Ani v moderní době plné přelomových technologií neztrácejí deskové hry své místo. Ať už toužíte sblížit se s rodinou či pobavit s kamarády, stolní hra je zárukou příjemně stráveného času. V našem článku se dočtete:
- Proč koupit kvalitní deskovou hru – nejenže budete s kvalitní a oblíbenou hrou snáze spokojeni a něco málo vás i naučí, ale také nebude při opakovaném hraní ztrácet své kouzlo a podmanivost.
- Na co se zaměřit při výběru deskové hry – zamyslete se především pro koho hru vybíráte, v kolika lidech a s kým hodláte nejčastěji hrát, kolik času jsme ochotni hře věnovat či jakou míru náročnosti a náhody u hry preferujete.
- Výběr deskové hry podle zaměření – rozlišujeme rodinné pro všechny generace, strategické s důrazem na plánování, vědomostní a vzdělávací kvízy, postřehové pro mladé hráče, párty hry pro večírky, RPG s příběhem a rolí, sběratelské karetní s frakcemi a dětské hry pro nejmenší.
- Druhy podle herních pomůcek – zatímco karetní hříčky jsou levné a vhodné pro cestování, deskové hry se vám už prodraží, figurkové nabídnou sběratelský zážitek, kostkové staví na prvku náhody a elektronické jsou díky interaktivním prvkům ideální pro nejmenší děti.
- Herní režimy – můžete si vybrat kooperativní hry pro týmovou spolupráci, kompetitivní hry pro soutěž s ostatními hráči nebo semi-kooperativní hry, které oba prvky kombinují.
- Žánry deskových her – určují tematické zaměření her, od sci-fi s futuristickými technologiemi po fantasy s magií a draky. Historické hry se odehrávající v různých érách a hororové hry se zase zaměřují na atmosféru děsu a napětí.
- Klasické vs. moderní hry – klasické hry jsou starší typ pro dva hráče, s jednoduchými pravidly a důrazem na taktiku, oproti tomu moderní deskovky zahrnují širokou škálů žánrů a bývají určeny pro více hráčů.
- Druhy podle původu – rozlišujeme Eurohry, které se vyznačují nepřímým konfliktem o suroviny či body a vylučují prvky náhody, a Ameritrash hry, kde dominuje přímý soupeřivý konflikt a silné tematické prvky.
- Příslušenství a rozšíření deskových her – pokud chcete svou oblíbenou hru obohatit o nové prvky, můžete se zaměřit na rozšíření, speciální limitované edice, detailně tvarované figurky či další doplňky jako vícestěnné kostky, mince a žetony.
- Oblíbené značky deskových her – známá vydavatelství zahrnují Albi, Mindok, Games Workshop a Piatnik, jež nabízejí různorodou škálu her i herních doplňků. Tyto značky mají dlouhou historii a u jejich výrobků můžete počítat s určitou zárukou kvality.
- Ceny deskových her – nejlevnější karetní hříčky seženete do 500 Kč, oproti tomu za komplikovanější strategické hry už si připlatíte a nejpropracovanější RPG eposy vás vyjdou i na několik tisíc.
Proč koupit kvalitní deskovou hru
Posuzování kvality společenské hry je do jisté míry individuální a tak nejde jednoznačně říci, které hry vám přinesou “lepší” zážitek než jiné. I tak se vyplatí upřednostnit oblíbenou klasiku či populární novinku před pochybnou deskovkou vyrobenou na koleni, a to hned z několika důvodů:
- Větší jistota spokojenosti – ať už vybíráte deskovou hru za účelem pobavení, odreagování či sblížení s rodinou, chcete, aby vám čas nad hrou strávený příjemně uběhl. Pokud sáhnete po generacemi prověřené klasice, kterou před vámi hrálo a recenzovalo bezpočet uživatelů, máte větší jistotu, že vás bude bavit než neznámá deskovka, o které za Boha nemůžete dohledat žádné informace.
- Znovuhratelnost – pokud vás desková hra chytne, přirozeně ji chcete hrát vícekrát. Kvalitní deskové hry bývají proto designované tak, aby byly variabilní, zahrnovaly více možných konců a každé další rozehrání bylo něčím jedinečné a unikátní. Oproti tomu “špatná” hra se po chvíli stane nudnou a repetitivní.
- Vědomostní přínos – většina dobrých deskovek myslí i na to, abyste se hraním něco naučili. Nemusí být přitom nutně zaměřené na vzdělávání – stačí, že při hraní intenzivně zapojujete mozkové závity, trénujete postřeh či si rozšiřujete obzory fantazie. Nekvalitní hry jsou v tomto ohledu naopak krátkozraké a kromě prostého “zabití času” vám nic nepřinesou.
Na co se zaměřit při výběru deskové hry
I u deskových her platí, že nestačí jen vygooglit oblíbenou hru a bezhlavě ji koupit – může se vám stát, že obdarovaný nebude spokojený, nebo třeba zjistíte, že je na vás hra moc dlouhá či náročná. Je tak vhodné přesně vědět, pro koho hru vybíráte, v kolika lidech hodláte nejčastěji hrát či kolik času jste orientačně ochotni hře věnovat. Konkrétně se zaměřte na:
- Věk hráče – zvažte především při koupi pro nejmenší děti, která vyžadují jednoduchá pravidla. Starší potomci spíše ocení náročnější hry se strategickým zaměřením.
- Počet hráčů – zohledněte, kolik lidí s vámi bude hru pravidelně hrát. Většina deskovek je zamýšlena pro 2 až 6 hráčů, existují ale i hry určené výhradně pro dvojice či větší skupiny.
- Záliby hráče – při výběru zohledněte zájmy a preference obdarovaného. Uvědomte si však, že hra by měla bavit všechny hráče – nejen dítě, pro které je určena.
- Časová náročnost – většina rodinných her trvá přibližně 30 minut, což je ideální pro flexibilní zábavu. Menší karetní hry mohou být svižné a zaberou vám sotva 15 minut, naopak některé strategické či RPG eposy mohou trvat i několik hodin.
- Obtížnost – obtížnost hry je důležitým faktorem. Zatímco mladším ratolestem prospějí jednodušší pravidla, starší mohou toužit po výzvě při složitější hře s komplexními pravidly.
