 let. Rodiny s menšími dětmi se tedy nemusí obávat, že by zaplatily příliš mnoho peněz.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 17 hlasů