- Podíl náhody – do soutěživého kolektivu volte strategickou hru s minimem náhodných prvků, naopak pro zábavu celé rodiny se doporučuje sáhnout po deskovkách s vyšším podílem náhody, které neznevýhodňují slabší hráče.
- Jazyk hry – jde o klíčový faktor, pokud jeden z hráčů hovoří pouze česky – novější hry mohou obsahovat nepřeloženou angličtinu. V kamenných obchodech však najdete pouze hry s českým překladem.
- Základní hra vs. rozšíření – ověřte si, zda kupujete základní verzi nebo rozšíření. Některé úspěšné deskovky nabízejí rozšiřující balíčky, které přidávají nový obsah, ale bez základní edice jsou nehratelné.
Věk hráče
Věk berte v potaz především při pořizování her pro vaše nejmenší. S tříletým si totiž Monopoly zahrajete asi jen obtížně – lepší bude zvolit jednoduchou hru s minimem pravidel, ideálně i poutavou estetickou stránkou (kartičky a obrázky). Oproti tomu starší děti mohou ocenit náročnější hry, které je donutí přemýšlet strategicky.
Doporučujeme ukazatele na krabicích sledovat poctivě a řídit se jimi. Hodnocení jsou totiž sestavena na základě odborných pozorování, jež berou v potaz všechny aspekty vývoje dítěte.
Počet hráčů
Při výběru se zamyslete i nad tím, kolik hráčů jste schopni pro hru pravidelně zlákat. Standardně se setkáte s deskovými hrami určenými pro 2-6 hráčů. Dvojice bývají nejčastější, protože valná většina z nás má alespoň jednoho člověka, ať už z okruhu přátel či rodiny, kdo si s nimi rád čas od času zahraje.
I tak ovšem vždy věnujte pozornost informacím uvedeným na balení. V prodeji jsou totiž i hry, které jsou určeny výhradně dvojicím nebo naopak podporující pouze skupinové hraní.
Jestliže chcete hrát ve větším počtu hráčů, zvažte zakoupení hry, v níž nikdo nevypadává. V opačném případě riskujete, že odpadlíci se budou klidně i několik desítek minut nudit, což rozhodně atmosféře neprospěje.
Záliby hráče
Máte doma kluka milujícího rychlá auta? Nalezla vaše malá slečna zálibu ve zvířátkách a chce se o ně starat? Rozhodně to zohledněte při výběru jejich zábavy. Někteří rodiče totiž mívají tendenci sáhnout po hře, která přijde zajímavá jim samotným, aniž by se zamysleli, zda v ní může najít zalíbení i obdarovaný.
Téma by však mělo vyhovovat nejen tomu, pro koho je hra určena, ale i potenciálním spoluhráčům nebo protihráčům. K čemu je hra pro více hráčů, když baví jediného člověka?
Časová náročnost
Většina rodinných her vyžaduje zhruba 30 minut času na jednu partii. Právě tato porce minut dává dostatečnou flexibilitu, aniž by byla hra zbytečně plytká (př. Ubongo). Naopak jiné hry jsou přímo zamýšleny tak, aby byly velmi rychlé a svižné – zaberou vám kolem 15 minut. Většinou jde o malé karetní hry, které jsou snadno přenosné a jde tak o ideální zábavu např. při cestování (př. UNO).
Nelze opomenout ani strategické nebo RPG eposy, jejichž odehrání zabere klidně i několik hodin. Ty jsou zajímavou alternativou hlavně pro zimní víkendové večery, kdy není co dělat (př. Dračí doupě). Dávejte si však pozor na to, že s rostoucí časovou náročností obvykle stoupá i složitost pravidel. Pro nejmenší děti jsou potom daleko vhodnější kratší hříčky, jejichž délka plně koresponduje s jejich schopností udržet pozornost.
Obtížnost
Zásadní význam skýtá i celková náročnost hry. Mladší a méně zkušení hráči ocení, pokud se nebudou muset učit složitá pravidla a půjdou okamžitě na věc (př. UNO). Oproti tomu některé starší či bystřejší děti mohou naopak preferovat, pokud jim věnujete náročnější kousek s komplexními propracovanými pravidly, kde si budou muset mistrovství ve hře poctivě vydobýt (př. Monopoly).
Podíl náhody
Zanedbávané kritérium, které však může mít pro vaši potěchu ze hry dost zásadní význam. Pokud se pohybujete v soutěživém kolektivu, jehož členové rádi triumfují vlastním uměním a bystrostí, je lepší koupit strategickou hru, kde je prvek náhody omezen či zcela eliminován (př. Timeline). Může totiž docházet k frustraci, když v takové hře pouhou štěstěnou zvítězí slabší hráč před objektivně lepšími soupeři.
Oproti tomu pokud chcete do hry zapojit i své nejmenší, je vhodné vybírat deskovku s vyšším podílem náhody. Sem patří typicky rodinné hry, které nebývají založené čistě na “skillu” a každý tak má rovnou šanci uspět (př. Člověče nezlob se!).
Jazyk hry
Jazyk hry hraje podstatnou roli zejména v prostředí, v němž některý z hráčů hovoří výhradně česky. S angličtinou se setkáte u novějších modelů, které ještě neprošly rukama překladatele. Prodejci na tuto skutečnost vždy upozorňují, proto dobře čtěte popisky. V kamenných obchodech se setkáte výhradně s počeštěnými hrami.
Někdy se setkáte i deskovkami, kde jazykové dovednosti nejsou rozhodující – herní komponenty takových her totiž žádný text neobsahují. Tyto hry otevírají brány k zábavě a spojují hráče, ať už mluví kteroukoliv řečí.
Základní hra vs. rozšíření
Nakonec je klíčové si ověřit, jestli kupujete základní edici nebo rozšíření. Pokud totiž nějaká hra slaví úspěch, výrobci k ní často uvádějí na trh různá rozšíření či doplňky, které původní verzi všelijak obohacují. Mohou přinést nové karty, hrdiny, figurky či třeba i zcela samostatnou herní mapu. Je však důležité mít na paměti, že tato rozšíření nemají samostatný charakter a bez základní hry jsou vám k ničemu.
Výběr deskové hry podle zaměření
V současnosti se rozlišuje hned několik typů deskových her, přičemž toto kritérium je klíčové pro základní představu o hře jako takové. Každý typ se totiž vyznačuje rozličným tematickým zařazením, pravidly či třeba cílem, jehož je nutné pro vítězství dosáhnout. Na trhu můžeme nalézt hned osm základních druhů:
- Rodinné – nejběžnější deskovky s jednoduchými pravidly, nabízející zábavu pro všechny generace. Při výběru si řiďte věkem nejmladšího hráče.
- Strategické – kladou důraz na plánování a taktiku, ať už spolupracujete nebo soutěžíte s ostatními hráči. Vyznačují se silným omezením prvku náhody a častým zasazením do historických období.
- Vědomostní a vzdělávací – jsou zábavným kvízovým zážitkem, kde musíte prokázat své vědomosti a schopnost rychle reagovat. Jsou zaměřené na trénink paměti, proto berte v potaz věk nejmladšího hráče.
- Postřehové – zlepšují reakce, paměť a logické uvažování, pročež je často preferují mladí hráči. Starší jedinci s pomalejšími reflexy obvykle upřednostní klidnější hry.
- Párty – vhodné na večírky a setkání s přáteli, jsou navržen pro větší počet hráčů. Umožňují týmovou nebo individuální hru a vždy zahrnují soutěžní prvky. Mohou být tak nepříjemné pro ty, kdo nesnášejí prohry.
- RPG – nabízejí hráčům zkušenost známou z počítačových her, kde přebírají role postav a vytvářejí si vlastní příběh. Tyto hry jsou často komplexní a mohou vyžadovat mnoho času, někdy i několik týdnů hraní.
- Sběratelské karetní – spočívají v budování balíčku karet a souboji s ostatními hráči. Obvykle se inspirují fiktivními světy a karty reprezentují postavy, místa a předměty z této ságy.
- Dětské – hry pro nejmenší děti jsou navrženy pro rozvoj logického myšlení, trpělivosti a soustředění. Můžete se spolehnout na bezpečný herní materiál, opatřený proti vdechnutí či spolknutí.
Rodinné
Všeobecně nejoblíbenější typ stolních her, které skýtají zábavu pro celou rodinu. Jak dospělí, tak i děti si zde najdou něco svého. Pravidla jsou jednoduchá a samotné hry bývají založeny buďto na vzájemné spolupráci nebo naopak obsahují silnou soutěžní složku.
Vybíráte-li hru pro svou rodinu, řiďte se vždy věkem nejmladšího hráče. Vaši nejmenší ratolest by asi velmi mrzelo, kdyby neustále prohrávala nebo by dokonce měla být zcela vyčleněna.
Strategické
Jedním z nejnáročnějších druhů deskových her jsou hry strategické. V jejich případě je velmi omezen (či zcela eliminován) prvek náhody, protože nechávají jednotlivým účastníkům široký manévrovací prostor.
Standardně jsou zasazeny do určitého tematického období (středověk, Divoký západ, světová válka) a hráči jsou nuceni rozumně pracovat se svěřenými zdroji, aby dosáhli vítězství.
Vybírat můžete z her kooperativních, u nichž je nutná spolupráce k dosažení společného cíle. Druhou skupinou jsou hry soutěžní, kdy mezi sebou naopak hráči přímo bojují pro dosažení určitého cíle. Specifickou formu představují hříčky budovatelské, v nichž se sice soutěží také, ale nepřímo, kupříkladu o zdroje (Dostihy a sázky).
Vědomostní a vzdělávací
Milovali jste také oblíbenou televizní soutěž Chcete být milionářem? Potom určitě oceníte i její převedení do deskové podoby. Vědomostní hry mají kvízový charakter a jsou založeny na soutěživém principu.
Hráči musejí prokázat bystrost a zdatnost spontánně řešit složité situace, přičemž prvek náhody je silně omezen či zcela eliminován – bez vědomostí se zkrátka nepohnete. Vzdělávací hry trénují paměť hráčů a neúnavně zaměstnávají mozek, při výběru tak rozhodně berte v potaz věk nejmladšího člena.
Postřehové
Mladší hráči ve většině případů oceňují postřehové hry. Jejich cílem je zvyšovat rychlost reakcí a paměť. Nezřídka také vyžadují pokročilejší logické uvažování, prostorovou představivost nebo početní dovednosti.
Tento typ deskovek nezaujme starší hráče, kteří mají pomalejší reflexy a preferují poklidnější posezení před hektickou soutěží. Je vhodné je tak předem upozornit na specifické zaměření hry, aby v kolektivu později nepanovala frustrace.
Párty
Jak již název napovídá, tento typ deskových her nachází využití na slavnostech či setkáních s přáteli. Již z principu jsou určeny výhradně pro vyšší počet hráčů. Podle pravidel umožňují dělení do týmů, dvojic, popřípadě hraje každý za sebe.
Vždy je ovšem přítomen soutěžní prvek. Proto není vhodné je využívat, když je ve skupině někdo, kdo těžce snáší prohry. Může to nepříjemně ovlivnit atmosféru a zkazit jinak skvělý večer.
Nejdůležitějším cílem je pobavit, neočekávejte tedy výraznější zaměření na znalosti ani sociální dovednosti. Skvělým příkladem za všechny je třeba Activity.
RPG
RPG, neboli počeštěně tzv. “Hry na hrdiny” vycházejí z konceptu, který zejména mladší generace dobře zná z počítačových her. Hráči se stávají postavami smyšleného světa a svým konáním rozvíjejí příběh.
Hlavní devízou jsou náročná pravidla, vyžadující mnohdy i samostatnou postavu udávající směr a tempo hry, eventuálně tvořící samotný příběh.
Taktéž jde o časově nejnáročnější druh, jelikož příběh může zabrat podle náročnosti i několik týdnů přerušovaného hraní. Mezi stálice patří Dračí doupě nebo Shadowrun, jež se dočkaly i zpracování v elektronické podobě.
Sběratelské karetní
Hry založené na budování balíčku (tzv. deckbuildingu), se kterým posléze soutěží proti kartám ostatních hráčů. Klíčové je vytvořit co nejlepší kombinaci karet, které budou mít vzájemnou synergii a jejich spojením získáte víc bodů než soupeř.
Obvykle se pojí k určitému fiktivnímu světu, z nějž berou inspiraci. Jednotlivé karty poté reprezentují různé postavy, místa či předměty z dané ságy. Vyznačují se přitom nejen krásnými ilustracemi, ale i určitou herní silou a oceněním, díky čemuž je můžete směňovat s ostatními hráči.
Ve většině sběratelských her si navíc můžete vybrat z více frakcí. Je tedy na vás, zda se rozhodnete hrát např. za hrdé elfy, budete sympatizovat s trpaslíky či zůstanete věrní “proradné” lidské rase.
Dětské
Zajímavou skupinou jsou hry pro nejmenší ratolesti. Bývají navrženy tak, aby rozvíjely schopnosti a dovednosti dítěte. Obvykle působí v oblasti logického myšlení, trpělivosti či soustředění. Často však učí i přijmout prohru a vzít ji jako prostředek k dalšímu učení z chyb.
Většina typů her (kromě strategických a RPG) jsou vhodné po náležité úpravě i pro menší děti. Při jejich nákupu berte věková omezení obzvlášť vážně.
Výhodou je i odpovídající úprava materiálu, takže se nemusíte bát jejich upatlání nebo zničení. Neobsahují ani žádné malé části, které by dítě mohlo vdechnout nebo spolknout.
Typ hry | Charakteristika | Časová náročnost | Pro koho se hodí |
Rodinné | Nejběžnější a nejoblíbenější deskovky s jednoduchými pravidly | Spíše kratší (15-30 min) | Pro všechny generace (řiďte se však věkem nejmladšího) |
Strategické | Složitější hry s důrazem na plánování a taktiku, silně omezený prvek náhody, časté zasazení do historických období | Dlouhé (až několik hodin) | Pro starší hráče, kteří ocení náročnější hry se složitými pravidly |
Vědomostní a vzdělávací | Kvízové hry, musíte prokázat své vědomosti a schopnost rychle reagovat, bývají zaměřené na trénink paměti | Středně dlouhé (30-60 min) | Pro bystřejší hráče, kteří rádi přemýšlejí |
Postřehové | Hry zaměřené na reflexivní reakce, paměť a logické uvažování | Krátké (10-20 min) | Pro mladší energické hráče, kteří rádi trénují hbitost a reflexy |
Párty | Hry vhodné na večírky a setkání s přáteli, vždy zahrnují soutěžní prvky | Spíše kratší (15-30 min) | Pro větší počet hráčů, kteří se chtějí nevázaně bavit |
RPG | “Hry na hrdiny”, nabízejí hráčům zkušenost známou z PC her, kde přebírají role postav a vytvářejí si vlastní příběh | Velmi dlouhé (až několik týdnů hraní) | Pro mladé nadšence, kteří chtějí prožít silný a komplexní příběh |
Sběratelské | Spočívají v budování balíčku karet a souboji s ostatními hráči, karty reprezentují postavy, místa a předměty z fiktivních ság | Středně dlouhé (30-60 min) | Pro milovníky fiktivních světů, které baví stavění balíčku a karetní souboje |
Dětské | Hry pro nejmenší, jsou navrženy pro rozvoj logického myšlení, trpělivosti a soustředění, zaručují bezpečný herní materiál | Spíše kratší (15-30 min) | Pro nejmenší ratolesti |
Druhy podle herních pomůcek
Baví vás spíše “mastit” karty, anebo raději v klidu taháte panáčky po herní desce? Máte doma vášnivého sběratele figurek, či chcete pro své dítě pořídit interaktivní elektronickou hru? Zohledněte to při výběru:
- Karetní – nepotřebují kromě karet žádné další herní komponenty, bývají levné a ideální pro cestování, protože jsou snadno přenositelné
- Deskové – odehrávají se na herní desce, která je základní komponentou. Vyžadují však větší objem krabice a mohou být dražší kvůli nákladné výrobě herního plánu.
- Figurkové – klíčové jsou zde detailní miniatury vojáků či elfů, které hráči ve velkém sbírají a válčí s nimi navzájem. Uplatňují v náročných sběratelských hrách a epických RPG bitvách.
- Kostkové – silně spočívají na náhodě, kdy hráči posunují své postavy podle výsledků házení kostkou. Existují i hry s vícestěnnými kostkami, které často hru různě ozvláštňují.
- Elektronické – vyžadují zdroj energie k provozu displeje, barevných tlačítek či časovače. Často jsou určeny pro děti, využívají blikajících světel a mohou být i vzdělávací.
Karetní
Karty jsou základním stavebním kamenem, bez nějž se většina her neobejde. Některé společenské hry se mohou dokonce skládat pouze z karet s tím, že ke kompletnímu hráčskému zážitku žádné další pomůcky (desky, kostky) nevyžadují. Takovým hrám říkáme čistě “karetní”.
Pro jednoduchý obsah bývají dobře cenově dostupné a díky malému balení je můžete snadno přenášet z místa na místo – jde tak o ideální zábavu do vlaku či na dovolenou. Ze známých klasik můžeme uvést např. UNO či BANG!
Deskové
Název, který v průběhu let natolik zlidověl, že jako “deskové” se dnes označují pomalu všechny stolní hry. Pro účely tohoto členění tak nicméně nazveme pouze hry odehrávající se na pevné herní desce. Ta je klíčovou herní pomůckou a právě po ní se budou pohybovat vaše figurky, jak ve stavitelském Carcassonne, tak při nestárnoucích Dostizích a sázkách.
I tento typ bývá doplněn o karty či fiktivní peníze, nicméně základní materiál vždy tvoří samotná deska. Před koupí tak vezměte v potaz větší objem krabice, kterou do batohu na výlet jen tak nesbalíte. Nedivte se ani větším pořizovacím nákladům – výroba ručně ilustrovaného herního plánu stojí o něco víc než tištění hrstky barevných kartiček.
Figurkové
Figurky doprovázejí většinu stolních her jako pomůcka, sloužíce k posouvání hráče po herním plánu či označení pozice na bodovací tabulce. Někdy však mohou být i klíčovou komponentou celé hry. V takovém případě se jedná o náročné sběratelské hry či RPG eposy s fantaskní tematikou, které obsahují desítky až stovky různé tvarovaných figurek – od elfů přes vojáky až po čaroděje. Ty pak mohou hráči rozmístit na detailní herní plán či trojrozměrné modelované bojiště a válčit s nimi jako s armádami.
Doporučíme je sběratelům a fantasy nadšencům, kteří miluji detailní miniatury a nezdráhají si za ně pořádně připlatit. Nejkreativnějšími figurkami se mohou pyšnit např. hry Warhammer.
Kostkové
Kostkové hry jsou silně založené na principu náhody. Hráči postupují po herním plánu podle toho, co jim padne na šestistěnné krychli bez toho, aniž by mohli výsledek ovlivnit vlastním umem či chytrostí. Typickým zástupce kostkové hry je věčné Člověče nezlob se!, které si dalo varování před silnou rolí náhody raději i do názvu.
Nesmíme opomenout ani hry, které operují s vícestěnnými kostkami. Ty mohou být označeny čísly, barvami či obrazci, přičemž počet stěn krychle se může pohybovat od osmi až po dvacet. Takové kostky mívají ve hře zvláštní roli a často udávají hráči nejrůznější úkoly, tresty či odměny.
Elektronické
Elektronické hry mají vždy alespoň jednu součást, jež vyžaduje zdroj elektrické energie. Může to být LCD displej zobrazující symboly, různobarevná blikající tlačítka či digitální časovač. Počítejte tak s nutností vložení baterií nebo zapojení do zásuvky, aby hra správně fungovala.
Ve většině případů jde o jednoduché hry pro děti předškolního věku, které díky vjemům blikajících barev a světýlek snáze udrží pozornost a hra je neomrzí. Mohou však mít i kompetitivní či vzdělávací charakter, kupříkladu elektronická námořní bitva či paměťová hra Memory.
Druh hry | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Karetní | Levné a svižné, díky malému balení ideální zábava na cesty | Spíše jednoduchá pravidla nepotěší náročnější hráče | Rodiny a kolektivy kamarádů, kteří si chtějí dát rychlou partii |
Deskové | Odehrávají se na herní desce, s tematickými ilustracemi a propracovanějším příběhem | Větší objem krabice a vyšší pořizovací cena | Rodiny a hráče, kteří jsou ochotni nad hraním strávit více času |
Figurkové | Větší množství detailních figurek vojáků či fiktivních tvorů, hráči s nimi mohou vzájemně válčit | Velmi složitá pravidla, nezbytná je trpělivost | Vášnivé sběratele a fantasy nadšence |
Kostkové | Levné a jednoduché, díky silnému prvku náhody se budou bavit i slabší hráči | Nezaujme soutěživější hráče požadující komplexnější pravidla | Rodiny s mladšími dětmi, které nechtějí neustále prohrávat |
Elektronické | Díky LCD displeji či barevným diodám se světýlky zaujmou i ty nejmenší hráče | Nezaujme náročnější hráče, vyžaduje zdroj elektrické energie | Nejmladší ratolesti, které neudrží pozornost nad běžnou hrou |
Herní režimy
Při výběru rozhodně neopomíjejte formu herního režimu. Zatímco některé soutěživější hráče baví kompetitivní hry, kde vítězí nejrychlejší hráč, jiní účastníci mohou naopak preferovat týmovou spolupráci. Konkrétně rozlišujeme tři druhy deskových her:
- Kooperativní – hráči spolupracují proti hře a cílí na společné vítězství, vyžaduje taktizování a týmový duch, hra má oproti hráčům obvykle nějaké výhody
- Kompetitivní – hráči bojují o vítězství proti sobě, silně podporují soutěživost a jsou ideální pro večírky a setkání s přáteli, naopak je neocení starší poklidnější hráči
- Semi-kooperativní – spojují prvky spolupráce a soupeření, patří sem hry založené na kooperaci všech proti společnému nepříteli či skryté hry se zrádcem, který se pokouší podkopat a zničit tým.
Kooperativní
V tomto typu her hráči spolupracují proti hře samotné. Postupují a plánují své tahy jako jeden tým, přičemž vyhrají nebo prohrají vždy společně. Hra má oproti hráčům obvykle nějaké výhody, podkopává jim nohy skrytými triumfy a kompenzuje tím tak spojení sil hráčů.
Jde o relativně novou mechaniku, která v poslední letech získává na oblibě. Velmi populární je například apokalyptická hra Pandemic, v níž se hráči snaží společně zabránit celosvětové pandemii. Ze známějších kousků můžeme doporučit i dobrodružný Gloomhaven.
Kompetitivní
V kompetitivních hrách žádný týmový duch neexistuje. Hráči soutěží proti sobě navzájem, snaží se získat co nejvíce bodů či své konkurenty ze hry vyřadit. Vítěz bývá jen jeden a je jím zpravidla nejrychlejší hráč, který si danou disciplínu nejrychleji osvojí a soupeře v rámci pravidel porazí.
Tyto hry v kolektivu silně podněcují soutěživost a nemusejí tak být vždy vhodné pro rodiny s menšími dětmi či nejstarší hráče, které preferují poklidné hraní bez nepřetržitého náboje rivality. Naopak mohou být ideální zábavou na večírky a setkání starých přátel. Patří sem naprostá většinu deskovek, vč. klasik jako UNO, BANG! či Osadníci z Katanu.
Semi-kooperativní
Hybridní typ her, které se pohybují mezi oběma extrémy. Zařadit sem můžeme typ Jeden proti všem, který vychází z kooperativního pojetí, avšak místo souboje se samotnou hrou se hráči spojí proti jinému hráči jako společnému nepříteli. Uplatnění tak najde v kolektivu, kde je jeden hráč výrazně lepší než ostatní.
Za zmínku stojí i zábavná mechanika Her se skrytým zrádcem, kde má jeden z hráčů skrytou identitu a pokouší se podkopat celou skupinu. Musí setrvat incognito a nenápadnými kroky přimět zbylé členy týmu, aby začali zpochybňovat loajalitu jeden druhého. Pokud se mu podaří rozbít spojenectví, zvítězí. Naopak je-li brzy odhalen, obvykle nemá šanci tým přemoci. Tento typ hry se hodí na párty a zábavné seance s kamarády, ze známějších kousků doporučíme např. Sabotéra či Zimu mrtvých.
Žánry deskových her
Žánr rámcově uvádí tematické zaměření, které můžete u deskovky očekávat. Zatímco některé hry nabídnou poutavý fantasy příběh, jiné vás zasadí do historického epochy a další dokáží navodit děsivou hororovou atmosféru.
Toto kritérium se však vztahuje na pouhou hrstku her. Ač mají totiž některé strategické či RPG eposy silné fantaskní prvky, většina běžných karetních hříček (př. UNO, Dobble) do žádného žánru zkrátka nespadá .
- Sci-fi – je znám důrazem na pokročilé technologie a dosud nepoznané formy života, příběh bývá zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie.
- Fantasy – vytvářejí magické světy s draky, božstvy a hrdiny. Zde můžete hrát jako válečník nebo čaroděj v epických dobrodružstvích.
- Historické – zavedou hráče do různých období světových dějin od starověkého Řecka po světové války, nabízejí zábavu a vzdělání pro zapálené historiky i zvídavé studenty.
- Hororové – zaměřují se na tematiku děsuplna a mystična, pokouší se v hráči vyvolat pocity hrůzy, strachu a napětí, nevhodné pro mladší hráče.
Sci-fi
Vědeckofantastický žánr je tu s námi dost možná nejdéle ze všech. Jeho hlavní devízou je výskyt pokročilých technologií a nejrůznějších forem života, jež člověk dosud nepoznal. Příběh bývá zasazen do vesmíru, daleké budoucnosti či alternativní verze historie.
Pokud vás láká tajemno nekonečného kosmu, zvažte koupi hry Space Alert. Tato krásně ilustrovaná deskovka vás vrhne na palubu vesmírné lodi, kde musíte kooperovat spolu s posádkou, získat potřebné suroviny a uchránit plavidlo před zničením asteroidy. Čestným zástupcem žánru je i Galaxy Trucker, kde si naopak musíte vlastní kosmickou loď postavit.
Fantasy
Od sci-fi deskovek se liší prvkem nadpřirozena. Fantasy světy jsou plné magie, draků, čarodějů, božstev, smyšlených ras a vzácných artefaktů. Můžete převzít roli slavného válečníka a vydat se se skupinkou hrdinů na dobrodružnou výpravu, či se vžít do kůže mocného čaroděje a bránit království před armádami nájezdníků.
Jednou z nejstarších stolních her s fantasy tematikou je legendární Dungeons & Dragons, které si získalo v průběhu let nesmírnou oblibu a dalo vzniknout řadě nástupců, vč. ryze české varianty Dračí doupě. Žánr mimo jiné zasahuje i do sběratelských karetních her, kde se popularitě těší americké Magic: The Gathering.
Historické
Jak už název napovídá, tyto hry bývají zasazené do různých období světových dějin. Můžete se tak ocitnout ve starověkém Řecku, stát se rytířem na středověkém bojišti či vlastnoručně rozhodnout osud světové války. Nespornou výhodou historických her je i určitý vzdělávací charakter, který ocení nejen historičtí nadšenci, ale i prostí zvídaví studenti se slabostí pro dějepis.
Náročnější hráči milující budování hradů najdou zalíbení ve stavitelském Carcassone, které si ve světě stolních her získalo již jistou proslulost. Do jisté míry se středověkou tematikou inspiruje i fantaskní Citadela.
Hororové
Kdo neslyšel o filmech jako Vřískot či Pátek třináctého, kde bezcitní zabijáci nemilosrdně vraždí své oběti? Horor je žánr zaměřující se na tematiku děsuplna a mystična, pokouší se v hráči vyvolat pocity hrůzy, strachu a napětí. Své místo si našel v sekci stolních her, i když je jich poskrovnu.
Pokud rádi při hře čelíte strachu, mohla by vás zaujmout hra Temné znamení, kde se ujmete role vyšetřovatele a snažíte se zabránit prastarému zlu vstoupit do našeho světa. Prvky nadpřirozené temnoty najdete i v upírské hře Děsnej krvák, kde vás hra láká rozcupovat studenty tábořící poblíž vašeho zámku.
Motiv smrti je v hororovém žánru zkrátka na denním pořádku. Není tak snad třeba zdůrazňovat, že tento typ her je není vhodný pro rodiny s dětmi ani mladší hráče, kteří ještě nepřivykli komercializaci násilí.
Klasické vs. moderní hry
Dalším kritériem je stáří hry. To indikuje její historickou prověřenost a často podle něj lze i odhadnout, na jakém principu je hra postavena, jaké mechaniky využívá a které prvky naopak postrádá. Podle doby vzniku dělíme hry na dvě základní skupiny:
- Klasické – jsou nejstarší, absentují moderní prvky (jako společný nepřítel nebo prvek náhody), postrádají téma, vždy soutěží dva hráči za rovných podmínek, účastnící se musí spoléhat na logiku a taktické dovednosti, spočívají v posouvání kamenů po herní desce.
- Moderní – naprostá většina dnešních her, zahrnují širokou škálu žánrů a druhů, obvykle jsou určeny pro 2-6 hráčů a inspirují se historií nebo fikcí, většinou jsou komerčního původu, známi jsou autoři i rok vzniku, nechybí jim téma ani konkrétní zasazení.
Klasické
“Abstraktní” deskové jsou ty nejstarší na světě. Existovaly ještě dávno předtím, než lidé počali písemně zachycovat pravidla a sjednocovat je pro masovou výrobu. Většinou tak u nich neznáme ani přesné datum vzniku. Šířily se od člověka k člověku a jejich prvky se prolínaly napříč kulturami.
Klasické hry neměly téma a neznaly žádné moderní výstřelky jako ideu společného nepřítele či skrytou identitu sabotéra. Fungovaly na jednoduchém principu dvou hráčů, kteří soupeří jeden s druhým. Nepomáhaly jim přitom žádné šťastné bonusy ani element náhody, který zcela ustoupil do pozadí. Oba účastníci se naopak museli se spolehnout pouze na vlastní dovednosti, logiku a předvídavost. Cílem hry bylo protivníka takticky vymanévrovat a porazit za rovných podmínek.
Povětšinou spočívaly v posouvání kamenů či ručně vyřezaných figur po hrací desce, rozhodující přitom byla jejich vzájemná poloha. Řadíme sem věčné hry jako šachy, dámu, japonské GO a tradiční čínské hry.
Moderní
Sem patří naprostá většina dnešních her. Jde o různorodou a nezměrnou velkou skupinu všech možných žánrů a druhů, u nichž je téměř vždy znám autor i přesný rok vzniku.
Tyto hry se vyrábějí čistě z komerčních důvodů a jsou zamýšleny pro větší počet hráčů, zpravidla 2-6 účastníků. Mohou vycházet z historických i fiktivních událostí, bývají zasazené do skutečných lokací a nepostrádají ani téma, ať už jde o vzájemnou soutěž či kooperativní zápletku. Nevyhýbají se ani zahrnutí prvku náhody, ač obvykle též hraje menší roli.
Druhy podle původu
Starší kritérium, které člení hry na evropského (německého) a amerického původu. Dnes už vlivem silného míšení kultur není tak jednoznačné a rozdíly mezi oběma typy se postupně stírají. Stále však lze vymezit základní rozdíly:
- Eurohry – vyznačují se nepřímým konfliktem o suroviny či body, vylučují prvky náhody jako házení kostkou, hráči ze hry nevypadávají, téma je zaměnitelné.
- Ameritrash – jsou charakteristické přímým soupeřením, kdy hráči se mohou vzájemně vyřadit, a často přebírají role hrdinů s unikátními vlastnostmi, mají silné téma a nevylučují prvky náhody.
Eurohry
Eurohry, také nazývané hry německého stylu, se vyznačují většinou nepřímým konfliktem mezi hráči. Ti mezi sebou soupeří o suroviny, zdroje či body, přičemž se ze hry nemohou vzájemně vyřadit – tzn. všichni hrají až do konce.
Tento herní koncept navíc nepočítá s žádným prvkem náhody, nezná tedy házení kostkou ani “eventy” nahodile ovlivňující děj. I téma hry je nezávislé na herním mechanismu a může se měnit. Mezi eurohry řadíme např. Carcassonne nebo Osadníky.
Ameritrash
Ve hrách amerického styl dochází naopak k přímému konfliktu mezi soupeři, kteří se dokonce mohou ze hry vzájemně kompletně vyřadit. Účastníci hry většinou přebírají role hrdinů či se chápou nejrůznějších frakcí, které jsou od sebe odlišeny ojedinělými vlastnostmi a stylem boje.
Ameritrash hry jsou charakteristické silným tématem, které definuje hru jako takovou a nebrání se zahrnutí elementu náhody, která může mít na konečný výsledek nezanedbatelný vliv. Patří sem například Arkham Horror nebo Duna, inspirovaná fiktivní pouštní planetou.
Příslušenství a rozšíření deskových her
Pokud vás základní verze hry chytla a máte v úmyslu nad ní trávit čas, poohlédněte se po rozšířeních. Většina výrobců vydává ke svým hrám všelijaké doplňky, které učiní výsledný zážitek zase trochu jiný a něčím jedinečný.
- Rozšíření – fungují jako doplněk k hlavní hře, různými způsoby ji vylepšují a obohacují o nové mechaniky, karty, figurky či území, nemají samostatný charakter.
- Speciální edice – limitované verze hry s tematickými či estetickými změnami, zachovávají herní mechanismy, bývají vydávány při speciálních příležitostech nebo pro komerční účely.
- Figurky – může jít o jednoduché panáčky nebo detailní miniatury, závisí na vášni sběratelství, nadšenci mohou investovat čas a peníze do ručního malování a válčení s figurkami na trojrozměrných bojištích.
- Další příslušenství – doplňky jako vícestěnné kostky, mince, žetony, pytlíky, herní desky či playmaty, které obohacují hraní a zajišťují náhradu za ztracené či poškozené části.
Rozšíření
Jak už bylo řečeno výše, rozšíření fungují jako doplněk k hlavní hře. Různými způsoby ji vylepšují a obohacují o nové mechaniky, karty, figurky či území. Mohou mít různou velikost, od pouhých pár dodatkových karet po celou novou herní mapu. Nemají samostatný charakter a pouze se připojují k základní verzi hry, ač cenově vás obvykle vyjdou na menší obnos.
Speciální edice
K některým hrám se u vydávají také limitované edice, které ji určitým způsobem tematicky pozmění. Jde však pouze o estetickou změnu, herní mechanismy zůstávají nadále zachovány. Vydavatelé tak obvykle činí z důvodu nějaké zvláštní příležitosti (př. desátého výročí hry), ale někdy k tomuto kroku přistoupí i čistě z komerčního hlediska.
Příkladem může být jubilejní edice Carcassonne či vánoční verze UNO, inspirovaná úspěšným filmem Ledové království.
Figurky
Zdaleka ne všechny figurky musejí být jednobarevní panáčci, jimiž se tahá po herním plánu k označení pozice hráče. Může jít naopak o různě tvarované a neskutečně detailní miniatury, reprezentující vojska rytířů v plné zbroji, armády vznešených elfů či dokonce mýtické draky.
Nejzanícenější geekové a fantasy nadšenci jich sbírají celé stovky, ručně je malují a umisťují na trojrozměrné bojiště, kde s nimi válčí či provádějí složité operace. Takováto výroba je však velmi časově i finančně nákladná a měli byste si tak ujasnit, zda máte pro sběratelství potřebnou vášeň.
Další příslušenství
Kromě samotných rozšíření se k deskovkám vyrábějí další desítky doplňků, pomůcek a náhradních dílů. Ty vám zážitek ze hry buď zpříjemní, anebo se stanou zachráncem v případě ztráty či rozbití některé klíčové součástky.
Může jít o vícestěnné herní kostky, mince, žetony, kamínky, pytlíky a krabičky, obaly a alba na karty, stojany, playmaty (herní podložky), alternativní herní desky, 3D tištěné komponenty, počítadla životů, potřeby pro barvení figurek a mnoho dalších.
Oblíbené značky deskových her
Podle značky deskovou hru příliš nevyberete. Většina vydavatelů totiž pronikla do vícera odvětví, velmi málo z nich se soustředí jen na specifický druh deskovek. I tak je dobré znát ty největší společnosti, které svým značkám garantují určitou záruku kvality.
- Albi – patří mezi přední tuzemské vydavatele, jejich nabídka zahrnuje široké spektrum her, od dětských po strategické, většinu příjmů ale stále generují prodejem přání a dárků.
- Mindok – mladá česká značka, vydala více než 400 lokalizovaných her, zaměřuje se na moderní společenské hry pro všechny věkové skupiny, zákaznická podpora zahrnuje i videonávody.
- Games Workshop – obří britská společnost známá svými detailními figurkami pro válečné hry, včetně Warhammeru a Pána prstenů.
- Piatnik – nejstarší vydavatel původem z Vídně, specializuje se na precizní hrací karty, kromě her se také věnuje dobročinným aktivitám, podporujícím mládež a dětské domovy.
Albi
Jeden z největších tuzemských vydavatelů, který se vyjma stolních her specializuje i na výrobu přání, diářů a dárkových předmětů. Od svého založení v roce 1991 se společnost dokázala rozšířit i na polský a slovenský trh a ke dnešnímu dni má na účtě cenné zářezy jako BANG!, Osadníci z Katanu či světoznámé Carcassonne. I přes širokou nabídku stolních her, od dětských přes vzdělávací až po strategické, však stále tvoří většinu firemního obratu prodej přání a dárků.
Mindok
Další známá česká značka, jež se za svou krátkou 15 letou historii zapříčinila o vydání více než 400 kompletně lokalizovaných deskových her. Zaměřuje se především na moderní společenské hry pro děti i dospělé, mezi nejprodávanějšími jsou např. Černé historky či Desítka. Vydavatelství se pyšní zanícenými zaměstnanci, pocházející z české hráčské komunity, i kompletní zákaznickou podporou, vč. poskytování videonávodů k pravidlům či nahrazení ztracené herní pomůcky na vlastní náklady.
Games Workshop
Jméno obří britské společnosti vyrábějící potřeby pro figurkové hry zná každý fanoušek válečné hry Warhammer. Vydavatelství, sídlící v Nottinghamu už přes 45 let, se honosí precizní výrobou detailních miniatur vojáků, rytířů i fiktivních stvoření, po kterých sáhne vášnivý sběratel či fantasy geek bez zaváhání. Games Workshop zaštiťuje řadu dceřiných společností a mimo válečné hry je zodpovědné i za strategické deskovky ze světa Pána prstenů.
Piatnik
Rakouská společnosti Piatnik zažila i vrcholné časy Habsburské monarchie, což z ní činí s přehledem nejstaršího vydavatele na seznamu. Vznikla ve Vídni roku 1824 jako malá dílna, kde se karty malovaly ručně. V průběhu desetiletí se rozšířila do celé střední Evropy a zajistila si dominantní postavení na trh s hracími kartami, které má v Rakousku dodnes. Mimo oblast deskových her, stavebnic a puzzlí se angažuje i v dobročinných aktivitách, podporujíc centra pro mládež či dětské domovy.
Vydavatel | Původ | Výrobky | Známé vydané hry | Komu značku doporučujeme |
Albi | Český | Stolní hry, ale i přání, diáře a dárkové předměty | BANG!, Osadníci z Katanu, Carcassonne | Všem uživatelům |
Mindok | Český | Moderní deskové hry pro děti i dospělé | Černé historky, Desítka | Mladším hráčům se zálibou v moderních stolních hrách |
Games Workshop | Britský | Detailní figurky a válečné miniatury | Warhammer, Lord of the Rings | Sběratelům a fantasy nadšencům |
Piatnik | Rakouský | Precizní hrací karty | Activity, Tik Tak Bum | Milovníkům karetních her |
Ceny deskových her
Finanční náročnost deskových her se obvykle pohybuje v únosných mezích. Jen výjimečně zaplatíte za jejich pořízení více než 1 000 korun. Celkem se nám podařilo identifikovat tři cenové kategorie:
- Cena do 500 Kč – jednodušší karetní hříčky, jedná se hlavně o logické, postřehové či vzdělávací hry, ocení je nenároční hráči a rodiny s menšími dětmi.
- Cena do 1000 Kč – komplikovanější hry, většinou strategické, disponují bohatším příslušenstvím a detailní herní mapou, zaujmou náročnější hráče se slabostí pro komplexní děj.
- Cena nad 1000 Kč – unikátní hry s krásně ilustrovanými herními plány a detailními miniaturami, zaměřením jde o strategické či RPG eposy, pořizují si je jen opravdoví herní nadšenci.
Cena do 500 Kč
Za finanční obnos nepřesahující 500 Kč bývají prodávány hříčky pro menší hráče. Jedná se hlavně o logické, postřehové, či vzdělávací hry. Součástí je menší množství hracího materiálu, často pouze karet. Naleznete zde i zábavu pro celou rodinu nebo kamarády, u kterých má hlavní roli náhoda. Primárním úkolem těchto her je ukrátit dlouhou chvíli.
Cena do 1000 Kč
V dražší cenové relaci se nacházejí již komplikovanější díla. V naprosté většině případů jde o hry strategické, případně na hrdiny. Samozřejmostí je bohaté příslušenství a komplikovaný hrací plán. Jen velmi málo produktů v tomto cenovém pásmu je určeno pro děti mladší 13 let. Rodiny s menšími dětmi se tedy nemusí obávat, že by zaplatily příliš mnoho peněz.
Cena nad 1000 Kč
Nejdražších deskovek, jež se pohybují v řádů tisíců, na trhu zas tak moc nenajdete. Jde totiž opravdu o výjimečná díla, s krásně ilustrovanými mapami a tucty detailních, ručně vyráběných figurek. Zpravidla jde o komplexní strategické hry či epické RPG eposy, kde si autoři vyhráli s příběhem a vybavili hru poutavou zápletkou. Ocení je nároční chytrolíni a opravdoví herní nadšenci, kteří rádi testují limity své představivosti.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Příklady her | Pro koho se hodí |
Do 500 Kč | Jednoduché a skromné karetní hříčky, jedná se hlavně o logické, postřehové či vzdělávací hry | Složitější pravidla, větší množství herního materiálu | UNO, BANG!, Timeline, Černé historky | Pro rodiny s menšími dětmi a nenáročné hráče |
Do 1000 Kč | Komplikovanější hry, většinou strategické, disponují bohatším příslušenstvím a detailní herní mapou | Krátkou herní dobu, jednoduchá pravidla přijatelná i menšími dětmi | Ubongo, Activity, Carcassonne, Osadníci z Katanu | Pro náročnější hráče, kteří ocení strategii a komplexní pravidla |
Nad 1000 Kč | Unikátní hry s krásnými herními plány a detailními miniaturami, zaměřením jde o strategické či RPG eposy | Jednoduchost ani svižnost, nad hrou strávíte několik hodin až dní | Panství hrůzy, Gloomhaven, Zaklínač: Starý svět, Válka o prsten | Pro zapálené nadšence a milovníky her na hrdiny |
Dobrý den, můj syn miluje Hvězdné války a chce k Vánocům nějakou vesmírnou bojovku. S manželem jsme ale nikdy žádnou deskovku nekupovali a nechceme tak pořídit hloupost. Máte pro nás nějaká doporučení?